ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2012

Sub orice critică
Sub orice critică
Extrem de nemulțumit

The worst room ever!!!

Am sosit in Istanbul pe 22 Iunie 2012, in jurul orei 01.30 si aveam facuta rezervare din Bucuresti la Istanbul Comfort Hotel. Ceva ne-a atras atentia inca de la intrare: "Plata camerei se face inainte de cazare", dar pentru ca eram foarte obositi de pe drum, am zis ca nu are rost sa discutam cu cei de la receptie acest aspect, mai ales ca vizualizasem acest hotel cand ne facusem rezervarea pe Booking, si citisem si opiniile celor de pe Trip Advisor, unde totul parea in regula. Am avut un adevarat soc cand am intrat in camera, parea mai degraba o debara, nu avea mai mult de 6m patrati, geamul care era acoperit cu autocolant iti atragea atentia sa nu il deschizi si sa nu privesti in exterior, De fapt acel geam dadea catre un alt geam din cladirea vecina care era lipita de hotel. Nici vorba sa vezi cerul, sau macar o raza de soare. Baia era minuscula, dusul nu functiona cum trebuie, perdeaua de dus era plina de mucegai, din tavan atarna un bec pe ale carui circuite se scurgea apa de la camera de sus cand cineva folosea dusul. Sub geam se aflau unitatie de la aerul conditionat, iar cand il porneai incepea tot peretele sa vibreze, ceea ce facea imposibil dormitul acolo. De asemenea televizorul si telefonul din camera nu functionau.

Atunci ne-am dat seama de ce politica hotelului era sa platesti camera inainte sa vezi unde vei caza.

In schimb am observat a doua zi ca au si camere decente, dar probabil acelea sunt tinute doar pentru a le face poze si a le posta pe site-ul hotelului pentru a atrage turisti.

Noi am avut o experienta ingrozitoare la acest hotel, nu am mai vazut astfel de camere in nici unul din concediile noastre din afara tarii, si mi se pare normal sa afle si altii, petru a se putea feri de astfel de hoteluri.

Trimis de annemary_taca in 04.07.12 14:31:31
Validat / Publicat: 04.07.12 17:19:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1690 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (annemary_taca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.07.12 17:19:32]

@annemary_taca: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

alessiachrys
[04.07.12 18:37:00]

Vaiiiii... nu am cuvinte. Am trecut si noi printr-o experienta la unguri, unde am murit de frig o noapte intreaga, dar parca nu era in halul asta. Nu stii cum sa alegi, sa fie cat de cat mai omeneste. Cum poate functiona un astfel de hotel, intr-o tara care turismul este maxim? Rusine...

annemary_tacaAUTOR REVIEW
[05.07.12 09:16:38]

@alessiachrys: Da, dar si mai grav este ca cei de la hotel au postat pe site-ul lor poze cu camere care aratau foarte bine... dar se pare ca au fost doar poze mincinoase. Am postat acest coment despre hotel pentru ca alti turisti sa nu treaca prin ce am trecut noi.

cozmin_t
[07.07.12 15:32:23]

Îmi pare sincer rău de experienta indurata.

Eu acum m-am întors de acolo și pot spune fără rezerva ca ori sunt norocos ori am o față care inspira mila...

Anul trecut am rezervat prin booking (fără reclama) camera tripla și am primit o camera tripla în corpul principal, cu vedere la strada, deasupra intrării (etajul 3) camera exact ca în pozele de prezentare.

Anul acesta după planificarea și rezervarea concediului, am căutat pe booking, și prin mail, am căzut de acord la un preț pe camera family (4 paturi) cu 10 % mai mic decât pe site. Am primit camera family din corpul principal (cea din pozele de prezentare), deasupra intrării (etajul 1) cu vedere la stradă. (Și am primit și 1 zi discount la plata parcării), iar la sosire am fost întâmpinat cu covrigi cu susan și ceai sau cafea (am anunțat ora estimativă de ajungere).

Acum că ai subliniat aceste aspecte negative despre camere îmi dau seama că ai dreptate.

Cablurile atârnau, prizele erau destul de ciudat prinse, feonul din baie era cam obosit, iar aerisirea de la baie era mirifică dar cam lipsea...

Dar sincer, așa cum am scris în ecoul de anul trecut la Istanbul am mers să vizitez nu să stau în cameră.

Ca o părere personală parcă hotelul de peste drum (Blue Istanbul Hotel) parcă arată mai bine la exterior, iar din prezentarea de pe booking au și camere cu vedere la Marmara și camere cu balcon franțuzesc, iar prețurile sunt comparabile.

Încă o dată, nu vreau să fac reclamă hotelului, dar având în vedere poziția și prețul plătit, eu am ignorat toate neplăcerile și am admirat Istanbulul, orașul celor 2 continente și 2 religii.

Scuze dacă intervenția mea te-a deranjat.

annemary_tacaAUTOR REVIEW
[11.07.12 10:00:31]

@cozmin_t: Nu am de ce sa ma simt deranjata de interventia ta, ai fost un norocos, ca sa zic asa. Eu am subliniat aspectele care m-au deranjat pe mine, si mi se pare normal sa afle si altii ca au si camere decente pe langa acestea care sunt sub orice critica. De asta am postat comment-ul, sa fie util, si cine vrea sa tina cont de el, este bine venit. Iar pozele fac cat o mie de cuvinte.

alessiachrys, annemary_taca, cozmin_t
Alte impresii din această RUBRICĂIstanbul Comfort Hotel: