ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2012
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 29.11.10
    JUN-2012

Villa Vugica - Silo, Insula Krk - Un sejur foarte frumos in Croatia

In acest review am sa incerc sa ofer cat mai multa informatie, atat de necesara cand incerci sa gasesti o solutie de cazare, mai ales ca pentru Croatia - Krk observ ca nu sunt foarte multe oferte pe AFA.

Vila Vugica este un imobil cu 6 apartamente de inchiriat, pe trei niveluri situata in oraselul Silo de pe insula Krk. Este un orasel mic, frecventat preponderent de famili cu copii mici si pensionari.

Vila se afla la circa 250 m de plaja cu nisip, adica se poate intra in apa fara a fi necesari papucii specifici. Se poate face plaja si pe faleza betonata.

Amplasamentul este bun, toate apartamentele asigura o vedere superba catre mare, dar va recomand ap. 5, unde am locuit noi. Acesta are avantajul ca se afla pe partea de rasarit, este racoros si cred ca ofera cea mai buna vedere la mare.

Imprejurimile sunt foarte frumoase, cu vegetatie multa - maslini, smochini, magnolii, corcodusi etc.

Pensiunea ofera parcare gratuita.

Apartamentul este format din doua dormitoare, unul cu pat matrimonial (kingsize) si unul cu doua paturi single. Exista o baie cu dus si sufragerie cu spatiu de servit masa si zona de bucatarie deschisa. Sunt spatii suficiente de depozitare, curatenie peste medie. Se ofera lenjerie pentru toata saptamana si prosoape, dar recomand ca pe acestea sa le aduceti de acasa.

Bucataria este utilata cu aproape tot ce trebuie - tacamuri, vesela, cafetiera, aragaz electric, frigider, gratar in curtea vilei. Nu exista cuptor si cuptor cu microunde.

Exista un televizor care receptioneaza doar 5 posturi, RTL, si 4 locale.

Masa se poate servi pe balconul racoros, cu vedere superba catre mare.

Gazdele locuiesc in vila, astfel incat orice problema poate fi rezolvata usor.

Sunt amabili, dar nu vorbesc engleza decat cei doi copii, adultii doar germana.

Este o zona, ca de altfel intreaga statiune, foarte linistita. Putina agitatie se inregistreaza in weekend.

Cumparaturile le puteti face de la magazinul din centru, situat la circa 500m, Trgovina Krk, foarte bine aprovizionat, la preturi foarte asemanatoare cu cele din Romania. Este indicat sa faceti cumparaturi la alte ore decat dupa 18 (orar 9-21), cand este aglomerat si unele produse lipsesc. Cursul de schimb este 1 kuna = 0,6 lei sau 1E=7,5 kuna, evident cu o mica marja. Recomand plata direct cu cardul. La retragerea de la bancomat se retine si un comision, detalii puteti obtine la banca dvs.

Exista si cateva restaurante despre care nu pot da detalii pentru ca nu le-am vizitat. Motivul este ca in prima zi am mancat la restaurantul Ankora, situat pe faleza, iar mancarea a fost slaba: supa de vita cu teitei, direct din plic, 15 kuna (9 lei), supa de peste, tot plic, dar cu un crevete in el, 25 kuna (15lei) si o portie de paste, cam slabute si ele, 45 kuna (27lei). Asa ca am trecut la gatit acasa supe de galuste, gratare, paste si altele. Bere buna, atat normala, cat si cu tot felul de arome - portocale, lamai, grepfruit...

Costuri: Apartamentul a fost rezervat pe internet din luna februarie prin intermediul www.interchalet. co. ok, cu pretul de 343 euro pe saptamana. Mentionez ca proprietarii solicitau 420 euro pentru aceeasi perioada :) Se mai adauga 1 euro/zi/persoana taxa turistica. La cazare se lasa un depozit de 120 de euro care se returneaza la plecare. Aerul conditionat este 6 euro, dar nu aveti nevoie.

Distanta din Bucuresti e de circa 1250 km din care sunt cam 700 km de autostrada in Serbia si Croatia, plus cei 114 de la A1. Taxele de autostrada au fost 16E + 9E pe doua segmente din Croatia (merita toti banii), in Serbia sunt tot doua puncte de taxare dar nu am inca preturiel pentru ca erau in dinari si nu le-am retinut. Nu se platesc alte taxe de drum.

Puteti face excursii in alte orase de pe insula - Krk, Baska, Malinska etc., distantele fiind destul de mici, de circa 30-45 minute. Am fost in Baska si Krk, foarte dragute.

A fost un concediu foarte placut pentru noi, familie cu copil de 6 ani, cu un program de genul: mic dejun, plaja intre 8 (9) si 12 (11), masa de pranz, somn de pranz, plaja intre 5 si 8, cina, eventual plimbare, somn.

Recomand pentru liniste, peisaj, plaja (si) cu nisip, apa curata, cu multi pesti, vegetatie, pret scazut.

Sper sa fie suficienta informatie si sa va fi suscitat interesul.

Vacanta placuta!!!

Trimis de george_bton* in 04.07.12 20:29:12
    Validat / Publicat: 04.07.12 21:35:33
    • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 7582 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (george_bton*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Vedere din balconul apartamentului

mprofeanu
    [07.07.12 14:31:01]

Foarte interesant reviewul.

In iulie plecam si noi in Croatia dar cu autocarul in circuit si vom stationa mai mult timp in insula Krk.

Ce poti sa-mi spui despre excursiile de pe insula. Se poate vizita si cu autobuzul sau mai bine cu masina inchiriata.

[07.07.12 16:43:58]

@mprofeanu: @mprofeanu: salut. Din pacate nu sunt la curent cu situatia transportului in comun pe insula. De asemenea, nu stiu cat ar costa inchirierea, am vazut in orasul krk de inchiriat scutere, atv, biciclete, dar nici aici nu am retinut preturile. Totusi, apreciez ca te-ar putea avantaja vizitarea insulei cu masina. Distanta intre orase este destul de mica, poti verifica pe google maps sau viamichelin. Krk este cel mai mare oras, dar mie mi s-a parut mai frumos baska, care se afla mai in sud, la cativa km. Tot langa krk este orasul punat, foarte dragut. In nordul insulei este frumos la malinska. Nu stiu foarte multe detalii, dar ti_as recomanda excursia din baska cu un semi submarin, la vreo 20 euro de pers., e descrisa in review. Sper sa-ti fie de ajutor raspunsul. Daca n-an fost prea coerent, insista, acum sunt la o petrecere vacanta placuta!

abm
    [03.04.14 22:47:24]

buna seara. foarte util reviewul. si noi cautam plaja cu nisip mergem cu copil de 5 ani si cazare la vila. doar o camera cu bucatarie nu apartament. e posibil sa gasim?puteti sa imi recomandati sau vila unde ati stat are numai apartamente. va multumesc

[03.04.14 23:03:02]

@abm: salut.

mentionez ca plaja de nisip avea o suprafata de circa 500-700mp, maxim 1000.

Dar, dat fiind faptul ca nu este aglomerat, veti gasi loc tot timpul.

Din cate stiu, vila in care am stat are numai apartamente.

Cred ca gasiti si la fata locului cazare.

daca dorit, va pot transmite in privat site ul de pe care am facut rezervarea.

abm
    [04.04.14 22:16:06]

@george_bton: buna seara. va rog sa-mi dati numele sitului unde ati facut rezervarea.

mutumesc

vulpita
    [19.01.15 16:23:09]

buna, pare foarte atragator pretul, dar este un site sigur?puteti sa-mi ziceti ce metode de verificare ati folosit, cum se face rezervarea? si noi vrem sa mergem in Croatia, in Insula Krk in iulie, sper sa gasim o oferta buna si ieftina. Multumesc.

[25.01.15 17:37:21]

@vulpita: buna. Site ul mi a fost recomandat de un prieten care rezervase de mai multe ori cabane pt schi in Austria. Preturile erau foarte atractive si i am cerut o serie de lamuriri/detalii. Nu am avut probleme cu rezervarea dar, evident, nu pot garanta siguranta 100%. De recomadat insa, recomand.

Daca vrei va trimit numele site ului in privat.

abm, george_bton*, mprofeanu, vulpita