ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2009
JUL-2009
[?] AD. + 1 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică

NEVER EVER nu mergeti la acest hotel... daca va doriti sa aveti intr-adevar o vacanta!

Daca vreti sa va faceti nervi mergeti la Victoria Pallace!!!

In mai putin de 5 min, dupa ce am parcat masinile in fata hotelului la bariera, acestea ne-au fost ridicate, am platit o amenda de aprox 200 leva (adica aprox 100 eur)... amenda fara chitanta... ca se faceau ca nu inteleg ca le cerem chitanta...

Wireless nu exista free... doar sa platesti sa accesezi net-ul la un pc din holul hotelului.

Bautura si mancarea execrabila...

Dar sa va povestim... daca aveti rabdare sa cititi, poate va salvam de o "vacanta pierduta"... n-am fost multumiti... . si sa va spunem si de ce:

- serviciile acelui hotel sunt de maxim 2** si e pacat deoarece acest hotel chiar este de 5*****.

Aceasta sesizare (in limba engleza) am facut-o si am lasat-o la Receptia Hotelului Victoria Palace si sper sa si ajunga acolo unde trebuie, altfel degeaba am pierdut din timpul meu.

Restaurantul nu are capacitate suficienta la un grad de incarcare hoteliera de peste 70% (am intrebat la Receptie gradul de incarcare hoteliera din perioada in care eram noi cazati). Din acest motiv era o adevarata provocare sa servesti masa... in valurile de clienti care nu-si gaseau masa libera, iar daca cu greu o gaseai (au fost cazuri in care am asteptat si pana la 1/2 h sa se elibereze 1 masa), era nedebarasata, cu fata de masa murdara. Personalul de la restaurant era insuficient si vesnic depasit de situatie. Am discutat personal atat cu seful restaurantului cat si cu sefa de la bucatarie, care desi pareau bine intentionati erau depasiti de situatie.

Diversitatea mancarurilor - o mare problema.

Tin sa precizez ca nu sunt de felul meu o gurmanda. Anul trecut am fost cazata tot in Sunny Beach la Hotel Lion, de 4****, cu demipensiune (tot stil bufet suedez)... si a fost mai bine d.p.d.v al diversitatii mancarurilor, a cantitatii acestora si a capacitatii salii de restaurant.

Zilnic ni se servea cam aceleasi feluri de mancaruri care ulterior erau utilizate sub o forma sau alta folosindu-se resturile de mancare din ziua precedenta. (deseori am primit la masa un fel de mititei, facuti din mezelurile ramase de la masa de dimineata... si pot sa vin cu o multime de alte exemple daca e necesar).

Cantitatea de mancare - insuficienta, indeosebi la masa de pranz. Cateodata, desi mai era aproximativ 1 h pana la finalizarea mesei de pranz, tavile cu mancare erau golite si nu mai era cu ce sa le reumple, deoarece cantitatea de mancare era insuficienta. Sefa de la bucatarie ridica neputincioasa din umeri spunandu-ne ca s-a terminat cantitatea pe care o aveau ei programata pentru a o servi.

Capacitatea piscinei si sezlongurilor aferente - INSUFICIENTA!!!

Turistii cazati la Victoria Palace erau nevoiti ca sa se trezeasca la o ora matinala ca sa prinda loc pe unul din sezlonguri. In acest scop puneau prosoapele personale, pe carii unii le lasau acolo, uitate cu zilele. Degeaba era un avertisment postat de conducerea hotelului, ca prosoapele care erau lasate pe o perioada care depasea 2 h (si neutilizate sezlongurile respective) acestea erau stranse si se gaseau la barul aferent piscinei. In plus fiind un hotel de 5***** ar fi fost normal ca aceste prosoape sa fie oferite de la piscina... cel putin eu asa am mai intalnit la alte hoteluri care voiau sa dovedeasca servicii de 5*****.

In schimb, situatia la plaja era alta. Acolo aveai parte de hartuirea zilnica a unor "baietasi cam colorati"care cereau pentru folosirea a 2 sezlonguri si 1 umbrela, intre 18 si 24 leva (asta insemnand 36-48 lei RON). Spun intre... deoarece noi cei de la Victoria Palace ar fi trebuit sa beneficiem de reducerea de 6 leva, fiindca ne bucuram de aceasta "gratuitate". In schimb acesti "baietasi colorati"... se faceau ca nu stiu de aceasta gratuitate (unul din ei si-a amintit brusc, chiar in momentul in care am sesizat Receptia hotelului si a fost sunat de aceasta)... dar noi deja platiseram cateva zile 24 leva/zi. Si ce a fost mai grav... . faptul ca acestia nu ne-au eliberat chitanta, desi zilnic am cerut sa ne dea. De fapt acesti "baietasi colorati" puneau banii in buzunar. Nici macar atunci cand a primit telefon de la Receptia Hotelului Victoria Palace acesta nu ne-a eliberat chitanta, pe motiv ca nu are chitantierul la el si ca o sa o aduca mai tarziu. Niciodata n-am vazut vreo chitanta de la acestia.

Securitatea lucrurilor personale - furturi - s-a intamplat si asta... desi nu mi-a venit sa cred. Seara, copilul meu si-a uitat tricicleta in Barul Victory si cand am mers sa o recuperam a doua zi dimineata, n-am avut parte decat de ridicari din umeri. Era doar o biata tricicleta, dar si asta a fost "culeasa".

O intamplare similara, la un hotel din Turcia... desi respectiva persoana isi uitate portofelul cu carduri si bani... acesta a fost gasit si recuperat a doua zi, fara sa ii lipseasca nimic. Sa fie oare vorba doar de diferenta de natie?

Curatenia in camere - ok. In fine pot sa spun ca e ok... fara insa a excela. Curatenia a fost facuta 1 data la 2 zile.

Informatiile si serviciile de la Receptia Hotelului - bune. Acele domnisoare erau f bine intentionate si calme, in spiritul managementului turistic si care trebuiau sa faca dovada ca lucreaza pentru un hotel de 5*****.

Per total... nu as recomanda acest Hotel Victoria Palace nici macar dusmanilor mei... fiindca este o vorba... rau faci, rau primesti.

Pacat... fiindca hotelul este aratos, curat... . dar serviciile lasa de dorit. Stiti cum e? Degeaba hotelul este de 5***** daca serviciile nu sunt nici macar de 2**.

Conducerea hoteliera... in acest caz s-a zgarcit la tarate... degeaba-i faina buna...

CONCLUZIE: NEVER EVER nu mergeti la acest hotel... daca va dorit sa aveti intr-adevar o vacanta.

Trimis de lacrimas34 in 27.07.09 15:59:09

VIZUALIZĂRI: 1592 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lacrimas34); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

Bobo2017
[27.07.09 16:23:24]

Buna, doresc sa te intreb daca in tot acest timp ai tinut legatura cu agentia din Romania care ti-a vandut biletul.

Eu mi-am luat un bilet acolo din 8 aug. doresc sa-l schimb la agentie si sa mai platesc si eventuale diferente, dar agentia mi-a comunicat sa merg acolo si daca vor fi probleme abia la intoarcere sa fac o sesizare scrisa.

Adica sa-mi nenorocesc din start cele 7 zile de concediu si banii.

Multumesc!

sadadifelippe
[27.07.09 16:53:47]

Vreau sa te intreb daca iti dau voie coloratii aia sa-ti intinzi prosopul si sa stai pe el in loc sa cotizezi cu leva sa-ti iei sezlong eventual sa-ti pui umbrela personala...

Multumesc

alela
[27.07.09 17:06:19]

Câte stele are până la urmă acest hotel? În titlu sus văd că 4, iar în reviews-uri toată lumea scrie 5.

[27.07.09 21:15:30]

Raspuns pt Iarina: firma din Romania s-a purtat excelent... doar ca nu cunosteau conditiile exacte si serviciile execrabile oferite.

Raspuns pt sadadifelippe: prosoapele se intind dincolo de linia de sezlonguri - adica pe malul apei, cam 1 m si aproape de strada.

Raspuns pt alela: hotelul are 5*****, dar serviciile sunt de max 2**.

aura62
[30.07.09 13:53:56]

As vrea sa intreb daca exista si un alt hotel in Sunny Beach care se numeste doar "Victoria" nu si "palace". Am luat deja bilet pentru H. Victoria - agentia a zis ca este altceva decat Victoria Palace... Va rog, daca stiti, astept un raspuns ca deja nu-mi vine sa mai plec in concediu...

[30.07.09 15:34:52]

Da, exista H Victoria, care face parte din Resortul VICTORIA, ca dealtfel si Victoria Palace.

Am vazut hotelul cand ma plimbam pe faleza, nu stiu insa ce conditii ofera... Din afara arata excelent... de altfel ca si Victoria Palace... Stiti cum e vb aia... "Afara-i vopsit gardul... inauntru-i leopardu' ".

Poate va fi bine! Nu pot decat sa va doresc concediu placut si cand reveniti spuneti-mi si mie cum a fost.

[30.07.09 15:43:11]

lacrimas34: stii cumva cate stele are Hotel Victoria?

[30.07.09 16:06:18]

4****

Un H alb... cu multa sticla si otel... cam in mijlocul statiunii. Statiunea e aprox de 2-3 ori mai mare decat Mamaia noastra... deci nu te plictisesti...

[30.07.09 16:20:23]

multumesc, il voi adauga pe site.

sadadifelippe
[30.07.09 16:59:56]

Poimaine sunt la Victoria Palace. Cand ma intorc voi scrie un review ca la carte documentat cu poze acolo unde trebuie. Se pare ca sunt multi carcotasi care au scris impresii mult prea negative despre acest hotel. Am o cunostinta apropiata care a fost weekend-ul trecut acolo si spune ca nu e dracul atat de negru...

Concluziile le trageti voi

molko*
[30.07.09 17:19:56]

Sunt si eu curios/

Cam ce pret are hotelul asta de este atat de vizitat? Chiar ma distreaza, in fiecare zi vine cate un review "dezastruos", sunt curios cam la ce bani dau astia tepe...

aura62
[30.07.09 22:54:57]

Multumesc pentru raspuns lacrimas34.

Mai am o mica speranta pentru acest concediu (pana ajung acolo...), stiind ca H. este altul decat cel descris de voi aici, chiar daca face parte din acelasi lant Victoria...

Sigur voi scrie impresiile la intoarcere.

[31.07.09 09:09:33]

Raspuns pt sadadifelippe: Iti doresc sa ai un concediu placut... iar Victoria Palace sa nu fie full asa cum l-am prins eu in iulie. In masura in care gradul de incarcare hoteliera e redus... si conditiile/serviciile se imbunatatesc (adica locuri la mese fara sa stai la cozi interminabile, locuri pe sezlongurile de la piscina fara sa pui prosopul de la 1/2 noptii, tratament mai bun din partea personalului atat la baruri cat si la restaurant etc). Sa stii ca nu sunt deloc carcotasa... asa cum iti place sa crezi... anul trecut am stat intr-un studio in insula Thassos Grecia, de 2 stele... dar ne-am simtit f bine.

Stii tu... daca platesti pt 5 stele vrei sa fii tratat de 5 stele, iar daca platesti de 2 stele te astepti sa primesti servicii pt 2 stele. Mai rau e ca atunci cand platesti pt 5 stele... primesti servicii de 2 stele... asta iti provoaca socuri... In fine... probabil ca peste tot a inceput sa se simta criza... si de ce nu s-ar simti si la bulgari?

Raspuns pt molko: tarifele sunt de aprox 60 eur/zi/pers... deci pt un cuplu daca platesti 120 eur * 7zile = adica 840eur (3.528 lei)... vrei sa fii tratat corect pt plata facuta... si mai tb adaugate si celelalte cheltuieli... adica parcarea 100 eur/sejur, taxa de statiune etc...

Iar atunci cand esti tratat naspa... peste tot (cand ti se serveste un vin dintr-o sticla zoioasa de plastic, in pahare de plastic... pt un hotel cu pretentii de 5*****... poti sa mai spui oare ca esti carcotas? ? )

Pe asta se bazeaza bulgarii... e greu de ajuns cu masina la turci... iar avionul si taxele de aeroport sunt destul de ridicate in plin sezon... Altfel cu 840eur... esti tratat intr-un hotel din Turcia... chiar de 5*****.

molko*
[31.07.09 10:07:57]

La 120 eur pe zi teapa e destul de nasoala. Sincer ma asteptam sa fie mai ieftin si asta sa fie motivul pt care e atat de vizitat. La banii astia poti alege lejer Sol sau Miramar (fara reduceri) unde este aproape bine.

Am mers destul de des in Bulgaria, si la mare si la munte la ski... Pot spune ca am primit serviciile pe care le-am platit... si nu mi s-au intamplat chestii f nasoale... Dar ideea e sa incerci sa iei un hotel dintr-un lant international cat de cat.

Cat priveste turcia... da probabil ca se poate 5 stele cu 840 eur, dar eu cred ca si aia e o mica teapa.

[31.07.09 23:56:30]

Cea mai mare tzeapa luati daca va duceti la Victoria palace... Hotelul arata f bine, un stil f atragator... in schimb...

Mancarea f proasta, personalul f prost pregatit, curatenie in camera nu au facut 4 zile (cat am stat la ei, deoarece m-am mutat la Iberostar si acolo am fost tratati regeste).

Tatalui meu i'a baut menajera jumate din sticla de whisky din mini-barul din camera.

WC-ul hotelului miroase mai rau ca un WC public, personalul nu stie Engleza sau cei care stiu, au o ENGLEZA DE BALTA.

Nu aveti ce vizita de acolo, nu aveti ce va cumpara din Sunny Beach (Europa, BIG Berceni, Dragonul Rosu sunt super fara de magazinele de acolo).

Concluzie - Daca vreti un concediu adevarat in care sa va relaxati si sa va simtiti bine... alegeti Grecia, Turcia, Spania... orice alta tzara... dar nu Bulgaria si nu Victoria Palace.

[01.08.09 00:00:51]

Ai grija... ca indata poti fi catalogat carcotas... asta fiindca spui adevarul...

Cazarea la Hotelul Victoria Palace... TZEAPA!

marie*
[03.08.09 23:10:34]

Eu vin de acolo si va spun sincer ca lumea de acest site este cu adevarat CARCOTASA.

Am stat in perioada 27. 07-02. 08 si nu am gasit nici pe jumatate ce se spunea aici... eram pe punctul de a renunta si-mi pare bine ca n-am facut-o. Iti poti pune prosopul chiar pe malul marii, daca stii engleza bine si te dai la "baieti" renunta sa mai ceara bani pe sezlonguri, prosoape curate zilnic (cel putin la etajul 1) unde noi am avut 3 duble se facea curat zilnic, mancarea nu este f. diversificata f. mult, dar este proaspata. Daca ajungeti acolo o sa va convingeti ca romanii care probabil posteaza aici se imbuiba cu mancare probabil li se face rau si pe urma scriu aici ca au mancat alimente contaminate.

Hotelul este ocupat cam 70% de romani, unii cu lipsa de bun simt aveau tupeul sa-si "rezerve juma' de plaja", sa tina ocupate de dimineata cate 10 sezlonguri. Ca sa nu mai spun ca cei care ocupa dimineata sezlongurile la piscina, adica de pe la 7 apare cate cineva care isi insira cate 4-5 prosoape, deci ocupa 4-5 locuri ptr. ceilalti membrii ai familiei, sunt evident tot romani. Deci nesimtirea e la ea acasa. Lasand de-o parte faptul ca hotelul nu are servicii de 5* in mod real, turistii sunt pe masura, asa ca... va veti convinge. Bafta!

[03.08.09 23:32:00]

prietene... daca tu ai platit 100 de Euro pentru 20 de familii e problema ta... au am platit 1000Euro de persoana (ultraVIP-adica am tot ce vreau, cand vreau, unde vreau) si am avut parte de servicii de tot... probabil e prima ta iesire din tara si d'aia spui ca e super (sa fim seriosi).

Cand o sa ajungi prin toata europa... si prin tarile arabe atunci sa faci diferenta mai ales ca romanii sunt CEI MAI BUNI PLATITORI si au parte de cele mai proaste servicii. cand un rus a tipat la tipa blonda de la receptie ca pierduse pasapoartele copiilor si cand a dat un pumn in acel ghiseu de la receptie imediat au intrat in priza. In schimb... de romani isi bateau joc. sigur ai stat la victoria palace? prosoape schimbate in fiecare zi? da... cum sa nu... parintii mei au platit cate 10 leva pe zi sa le faca putina curatenie in camera... si tatal meu sa ales cu jumatate de sticla de whysky bauta de menajera altor prieteni cu care am fost... le lipsea din mini bar in fiecare zi cate 1 sticla de bere.

Mancare buna? Daca tot ai deschis subiectu de mancare multa... imi permit sa sufar aici si sa fac figuri... tin sa te anunt ca mananc numai la restaurante selecte (no name, fara reclama) si tin foarte mult la prestanta mea. Stiu f bine c inseamna un bufet suedez si cum se mananca in limita bunului simt. Imi cer scuze ca iti spun... dar daca tu esti un baiat care "se da la fund"... eu nu sunt si nu m'am dat la niciun bulgar sa prin un loc pe plaja sau sa nu platesc... atata timp cat sunt in concediu imi permit sa fac fitze si sa platesc cat imi cere pe un sezlong. Daca sincer iti place... te rog sa te duci si la anu tot la Victoria Valace. Pentru restul celor care citesc acest post... NU VA DUCETI ACOLO... LUATI CEA MAI MARE TZEAPA DIN VIATA VOASTRA!

mirelab
[03.08.09 23:47:13]

M-ai facut curioasa...cum de te-ai hotarat sa platesti 1000 euro/pers pt 7 zile in Bulgaria?

[03.08.09 23:54:11]

10 zile... daca am fost in aproape toata europa... am zis sa merg si in Bulgaria... mai ales ca toata lumea spune... BULGARIA BULGARIA... BULGARIA in sus BULGARIA in jos... am zis... "hai ma sa vad si eu ce e asa special la bulgari"... si am aflat... dar sincer... singura problema este hotelul acesta... dupa 4 zile de "chin si nervi" am hotarat sa ne mutam la alt hotel... tot in Sunny Beach. Se numeste Iberostar. Numai cuvinte de lauda am despre acest hotel. Chiar am ramas prieteni cu toata echipa de acolo si daca vreodata mai ajung prin Sunny Beach (sper ca nu) acolo o sa stau.

[04.08.09 00:34:11]

Aura62 - acel hotel de care zici tu... este in proprietatea celui care detine si Victoria Palace. Asa ca serviciile s'ar putea sa fie lafel... DE CE? Cand am plecat de la Victoria Palace si ne'am mutat la Iberostar am luat un taxi. Acel taximetrist mi'a explicat care este defapt problema. Patronul lantului Victoria, este un bulgar ffff bogat (Victoria Palace e fabrica de bani... trebuie sa recunoastem). Pe el nu il intereseaza cum sta lumea... doar sa ii vina banu acasa. De asta nu plateste angajatii si ei se poarta si ofera conditii de nimic. De aceea fetele care debaraseaza in restaurant arata de parca sunt luate de la produs de pe centura. De aceea curatenie in camere nu exista.

Va recomand cu caldura hotelul Iberostar. Cautati pe acest site un review scris de mine la hotelul Iberostar.

marie*
[31.08.10 09:51:38]

daca tot te dau asa "smecher" (scuzati apelativul, dar la modul cum s-a scris, sau mai bine zis s-a descris alex...., apropo "prietene", numele Marie este genul feminin; ce cauti in Bulgaria, lasa-i pe altii mai modesti aici, du-te in Dubai. Sa fim seriosi. Nici pe departe nu este prima mea iesire din tara, eu am scris ce am gasit acolo, ca doar nu m-a platit nimeni sa scriu altceva. N-am platit nici-o camerista sa-mi schimbe prosoapele, pe etajul meu, sau corpul A unde am stat era ok, dar personalul abia facea fata, deci managerul este de vina, nu angajatii.

[01.09.10 12:02:52]

Buna ziua,

Azi am primit pe e-mail inca un ecou despre Victoria Palace, de la echipa " Am fost acolo" si din curiozitate am intrat pe site.

Am recitit si am citit multe alte noi review-uri si mi-am amintit de experienta negativa traita in iulie 2009 cand am fost la acest hotel care doar pare de 5 *****.

Anul acesta in iunie, am fost pentru 12 zile in Cypru, la Hotel Paradise Village din lantul hotelier Tzokkos. Nu am cuvinte sa descriu ce inseamna pentru acestia conceptul all inclusive, si cum erau tratati turistii. Da intr-adevar cei de acolo stiu sa faca turism!!!

Hotelul avea doar 3***+, dar conditiile si serviciile depaseau net cele 5***** ale asa zisului H Victoria Palace.

Iar servitul mesei era deosebit, incepand cu curatenia fetelor de masa, a veselei, si continuand cu diferitele feluri de mancare (numai la masa de pranz existau cel putin 10 feluri de mancare la care se adaugau salatele deosebite si fructele, plus deserturile).

Personalul asigura servicii de inalta calitate, intotdeauna bine dispusi si gata sa te serveasca. Si doamna Administrator a restaurantului era permanent prezenta in zona, intreband turistii ce si-ar mai dori.

Prosoapele erau schimbate zilnic, fiind de un alb imaculat, curatenia era asigurata zilnic. Nici nu se simtea cand intrau si ieseau menajerele.

Sa va mai spun ca pentru 12 zile cu tot cu transportul cu avionul ne-a costat familia (compusa din 2 adulti+1 copil) exact cat ne-a costat 6 zile la H Victoria Palace, adica 850 euro?

Da asa e... atat ne-a costat pt 12 zile, cu mentiunea ca ne-am facut rezervarea din luna febr, pt luna iunie. Am dat avans 10% pt rezervare si diferenta am platit-o cu 2 sapt inainte de a pleca.

Trebuie sa mentionez ca eram primele 2 familii de turisti romani, la acel Hotel Paradis Village din Aya Napa, in rest erau suedezi, nemti, rusi, norvegieni si bineinteles englezi si irlandezi.

Acolo am putut face diferenta intre cum este tratat turistul in Bulgaria si turistul in Cypru, cu aceeasi bani alocati. Diferenta de la cer la pamant... in Bulgaria e tiganeala... Desi turistul roman e printre cei mai buni platitori, si dintre cei mai seriosi (bineinteles ca fiecare padure isi are uscaturile proprii-adica gitanos, tzigani, etc... si nu numai) e pacat ca se lasa calcat in picioare si accepta ce i se ofera... adica sa plateasca pt 5**** si sa primeasca doar 2**... acceptand la propriu sa fie furat pe fata.

Mare pacat!

Citind acum review-urile bune despre Victoria Palace ma gandesc oare si-or fi revenit? Oare si-a dat seama managerul hotelului ca pierde turistii, ca acestia comunica parerea... si ca un turist nemultumit poate sa-ti indeparteze alti 50 posibili vizitatori? Ar fi bine sa-si fi revizuit comportamentul si serviciile... insa ceva ma face sa cred ca nu e asa, ci doar ca sunt oameni mai rabdatori pe lumea asta si care accepta sa primeasca mai putin decat pentru ceea ce a platit.

Cred ca m-am intins cam mult la vorba si risc sa va plictisesc... inchei spunand ca nu merita cheltuiti banii munciti de dvs. la Victoria Palace... incercati si altceva, tintiti mai sus, catre servicii mai bune, pe aceiasi bani alocati!

Inchei... cu tot respectul pentru turisti!

Nota webmaster: textul a fost postat ca un al doilea review si mutat ulterior in aceasta rubrica

alela, Alex2990, aura62, Bobo2017, lacrimas34, marie*, molko*, sadadifelippe
Alte impresii din această RUBRICĂVictoria Palace Hotel: