ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2012
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 02.04.12
JUN-2012

Superba zona a Covasnei

Covasna sau statiune celor 1000 de izvoare este un loc foarte frumos din tara noastra pe care am ajuns sa il vizitez abia acum. O localitate imprejmuita de munti Vrancei in depresiunea Brasovului unde se ajunge relativ usor (este la @ 60 km de Brasov).

Din Brasov se ajunge pana la Covasna pe drumul national 13E.

Este o statiune bogata in izvoare de apa minerala si o statiune balneoclimaterica cu traditie in tratarea bolilor cardiovasculare si nu numai. Am observat la hotel ca se fac tratemente pentru o multime de boli cum ar fii: dermatologice, endocrine, aparatul locomotor, rinichi, sistemul nervos + altele.

Am sa va povestesc cum ne-am petrecut noi ziua de vizitat la Covasna.

Primul popas a fost Mocanita care am avut norocul sa plece din fata hotelului nostru (Clermont). Functioneaza doar vara si in weekend (vineri sambat duminica) de la 9 pana la 20 seara. Pretul unei calatorii este de 5 ron (copii pana in 5 ani au gratuitate). Calatoria dureaza 30-40 de minute. O sa admirati peisaje frumoase din Valea Zanelor - o zona pitoreasca cu o vegetatie foarte frumoasa) si veti vedea Planul Inclinat (unde se face si o pauza de 10 minute) o cale ferata foarte ingusta unde cu mult timp in urma se transporta lemn intre Covasna si Comandau. Pentru acest transport se folosea forta gravitationala. Aceasta cale ferata a fost folosita pana in 1999 dupa care a intrat in conservare. Tot in aceasta calatorie puteti admira cascada de sub Siclau o casacada foarte draguta.

In centru se afla izvoarele cu apa minerala unde puteti gusta dintr-o varietate mare de apa minerala daca aveti norocul sa prindeti loc. In momentul in care am fost noi erau o multime de oameni cu genti intregi de sticle si asteptau sa le umple. Un loc frumos pe care nu trebuie sa il ratati.

Chiar langa se afla simbolul acestei zone: Balta Dracului este o erupti de noroi si dioxid de carbon. A fost declarat monument al naturii. A aparut acum 8 milioane de ani ca urmare a eruptiilor vulcanice cauzate de miscarile tectonice din zona. Este inofensiva ultima mare eruptie fiind in 1984.

Se mai poate vizita tot in zona partia de ski. Noi am fost sa o vedem pentru a ne interesa deoarece la iarna vrem sa petrecem revelionul aici. Este micuta dar ok asa sa iti intrii in mana pentru partiile din Austria :) o aveti in poze fara zapada insa :))

Daca aveti o conditie fizica buna, va recomand sa mergeti si pana la Cetatea Dacica sau Cetatea Zanelor in partea superioara a vai. Se si vad zidurile ei. Traseul este montan, drum forestier se ajunge cam in 2 ore iar drumul este nemarcat si sunt zone destul de abrupte astfel ca va recomand sa mergeti cu un ghid local sau cu cineva de la hotel. S-au gasit aici numeroase vestigii din timpul dacilor ceramica si monezi.

Daca doriti o plimbare cu ATV-ul cu bicicleta sau pe jos va recomand sa vizitati si fosta Vila a lui Ceausescu este la 5 minute de mers pe jos de hotel Clermont iar apoi pe langa puteti admira privelisti foarte foarte frumoase.

Cu ATV-ul noi am fost pana la Comandau un sat aflat la 20 km de Covasna, se merge pe un drum forestier si o sa intalniti o vegetatie si niste peisaje superbe pana acolo. Acolo la Comandau a fost vechea granita dintre Romania si Imperiul Austro Ungar. Este un satuc parca uitat de lume in care cei care traiesc se bazeaza pe comertul cu lemne si turism (reamintindu-si de fostul sat care era peste Brasov cu zeci de ani in urma). S-a inaugurat o partie de ski si sunt ceva pensiuni foarte dragute in zona. Va recomand insa sa va luati haine rele si ceva ochelari daca mergeti deoarece trec si tiruri cu lemne si astfel veti avea parte si de putin praf. In orice caz se merita sa ajungeti sus.

Cam astea sunt obiectivele pe care noi le-am vizitat. Ne-a placut mult zona si merita sa dati o fuga.

Trimis de bogdanfifa in 09.07.12 18:34:03
Validat / Publicat: 09.07.12 20:19:43

VIZUALIZĂRI: 6456 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdanfifa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Drumul spre Covasna

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[09.07.12 20:43:35]

Frumos... Astept si impresii recente despre hotel Clermont, pe la sfarsitul lui septembrie ne bate gandul sa mergem si noi cateva zile acolo.

Vacante cat mai frumoase va doresc!

MCM
[09.07.12 20:44:45]

Un singur lucru am sa zic: iiiihaaaa

bogdanfifaAUTOR REVIEW
[10.07.12 06:44:55]

@Floria: Am reusit sa le scriu - vezi impresii. Va recomand hotelul. Noi ne-am simtit super

bogdanfifaAUTOR REVIEW
[10.07.12 06:50:14]

@MCM: trebuie sa strig ihhhaaa tare si eu pentru ca tocmai asteptam avionul spre Atena de unde vom pleca intr-o croaziera de 12 zile. Din pacate nu voi avea internet dar revin cu 7 tari si sper eu o experienta frumoasa

MCM
[10.07.12 08:20:01]

@bogdanfifa: Cum se plimba dom'ne unii ))

Bravo, distractie placuta si asteptam rws de la intoarcere

bogdanfifa, Floria, MCM
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin (orașul) Covasna: