ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2012
ÎNSCRIS: 06.07.12
JUN-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 3 si 9 ani

Rasfat total!

As vrea sa va transmit cateva impresii din minunatul sejur pe care l-am petrecut la Delphin Palace.

Am ajuns pe la ora, 10 dimineata. Pe noi ne-a asteptat la receptie un reprezentant al agentiei de turism partenere din Turcia (caruia i-am dat o mica atentie). El s-a ocupat de formalitatile de cazare. In 10 min ne-a pus bratarile, iar la ora 11 eram cazati dupa ce trecuseram pe la restaurant sa servim micul dejun tarziu.

Camerele sunt mari, frumos aranjate. In cosul de fructe din camera erau 2 mere si o portocala. Mai avem in camera fierbator, cafea, pliculete de ceai, lapte pudra pt cafea, zahar. In minibar este bere, apa minerala si plata, 2 ciocolatele, alune, pepsi si mirinda la sticle de 0.250 l si 2 cutii de suc cu paiul pt copii.

Noi nu am avut probleme cu orarul. Cand culcam copii intre 14-16, puneam semnul: nu deranjati la usa, si nu am fost deranjati. Curatenie s-a facut zilnic, si minibarul a fost umplut zilnic, probabil in timpul cand nu am fost in camera. Fructele au fost schimbate o data, dar noi nu am servit din cos decat un mar, deoarece nu am simtit nevoia, la cate feluri de fructe aveau la restaurant.

La capitolul mancare, nu cred ca voi mai merge intr-un hotel care sa-i intreaca (am mai fost in regim UAI si AI in Turcia, Egipt si Romania). Restaurantul foarte incapator, cu terasa mare care are in centru un spatiu de gatit unde se prepara diferite feluri de mancare.

Dimineata si seara e f placut pe terasa, dar la pranz mancam in restaurant unde mergea aerul conditionat, deoarece pe terasa era cald. Pe terasa este si un spatiu de joaca pt copii (tobogan, leagane, etc) f dragut. Dimineata: oua fierte, lapte cu orez, crenvusti, budinci, 10 feluri de gemuri, 10 feluri de compoturi, 8 feluri de cereale, produse calde de patiserie de vreo 8 feluri (cornuri, rulouri, foietaje, etc), multe feluri de preparate (sunca pesata era cea mai buna), multe feluri de casacaval si branza f bune, masline verzi, negre, maro (cam sarate), rulouri de peste marinat, afumat, salate de toate felurile, iaurturi de feluri, fursecuri, biscuiti, napolitane, rahat, smochine, prune uscate, caise uscate, baclavale (au raion separat cu minim 12 feluri la fiecare masa), dulciuri, fructe: mere, banane, portocale, kiwi, pere, prune, piersici, nectarine, caise (aceleasi la toate mesele dar seara in plus cirese si ananas felii), pepene rosu si galben; iar pe terasa se prepara in trei locuri omleta cu ce vrei (ceapa, ardei, rosii, ciuperci, cascaval, salam), pizza turceasca (la toate mesele de trei feluri - cu cascaval, cu carne tocata si cu spanac si ou), clatite americane, gaufre, este si loc special pentru comandat cafea: normala, turceasca, expreso, cafe late, freshuri de portocale la discretie. Poate am mai uitat ceva.

In ce priveste bauturile, ti le poti duce, dar in majoritatea cazurilor sunt aduse de personalul prezent. Cum ne asezam la o masa se si prezenta cineva sa ne intrebe ce bem, si ne aduceau foarte rapid comanda. de cate ori mai doream ceva, comandam si ne serveau cu placere. Tin sa precizez ca sunt foarte amabili, si servesc pe toata lumea fara probleme, vorbind frumos si cerandu-si scuze chiar si degeaba.

Pranz si seara: 2 feluri de supe cu dresinguri separate din care poti alege (crutoane, porumb, mazare, rosii, ardei, verdeata), 8 feluri de mancare gatita (de unde nu lipseste orezul fiert, ardei, dovleceii sau vanata umpluta, ravioli, lasagna, carne de pasare sau vita cu sos) salate, bufet special pentru copii (supa, cheasburgeri, crochete de cartofi, ineluse de cartofi cu ceapa, paste, snitele, variau felurile), pe terasa se prepara paste in doua locuri de care vrei cu ce amestec vrei, carne de pui in amestec cu 6 feluri de legume pregatite intr-o tigaie imensa wock, gratar de 2-3 feluri - piept de pasare, cotlete de miel, frigarui, peste tot timpul la gratar (somon o zi da o zi nu, dorada, etc) cartofi prajiti, cartofi copti cu diferite umpluturi, calamari, creveti, pui la rotisor pe care il rupea si-ti dadea ce bucata vrei, inghetata etc. Cu siguranta am mai uitat, dar vreu sa mentionez ca in doua seri am avut miel intreg la protap din care iti taia bucatele, jumatati de potarniche la gratar foarte gustoase, si sampanie la pahar poti sa comanzi la orice bar la orice ora, este foarte buna. Trebuie sa mai mentionez si cele doua fantani de ciocolata normala si alba care sunt aduse in fiecare seara cu felurite feluri de fructe taiate alaturi, si unde poti sa-ti prepari frigarui de fructe cu ciocolata.

Personalul de la baruri de asemenea foarte amabil, iti fac si cokteiluri (cei mai experimentati sunt cei din lobby bar - care era deschis pana la 23- si pe unde treceam inainte de culcare sa servim cate un coktail, cu sau fara alcool). In lobby, este permanent o masa cu limonada rece, vin la rece, si cateva platouase cu fursecuri, chec si rahat.

Piscinele extraordinare, cu apa calda, chiar si dimineata. Piscina de copii are mai multe tobogane, pentru copii mai mici sau mai mari, apa calda. Este foarte bine situata, putin umbrita, pentru ca micutii sa nu stea in soare, cu doua locuri de joaca, cate unul la fiecare capat.

In zilele de luni pana vineri la ora 12 miniclubul vine si sustine diverse intreceri cu copii aici, iar seara li se inmaneaza participantilor diplome, la amfiteatru (in jurul orei 9). Programul la miniclub (este amplasat sub toboganele pentru adulti) are foarte multe activitati interesante- este afisat tot timpul, si pentru ziua urmatoare. Copii mei au participat la activitatile care le-au placutm, su au fost foarte incantati.

Incepand cu ora 10 au diverse concursuri, in jurul piscinei principale: darts, polo, taurul fioros, doboratul cutiilor cu mingile, jocuri distractive in piscina). Ofera de multe ori premii castigatorilor (sepci, portofele, genute). Echipa de animatori e foarte simpatica, are si un moldovean care vorbeste si romaneste.

Pavilioanele care sunt in jurul piscinei dar si la mare sunt foarte bune pentru relaxare, stat laumbra, atunci cand doresti. In jurul piscinei principale, trec din cand in cand cu tavi cu dulciuri, barmani pe role pentru ati aduce de baut, intre orele 16-17 porumb fiert. La intrarea in amfiteatru este pana la ora 18 inghetata tot timpul, iar intre 20 - 21 vata pe bat si floricele. Langa piscina se serveste la terasa, incepand cu ora 12.30 pizza si shaorma, pentru cei ce nu vor sa mearga la restaurant, iar de la 16 aripioare si gaufre. Mai este o terasa langa piscina de copii, care serveste pranzul intre 12.30 - 15, dar aici nu se primesc clientii in costume de baie ca la terasa de langa piscina mare. Aici am fost o data la pranz si are foarte multe feluri de mancare, aproape ca la restaurant (supa, grataruri, mancare gatita, dulciuri, fructe, bauturi, pizza turceasca).

La intrarea pe plaja este pe stanga un mini bar cu sucuri la rece, apa, nestea, pana la ora 17, si mai este barul de pe ponton. Dar in timpul zilei trec barmani cu carucioare cu sucuri reci (la cutie cu pahare de unica folosinta), sau cu coktailuri reci servite din pepeni mari scobiti de miez. Plaja are si ceva pietricele (nu este fina ca in Side), iar intrarea in apa este cam brusca, deci aveti grija. Singurul lucru care m-a deranjat pe mine a fost ca sezlongurile pe plaja sunt acoperite cu un fel de copertina (se vede si in pozele oficiale) care le tin umbrite toata ziua. Daca vroiai sa faci plaja trebuia se le muti putin din loc. Noi oricum am stat la pavilioanele de langa piscina, dar veneam si dimineata si seara cate o ora cu copii la mare. Inainte de plaja pe stanga se serveste hot dog la un stand, cred ca intre 12.30 - 17, nu stiu chiar sigur.

Toboganele mari super. Am mai stat si seara la spectacole intre 21.30-22.30. Amuzante! La luna park cam slabute distractiile - un trenulet, o roata cam mica, masinute, si un legan mare gen barcuta, cam inghesuite, dar gratis. Noi am fost pt copii doua seri. Am fost si la sala de jocuri mecanice, unde fisa este 1 euro. Distractiv pentru copii si nu numai. Am facut si o mini excursie cu barca din cadrul centrului de sporturi nautice a hotelului. Ne-a abordat un modovean pe plaja, si am fost multumiti de oferta. Noi fiind 4 familii, ne-a luat numai pe noi pe barca (14 persoane), si ne-am plimbat pana la cascade (la cea mica intra cu botul sub apa), am intrat in grotele de pe mal, si a facut o oprire intr-un mini golfulet pentru inot, o ora. A fost foarte frumos. Ne-au oferit sa facem si paraseling, dar dintre noi nu a indraznit nimeni.

Pot spune ca in cadrul acestui sejur ne-am simtit excelent. Este prima data cand merg undeva si nimic nu imi lasa un gust amar, vreun barman, vreun receptioner sau camerista care nu-si fac datoria. Deci chiar am simtit ca toata lumea isi da intereul sa iti faca concediul de neuitat. Intr-adevar, sunt vrabiute pe terasa, dar mie mi sau parut amuzante, copii le fugareau, si ce pot face angajatii, sa puna plase in jurul hotelului sa nu mai vina vrabiile? Si la piscina am vazut 2 pisici care mai tot timpul se ascundeau. Eu nu sunt fan animale de companie, dar nu m-au deranjat deloc.

In aceasta perioada, ni s-a spus de la receptie ca ordinea turistilor in functie de nationalitate era urmatoarea: 1. nemti, 2.romani, 3. turci, 4. rusi, 5. altii. Sa stiti ca s-a vazut ca rusii nu erau predominanti: nu era galagie la masa, sau la piscina, nu se imbrancea lumea - cei care se imbranceau erau rusi - (nemtii si romanii mai civilizati, peste tot se vorbea romaneste). Daca era o masa de rusi, iti dadeai seama dupa comportament, dar fiindca erau putini, nu se manifestau prea tare.

La plecare ne parea rau ca s-a terminat sejurul. Ma scuzati daca v-am plictisit cu amanunte poate pentru unii inutile, dar am vrut pentru cei indecisi sa-si faca o impresie despre acest resort si sa-i conving sa meraga aici, pentru ca il recomand cu toata convingerea.

Noi suntem adeptii ideii, ca in fiecare an sa mergem la alt hotel, dar vom reveni cu mare drag aici, si ne vom mai gandi daca sa riscam sa mergem in alta parte unde poate nu ne va place atat de mult, si nu vom avea confortul de aici.

Trimis de aytana in 06.07.12 18:43:03
Validat / Publicat: 06.07.12 19:47:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Side

VIZUALIZĂRI: 2803 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aytana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.07.12 19:07:52]

@aytana: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

aytanaAUTOR REVIEW
    [07.07.12 09:37:29]

Voi scrie cu mare placere si in viitor. Site-ul este grozav. Cand am ales destinatia Delphin de anul acesta, am fost influentati si de parerile scrise aici.

gioko
    [15.07.12 13:39:53]

@aytana:

Super review... detaliat si complet. O singura intrebare ti-as mai adresa (ca in rest m-am lamurit) exista vreun bar cu program non-stop sau cu program prelungit pt. ca nu sunt genul care sa se culce la ora 23? Multumesc.

aytanaAUTOR REVIEW
    [16.07.12 15:53:25]

@gioko: Este bar deschis non stop. Chiar la intrarea in hotel, in partea dreapta (am uitat numele). In unele seri, sunt programe sau muzica live la alte baruri pana la 1-2 noaptea. (la barul de pe ponton sau la cel de langa piscina). Distractie maxima daca ajungi acolo!

aytana, gioko
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin Palace Resort: