ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2012
DIN: bacau
ÎNSCRIS: 06.02.10
JUN-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

Informatii utile pentru a ajunge in Turcia - M. Egee (kusadasi - didim - bodrum - marmaris)

Avand in vedere ca nu suntem la primul drum in turcia cu masina, precum si starea general a drumului pe traseu, dar tinand cont si de necesara noapte intermediara, am ales sa fac drumul bacau-marmaris astfel:

- prima zi bacau -ayvalik ~1100km

- a doua zi ayvalik-marmaris ~400km

Pentru a nu fi intrebat de ce asa si nu asa, am sa motivez alegerea facuta:

1. cunosteam deja traseul si posibilitatile mele de a conduce, starea generala a drumului, motivate de inca doua elemente

2. doream sa nu pierd si a doua zi pe drum, si sa ajung in jur de 14.00 la cazare

3. preturile care le-am gasit pentru canakkale chiar depaseau ziua de cazare la marmaris (intre 50-80e/camera) iar un proaspat post la aydin-kucukkuyu preciza ca micul dejun este continental si conditiile sunt mai proaste decat anul trecut

Zis si facut, la 01.00 am plecat di bacau, multe radare noaptea si am prins un drum aglomerat, la 06.00 intram pe pod; surpriza! s-a ieftinit fata de anul trecut de la 25 la 27 lei!

Avand in vedere ca niciodata nu am ales sa traversez bulgaria pe cel mai scurt (razgrad-targivshte-...) datorita faptului ca am mizat mereu ca un drum mai putin folosit este mai liber de masini dar si de politie, lucru comfirmat pana in prezent, dar si dotorita faptului ca aveam acum cel mai mult de mers, am ales acest traseu. RAU AM FACUT!!!

Traversand atat spre turcia cat si spre grecia fie pe nova fie pe stara zagora, pot afirma categoric ca drumul este mai bun calitativ, dar mai greu (serpentine, munti) si foarte frumos (adica mai ai si ce vedea), iar diferenta nu este decat de vreo 40km, km care i-am facut cu succes si prin razgrad, inru-cat cand se iese din munti, dupa kotel, la sensul giratoriu cu MOL, ce taie sofia-burgas, drumul este blocat pentru lucrari, si binenteles, fara indicatoare de ocolire, am luat-o pe unde am dat cu banul, adica in stg, si am "recuperat " cu brio cei ~40km care speram sa-i economisesc ca timp

La ora 11.00 intram in vama hamzabeyli, traversand in 10-15minute

In turcia, am inchis gps-ul ca nu-mi spunea alceva decat de viteza legala, si fara nici un fel de de alte probleme, radare sau altceva, in jur de 18.30 eram in Ayvalik

Era sa uit! si ferry la kilitbahir s-a scumpit, e 20tl, de la 18 anul trecut; Iar pe autostrada la edirne nu platesti nimic, fiindca intri si iesi aproape imediat

Pentru cazarea intermediara nu am avut rezervare, de asemenea ce gasisem era chiar mai scump ca la canakkale, dar stiind ca este o statiune dezvoltata, mai mare ca canakkale, nu mi-am fcut probleme. am avut o lista cu aproape 10 locatii, dar surpriza, nu vor sa negocieze de la pretul de pe booking, ci de la receptie, sau nu au camere cu trei paturi, etc. etc, si mi-a mancat cam o ora jumate, dupa care, m-am oprit la malul marii, unde erau trei hoteluri mici, si la unul din ele am stat f. f. bine - 70 tl (voi reveni cu rev)

A doua zi am plecat pe la 9.30 si la 13.30 eram la hotel. Penrtu autostrada izmir -aydin am avut cardul de anul trecut, nu stiu cat mi-a luat de pe el, da cand m-am intors a trebuit sa -l alimentez ca nu avea fond suficient, cu 10tl (minim)

Pentru intoarcere am rezervat din tara tot la ecebat, pe motiv ca-i cel mai ieftin dar dimineata pleci direct, si nu mai stai la bac (tot la crowded house - camera tripla 39euro)

La intoarcere, am plect de la hotel pe la 13.00, si pe la 21.30 mancam o saorma pe ferry spre ecebat

A doua zi am plecat la 8 fix si la 21.15 eram acasa... Dar revin la eterne si fascinanta bulgarie!!! binenteles ca la dromul blocat intre vasilinovo si sensul giratoriu a trebuit sa ocolesc pe unde am stiut, ca indicatoare tot nu erau. si alta surpriza, in ruse podul unde trebuie sa faci stg spre razgrad era complet blocat, si am stat peste 30 min in blocaj, dar pe sensul de iesire cred ca au stat si 2 ore

Si sa nu uit de fascinanta noastra tarisoara, de la girgiu si pana in bacau au fost peste 20 mcv... multumesc celui de sus ca le-am ratat pe toate!

Si in incheiere costuri concrete:

- taxa pod: 25 lei + 2euro/4leva (nu primesc lei)

- buvigneta 5euro+5lei la intrare, 6euro la iesire

- taxe autostrada turci ~10tl

- ferry la kilitbahir 20+24tl (la intoarcere seara, cel mic era oprit)

motorina in bg 2.52leva (am pus eu) da e si la 2.4

ERA SA UIT!

tot la fascinanta bulgarie, la intoarcere, vroia sa-mi dea jos totul din masina ca vezi doamne ca am marfa; cand am facut scandal si am spus cat mai am de mers pana acasa, a chemat pe unul care stia romaneste, si m-a intrebat de marfa, tutun si aur; atunci i-am aratat pasapoartele, urma de la slip, si copia dupa voucher de la turci si mi-a dat pasapoartele si-am plecat

a doua tot in vama la bulgari! dezinfect tax 2euro (stiam de anul trecut si aveam exact o moneda sa-i dau; cand ajung la ultima poarta sa platesc si sa intru in bg, STUPOARE! 3EURO " COMISION BANK" si mi-a dat chitanta pe 3e desi pe bonul de dezinfectie scria 2 e.

IN INCHEIERE

pentru a traversa bulgaria iti trebuie rabdare, obligatoriu o harta detalita, ... si mult noroc!

sa aveti drumuri fare evenimente si mult noroc!

Trimis de eug in 05.07.12 00:00:36
Validat / Publicat: 05.07.12 05:38:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 5614 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eug); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.07.12 08:17:26]

ai scris despre niste aspecte care intereseaza pe multi, ai adus noutati, dar mi se pare ca e scris un pic ,,in fuga'' si de asta e pacat. Poate daca ai fi scris un nou rw iti iesea cu totul altceva, dar totusi am retinut cateva aspecte care pe mine personal chiar ma intereseaza, multumesc.

olivi1
[05.07.12 08:59:10]

Referitor la cardul de autostrada... cat costa? Trebuie alimentat cu o anume suma? Noi plecam spre Antalya.

[05.07.12 09:38:57]

adryana

n-am inteles chestia cu "daca ai fi scris un nou rew"

n-am intrat in detalii pentru incepatori, ca sa nu plictisesc

am punctat strict evenimente negtive intamplate pe traseu

singur aspect cu care sunt de acord este ca am scris pe derulare inainte, dupa ce am cautat in peste 3000 de poze timp de peste 3 ore, asa ca te rog sa ma intelegi

olovi1

anul trecut am cumparat cardul, min 20tl din care credit doar 10; plasticul ramane valabil si se poate reincarca, cu min 10 tl + tva; este valabil si la podul de la istambul

olivi1
[05.07.12 09:44:53]

@eug:

anul trecut am cumparat cardul, min 20tl din care credit doar 10; ... daca t rog detaliezi un pic? Noi am mai fost in Turcia in 2009 insa atunci nu era nvoie dee carduri...

se plateste cu cash/card?? ce inseamna credit in cazul acesta?

Poti sa intri un pic in detalii? Poate info sunt utile si altora ca mine.

[05.07.12 10:05:02]

ok!

credeam ca stii si nu vroiam sa plictisesc!

atat la autostrazi cat si la pod du se mai plateste cash, nu se ia bon si la iesire se plateste.

doar la iesire se pune acest card la aparat, care debiteaza automat suma

la iesirea de pe autostrada, inainte sa intri la bariere, undeva in zona, este un punct de alimentare a cardului si chiar de cumparare daca nu ai unul; de preferat sa ai lire ca la schimb euro te fac la curs

de asemenea incercati sa vizualizati cumva, la aparatul lor, cand iti incarca cardul, ca eu am platit 12.75tl si cand am bagat cardul la aparat nu arata decat 8lire si ceva

avand in vedere costurile de cateva lire la autostrada chiar n-am stat sa urmaresc amanuntit soldul, vizibilitatea la ecranul de la bariera fiind redusa

sper ca acum ai inteles. vacanta placuta!

[05.07.12 10:09:16]

si ca s-i mai dau dreptate adrianei,

ca am scris pe fuga, completez cu specificatia ca in cheltuielile de drum am inclus si cele doua cazari intermediare, taxe de drum&ferry si carburantul

24cata72
[05.07.12 11:20:15]

Bună,

1. Referitor la cumpărarea cardului pentru autostradă, acesta se poate achiziţional şi înainte de a intra pe autostradă, sau numai înainte de a ieşi?

2. Poţi detalia, te rog, traseul prin Bulgaria?

Mulţumesc!!!

[05.07.12 22:05:34]

pt. cata,

1. eu spun ca se poate cumpara la iesire de pe autostrada ca de acolo l-am cumparat eu; altceva nu-ti pot spune ca nu stiu

2. traseul pe care am dorit sa-l urmez este cel mai scurt, ruse-razgrad-targovishte-omurtag-kotel-yambol (se ocoleste) -elhovo in total 286km

dar am mai spus, drumul est blocat de la intersectia e 871/773 cu 7, intre sensul giratoriu de la mol si pana la vaselinovo

3. pentru a evita acest ocol, cu gps cu tot, recomand traseul deviat kotel-gradets (pe488) -sliven-yambol-elhovo

sau daca tineti la masina, si este chiar a voastra, cu siguranta eu voi urma de acum traseul

ruse-byala-polski trambesh-veliko tarnovo-si apoi pe 55-nikolaevo- nova zagora- radnevo-galabovo-harmanli-svilengrad-kapitan andreevo, cu intrare pe la kapikule si nu pe la hamzabeyli; traseul este de 330km, dar anul acesta am reusit sa recuperez aproape intreaga diferenta de la 286km cu ocolirea mai sus mentionata, fiindca "era plin de indicatoare de ocolire"

dar cum parerea mea nu este obligatoriu si a ta, iti urez alegere inteleapta si mult noroc!

bg
[07.07.12 16:39:01]

@eug: buna, pe portiunea de drum kotel gradets elhovo e rau drumul, vreau sa stiu pt ca plec pe 10 iul

[07.07.12 22:28:13]

imi pare rau pentru cei ce nu citesc tot ce-i intereseaza, citesc pe sarite si le e mai usaor sa mai puna intrebarea cand raspunsul se afla in cuprins

de la intersectia drumului de urmat cu E877, sau cat ofi (sofia-burgas) pana in localitatea VASELINOVO, drumul este inchis pentru lucrari, si nu prost; ca sa deviezi de la traseu, egaleaza cu a face drumul pe v tarnovo-nova zagora

daca intre timp s-a dat drumul la aceea portiune, nu stiu cum ai putea afla, si mai ales din sursa garantata

asa ca faci cum vrei!

P. S. si de alta data citeste te rog imainte de a intreba

zagreus
[18.07.12 15:13:53]

Eug si eu sunt tot din bacau si plec pe 2 aug spre kusadasi, poti sa imi zici cu ce masina ai fost, cat combustibil ai consumat (o medie la 100 km)

[18.07.12 20:21:22]

zagreus,

motor 1.9 tdi 101c. p., media 6.2l/100km cu a. c, 91km/h medie orara, nu mai mult de 170 pe autostrada, constant 130-140

bg
[20.07.12 15:21:34]

@eug: portiunea aceea de drum inchisa pana la Vaselionovo sa redeschis si este f. bun

[23.07.12 20:59:07]

bg,

importanta informatia pentru cei ce urmeaza sa parcurga acest traseu

cred ca este f. bun drumul, acesta fiind refacut integral

zagreus
[24.07.12 11:38:56]

Deci traseul pe care il recomandati amandoi este:

cred ca acesta am sa il urmez si eu cand voi pleca pe data de 2august

[24.07.12 12:04:26]

@zagreus, daca te incumeti sa mergi pe la Galabovo in loc de Glavan risti sa iti rupi masina in craterele acelea, am mai spus, nu o luati pe acolo, este groaznic drumul. Mergi pe la Glavan.

24cata72, adryana, bg, eug, olivi1, zagreus
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre Marmaris: