ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2012
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 23.03.09
FEB-2012

O experienta de iarna... satisfacatoare

Anul trecut, din motive obiective nu am putut sa merg intr-un adevarat concediu. Iar Turcia chiar mi-a lipsit. Asa ca, asta iarna, dintr-un elan (aproape) nebunesc m-am hotarat sa mergem in Antalya. Zis si facut! Hm, sa fie chiar asa usor? Nu prea! Toti agentii de turism ma priveau cu entuziasm initial cand le spuneam ca vreau sa merg in Antalya. Asta pana cand le spuneam ca vreau sa merg... acum, iarna, nu la vara, nu in toamna. Greu, dom'le, greu! In final, am reusit!

Am ales Barut Lara datorita review-urilor de pe un cunoscut site (era pe locul 3 in iarna, acum e pe 4). Nu pot spune ca regret, dar nici n-as spune ca hotelul m-a cucerit astfel incat sa-mi doresc sa revin. Incerc sa o iau metodic.

Camera:

Dintr-un spirit de economie (greu de inteles daca stau sa ma uit in urma) am ales camera land view, in conditiile in care diferenta de pret era de 28e/persoana/sejur. Camera propriu-zisa era de cam 16mp, la care se adauga dressing-ul (generos) -unde se afla si safe-ul, baia (rezonabila ca dimensiuni, dar am vazut si mai bine) si, evident, balconul.

Televizorul era LCD, la care se adauga o combina audio/CD si un DVD player. Aveam fierbator, ceai, cafea solubila, zahar (pe care NU ni le-au inlocuit pe masura utlizarii lor).

Faceau curat in camere la ore rezonabile (o singura data au venit in timpul dupa amiezii, profitand, evident, sa nu mai faca curat - nu ca s-ar fi omorat in rest, lucru pe care l-am constatat cand mi-a cazut ceva sub pat).

In minibar erau apa (plata si gazoasa), 2 cutii de Coca Cola (normala), 2 Fanta si 2 beri (parca Tuborg, dar n-as baga mana in foc, pt. ca nu am baut).

Mobiler nu foarte nou, dar bine intretinut.

Baia:

Am avut cada. Si aici incepe ceva care chiar m-a deranjat. NU au pus decat un mic sapun solid pe tot parcursul sejurului. Nu au inlocuit DELOC gelul de dus si samponul utilizat. Norocul a fost ca am avut gel de dus cu mine, desi initial nu am vrut sa-l car, cunoscand serviciile la alte hoteluri de 5* din Turcia (si mai ales la un asemenea hotel cu pretentii).

Am constatat ca in una dintre datile cand am lasat prosopul de corp pe marginea cazii (in ideea de a fi schimbat), l-am gasit bine merci impaturit la loc (il patasem putin, intr-un colt si am observat astfel ca nu-l schimbasera).

Asta in conditiile in care aproape zilnic le lasam cate 2 lire pe pat.

Masa:

Aparent, o mare varietate de produse. Dar nu era chiar asa. Un aranjament destept al produselor. Dar nu aveai mai mult de un fel de gratar/seara (fie peste, fie pui, fie curcan, fie vita). Mancare gatita - cam 4 feluri. Noroc cu spaghetele si cartofii prajiti (uneori mai uitau sa reumple tava cu cartofiori, asa ca era cam aglomenratie in zona respectiva), gaseai si orez, cam de fiecare data gatit altfel.Dulciuri-prost reprezentati- nu cred sa fi fost vreo 4 feluri diferite de prajituri si un singur fel de baclava/seara (fie cu nuca, fie cu fistic, fie cu alune). Si la capitolul fructe nu stateau bine (nu mai mult de 3 tipuri de fructe), asta in conditiile in care strazile din Antalya gemeau de portocale, mandarine, lamai (acesta fiind sezonul lor). de restul vreo 5 feluri de salate, bine imprastiate. Aveau si colt cu mancare dietetica (dar slabut) si un colt cu papica pt. copilasi (nu ma intrebati ce continea, pt. ca nu m-a interesat-dar exista). La micul dejun am asteptat cu nerabdare sa merg sa-mi comand omleta cu ingredintele preferate - ha. S-o cred eu! Omleta era, dar pregatita gata si din nefericire pt. mine continea carnat de-al lor (care mie nu imi place, asa cum nu-mi plac in general mezelurile de la ei). Cam 3 tipuri de branza si unul cel mult 2 tipuri de cascaval. De cateva ori au avut rosii cherry, 3 tipuri de masline, ou fiert, nu prea era salata (doar de cateva ori) si in general mi s-au parut putine legume proaspete. Nu intelegeti ca am fi flamanzit, feresca sfantul, dar nici nu erau multe feluri de mancare cum am vazut la alte hoteluri din zona. In schimb, aveau multe feluri de gemuri si foarte bune calitativ. Fresh (doar de portocale) aveam doar la masa de dimineata.

Acum incep si lucrurile bune - nu am stat mai mult de 3 minute sa fim serviti. Nu va ganditi ca nu era aglomerat hotelul. Era full. Ca idee, cand am ajuns, am dorit sa schimbam camera si sa luam macar side sea view. Ni s-a spus ca nu au camere libere. Initial am crezut ca-si bat joc de noi, dar nu era asa (e adevarat ca nici n-am insistat cu pasapoartele "garnisite"). La masa de seara am constatat ca hotelul era plin.

Am fost la ambele restaurante a-la-carte deschise in extrasezon. Excelente!

In timpul zilei exista si un restaurant (nu-i mai stiu numele) tip snack foarte bun, pe langa restaurantul principal.

Pe plaja, in timpul zilei, au dat drumul la beach bar (numai bauturi racoritoare, cafea si bere), iar in rest, singurul bar care deservea complexul era cel din lobby. De pe la orele 10.30-11.00 pana pe la 17.30-18.00, la parterul cladirii functiona si patiseria/cofetaria, de unde puteai bea si cafea.

Servirea seara la lobby bar era excelenta. Cu toata aglomeratia (fiind singurul bar deschis seara) nu asteptai mai mult de 3-5 minute. Cei care serveau erau aceeasi din restaurantul principal. Ce m-a impresionat era ca tineau minte ce bei! De obicei luam ceai turcesc sau cocktail fara alcool. Chiar m-am amuzat intr-o seara, cand fara sa ne mai intrebe, tipul in raionul caruia ne asezam de obicei ne-a adus bauturile preferate iar eu am comandat un campari orange. Omul a fost foarte incurcat, si-a cerut scuze de zeci de ori, de ne-a trebuit cateva minute bune sa-l convingem ca nu suntem suparati, ci din contra, extrem de incantati de serviciile oferite, de faptul ca retinuse ce preferam de obicei.

Hotelul:

Mobilierul nu mi s-a parut extraordinar, am vazut lobby-uri mai primitoare.

Distanta de la hotel pana la mare de cateva sute de metri. Existau alei unde sa poti alerga linistit, sala de sport (nu mi s-a parut impresionanta), Cat house- oricum, tot plin de pisici era. Peste tot afise: Do not feed the cats!

90% din clienti erau nemti (or fi fost si austrieci printre ei, nu degeaba Consulatul Austriei in Antalya are sediul in Barut Lara), de restul englezi, olandezi, doar vreo 2/3 familii provenind din spatiul ex-sovietic. Romani am crezut ca suntem numai noi, dar am constatat ca de fapt mai exista o familie de romani.

In low season proportia de oameni in etate era covarsitoare (99%) iar restul erau tineri cu copilasi.

Distractia:

Pai in low season nu prea era distractie (dat fiind si procentajul celor in etate). De cele mai multe ori disco nu se tinea, spectacole cam slabute sau deloc.

Animatorii erau OK, nu te agasau.

Singura seara cand s-au animat batraneii a fost cea de karaoke. De obicei nu mergem la asa ceva, dar cum nu prea aveai mare lucru de facut seara, ne-am dus. Si chiar ne-am distrat (urat din partea noastra, de multe ori pe seama altora).

Piscinele exterioare nu erau date in functiune (aveau apa dar nu erau curatate). Piscina interioara era excelenta - acolo mi-am petrecut majoritatea timpului. Apa cam 27-28 grade, cam inabusitor aerul datorita umiditatii, dar stateam de obicei langa usa si mai ieseam afara.

Evident aveau si sauna gratuita.

Temperatura in februarie (mijlocul lunii) -17 pana la 20 grade in aer, in apa vreo 17 si nu am vazut decat o singura persoana sa se aventureze sa faca baie. Dar copilasii stateau cu picioarele in apa (mai ales ca erau nemti/englezi/rusi/ olandezi etc., adica neamuri ceva mai calite in frig decat noi). Se putea face plaja, dar erau zile cand trebuia sa cauti un loc ferit de vant.

Plaja lata, inca nu era amenajata cu umbrele si nici pontonul nu era, insa era curatata de mizerie.

Tocmai plantau trandafiri, taiau iarba, amenajau tot spatiul verde.

Insa Lara nu e chiar zona mea preferata din Antalya din acest punct de vedere.

Aveau o zona special amenajata pentru copilasi .

Nu cred insa ca as mai merge la acest hotel. Chiar n-am priceput de ce este atat de laudat (si avand un pret extrem de ridicat in sezon). Da, OK, a spune ca a fost o vacanta nereusita ar insemna sa mint. O parte din deficientele pe care le-am semnalat au fost echilibrate de serviciile din restaurant/bar ale personalului (nu cele de masa, respectiv mancarea, care nu m-a impresionat deloc- nici ca varietate, nici ca prezentare, exceptie facand restaurantele a la carte si cel tip snack), dar per total, plecand de la asteptarile pe care le-am avut, mi s-a parut exagerata clasarea hotelului in primele 5 din Antalya.

Tinand cont ca mare parte din amenajari nu le-am putut folosi datorita anotimpului, nici nu le voi evalua probabil la adevarata lor valoare.

Motiv pentru care, ca sa fiu impartiala, voi recomanda totusi hotelul.

Trimis de chrismo in 05.07.12 01:04:33
Validat / Publicat: 05.07.12 10:06:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kemer-Beldibi, Tekirova, Kiris; Side-Manavgat; Belek; Lara-Kundu

VIZUALIZĂRI: 2468 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chrismo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Spre seara
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 64.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂLara Barut Collection Resort: