ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2012
ÎNSCRIS: 29.01.08
SEP-2011

AquaCity Poprad

Vacanta in Slovacia

Acest loc era stabilt de acasa pentru vizita in Slovacia si e cel de al doilea loc unde am ajuns in acesta vacanta care a inceput foarte aproape de aici adica in statiunea Tatranska Lomnica.

A urmat drumul de intoarcere si ff aproape de statiunea unde am fost prima data (cam 17 km) a urmat orasul Poprad cu acest hai sa ii zic renumitul AquaCity

Pentru acest complex am si oprit aici citeva zile si m-am si cazat la Hotel Satel in centru orasului cam la 15 minute pe jos de acest complex de bai si de distractie.

Nu am avut rezervare dar la fata locului pretul la cazare a fost destul de bun, criteriul alegerii a fost pretul si pozitionarea foarte buna in centru.

Aqua City

Un aquapark cu multe posibilitati de distractie, incepind cu bazine cu apa termala sau nu, topogane, zona wellness, restaurante, baruri in piscine, locuri de joaca pentru copii si la final un extraordinar spectacol de muzica si lumini ceva deosebit.

In exterior sunt piscine cu apa calda si altele cu apa la temperatura in jur de 20 grade.

La interior e adevarata zona de agrement cu tot felul de piscine cu diferite temperaturi ale apei, dar locul care a pus capac la tot se numeste zona cu saune, e bine ca nu am ratat si am fost si acolo.

Pina in acest moment nu prea am agreat acest termen... sauna... dar aici a fost deosebit.

Accesul se face peste tot cu bratara care se primeste la intrare si ai acces in functie de cit ai platit ce fel de bratara ai.

Daca tot am ajuns pina aici am luat pachetul cu acces peste tot inclusiv la saune (la saune doar o ora) si a costat 30 euro pentru o persoana acces toata ziua Acesta a fost pretul cu toate ca am si primit un vaucer cu reducere de 15 % de la hotelul unde am fost cazat. Locul unde sunt saunele e undeva sus si primesti imediat prosop si intri, in fiecare loc e alt fel de atmosfera si alta temperatura, in unele locuri temperatura e mult mult sub zero grade, in altele peste 70 grade, sunt cam 10 locuri diferite. Daca in acest loc se depaseste timpul de stat adica o ora se mai plateste la iesire inca o data pentru fiecare intrare in acest loc cite 10 euro. Totul e inregistrat pe bratara, adica ora intrari si ora iesiri de la sauna.

Accesul in diferite locuri il ai in functie de ce fel de bratara ai achizitionat la intrare.

La final adica la ora 20,30 a inceput spectacolul... laser show... un spectacol de lumini care a durat doar 15 minute dar minute care le tii minte mult timp dupa aia. Lumea statea in acest timp in piscine si culoarea apei se schimba in functie de ce melodie era, in acel moment spectacolul adica laser show era pe muzica lui Michael Jakson, era o proiectie sus deasupra piscinelor adica artistul de citiva metri si muzica lui pe acest fundal, totul dat la maxim.

Puteti lua in calcul si vacanta in Slovacia si puteti imbina vacanta undeva la munte combinata cu vizita la un aquaparc.

Daca totus ajungeti in aceasta zona nu ratati vizita sus in virful muntelui adica la Tatranska Lomnica la 2634 m si vizita in acest AquaCity.

Trimis de Nicu in 07.07.12 16:07:02
Validat / Publicat: 07.07.12 18:50:57

VIZUALIZĂRI: 3435 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 AquaCity zona cu piscinele din exterior
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 83.60 EUR pe cameră

NicuAUTOR REVIEW
    [07.07.12 17:43:55]

As dori acest videoclip, multumesc.

http://www.youtube.com/watch? v=teI98aEJwqg

[30.01.15 09:22:54]

@Nicu - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

NicuAUTOR REVIEW
    [30.01.15 09:49:13]

Poziționarea pe hartă este corectă.

Nicu
    Alte impresii din această RUBRICĂAquacity Hotel: