ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2012
ÎNSCRIS: 09.04.12
JUN-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 1,5 ani

Satisfacator

Pentru inceput trebuie sa mentionez ca aceasta a fost al treilea concediu in Antalya, dar primul concediu in care mergem cu un copil.

Fata de celelalte concedii impresia generala este satisfacatoare in ceea ce priveste raportul calitate/pret. Am constat ca serviciile nu au evoluat la un nivel superior ci au stagnat, este adevarat ca de la 5 stele nu prea mai ai unde sa evoluezi, dar ajungi la concluzia ca daca vezi 1-2 hoteluri le-ai vazut pe toate. S-au observat semne ale reducerii de cheltuieli, astfel pe avion ai primit un sandvici fata de anii anteriori cand aveai o caserola de hrana, in hotel apa plata era imbuteliata la 0,33l fata de 0,50l, apa minerala era imbuteliata la 0,25l fata de 0,50l etc

Scopul: am mers in primul rand pentru copil deoarece ni s-a recomandat cura cu apa de mare pentru dermatita copilului de asemenea aerosolii marini pentru plamani, gat, nas, etc. Pentru mine si sotie ODIHNA, multa odihna.

De aceea nu prea am fost interesati de excursii facute din resort sau de jocuri distractive (suntem mai sedentari din fire, iar copilul este prea mic sa participe).

Conditii meteo: la ora 8:30 erau 28 de grade iar la 10:00 ajungeau la 35, in primele 2-a zile pana ne-am obisnuit era o zapuseala sufocanta, dimineata bate briza dinspre uscat spre mare iar dupa pranz era invers. Apa marii era dimineata limpede si linistita iar dupa masa era agitata cu valuri iar din cauza aceasta apa era tulbure, ca temperatura apa a fost ok.

Drumul: am plecat cu avionul la ora 13:15 din Timisoara (plecare fara intarziere) dupa un zbor de 1h45min am ajuns in Antalya, pe avion am fost serviti cu un sandvich cu cascaval sau sunca de pui la alegere, bauturi racoritoare sau sucuri naturale, cafea, ceai. Dupa punerea vizelor pe pasapoarte am luat legatura cu reprezentantul tour operatorului prezent in aeroport care ne-a indicat numarul autocarului care ne va duce la hotel. La hotel am ajuns dupa 20min de mers, in jurul orei 15:45. Pentru transfer pot spune 10 cu felicitari. In autocar ghidul (o basarabeanca vorbareata) ne-a informat despre lucrurile importante despre care trebuie sa tinem cont in sejur: asigurarea medicala (procedurile de urmat in cazurile in care se intampla ceva), negocierea tuturor preturilor cand vrem sa cumparam ceva, bacsisul (ridicat la rang de arta, cred ca ministerul roman de finante nu strange tva-ul cum strang turcii bacsisul), de asemenea in incheiere ne-a dat numarul de telefon al call centerului lor (unde se vorbea romana) si in caz ca vrfem ceva sunam si... totul se rezolva.

Hotelul: la receptie am spus ca avem un copil mic, de aceea dorim o camera mai linistita (am dat 20 euro) iar receptionera ne-a spus ca cu toate cam platiit standard land view, ne-a dat sea view, la etajul 1 putin peste nivelul coroanei copacilor (zgomotul era asfel estompat) astfel incat se vedeau fff frumos in indepartare Muntii Taurus, iar in apropiere marea. Camera aprox 30 mp, twin bad, patut pentru copil, frigiderul cu cate 2-a sticle de apa plata, apa minerala, doze de pepsi, mirinda, bere efes. dulapul suficient de mare si dotat cu umerase, tot in dulap era pus si seiful, slapi de camera, in baie prosoape fara numar, sticlute cu produse essentiale idem, nelipsitele ace de cusut papiotele de ata precumsi betele de urechi, baie dotata cu cada si para de dus mica, parca nu prea bine luminata dar asta nu este un lucru important.

In prima zi am primit o scrisoare prin care nise spunea ca ne putem muta, daca dorim, la hotelul Royal Holiday Palace (un hotel din 2011) fara costuri suplimentare, noi am declinat invitatia.

Fata de Miracle unde am fost in 2009 camera arata mai bine. Singurul lucru mai invechit era tv-ul, care era cu tub catodic si diagonala de 53cm, in schimb fiecare natie care era in hotel avea cel putin un post tv in limba ei, pentru noi aveau Romania International.

Se facea cureatenie zilnic, barul e asemenea se umplea zilnic, intr-o singura zi au venit peste noi cu, curatenia in timp ce avem pus la usa semnul prin care spuneam sa nu fim deranjati, iar in a 2-a zi au uitat sa umple frigiderul

Pentru acest lucru dau doar nota 8.

In hotel gaseai ca oaspeti romani (foarte multi), olandezi, nemti, englezi, slovaci, unguri, rusi (nu foarte multi), bulgari, sarbi de asemenea erau si cei cu ochi oblici dar nu mi-am dat seama ce popor erau (intr-o amiaza la piscina mare se faceau jocuri distractive iar o domnisoara participanta la jocuri s-a recomadat ca fiind din Afganistan, pot spune ca pe plaja erau cateva femei imbracate in negru de sus pana jos, cu batic pe capac de asemenea negru la ora 12 in mijlocul zilei la 35 de grade!!!). Copii: cata frunza si iarba.

Plaja: este ok, cu nisip, sezlonguri (erau folosite doar cele din primul si al doilea rand, iar randul 3,4, 5 nu le folosea nimeni), prosoape schimbate zilnic, beach bar, se juca volei, fotbal si un joc cu bile de metal (nu m-a interesat de aceea nu stiu cum se numeste).

Noi ajungeam pe plaja in jur de 8:30 si gaseam intotdeauna sezlonguri in primul rand, pe ponton erau de asemenea sezlonguri care la ora cand ajungeam noi erau libere.

Restaurante: in hotel se gasesc un restaurant principal si mai multe restaurante a la carte (nu stiu cate pentru ca nu ne interesau si nu am fost curiosi, sotia nu se despartea nicio clipa de puiul ei, iar in restaurantele a la carte nu iti dadeau voie cu copii sub 7 ani, acestea au program inceand cu ora 21, ora la care copii mici se pregatesc de culcare)

Din start trebuie sa spun ca nu prea eram curios de mancare de aceea pentru mine nu prea a contat acest aspect. Micul dejun era felul principal, aveau o omleta in care puneau cascaval, ciuperci, sunca presata, rosii, ardei (ingredientele se alegeau de fiecare client) foarte satioasa (pentru cei care beau numai apa cu lamaie avea cca 1000 - 1200 kcal/portie). In general pot spune ca pentru adulti mancarea era indestulatoare, este adevarat ca erau variatiuni pe aceleasi teme (pui, vita, miel), in ultima instanta gaseai cartofi prajiti cu un gratar si o salata. Pentru copil insa nu pot spune ca am fost incantati, copilul nostru avand 1,5 anisori manca mancare gatita (pe langa 2-a mese cu lapte), deoarece de la kids corner nu prea aveai ce sa alegi decat iaurturi de fructe au fructe proaspete, i-am dat mancare de la adulti pasata sa poate sa o inghita. In ultimele 2-a zile de sejur nu mai vroia sa mance nimic, nici macar lapte. Nu vreau sa ma gandesc la familiile care au copii sub un an, ce le puteau de mancare, nu cred ca gaseau ceva.

Desert: aici este punctul meu sensibil, aveau budinci de te lingeai pe degete, de asemenea aveau fructe proaspete (dar ele nu vor avea niciodata gustul celor din Romania, ma refer la pepene verde si la cel galben, piersici, caise, cirese, mere etc), precum si prajituri traditionale.

Bautura: nu sunt consumator, din cand in cand cate o bere sau un radler in rest apa plata sau pepsi. De aceea nu va pot spune mare lucru despre bautura.

Servire: cand te asezai la masa, ospatarul care avea masa arondata venea sa te intrebe cu ce doreai sa te serveasca (cand le ceream apa era blasfemie, de la pepsi in sus percutau, la bere si vin sau mai stiu eu ce cockteiluri se miscau ca furnicile deoarece stiau ca la sfarsit primeau bacsis). Restaurantul era dotat cu scaune penru copii, care erau foarte folositoare. In schimb pot spune ca am gasit pahare si lingurite murdare puse spre folosire, lucru inacceptabil la 5 stele.

Ospatarii si chelnerii sunt, ca sa spun asa, talpa hotelului (ei muncesc cel mai mult) daca le dai bacsis esti imparat, ca PONT pentru orice hotel in care mergeti dati in primele zile bacsis (2-3 euro, ) in mod repetat aceluiasi ospatar iar acesta va va rezerva intotdeuna masa astfel incat atunci cand mergeti la masa veti avea intotdeauna loc si nu veti astepta pana se vor elibera vreo masa, in plus veti servit prompt, precum vi se va recomanda ce sa mancati daca doriti ceva mai cu staif.

Distractie: hotelul are un fun fair (luna park) pe care copilul meu la indragit, era plin in fieare seara cu copii de toate varstele.

In incheiere vreau sa ne cerem scuze fata de fam. Costea, pentru ca nu am putut sa ne luam la revedere la plecare (am plecat spre aeroport dimineata la ora 7). Poate ne intalnim anul viitor in Egipt;))).

Trimis de unGunR in 08.07.12 14:49:26
Validat / Publicat: 08.07.12 16:23:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: lara - miracle, kemer - royal palm

VIZUALIZĂRI: 3315 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (unGunR); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Sonia2007
    [22.07.12 10:45:53]

Aquapark-ul a facut toti banii, mancare buna, camere superbe... totul a fost ok!

• Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Wings Hotel:

• pagină generată în 0.033231019973755 sec