ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2012
ÎNSCRIS: 25.01.11
JUL-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 13, 15

Reporter de vacanta - Life from Paradise

Buenos dias, AFA! este 2.30 (9.30 Romania) si este prima relatare dintr-un loc din Paradis. Pentru vacanta aceasta m-am gandit la ceva inedit: sa fiu reporter de vacanta; timp de 10 zile sa va aduc aproape de suflet un loc din Paradis si daca se poate sa va introduc macar sufleteste in acest taram divin. Pentru aceasta prima relatare voi fi un pic mai concis, fiind prima zi, de fapt prima noapte in Paradis.

Astfel ca: dupa o zi si o noapte in Madrid, experienta foarte frumoasa (vezi reviews - aici si aici), pe la 11 (12 Rom) am plecat de la Axor Barajas (vezi impresii) cu minibus-ul hotelului, avand rezervarea facuta din prima zi, la aeroport, terminal 1, unde toate formalitatile au mers ''ca pe roate", desi este imens: check-in rapid, control corporal si al bagajelor de mana facut foarte repede, desi era foarte aglomerat, la fel controlul pasapoartelor, prezentandu-ne devreme la poarta de imbarcare avand de asteptat pana la ora 14; embarcacion, idem, multa lume foarte repede. La 15.20, avionul companiei Pullmantur Air s-a pus in miscare, iar la 15.30 a decolat. Am avut ceva emotii fiind prima data cand zburam cu o astfel de aeronava (chiar ma gandeam ca asta va fi cea mai grea parte a vacantei), dar totul a fost foarte bine incat nici nu stiu cum au trecut cele 8 ore de zbor; am zburat in general la 11000 m altitudine (cel mai sus 11600) unde erau -55 grade, cu o viteza in jur de 900 km/h.

La 17.30, ora locala (00.30 Rom) am aterizat in Punta Cana, Republica Dominicana, fiind intampinati de o ploaie tropicala (ce dezamagire!), dar ne-am schimbat starea de spirit, caci ploaia s-a oprit cand ieseam din avion, cu un aer umed-cald-sarat si o atmosfera euforica.

Aeroportul, unic in lume, este impresionant, mult peste asteptari; acoperisul de stuf, pe structura de metal si barne de lemn este sustinut de piloni metalici si beton; curatenie exemplara si cateva insertii moderne; formalitatile vamale (taxa de viza 10 $, controlul pasapoartelor si declaratiile vamale pentru politie) au mers rapid, pasagerii din avionul nostru fiind singurii turisti pe aeroport, in acel moment.

Dupa recuperarea bagajelor, la iesire ne-au intampinat reprezentantii agentiei, romani, care ne-au facut transferul la hotel: Gran Bahia Principe Bavaro, club Premier.

Check-in am facut repede, primind 2 camere duble in vila 47 si am mers cu masina de bagaje. Camerele, alaturate, sunt spatioase, corespondand printr-o usa, una cu pat matrimonial imens si o canapea, iar cealalta 2 paturi si o canapea. Sunt complet utilate, cu aer conditionat plus un ventilator in tavan, minibar (bere, sucuri, apa), masa si fier de calcat, filtru de cafea (si cafea, zahar), prize universale (euro, america).

Baia este mare, avand cada cu hidromasaj, uscator de par. Camerele dispun de terasa cu masa si 2 scaune. Ca o prima luare de contact totul este la superlativ si sper in zilele urmatoare sa-mi confirm.

Ziua 1 // 4 iulie: a fost ziua de acomodare; obisnuiti cu orarul romanesc, ne-am trezit in jur de 2,15 (9,15Rom) (ne culcasem pe la 10,30 - 5,30 Rom); si ce sa faci? Am iesit sa vizitam resortul si sa vedem rasaritul; cazati intr-una din vilele (47) din Club Premier, departe de plaja (marturisesc ca am fost un pic dezamagiti), dar strabatand pe jos domeniul spre ocean, ne-am convins ca este un avantaj, noi fiind iubitori de natura, astfel avand posibilitatea de a vadea multe lucruri (locuri) frumoase: arhitectura, plante, pasari, amenajari, piscine, baruri, magazine, etc.

Gran Bahia Principe este un complex de vile, vreo 77, si cladiri adiacente, un adevarat cartier rezidential, ce compune 5 hoteluri (daca putem spune asa, de fapt distanta fata de ocean cu plaja facand diferenta), astfel:

- GBP Club Premier, cel mai departat si cel mai ieftin, 14 vile (40-53), cu receptie, lobby bar "Daiquiri", restaurant bufet "Las Dalias", bar "Tropical", snack bar "Los Corales", a la carte dominican "Conuco", piscina, jacuzzi si un teren de joaca pentru copii.

- GBP Bavaro (20-39) si GBP Punta Cana (1-19) au fiecare receptie proprie, lobby bar "Mai Tai" si "Daiquiri", restaurant "Bugambilia" si "Orquidea", a la carte japonez "Maiko" si "Mikado", receptie pentru club Hacienda si Diamond, si club Royal Golden, zone de shoping, birouri pentru touroperatori, avand comun teatrul Tropicana (acoperit) cu barul "Merengue" si Pueblo Principe (teatru de vara, inconjurat de magazine). Sunt dispuse paralel, de-a lungul domeniului (de la receptie pana la piscina principala, la plaja), incadrate de aleea (avenida) Turquesa si aleea Esmeralda, despartite de aleea Espana, alei pe unde au traseu minibus-uri ce au statii, dar si rol de minitaxi; pe la jumatate, fiecare are piscina cu bar: Hibiscus (Bavaro) si Flamboyan (PC), a la carte italian"Il Capricio" si restaurant "Garden Grill"; (in partea stanga, peste aleea Turquesa, sunt 9 vile, 71-79, ce formeaza un mini cartier cu a la carte spaniol "El Meson" si francez "Le Gourmet", si urmeaza GBP Ambar); apoi, putin mai spre ocean, este o zona eco (un fel de natura virgina) si de aici pana la plaja, vilele 1-10 formeaza Club Royal Golden Principe, iar vilele 20-29 alcatuiesc Club Diamond si Hacienda Principe. La piscina principala (foarte mare, sub forma a trei cercuri unite, cu doua poduri simpatice) se afla a la carte mediteranean "El Pescador" si tex-mex "Santa Fe" (in fapt o singura cladire cu doua intrari), poolbar "la Caracola", snack bar "Piscis", un foisor pentru masaj, minibar "El Chiringo", snack bar "Las Olas", apoi urmeaza plaja.

- GBP Ambar se afla pe partea stanga, sens spre ocean, peste aleea Turquesa, (de la zona eco pana la plaja), cu vile de alta arhitectura, zugravite diferit de celelalte (nuante calde de alb si gri, fata de bej -caramiziu -galben), cu receptie, lobby bar "Daquiri", restaurant "Palmyra', a la carte "Don Pablo", italian "Portofino", mediteranean "El Olivo", snack bar "Las Brisas", SPA si masaj, sala de conferinte, cabinet medical, zona de shoping, sala gym, iar langa plaja, piscina cu poolbar "Lo Corales", apoi plaja.

- GBP Esmeralda, asezat chiar langa plaja, pe partea dreapta, sens spre ocean, peste aleea Esmeralda, este un grup exclusivist de 5 vile, arhitectura proprie, culoare alba, in general pentru tineri casatoriti sau cupluri fara copii, unde predomina linistea si discretia. Are receptie proprie, lobbybar "Capuccino", restaurant "Jasmin", a la carte italian "Bella Italia", snack bar "Arrecife", piscina, jacuzzi, meeting room 'Cayacoa", masaj, shop, etc.

Domeniul Gran Bahia Principe dispune de o cladire SPA, teren de minigolf, centru sportiv cu teren de fotbal, tenis de camp, baschet.

Insa tinta tuturor este plaja cu nisip, atat de fin, de te freci la ochi si te mai uiti o data, sa vezi daca este adevarat, cu palmieri ce se inalta catre cer, si oceanul; Atlanticul cu apa, de o culoare cum vezi in fotografii, de ti se pare ca se unesc cerul si pamantul. Si rasaritul... divin.

Ziua 2 // 5 iulie: din nou ne-am sculat devreme si am iesit la rasarit; cum era inca de dimineata si minicar-urile nu mergeau inca, am luat-o cu sotia usurel pe avenida Espana; si poze, si ne imbatam de frumusetile ce ni se aratau, cand am ajuns la zona de piscine, hai sa le vedem; poze la rate, poze la bar, poze la piscina, poze... in piscina un mort!!! amcrezut ca este un manechin, dar apropiindu-ne, stupoare! era o persoana in piscina moarta; ne-am uitat dupa cineva ca sa anuntam, si intalnind o tanara de la receptia Ambar, i-am aratat si apoi au chemat securitatea; a fost o zi ciudata, am mers la politie de am declarat ce s-a intamplat, si... a trecut.

Ziua 3 // 6 iulie: este innorat, dar tot mergem sa vedem rasaritul, insa panza de nori este mult prea mare, astfel ca nu putem vedea soarele; totusi este o priveliste superba, semiintuneric, fosnetul coroanelor de palmieri in bataia vantului, indreptate ca un portdrapel, sunetul valurilor oceanului, mangaind nisipul auriu, totul numai bun pentru o sesiune foto reusita; dimineata am ramas la piscina, era prima data; animatia incepea la ora 10, cu o echipa de vreo 4-5 baieti, ce intretineau atmosfera, fiid foarte amabili, haiosi, pusi pe sotii; aquagym, relaxogym, jocuri care mai de care mai trasnite, volei, polo, tenis de masa, lectii de bachata si merengue, etc, totul pentru buna dispozitie si sederea placuta a turistilor; poolbar-ul se deschidea la 10, si aveai la dispozitie orice bautura, atat locala cat si de import; la masa, o organizare foarte buna, fiind intampinati la intrare cu zambetul pe buze si cu bun venit, eram intrebati cate persoane si eram condusi la masa a cate persoane ziceam; mancarea buna, unele ciudate pentru gustul meu (gen banane flambate), dar sotia a experimentat totul, iar unele chiar i-au placut; un vin de calitate, personalizat (GBP tinto sau blanco), sucuri de toate neamurile de fructe, inghetata, fructe, o gama foarte larga de unde aveai a alege; a... era sa uit, o ciorba de fasole, ca la mama acasa, cu ardei iute murat, foarte buna; spectacolele de seara erau diverse, placute, minidisco la teatru de vara, discoteca de la 12 noaptea pana pe la 4 dimineata (din pacate nu am fost)

Ziua 4 // 7 iulie: excursie Saona-Canto de la Playa

Ziua 5 // 8 iulie: a fost o zi de lenevire, la piscina, eram obositi dupa minunata excursie la Saona, dar si asa, distractie; mai un volei, mai un polo, o gimnastica, impanate cu un rom, o mamajuana, un coctail (a propos, m-am indragostit de "encanto tropical", un coctail pe baza de amareto si fruct cu seminte de maracuya-fructul pasiunii); o minitrecere pe la ocean, iar seara am luat cina la a la carte dominican "Conuco".

Ziua 6 // 9 iulie: forte proaspete, inca de dimineata am iesit la rasarit, unde am trait o experienta de exceptie; soarele a rasarit din ocean, dar o palma de nori, asezati imediat deasupra, l-a ascuns, facand un spectacol divin, greu de zugravit in cuvinte; bineinteles sedinta foto, ca doar nu se putea rata asa minunatie; apoi masa, piscina, jacuzzi (o piscina cu trei adancituri, cu sistem de hidromasaj, pe diferite niveluri de presiune, placerea doamnelor), ocean, distractie, tot tacamul.

Ziua 7 // 10 iulie: inca de dimineata, foarte cald; iesind la rasarit, pe plaja, un grup de pescari isi trageau navodul, iar lumea s-a strans ca la circ, curioasa sa vada, atat modul de lucru, cat si rodul pescuirii; interesant, cat se chinuiau sa traga plasa, foarte grea din cauza plantelor oceanice, pentru o captura destul de saraca, totusi pentru turisti o ocazie de a vedea cateva feluri de pesti; apoi dupa o zi de distractie si voie buna, seara am cinat la a la carte japonez " Maiko", unde am experimentat pentru prima data meniu japonez, dar si un spectacol culinar desfasurat in fata noastra de un tanar bucatar, care ne-a pregatit o parte a cinei.

Ziua 8 // 11 iulie: a fost zi de plimbare, caci dupa o baie in Atlantic, am strabatut plaja si am intrat un pic si in natura salbatica dintre Gran Bahia si Majestic; de pe plaja de la Majestic Colonial, se arata o priveliste foarte frumoasa spre coasta de est, spre care uitandu-ma cu zoom-ul aparatului foto, am observat ca este naturala, fara hoteluri; intorcandu-ne, am trecut pe langa punctul de sporturi si distractii nautice: minicatamaran, caiac, banana, fotoliu, parasailing, surf, iar in aer, elicoptere de agrement survolau plaja, mai mult sau mai putin, dupa buget; apoi seara, am cinat la a la carte mediteranean "El Pescador", cu aperitiv gen bufet, foarte bogat, produse marine, iar apoi comanda (a fost frumos ca din capiala mea, am comandat in loc de gratar de file de cod, gratar de vita, si asta pentru vreo trei persoane, si l-am bagat in sperieti si pe chelner, spunand ca nu-i cina noastra), servita destul de repede.

Ziua 9 // 12 iulie: excursie Samana Aerea

Ziua 10 // 13 iulie: ziua care a venit mult prea repede; dimineata am facut cateva cumparaturi, iar la 12, check-out-ul, la 2 ne-am urcat in autocarul touroperatorului (gigant spaniol), formalitati la aeroport, iar la 7 seara ne-am luat bun ramas de la Punta Cana, cu ultime poze, sperand sa ne revedem candva, poate cat mai curand!

Trimis de barbu minel in 04.07.12 16:06:27
Validat / Publicat: 16.07.12 23:59:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 6209 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (barbu minel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster20*
[04.07.12 17:43:29]

Avand in vedere ca ai scris destul de putin despre hotel, cel mai bine ar fi sa publicam articolul la sfarsitul sejurului, pana atunci vei avea timp sa completezi si cu alte informatii de interes. Si, nu in ultimul rand, regulamentul nu permite scrierea a mai multor reviewuri despre sejurul la acelasi hotel (din aceeasi perioada).

Pana atunci, reviewul va ramane in stand-by.

[16.07.12 23:59:16]

Odata cu completarile (substantiale & interesante) si cu fotografiile incarcate, consideram ca review-ul a atins forma perfecta pentru publicare.

Multumim pentru impresii, e un articol cu adevarat remarcabil.

Daca gasesti timpul si dispozitia necesara unor impresii despre locurile vizitate in zona (de exemplu despre excursia la Saona), o poti face la rubrica Descopera Punta Cana

[17.07.12 07:11:07]

va salut respectuos! multumesc frumos de aprecieri, voi reveni cu impresii despre excursii (Saona, Samana), dar si cu multe alte poze (nu am terminat inca prima zi, si au fost zece)

Pami*
[17.07.12 10:03:15]

stai putin... o persoana moarta in piscina??? si tu povestesti asa mai departe de parca nu s-ar fi intimplat nimic? sau este o gluma proasta? vrei defapt sa scrii un crimi: -) ce s-a intimplat? a fost ucisa? s-a inecat? s-au facut investigatii? au schimbat dupa aceea apa din piscina sau v-ati balacit in continuare in aceeasi apa mortuara - oricit de frumos ar fi acest resort unde te afli, o asemenea "descoperire" mi-ar fi dat vacanta peste cap... sau poate sint eu prea sensibila; -)

[17.07.12 10:11:20]

pami: nu este nici o gluma; am scris exact ce s-a intamplat; si ca respect pentru cel mort, nu voi continua; daca doresti, iti spun mai multe pe mesaj privat. sarut mana!

adri-nico
[17.07.12 19:00:06]

Eh! M-am delectat cu sutele de poze postate pe site... si mi-am alinat dorul de Punta Cana...

Ma bucur pentru voi ca v-a placut aceasta destinatie.

Da-mi pe mail poza cu mortul. Nu pot sa cred ca s-a intimplat asa ceva. Cred ca cineva a murit de statisfactie... caci alt motiv nu pot sa imi inchipui ... Sa mori in Caraibe...

Abia astept impresii de la Saona. Si poze...

Jupi
[18.07.12 22:28:33]

Sunteti tari!

Nu multi ar fi avut puterea sa treaca peste acel moment (cu persoana din piscina). Categoric pt mine ar fi fost inceputul si sfarsitul concediului. Ai putea sa dai cateva amanunte. Asta nu ar insemna lipsa de respect pt persoana decedata. Dar este o situatie mai ciudata si ar fi multi interesari cum au reusit sa gestioneaze asemenea situatie.

lidiadanaila
[21.07.12 12:01:06]

@barbu minel: Va rog sa-mi recomandati pentru familie cu copii mai micuti decat ai dumneavoastra , cam care din cladiri ar fi mai potrivita ca si distanta de plaja, piscine, restaurante cu locuri de joaca; si as mai indrazni sa va intreb daca se faceau rezervari la a la carte si cum, si daca se plateste ceva pe acolo (sporturile motorizate si spa-ul stiu ca se platesc peste tot). Multumesc si vacante super va doresc!!

[21.07.12 16:23:12]

lidiadanaila: sarut mana! in Gran Bahia sunt preturi in functie de apropierea de plaja, acestea crescand o data cu acest factor (spre exemplu intre 3-13 iulie, cand am fost noi, resortul era ocupat aproape de 100/100 si reprezentantul agentiei noastre a incercat sa ne obtina ceva mai aproape de ocean, dar era liber doar in Esmeralda si cu 25$/pers. /noapte mai scump, ceea ce ne-a spus, din punctul lui de vedere, si a avut perfecta dreptate, ca nu se merita, cunoscand foarte bine resortul); daca doriti un sfat, club Premier, unde am stat noi este perfect pentru familie cu copii, mai departe de agitatie, intr-o zona cu liniste multa si aici este si un mic parc de joaca; daca nu conteza banii va recomand Ambar, sau club Hacienda si Diamond din Bavaro, sau club Royal Golden Principe din Punta Cana, cu vile ce sunt aproape de plaja, dar mai multa galagie, fiind si aproape de main pool (totusi Ambar); distanta nu-i o problema caci sunt minibus-uri ce merg des (4 pe traseu); fiecare ramura (hotel) a resortului are piscina proprie, accesibila ca distanta, la fel si restaurant (tip bufet); in ceea ce priveste a la carte, sunt multe, noi am optat pentru dominican, japonez si mediteranean, cu o simpla programare, fara plata (doar meniul recomandat de bucatar se platea, dar era optional); cat despre plata a ceva, daca doriti zona de shoping (aveti unde, unele fixe, altele cu negociere), o mica atentie (numai daca doriti), excursii extra

lidiadanaila
[22.07.12 11:32:40]

@barbu minel: Multumesc pentru sfaturi, v-am si votat pentru ca meritati; noi nu ne gandim decat la orele de zbor pana acolo si la diferenta de fus orar... insa v-a trebui sa ne mobilizam.

Andox
[22.07.12 11:50:03]

@barbu minel: Foarte faine pozele dar poza 223 este cea mai tare. Asa DA!

[23.11.12 00:42:18]

Buna seara. As avea citeva întrebări pt dumneavoastră. Este adevărat ca la chek-in se poate da o atenție pt a primi o vila mai buna? Apoi... Ați întâlnit pe cineva care sa fi facut snirkeling sau scuba diving? Si dacă da care au fost impresionează lor. Noi vrem sa mergem in luna mai la același hotel si m-ar fi interesat dacă din discuțiile avute cu cei din hotel sau de la agenție ați aflat care ar fi cea mai buna perioada a anului pt dominicana. Si încă ceva si gata vrem sa mergem cu un copil de 5 ani si as vrea sa stiu dacă in excursii (cel puțin la cea din insula) ați mai văzut cupluri cu copii așa de mici. Mersi mult

[26.11.12 21:02:37]

@dancosv: buna seara! iertati-mi intarzierea, o sa incerc sa va raspund;

la check-in se poate face o intelegere, doar in masura in care au ceva liber, noi am avut un reprezentant al agentiei prin care am fost, roman, foarte de treaba, care a incercat sa schimbe cazarea mai spre ocean, dar in iulie era plin (doar in Esmeralda ar fi fost locuri, dar foarte scump si nu se merita);

sincer va spun ca, stand acolo, nu am regretat deloc (distanta, camera, masa, piscina) si de-ar fi sa mai ajung, tot asa as sta (asta cel putin din punct de vedere al cerintelor mele);

in ceea ce priveste snorkeling sau scuba diving, am tot vazut fel si fel de autobuze speciale, ce duceau la locul faptei (oricum in resort veti gasi "n" agentii prin care va veti satisface toate dorintele (va doresc sa aveti si posibilitate materiala, dar si timp);

din cate stiu eu, nov. -martie, ar fi varful de sezon, aprilie-iunie, ceva mai liber (se poate vedea si din preturi), dar va spun sincer ca iulie (cand am fost noi), nu mi s-a parut extrasezon (sau pericol de uragan), caci asa cum spuneam era plin; si chiar era plin; si niciun stres ca ar fi uragan, doar distractie si voie buna;

cat despre situatia dv., adica cu un copil de 5 anisori, cred ca nu este nicio problema, in resort am vazut multe familii cu copii mici (aici as recomanda linistea din Club Premier, chiar daca e departe de ocean, va puteti delecta cu minim o plimbare cu minicar-urile spre plaja si inapoi, sunt sigur ca va fi pe placul, cel putin al copilasului;

altfel are piscina, restaurant, parc pentru copii, o minipiscina cu jacuzi, etc.);

in excursiile in care am fost noi, nu am vazut copii, dar nu stiu sa fie vreo problema, mai ales in cea din insula Saona (cel mai bine intrebati la agentia prin care luati excursia, noi am luat-o prin internet, fiind inca in tara); v-as indemna, in ceea ce priveste excursiile, sa vedeti oferta si sa va planificati totul din tara, inainte de plecare, ofertele de distractie sunt multe si variate, important e sa stiti ce va doriti, sa va permiteti si sunt sigur ca nu veti fi dezamagiti;

eu din tot sufletul va doresc sa petreceti cea mai frumoasa vacanta (si daca va mai pot ajuta cu ceva, va rog sa apelati).

Narcisa Marin
[22.02.13 12:53:44]

@barbu minel: Buna, as avea o intrebare poti sa-mi spui cit de departe sunt de plaja cele mai indepartate vile?

pe harta pare cam departe si nu-mi dau seama

multumesc mult

[26.02.13 01:31:55]

d-na Narcisa Marin:sarut mana! iertati intarzierea; este adevarat, pe harta pare foarte indepartat, noi am stat intr-una dintre aceste vile, deoarece am avut bilete in Club Premier, dar nu am simtit distanta; au transport intern foarte bine pus la punct prin minibus-uri dese, 4 pe traseu; sincer va spun ca de vom mai merge la Gran Bahia, tot in Club Premier am sta, e liniste, aceleasi conditii si o incantare (pentru noi) de a vedea minunatul domeniu (de altfel dimineata la rasarit mergeam pe jos)

Narcisa Marin
[26.02.13 11:37:56]

@barbu minel: Am inteles , multumesc mult!!

[21.03.13 02:01:51]

@barbu minel: salutare din nou am citit din nou ce ai scris si astept sa treaca zilele mai repede am o rugăminte. Poti sa imi spui cum e zona unde sunt vilele pt hacienda? Am prins o oferta taina tare din spania. Si parca nu reusesc sa identific vilele pt hacienda. Mersi mult

Se merita sa faci o rezervare la hacienda?

[21.03.13 20:50:44]

buna seara, dancosv! sa te fac sa intelegi cumva harta Gran Bahia Principe, iti propun un exercitiu de imaginatie: te afli pe plaja (are vreo 500m), in spate ai oceanul Atlantic, iar in fata vezi domeniul GBP; in dreapta este Ambar, cu piscina intre vile si plaja; apoi spre stanga urmeaza: avenida Turquesa, vilele ce compun Club Diamond si Hacienda, avenida Espana (este linia de centru a domeniului), vilele ce alcatuiesc Club Royal Golden, avenida Esmeralda (intre cele doua stradute, Turquesa si Esmeralda, este partea de mijloc a GBP, ce are piscina principala in fata pana la plaja si ceva restaurante, mediteranean, mexican si doua main), apoi in stanga Esmeralda, care este exclusivist. In spatele acestora este o linie de vegetatie, zona eco, iar mai departe (pe centru, marginite de Turquesa si Esmeralda, cu Espana pe mijloc), vilele de la Bavaro si Punta Cana, cu piscine proprii si o sumedenie de restaurante, etc. In cele din urma GBP Club Premier, unde am fost cazati noi.

Zona vilelor Hacienda este ca tot resortul, ingrijita, curata, vegetatie din abundenta, nu-ti pot spune de liniste, dar banuiesc ca nu sunt probleme.

Daca se merita sa iei cazare in Hacienda? cu oferta buna, cred ca da... e mai aproape de ocean, desi distanta nu ne-a fost un impediment pentru a gusta din acest colt de rai. Inteleg ca vei ajunge acolo, iti doresc sa ai o vacanta macar la fel de frumoasa ca a noastra... si inca ceva: nu rata excursiile, SAONA este fara cuvinte

[21.03.13 21:53:20]

@barbu minel: Salutare si mersi de răspuns. din ce ai povestit tu cred ca nu se pune problema de o vacanta super. Mai ales ca nu suntem oamenii care sa caute nod in papura numai de dragul de a găsi ceva. Ideea e sa te simți bine dacă tot reusesti sa ajungi pe o insula atat de faina. Am întrebat de hacienda pt ca am găsit o oferta destul de ok dupa părerea mea (950€ 7 nopți de persoana, cumpărată din Spania) si nu știam exact unde ar fi vilele. Intre timp am mai vb cu oamenii cu care plecam din Spania si ei au recomandat din plin hacienda. Mai ales ca mergem cu un copil de 5 ani si jumătate si vreau ca plaja sa fie cât mai aproape.

Cât despre excursii... Saona e deja in plan si mă mai gândeam la o excursie pt fetița, dar si pt noi , la delfini. Sper sa se merite.

Si din nou... Mersi mult de sfaturi

littleboy7
[26.03.13 20:00:56]

buna ziua! am si eu o intrebare: am o oferta pentru gran bahia principe bavaro si as dori sa stiu daca am acces la restaurantele si piscinele ce tin si de celelalte hoteluri din complex. va multumesc!

[26.03.13 21:28:57]

va salut! puteti merge la orice restaurant a la carte, nu stiu daca la restaurantele si piscinele celorlalte parti din GBP, dar puteti incerca; sigur nu in Esmeralda; imi pare rau ca nu va pot da un raspuns sigur

littleboy7
[27.03.13 00:39:49]

@barbu minel: Multumesc frumos!

adri-nico, barbu minel, dancosv, Jupi, lidiadanaila, littleboy7, Narcisa Marin, Pami*
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Bahia Principe Club Hotel: