ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2012
JUN-2012
3 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

Vacanta relaxanta

Salutare tuturor!

Am terminat de câteva zile vacanţa pe care anul acesta am ales sa o petrecem în Grecia şi, aşa cum am cautat reviw-uri corecte pentru a avea imagine cât mai completa asupra destinatiei, încerc la rândul meu sa postez tot ceea ce este relevant pentru Blue Dolphin Metamorfosi.

Sa începem cu drumul: clasic Bucuresti-Ruse-Bjala-Pleven-Sofia (pe centura de sud) -Pernik-Sandanski (alimentat la OMV) -Promachonas-Salonic-Nea Moudania-Metamorfosi, plecat la ora 2.00 sosire la hotel ora 11.00. Drumul nu a pus mari probleme, mai ales ca am circulat noaptea până la Sofia si am scăpat de radare. În rest, trebuie atentie, aşa cum ştiţi.

Check-in în 3 minute, cel mai rapid de când tot plecam în afară, camera (family) curată, cu tot ceea ce este necesar şi mai ales corespundea cu ceea ce asteptam: pat matrimonial, paturi normale pentru copii (15 ani şi 8 ani), prosoape pentru toată lumea, consumabilele de la baie la limita decentei, in acest caz recomand o rezervă pentru ca nu se mai completează. Fiind la parter, am beneficiat si de o terasă superba, care chiar ne-a relaxat.

Aerul conditionat a functionat foarte bine, dar nu prea a fost nevoie de el deoarece temperaturile au fost decente (deh, luna iunie!).

Servicii: din punctul meu de vedere totul la superlativ! Personal discret, curatenia impecabilă si la ore decente, orice problemă rezolvată cu promptitudine.

E adevărat, a mai fost cazul pentru alţi turisti români de schimbat camere, de check-in doua ore, etc. dar la mine nu s-a întâmplat.

Masa: demipensiune, mic dejun şi cină absolut suficiente, cu feluri de mâncare din gama porc, pui, vită, miel, peste plus legume, brânzeturi, masline (doar doua feluri), dulciuri, fructe confiate, clatite cu cremă de ciocolată, dulceturi, cafea solubilă sau normală, destul de bună, fructe, paste, gyros (doar o data!).

Plaja şi piscina: suficiente pentru toată lumea, nu am văzut un prosop "de rezervare" în tot sejurul!!! Si erau destui turişti!

Piscina decentă, cu două sectiuni (copii 40 cm şi adulţi de la 100cm la165 cm), curată, sezlonguri şi umbrele fara costuri suplimentare.

Plaja principală împărţită în două părţi, cu şezlonguri şi umbrele (4,5 euro/zi) şi o plajă mai puţin amenajată, pentru cei care nu doreau sa stea pe sezlong. Totul era curat, nisip cu oarece pietre la intrarea în mare, ceva stânci şi pietre în apă, dar nu necesită neapărat încălţăminte specială (unii aveau).

Marea curată şi limpede, până la adâncimi destul de mari, pesti micuti, arici de mare doar pe stânci, normal, dar puţini în zona plajei.

Distanţa de la plajă la hotel 100-150 m.

Hotelul este de fapt o gradina mare, foarte bine amenajată şi întreţinută.

Are şi loc de joacă pentru copii, mini golf, teren de tenis şi teren de baschet.

Entertainment-ul de bun simţ (bulgari!!!), cu spectacole seara, atunci când nu erau meciuri (campionatul european).

La bar preţuri de regie, berea draught 0,5 - 3 euro, vinul de la 8-10 euro sticla.

Atentie, seara la cină nu sunt incluse si bauturi, nici macar apa! O sticlă de 1l apa plată este 2 euro.

Totuşi, revenind la bar, nimeni nu te obligă să consumi ceva, chiar dacă ai ocupat scaunele în zonă.

Pentru cei care doresc, la prânz se pot servi feluri de mâncare specifice la hotel sau în centru la Metamorfosi (1,5 km).

De asemenea, dacă doriţi, puteţi merge până la Nikiti la supermarket, pentru cumpărături şi pe faleză, unde sunt taverne şi magazine de suveniruri. A, am uitat de port! Sunt câteva iahturi care merită văzute.

Ca excursii în zonă, am preferat un tur al Sithoniei şi n-am regretat deloc, sunt de văzut locuri superbe, care te relaxează negreşit.

Mulţumiri celor care au postat informaţii corecte despre zonă!

Mulţumiri agenţiei care mi-a recomandat hotelul!

Pentru orice alte nelămuriri astept întrebări pe site sau pe privat.

Vacanţe plăcute tuturor!!

Trimis de marian.dascalu in 04.07.12 23:03:17
Validat / Publicat: 05.07.12 00:16:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Kassandra, Thassos

VIZUALIZĂRI: 5385 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marian.dascalu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

aliantasudului
    [05.07.12 17:14:26]

Pe privat nu poti fi contactat deoarece ai dezactivata aceasta functie...

laurentiuv
    [07.07.12 12:02:01]

Buna ziua,

Noi urmeaza sa plecam luni noapte (09.07) si cred ca vom urma acelasi program de plecare. Cateva intrebari:

- la vama bulgareasca era deschis giseul pentru cumparat rovignete sau a-ti mers pana la prima benzinarie?

- la hotel au ceva bancomate, sau trebuie mers pana in Metamorfosis sau Nikiti pentru a gasi asa ceva?

- am vazut ca a-ti fost cu vaporasul la muntele Athos. Se fac excursii de la hotel sau a-ti gasit ceva privat?

Multumesc

[07.07.12 16:51:39]

@laurentiuv: Salut!

Vignetta o poti cumpara mai incolo, de la Shell, ca la prima benzinarie era coada ca la carne pe timpuri!!

Bancomat gasesti numai in Nikiti.

Eu nu am fost cu vaporasul, dar stiu ca puteti gasi din Vourvourou.

In hotel o sa apara sigur Reprezentantu agentiei partenere di Grecie, Iani Muntean, care va va da detalii sau chiar si de la receptie, pentru ca sunt foarte amabili.

Vacanta placuta!

[11.03.13 15:39:42]

Buna ziua,

As avea o intrebare. Se poate servi pranzul la fata locului (hotel sau in jur) ? Intreb pentru ca fiind cu copii mici am prefera sa nu mergem la Nikiti in fiecare zi pentru masa.

Cam ce preturi sunt pentru un pranz (sa zic de familie, avem in vedere ca cei mici nu mananca cine stie ce) ?

[12.03.13 11:20:46]

@cbichis:

Buna ziua!

Se poate servi masa la hotel, în împrejurimi nu prea, e o taverna la vreo câteva sute de metri, însă cam inactiva (noi am fost la sfârşit de iunie).

Cred că va descurcaţi cu 30 de euro la restaurantul din hotel.

Vă doresc o vacanţă plăcută!

[31.05.13 09:26:38]

@marian. dascalu Mersi!

Mai am o intrebare. Inteleg ca la masa se platesc separat bauturile (inclusiv apa). E vreo problema daca vin cu apa mea plata/ o bere (neplacuta intrebare dar am zis sa intreb si eu) ?

Plecam saptamana viitoare spre Blue Dolphin...

[03.06.13 08:30:49]

@cbichis: Salut!

Abia acum am vazut intrebarea.

Nu au fost probleme in situatii de care intrebi tu, mai ales ca sunt foarte amabili.

Cred ca poti sa-ti iei o apa pentru copil sau o bere.

Vacanta placuta!

[03.06.13 08:44:15]

@marian. dascalu: cred ca glumesti, e interzis orice produs adus din afara, ori bei de la ei, ori rabzi pana iesi si asta e lege oriunde e demipensiune, altfel ce ar face romanasii nostrii veniti cu gasca?

Va raspund tot eu, ar aduce lazi de bere si busuioaca la cina si nu ar mai pleca de la mese pana a doua zi.

[03.06.13 09:02:54]

@ionescunic: Cred ca am fost destul de clar in exprimare: era vorba de O APA sau O BERE, nu de lăzi, bax-uri, etc.

De câte ori merg în vacanţă încerc să mă comport decent şi să respect regulile şi personalul hotelului.

Într-adevăr aveţi dreptate, de multe ori mă ruşinez de... ruşinea lor!

Să auzim de bine!

[03.06.13 09:12:58]

@marian. dascalu: si eu am fost foarte clar si sper sa se citeasca, este interzis sa aduci bauturi din alta parte, ar fi bine sa nu faci afirmatii despre ce nu stii sigur, la intrarea in restaurant este o fetita tanara care vorbeste romneste perfect, as putea jura ca e romanca, o puteti intreba pe ea despre acest subiect, dar totusi e un hotel de 4 stele si avem pretentii, atunci trebuie sa ne comportam ca atare si noi turistii nu?

[03.06.13 09:13:59]

@marian. dascalu si @ionescunic

Suntem o familie cu un copil, in nici un caz nu ma refeream la altceva decat o cantitate simbolica.

[03.06.13 09:23:06]

@cbichis: cantitatea simbolica trebuie cumparata, daca copilul e micut cred ca se poate accepta sa bea din recipientul specific pentru copii mici, acela cu suzeta atasata, asta am vazut si cred ca nu spune nimeni nimic, altfel trebuie sa cumperi, esti la rerstaurant nu?

Mancarea e inclusa in pret, bautura nu.

[03.06.13 11:46:53]

@ionescunic: OK.

Intrebare: cum se procedeaza oare daca dorim niste lapte cald pt cel mic seara?

[03.06.13 20:04:09]

@cbichis: Eu nu reprezint hotelul, sunt un turist ca si voi, nu am copil, deci nu stiu si nu cred ca se ofera decat dimineata lapte cald, asta este grija voastra, hotelul ofera demipensiune, nu allinclusive sau ultraall, vorbiti acolo la bucatarie, dar eu nu as ezita sa am asa ceva la mine, lapte si cana electrica pentru incalzit. Si multe borcanase cu mancarea lui preferata.

Lapte probabil ca veti gasi la cele doua trei magazinase din sat, insa sa nu va asteptati la prea multe soiuri.

aliantasudului, cbichis, laurentiuv, marian.dascalu, strong_1991
    Alte impresii din această RUBRICĂBlue Dolphin Hotel [Metamorfosi]: