ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2012
ÎNSCRIS: 26.03.12
JUN-2012

Sejur Sol Luna Bay

Tocmai ne-am intors dupa un sejur de 14 zile la acest hotel. A fost bine, dar se putea si mai bine.

Cum am ajuns, in jur de ora 13, la receptie ni s-a spus ca, asa cum este afisat, camerele check-in-ul se face cu ora 14 si am fost invitati, nu foarte amabil, sa asteptam, in lobby sau la barul de la piscina. Totodata am fost informati ca intrarea se face cu cina si iesirea cu pranzul. Am rugat frumos sa facem schimbarea de intrare cu pranzul si iesire cu mic dejunul. Dupa o scurta consultare a receptionistei cu managerul de tura ni s-a spus ca nu este posibil. Evident, posibilitatea exista, dar pur si simplu nu s-a vrut. Aici au un minus.

Camera mare, curata, balcon mare dotat cu masuta si doua scaune de plastic, uscator de rufe, baia mare, curata, dotata. Curatenie zilnica, prosoape schimbate zilnic. Personalul de la curatenie foarte amabil, rapid, silentios, indatoritor. Aici au un plus. Camera era deja doata cu patut pentru copil, roz, foarte atenti la detalii. Din pacate, in zona liftului ce cobora la restaurant si a scarii aferente, mirosea puternic a canalizare cam... toata ziua... aici au un minus. Extrem de neplacut.

Restaurantul mare, curat, ingrijit. Mancarea diversa. Salate, preparate din carne vita/pui/porc/peste, dulciuri, fructe. Sare in mancarea gatita in exces dupa gustul meu, condimentare in exces. In vreo 3-4 zile pur si simplu nu am avut ce alege sa dam sa manance copilului la pranz, totul era extrem de condimentat, pana si cartofii la cuptor. Noroc cu pastele fierte si atat pe care am pus branza din raionul de cartofi prajiti. Adevarul e ca ceva ceva gasesti sa mananci, de foame nu mori, dar ar fi putut fi mai bine. Ciorbele nu foarte reusite. Dulciurile tip tort cu multa crema, inghetate. Fructele foarte bune, diverse, proaspete. cafeaua slabuta tare, bauturile slabute.

Plaja buna, intrarea in mare relativ lina, dar nu tocmai potrivita pentru copiii foarte mici, in sensul ca se intra cam brusc in apa pana la genunchi, nu e ca la Mamaia unde mergi cu apa pana la glezne de ametesti.

Sezlonguri pe plaja insuficiente. Desi se atrage atentia ca este interzis sa rezervi, este o practica uzuala. De la 7 si jumatate nu mai gasesti un sezlong liber, pe toate sunt aruncate prosoape, tricouri, papuci. La un hotel de 4 stele m-as fi asteptat sa aiba un numar suficient de sezlonguri si umbrele. Aici au un mare minus. Exista si o portiune de plaja unde se poate plati pentru sezlong si umbrala: 5 leva umbrela, 5 leva sezlongul.

Piscina de adulti la distanta destul de mare de piscina de copii. Trebuie sa stai ori la una, ori la alta. Ambele piscine cam micute pentru cat de mare este hotelul si cati utilizatori ar fi.

Piscina pentru copii, intre 0.45m si 0.55m.

Nu exista o piscina intermediara, prin urmare, in piscina de copii sunt inclusiv adolescenti, cam periculoasa interactiunea intre copiii mari si cei mici si frustranta si pentru unii si pentru altii.

Locuri de joaca pentru copii: 2, dar slabut dotate.

Internet numai in lobby si chiar si acolo, semnalul foarte slab de multe ori.

Echipa de animatori slabuta.

Un alt minus este pentru neaplicarea propriilor reguli. Un exemplu: la sala de forta, desi scrie mare ca nu este permis accesul copiilor sub 14 ani, o gramada de copii trag de aparatele alea si vin pur si simplu la tine daca esti pe banda sau bicicleta si iti spun sa te dai la o parte ca vor si ei sa se joace. Desi exista personal in zona, se uita si atat, trec mai departe.

Masajul, foarte scump si neprofesional.

Parcarea 10 leva pe zi. Nu sunt locuri suficiente de parcare si, desi platesti, daca indraznesti sa iti scoti masina sa te duci sa te plimbi, la intoarcere o parchezi... pe unde poti, numai in parcarea amenajata nu, ca nu mai sunt locuri, dar de platit platesti.

Oraselul Obzor este dragut, o gramada de magazine de imbracaminte si suveniruri, parc frumos si destul de mare cu locuri de joaca pentru copii. Parc de distractii micut si destul de scumput (3 leva 10 min de sarit pe saltele umflate, 3 leva 4 minute de invartit in calusei, 1 leva zgaltait in masinute pentru copii mici, nu mai retin cat erau vata de zahar si floricelele), dar mai omori din pliciseala. Plimbari cu poneii pentru copii: 5 leva 1 tur de parc.

Merita de mers in Nessebar si vizitat orasul vechi. Nu este foarte departe (cam 45 de minute cu masina), atentie pentru cei cu rau de masina, curbe multe si stanse. Peisajul superb.

Parcarea cu plata in Obzor 1 leva/ora, in Nessebar si imprejurimi 3 leva/ora.

Cam astea ar fi informatiile, sper sa va foloseasca.

Una peste alta a fost ok, categoric mai bine decat pe litoralul romanesc, dar totusi cu minusurile pe care le-am semnalat.

Trimis de CarmenCat in 08.07.12 09:54:32
Validat / Publicat: 08.07.12 11:06:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 5194 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CarmenCat); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Marea la Nessebar - orasul vechi

mymysu [03.02.13 09:46:39] »

@CarmenCat: Spunemi si mie daca este o problema daca lasi masina in afara parcarii. Si bineinteles daca ai unde sa o lasi in afara parcarii

CarmenCat [03.02.13 16:43:54] »

@mymysu: Da, este o strada foarte lunga cum faci dreapta de pe soseaua principala spre hotel. Ai putea sa o lasi cocotata pe trotuar pana in bariera de la intrare in zona hotelului sau sa intri pur si simplu, treci de bariera cu pricina si o parchezi unde apuci, mai putin in minuscula parcare amenajata.

Am vazut destui care faceau asa. Cat am stat noi acolo nu s-a semnalat nici o problema.

Oricum, zona nu este frecventata decat de cei care sunt cazati la hotel.

Mie mi s-a parut exagerat de scumpa parcarea pentru conditiile oferite.

mymysu [04.02.13 21:48:09] »

@CarmenCat: multumesc pentru raspuns. O scena amenajata afara pentru spectacole exista? sau numai cea inauntru?

CarmenCat [05.02.13 08:33:31] »

@mymysu: Scena pentru spectacole este pe nivelul cu receptia la etajul 1, cum stai cu fata la receptie in stanga spre capatul holului, dupa magazine si o mica sala de jocuri. Este amenajata pe o terasa destul de mare, practic in aer liber. Cam de doua ori pe saptamana era o mini discoteca pentru copii, in rest spectacole pentru adulti.

Informeaza in general echipa de animatori si personalul de la restaurant seara.

teo68 [08.02.13 20:42:06] »

@CarmenCat: nu am citit nimic referitor la prosoapele de plaja, piscina. Exista, sunt gratis?

CarmenCat [08.02.13 21:11:53] »

@teo68: @teo68: Langa piscina de adulti, inspre partea cu barul de la piscina exista un rastel incuiat cu cheia de unde se dau prosoapele de catre salvamarul care supravegheaza piscina, salvamar care apare pe la ora 9, chiar si mai tarziu, dar dispare fix la 18, cand musai trebuie predat prosopul. Din cate am inteles se lasa o garantie de 10 leva dimineata cand iei prosopul, garantie ce se returneaza cand il aduci seara. Iar nu am inteles de ce trebuie sa plimb eu prosopul dupa mine toata ziua si sa am grija lui, ca sa nu pierd garantia, cand normal mi se parea sa poti lua si returna prosopul cand si de cate ori ai nevoie.

Din cauza procedurii greoaie noi nu am luat prosoape de piscina de la ei, le-am preferat pe ale noastre, mai ales ca fiind diferite le si recunosteam usor.

Din punctul meu de vedere metoda pe care au ales-o pentru prosoapele de piscina se constituie intr-un mare minus, printre multe altele. Este totusi un hotel 4 stele AI. Nu am inteles de ce trebuie sa lasi garantie la prosoape, daca tot ai pe mana bratara ca esti cazat acolo, iar prosoapele alea sunt incluse in ce ti se ofera la AI.

teo68 [08.02.13 21:16:55] »

@CarmenCat: multumesc pentru rapiditatea si complexitatea raspunsului.

CarmenCat [08.02.13 21:22:04] »

@teo68: Cu mare placere, daca te mai pot ajuta cu ceva...

vacante072 [20.03.13 13:37:52] »

Buna ziua! Va rog sa imi spuneti si mie intrarea la sala de fitness si sauna era libera sau contra cost?

Multumesc mult.

CarmenCat [20.03.13 13:54:18] »

@vacante072: Intrarea la sala de fitness este libera. Sauna si masajul sunt contracost.

vacante072 [20.03.13 14:39:49] »

@CarmenCat: Multumesc mult, tocmai ne-am achizitionat un sejur acolo la jumataea lunii iunie Abia astept sa ajung

CarmenCat, Krisko, mymysu, teo68, vacante072
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Luna Bay Resort Hotel: