ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2012
JUL-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Hotel f bun, servicii slabute, peisaje de vis

Hotelul f bun, peisaje de exceptie, piscine excelente, plaja cu nisip fin, apa fara pietre. Sezlongurile pe plaja costau 5-6 euro 2 sun beds + o umbrela. Fara sa fim o familie cu pretentii exagerate, am fost dezamagiti de servicii si de personal, mai ales de greci. Mai erau angajati romani, polonezi, sarbi cu bun simt. In primul rand sistemul lor All Inclusive, nu e deloc asa. E de fapt sejur cu 3 mese pe zi (bufet) si open bar doar la piscine, dar pina la ora 23, dupa care platesti tot ce consumi. Mancarea variata, dar nu f gustoasa, gen cantina. Bauturile, apa, sucuri la dozator, vin la dozator, de f proasta calitate. Mi-a fost frica sa-i dau copilului lichidele acelea colorate cu gust indoielnic, i-am cumparat sucuri si apa.

Fiti f atenti la mai multe lucruri: Sunt enorm de multi tantari, luati-va neaparat aparat electric si creme repelente. NU exista sapun si SAMPON in baie, am ramas masca, la 4* fara sapun si sampon! . Doar un dozator cu sapun lichid, care s-a terminat a doua zi, am alergat dupa cameriste sa-l umple, am renuntat si ne-am cumparat sapun. Exista un magazin f bine dotat, in spatele restaurantului Terrace, de fapt o cantina, unde gasiti de toate. Aveti grija, exista ore de masa, daca nu te incadrezi, pierzi masa. Bauturile, inclusiv apa, se gasesc doar in timpul orelor de masa, in afara lor, trebuie sa te duci la barul de la piscina, sa bei un pahar cu apa. Am cumparat apa la 1,5 l cu 0,80 eur de la magazin, inghetata si sucuri mai bune la fel. Sampon si sapun la fel.

Repet, hotelul e f frumos, dar nu are nici pe departe All Inc. Atentie la tantari si la apa de baut. Prosoape de plaja va dau ei. Sezlongurile si bauturile la piscina sunt free, dar de proasta calitate.

Cele 2 piscine sunt excelente, Active pool - cea cu tobogane de apa si Relaxing Pool.

Aeroportul e la 32 de km distanta, cu autocarul faceti cam o ora, drumurile sunt inguste si cu f multe serpentine. Pt vizitarea insulei, ghidul ne-a recomandat sa inchiriem masina si nu ATV sau scutere, pt ca e mult mai sigur.

Recomand dintre excursiile optionale: neaparat Paxi-Antipaxi unde veti vedea grotele albastre, Blue Lagoon (acolo s-a turnat filmul Laguna albastra), orasul Gaios (capitala ins. Paxos) unde puteti savura fructe de mare exceptionale si Marele tur al insulei, in special pt Paleokastritsa (privelistea de aici a fost votata cea mai frumoasa din Europa si chiar asa este). Veti vizita si biserica Sf. Spiridon, cu moastele Sfantului, in Corfu Town

Hotel bun, recomandabil familiilor cu copii, plaja buna, piscine bune, mancare tip bufet suficienta dar nu gustoasa. Servicii slabute. Nu mi-a placut ca peste tot erau asezate strategic cutii pe care scria TIP BOX, practic cerseau bacsis (la receptie, la restaurante, la piscine, la bar, peste tot).

Daca as mai merge? Cu siguranta da! Peisajele sunt de vis, ireale! Iar unde serviciile lasa de dorit, pur si simplu faci abstractie de asta, cum am facut noi.

Trimis de Stefan Iasi in 10.07.12 16:28:45
Validat / Publicat: 10.07.12 17:42:35

VIZUALIZĂRI: 6064 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Stefan Iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din Balcon spre gradina, cladirea nr. 11

[10.07.12 16:46:23]

@Stefan Iasi: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

[10.07.12 20:31:07]

Multumesc pentru comentariu; noi am luat bilete pt perioada 20-28 august; citind, am emotii mai mari; am luat act de toate atentionarile; daca mai este ceva de mentionat, te rugam sa nu eziti a ne scrie; cam cati banutzi ati cheltuit? multumesc inca o data

Stefan IasiAUTOR REVIEW
[11.07.12 23:06:26]

@popai: Nu va speriati, am dat doar cateva sfaturi, zic eu, utile. Am cheltuit in plus aprox 350 de euro, dar aici sunt incluse si cele 2 excursii optionale in Paxi-Antipaxi si Turul insulei. Costul a fost de 35 de euro de persoana/excursie + 4 euro/pers. ghidul grec, obligatoriu si util la turul insulei. Pt copil n-am platit, am declarat ca are sub 3 ani. Deci totalul pt cele 2 excursii, pt 2 persoane a fost 148 de euro. Mesele de pranz in cele 2 excursii, tot noi le-am platit, am luat meniuri cu fructe de mare si peste excelente. Am cheltuit pt 3 pers. cam 42 de euro intr-o excursie si cam 50 in cealalta.

Sa nu aveti emotii, hotelul e f bun, masa e ok, putea fi mai buna, dar macar a fost variata si suficienta. Veti primi la receptie o hartie cu indicatii despre orele de masa, programul barurilor de la piscine. Daca va trebuie ceva in plus, mergeti la magazin, in spatele restaurantului Terrace, unde chiar gasiti tot ce va trebuie si nu e deloc scump. Apa pt camera am luat-o de acolo, sucuri, inghetata de calitate mai buna. Sunt multi tantari, asa ca va trebuie obligatoriu aparat electric. Noi am cumparat de acolo unul cu pastile, dar aveau si cu lichid. E util si un spray repelent, tot de acolo am luat. Jucarii de plaja pt copil tot de acolo.

Per ansamblu, a fost ok, as mai merge.

[12.07.12 09:52:56]

@Stefan Iasi: @Stefan Iasi: multumesc inca o data; am notat tot; incercam sa ducem din tara cele necesare contra tantarilor si o saltea gonflabila, un colacel tot de aici; ni s-a intamplat sa cumparam in fiecare an din statiunile in care am mers si avem destule; poti sa-mi spui daca e vreun program de divertisment seara pt copii? Fiica noastra (5 ani) s-a invatat cu asa ceva in Bulgaria si Turcia. Am auzit de o plimbare cu un submarin la Paleokastritsa - stiti ceva? Ati ajuns si la Aqualand? Astept, cu interes, raspunsuri, cand ai timp, evident.

Stefan IasiAUTOR REVIEW
[12.07.12 12:01:12]

@popai: Da, e un club cu program pt copii si un spatiu de joaca in aer liber. La Amfiteatru se fac seri speciale. Noi am prins 3 spectacole. Unul chiar ne-a placut mult, a fost seara cu dansuri traditionale din Corfu si muzica traditionala. Copiii de toate natiile dansau si ei in fata scenei de mama focului. Costumele dansatorilor au fost fantastice.

In Marele tur al insulei se merge cu Yellow Submarine la Paleokastritsa cam 40 de min. Costa 10 euro/adult. Copiii nu platesc, ne-a intrebat cat are, am zis ca 3 ani, au zis ca e free. E un vaporas galben f dragut, care are sub punte o camera sub nivelul marii, unde coboara turistii pt a admira pestii si stancile sub apa. Cea mica a fost extrem de incantata, noi la fel. Face toti banii. Neaparat ap. foto cu acumulator incarcat, eventual acumul. de rezerva.

Pt Aqualand se face excursie separata, noi n-am mers. Am inteles ca e super ok, merita.

Se mai fac excursii de o zi in Albania, la Saranda, eu as fi vrut, dar ghidul a zis ca nu merita, ca sunt tigani acolo care cer bani, alba-neagra etc si el nu recomanda, nu te simti in siguranta.

[12.07.12 13:31:14]

@Stefan Iasi: esti o comoara