ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2012
JUN-2012
1 AD. + 1 COPII -- v: 12 ani

Către satisfăcător

Vacanta minunata!

Am fost la hotelul Annabella Diamond Hotel&Spa intre 28 iunie si 5 iulie 2012.

Am plecat intr-acolo cu oarece emotii, pentru ca nu am gasit fotografii reale ale hotelului si nici comentarii facute de cineva care a fost acolo. Am facut alegerea doar pe baza fotografiilor de prezentare ale hotelului, care sunt clar facute pe computer, pentru ca hotelul se pare ca a fost dat in folosinta in iunie 2012.

Dar... pot sa spun ca realitatea seamana destul de bine cu acele imagini, am fost multumita.

Hotelul intr-adevar este nou. Mobilierul din camere, din holul principal al hotelului, din sala de mese totul parea nou.

La sosire m-am asigurat, cu un mic bacsis dat la receptie, ca o sa primesc o camera buna, si intr-adevar, am primit o camera la etajul 6, cu o vedere superba spre mare. Camera nu a fost foarte mare, dar curata, cu un perete in intregime din sticla care dadea in balcon, si care oferea privelistea minunata a marii. Minibarul continea 2 beri, 2 Coca-Cola, 1 Fanta si apa (2 plata si 2 minerala) si era umplut in fiecare zi gratuit. Lenjeria de pat si prosoapele mi-au fost schimbate in fiecare zi. Baia – mica, cu dus.

Foarte importanta pentru mine (si mai ales pentru fiica mea) a fost plaja, care speram sa fie din nisip, asa cum aparea in descrierea hotelului. A fost! Larga si din nisip fin, cu intrare lina in mare. Chiar in fata hotelului, imediat ce intrai in apa, dadeai de niste pietre, dar, la 10 metri in stanga si in dreapta, fundul marii era doar din nisip, asa ca am fost foarte multumite. Apa a fost curata si foarte calda, 26 de grade zicea ghidul de la agentia care ne-a asigurat transferul de la aeroport, deci a fost superb. Am putut sa facem baie in mare chiar si la ora 7 dimineata, era suficient de cald si placut.

Hotelul are si o piscina mare, adanca de 1,5m, cu o parte mai putin adanca pentru copii, cu tobogane, si o piscina mica, adanca de 40 cm, pentru copii mici. Si apa din piscina mare era foarte calda. Ce mi-a placut a fost ca nu era foarte aglomerat nici pe plaja nici in piscina, desi cred ca unii turisti isi ocupau sezlongurile de cu seara, lasand cate un prosop, pentru ca la ora 6:45 dimineata erau deja ocupate desi nu era nimeni pe acolo.

Mancarea a fost destul de buna. La micul dejun erau foarte multe feluri de cornuri, chifle, clatite, oua, cremvursti, iaurturi, legume, fructe, gemuri, etc. La pranz, una sau doua supe (supa crema rosie sau alba, nu stiu din ce era facuta), barul cu salate, si multe feluri de legume, in general gratinate (brocoli, spanac, vinete), cartofi prajiti, paste, orez, niste tocanite cu carne de porc sau pui cu legume. Carnea nu era chiar la discretie, adica se facea la fata locului peste prajit si un fel de hamburgheri, sa ii numim asa, care mie nu mi-au placut deloc, si sunt o persoana care mananca orice.

Bineinteles ca atractia era barul cu prajituri, multe, multe feluri, toate dulci si insiropate, cu crema sau fara. Mai exista un bar cu fructe: pepene galben si rosu, piersici, cirese, mere, portocale. Seara, mancarea era cam la fel cu cea de la pranz, doar ca am primit si gratar de porc si pui, si niste mici picanti deliciosi.

Partea mai putin placuta a fost aceea ca se facea coada la mancarea gatita, pentru ca carnea se facea la fata locului si dura un timp pana se prajea, iar tavile erau aranjate in asa fel incat sa incepi cu garnitura si abia apoi sa ajungi la carne. Uneori a trebuit sa asteptam aproape jumatate de ora la coada.

Turistii cazati in hotel erau in cea mai mare parte rusi, apoi urmau polonezii si cehii. Ca urmare limba oficiala a personalului hotelului era rusa. Engleza stiau foarte putin spre deloc.

Partea de entertainment a fost putin cam dezamagitoare pentru mine, mai ales ca o comparam in permanenta cu ceea ce am vazut anul trecut la hotelul Holyday Park (Alanya) unde programul a fost asigurat de o echipa excelenta. Se organiza aqua-gym intre orele 11:30-12, dar nu cred ca in fiecare zi, seara era o jumatate de ora de mini-disco pentru copii, cu aceleasi melodii in fiecare seara, intre 21 – 21:30 si de la ora 22 incepea programul pentru adulti, la care nu am asistat decat in vreo 3 seri, pentru ca se vorbea doar in rusa si mie personal nu s-a parut interesant. Au fost concursuri de Miss, de Mister, de dans, o seara in care doi barbati au prezentat jonglerii cu focul, dar mi-au parut cam nepriceputi, adica sunt sigura ca nu treceu de preselectii la „Romanii au talent”. Singurul program interesant a fost cel prezentat de o trupa de copii veniti din Georgia, cu costume specifice si talent imens, cu un program de dansuri populare din mai multe tari, care a fost deosebit.

Una peste alta, pot sa spun ca a fost foarte bine, mi-a placut si as mai merge la acest hotel.

Trimis de nico44 in 09.07.12 17:49:00
Validat / Publicat: 09.07.12 18:52:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Alanya, Holiday Park

VIZUALIZĂRI: 6171 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nico44); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul Annabella Diamond vazut din curte
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmaster25 [09.07.12 18:46:31] »

@nico44: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

nicole33 [09.07.12 19:17:37] »

@nico44:

Felicitări pentru review și pentru vacanța reușită avută.

Am intrat pe site-ul hotelului, dar se pare că nu este încă funcțional. Are doar câteva fotografii de prezentare. N-am reușit să aflu nici măcar adresa. Mi-ai putea spune, te rog numele unei localități din vecinătate ca să pot să identific măcar zona în care se află acesta.

Mulțumesc

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [09.07.12 19:45:29] »

@nicole33: hotelul se afla intre Incekum si Avsallar.

nicole33 [09.07.12 19:55:43] »

@Andox:

Îți mulțumesc. Așa se explică existența plajei cu nisip în zona Alanyei dorită de mulți, însă găsită de prea puțini.

lidana [28.01.13 16:01:50] »

Buna ziua,

Intentionez sa achizitionez un sejur la acest hotel si as dori cateva detalii suplimentare:

- Despre masa ati spus ca este carne putina. La pranz nu exista decat peste si carne tocata, nu sunt gratare?

Exista baclavale la desert? Dar inghetata?

- Care este calitatea bauturilor alcoolice si nealcoolice?

- Exista discoteca (avem o adolescenta cu noi) ?

In speranta ca voi primi raspuns, va multumesc

inlomavl [01.04.13 16:23:22] »

@nico44: Buna

sunt din Timisoara si in aceasta vara mi-am achizitionat bilete la acest hotel, ce sfaturi imi puteti da in plus, suntem 3 familii cu copii de 3,5, 6,11 ani. Putem sa si vizitam ceva?

multumesc frumos.

inlomavl, lidana, nicole33