ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2009
DIN: romania
ÎNSCRIS: 27.07.09
JUL-2009

Extrem de nemulțumit

Furati ca in codru noaptea, in timp ce dormeam

Sejurul (10-17 iulie 2009) petrecut in Tenerife la Paradise Court, hotelul la care am fost cazati de catre cei de la Regency Club, a fost superb pana in ultima noapte, cand s-a intamplat ceva ce numai in filme vazusem.

Pe scurt. Toata ziua de joi am fost plimbati de catre cei de la Regency Club prin statiune, pt a vedea toate hotelurile ce apatin de Regency Resorts si am participat la o prezentare la Regency Club. Noaptea, in timp ce dormeam, CINEVA a intrat in camera noastra si a luat tot ce era de valoare. Au fost 3 camere "curatate" in aceeasi noapte. Sa fi fost noi atat de obositi sa nu fi auzit cand au spart usa de la balcon si au intrat in camera in care dormeam, sau am fost "ajutati" sa dormim ca niste busteni?

Nimeni din partea hotelului nu a venit sa vorbeasca cu noi. Doar Berta (reprezentanta tarii noastre acolo) a mers cu mine la Politie si ne-a platit taxiul pana la aeroport. Hotii ne-au lasat 21 centi. Mult, nu?

Raspunsul hotelului: dati-ne in judecata, nu ne deranjeaza. Raspunsul Politiei: sa fiti bucurosi ca nu v-ati trezit, ca acum erati morti.

Veti afla in curand mai multe detalii pt ca suntem hotarati sa nu lasam lucrurile asa. Sfat: dormiti cu randul in camera de hotel ca sa fiti siguri ca nu va fura nimeni.

Poze nu am pt ca si aparatul foto a fost furat. Ma uit doar la pozele altora... ...

Trimis de lauraplocon in 27.07.09 19:22:36

VIZUALIZĂRI: 5187 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lauraplocon); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

tm67bru
[27.07.09 19:26:28]

brrr... a doua patanie, dupa cea a lui andreimire...

Hmm....

lauraploconAUTOR REVIEW
[27.07.09 19:46:28]

nu stiu ce anume s-a intamplat. Puteti sa-mi spuneti?

[27.07.09 20:40:21]

Sejurul este descris pe larg in acest review

andreimire
[29.07.09 08:29:33]

Acum am apucat sa citesc review-ul vostru. La noi a fost invers... am fost "curatati" in prima noapte. Dupa cum iti raspundeam si acolo, noi avem si o hartie de constatare de la politie. M-am interesat intre timp... pe cei de la Regency ii chiar doare-n...daca ii dau (dam) sau nu in judecata. Ei se bazeaza pe faptul ca procesele internationale implica cheltuieli mari, iar sansele de a ne recupera pierderile sunt minime deoarece ei NU garanteaza siguranta turistilor.

Am avut timp (din pacate) din plin sa aflu acest aspect pe care NIMENI (nici in tara, nici acolo) nu il mentioneaza. Eu am trimis mail si la RCI (lantul de timesharing de care apartin astia) si nu am primit nici un raspuns. Am incercat sa trag un semnal de alarma pe intreaga linie (telefonic si electronic) si nici un rezultat. Am avut acces la intreaga retea RCI deoarece am niste prieteni care detin asa ceva in Ungaria, pe aceeasi retea. NIMIC. Liniste. Nici un raspuns. Abia dupa ce am epuizat toate canalele de comunicare la care m-am putut gandi FARA A AVEA PARTE DE NICI UN RASPUNS, abia apoi am ajuns la concluzia ca probabil singurul lucru pe care pot sa-l fac si care poate avea un rezultat cat de cat masurabil este sa povestesc ceea ce mi s-a intamplat pe forumurile specializate pe turism.

Am avut parte de tot felul de reactii... dar nu imi pare rau. Chiar daca unii incearca sa ma critice, chiar daca unii se sperie, chiar daca altii ma ignora, ideea e ca mesajul e auzit. In al doilea rand... am dat de site-ul asta care a ajuns primul loc in care caut review-uri despre un loc sau altul. In fine. De recuperat pierderile nu cred ca le vom recupera vreodata, iar faza cu "bine ca nu v-ati trezit"... sotia mea zice la fel... mie intotdeauna imi va parea rau ca nu am facut-o. Noi am trecut deja peste... dar daca aveti vreo posibilitate de a-i face sa plateasca pentru ceea ce ati suferit acolo, dati si voi un semn.

Pe TripAdvisor am mai primit raspuns de la altii care au patit acelasi lucru. Poate daca ne adunam mai multi... Eu initial ma gandeam sa le stric relatia cu RCI... ca doar din asta isi castiga painea cei de la Regency. Dar dupa cum iti spuneam... nici un raspuns de la ei (RCI). Si ca sa termin intr-o nota mai optimista... viata merge mai departe. Sa auzim numai de bine!

lauraploconAUTOR REVIEW
[29.07.09 12:47:55]

Sa dea Dumnezeu sa nu se mai intample acelasi lucru si altor turisti. Iar celor care nu ne cred, parca le-as dori sa treaca si ei prin ce am trecut noi si sa vedem ce mai au de spus dupa. Niciodata sa nu spui Niciodata! Intrucat noua ni s-a intamplat abia acum 10 zile, suntem inca in perioada de cercetare. Oricum suntem hotarati sa nu renuntam! Am tinut legatura cu niste prieteni care locuiesc in Tenerife si ni s-a confirmat faptul ca s-a mai furat si dupa plecarea noastra. Va vom tine la curent cu ce facem. Noi ne-am angajat deja avocat In Romania si se pare ca trebuie unul si in Spania! Mult noroc! Cum ulciorul nu tine de multe ori la apa, trebuie sa li se infunde si lor undeva!

feli_v49*
[30.07.09 11:11:48]

Buna ziua laura

Am citit cele scrise de tine, si noi avem rezervare in octombrie pentru Regency Club, te rugam daca ne poti da sfaturi utile pentru a nu trece prin experienta pe care ai avut-o acolo. Poti sa ma contactezi si pe mail: cdepinf@rdsbv.ro

O zi buna feli

andreimire, feli_v49*, lauraplocon