ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2012
ÎNSCRIS: 06.02.10
JUN-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

Excelent raport calitate/pret

DRUMUL - cu auto proriu, voi reveni cu un rew separat

NOPTI INTERMEDIARE - de asemenea rew separat, la dus la Ayvalik, la intors la Ecebat

PREAMBUL

Inainte de a incepe sa scriu am incercat sa-mi adun toate gandurile, cu bune si rele, ale acestei vacante, si voi inncerca sa fiu cat mai obiectiv, si sa prezint lucrurile pentru toata lumea, si cu bani si mai putin cu bani, si cu pretentii, mai si fara.

Dar inainte de incepe sa scriu am citit ultimele posturi de la Alhambra si Imperial, hoteluri de asemenea noi, si cred ca am avut norc, cel putin comparativ cu pretul de la cele doua si ceea ce se precizeaza in acestea

REZERVAREA

Avand in vedere ca anul acesta imi propusesem bodrum + marmaris, am inceput de prin martie sa butonez...

dar nimic care sa-mi faca cu ochiul, sa corespunda cat de cat, si mai ales sa se incadreze in buget. dar cum Cel de Sus intervine atunci cand trebuie, in noaptea de 12/13.06, butonand de zor, a aparut aceasta oferta fulger pe booking, de 50% din pretul normal. ca urmare, trezeste sotie, arata hotel, deliberari, adjudecat, cauta cardurile de credit, rezervat

HOTELUL

Este un hotel nou, are 190 de camere din care doar 24 au vedere directa la mare, dat in folosinta pe 15.05.2012, dupa alea pietonala de pe plaja, in zona de sud a Marmarisului-Siteler, la o aruncatura de bat de Club Turban. Este investitia unei firme de profile de termopan din Ankara, cu un design modern, inox, lemn si gresii din cele mai mari (ca dimensiuni)

CAMERA

Dimensiunile camerelor sunt foarte bune (~24m. p), indiferent daca au 2 sau 3 paturi, prin "spargerea" baii, rezultand acest spatiu... sa ma explic: chiuveta este practic la intrarea in camera, wc-ul fiind o cabina cu usa din sticla culisanta si camera de dus separat, la fel, rezultand astfel o camera de dus realizata integral din gresie, cu dimensiuni f. f. bune, incapand 2 persoane, fie ele cat de mari. nu exista paturi suplimentare sau fotolii extensibile, copii fiind cazati in paturi normale;pentru bebelusi am vazut patuturi.

De asemenea au luat moda cu "perete" din sticla intre camera de dus si camera propriu-zisa.

Baia este dotata cu toate cele necesare

Tv lcd de 80cm Vestel, cu protv international, aplicat peste un perete de oglinda

Minibar cu absolut de toate, dar atentie numai apa plata si cea minerala sunt free

Dulapul foarte incapator, cu trei usi, suficient pentru oricat de multe bagaje

Comoda pentru valiza

Fotoliu cu scaunel de toaleta, excelent de pus pe balcon noaptea si de 'admirat' o bere sau un cokteil

Multa oglinda in camera

Fierbator de apa, cani, ceai, ness, zahar, toate la plicuri, se completau zilnic impreuna cu apa in minibar

Curatenia in camere zilnic, binenteles la ora cand dormea copilul (si noi pe langa el), cu un mic tips, zilnic pana la 12.00 era facut curat, umplut minibar

Balconul era cel mai mare de la toate camerele de hotel, camera fiind ultima, in partea opusa marii, la strada, inconjura coltul hotelului 270 de grade, si aveai o imagine superba a marii, asta datorita faptului ca langa hotel este o parcela unde a fost demolat ceva, si ai vizibilitate (in viitor nu se stie)

MASA

Restaurant principal, mic dejun, mic dejun tarziu, pranz, cina, supa de la miezul noptii

Restaurant a la carte contracost 8euro/pers, copil 50%; avand in vedere ca tot timpul era inchis si gol, n-am avut "curajul" sa intru

Am spus ca am sa incerc sa fiu obiectiv!

Dimineata a fost 90% aceiasi mancare, dar n-am considerat personal o problema, fiindca gama de branzeturi n-am putut s-o degust decat in vreo 3-4zile, asa ca pe mine unul nu m-a deranjat acest lucru; dar ca sa fiu mai explicit am sa enumar: omlete simpla, mixt, ochiuri, oua fierte, clatite cu 15 feluri de dulceturi la bol, plus cele la caserole, salamuri si sunca (mai multe feluri dar n-am incercat decat o sunca), specialitati de patiserie calde (10feluri), 10-15felri de branzeturi, 7-8 feluri de masline, legume crude de nu stiu cate feluri, fructe uscate, rahat si halva de nu stiu cate feluri, iaurt, si dac am uitat ceva, ...

Interesant a fost ca normal barurile se deschid la 10.00, dar in primele 6 zile te serveau cu toata gama de sucuri la cutie, cafea turceasca, de la bar, iar in ultimele zile, fiinca nimeni nu mai lua fresh de portocale (extra 3.5tl), nu te mai serveau cu nimic de la bar, ramanand fie apa plata la dozator sau un singur fel de suc la dozator

La pranz si cina nu abunda de carne (gratare), acestea fiind de un singur fel, dar erau multe mancaruri traditionale cu carne (porc, vita, pasare in special) pe care le-am incercat si nu am regretat; nu am mentionat si faptul ca hotelul era populat 70% de turci, 10% arabi, 10% rusi si altii

Ca diversificare pot spune ca de cateva ori la cina au fost si scoici, somon, creveti.

Prajiturile au fost destul de bune, si regret acum ca le-am cam incercat pe toate. De asemenea in fiecare seara era inghetata la cornet Algida, fara numar, f. f. f. buna comparativ cu algida de la noi

Referitor la modul de servire, erau destui ospatari, avand in vedere ca hotelul era plin, dar nu puteai sa te intelegi cu ei, asa ca am invatat in turca cum se numesc anumite bauturi, si cu un mic tips nu mai faceam naveta la bar

BARURI

Erau doua baruri mari si late, lobby si pool, cel mai solicitat fiind cel de la piscina

Gaseai toata gama bauturilor tari de marca, binenteles, extra

Avei vodka, raki si gin plus nenumarate lichioruri si siropuri, precum si sucuri la cutie; bere la draft efes; vin alb, rose si rosu la sticla; apa plata la jumatate

SNACKBAR

Era deschi intre 10-14, cu variatii de piept la gratar, mici de-a lor, hamburgeri, nugets, la care se adaugau permanent, pizza, paste, orez si placinte de-ale lor(seamana cu pizza)

PISCINA

Destul de mica, dar foarte curata si calda (min 29grade); interesant constrita cu o mica platforma pe care incapeau 10-15sezlonguri in apa, care ajungea exact pana la sezlong, aceste fiind dintr-o plasa gaurita, apa intand daca o agitai un pic

PLAJA, MAREA

Hotelul are o plaja cu sezlonguri considerabila, care mai mereu este goala, turcii fiind in special cu copii f. mici, preferand piscina, asa ca indiferent cand mergeai la plaja, erau sezlonguri si in primul rand

Surpriza cea mai neplacuta a fost marea, care a fost pe tot sejurul deosebit de rece, apraeciez ca ne depasind 22grade; in rest, un pic de pietris la intrare si apoi nisip pe alocuri cu un fel de iarba de nmare, dar matasoasa la atingere (nici pe departe algele de la noi)

Pe plaja erai servit de un salvamar dublu calificat, cu orice dorei de la pool bar, dar fiindca se misca dupa interes, distanta fiind de ~70m din apa pana la bar, preferam sa merg singur (ca o paranteza, probabil ca unul din sefi m-a remarcat la astfel de miscari, iar in ultimel 3zile, nu stia saracul salvamar ce sa ne mai aduca la plaja, fiind sigur mustruluit de seful respectiv)

ANIMATIA

Din 9 seri nu am vazut decat 2, preferand plimbarile pe faleza; impresia la ce am vazut, destul de modest, avand ca adresa in special turcii, iar pe final rusii si nemtii

De asemenea Kids Club este "marcat ca existent, fiind o casuta de lemn lipita de un gard, cu o mini piscina (max 2-3ani)

SPA

Nu cred ca pot sa va ajut, atat am vazut ca au sauna destul de mare, 2 saune turcesti, vreo 5 camere de masaj, ozonoterapy, sala de gimnastica cu 2 benzi de alergare bestiale, caminet medical cu doctor pana la 18.00, al unei clinici din marmaris (a venit salvarea de vreo doua ori foarte prompt)

In hotel mai este un mic magazin, o bijuterie (care n-am vazut-o niciodata deschisa), sala de conferinta, doua calculatoare free la internet, fara a avea posibilitatea de incarcare/descarcare date

CONCLUZII PERSONALE

1. A fost foarte bine, spre excelent pentru pretul platit, pentru un hotel absolut nou

2. Cred ca hotelul a fost promovat in Turcia pentru familii cu copii (foarte mici)

3. Au bifat toate cerintele pentru a obtine 5stele la minim (ca dimensiuni, nu ca si calitate)

P.S cu multe poze maine , cred

Trimis de eug in 04.07.12 00:18:44
Validat / Publicat: 04.07.12 06:29:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: kusadasi, didim

VIZUALIZĂRI: 3365 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eug); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 patul matrimonial(si nu dou lipite)

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[04.07.12 10:42:22]

Foarte bun pretul, astept cu nerabdare pozele.

Cat despre Imperial si Alhambra sunt sigur ca daca mergeai acolo tot cu impresii bune veneai.

Citeste cu atentie nemultumirile de la cele 2 hoteluri si o sa vezi ca majoritatea sunt pretentii nejustificate sau mici neajunsuri care puteau fi remediate foarte usor la o mica reclamatie.

narcisa
[04.07.12 11:44:24]

Te rog frumos sa faci o paralela intre Venosa si Casa de Maris, care ar fi iesi pe primul loc? Astept cu interes impresiile despre drum si cazarile din Ayvalik si Eceabat plus poze.

[04.07.12 19:33:41]

acum am sa incep sa incarc pozele

cred ca in seara asta voi mai reusi doar impresii despre drum, urmand ca maine sa incerc noptile intermediare

narcisa, am sa raspund mai tarziu fiind mai mult de explicat

P.S.

ANDOX, cu siguranta as fi trecut peste acele feluri de neajunsuri, dar sunt mirat ca primele impresii, de carcotasi sau mai putin, au tenta negativa la astfel de lanturi hoteliere

[05.07.12 10:32:54]

narcisa,

am spus ca e mai mult de explicat si ca nu se pote face comparatie strict intre cele doua locatii, fiinca ai compara mere cu smochine, si nu prea sunt din aceiasi familie

asa cum am mentionat pe aici pe undeva, chiar mi-am dorit anul asta sa ajung la bodrum si marmaris, n-a fost decat marmaris, si e bine si asa, si deci am studiat cele doua locatii

pentru a avea in marmaris un resort similar cu venosa, pe plaja si ca spatiu, si sa se apropie la calitate, ar trebui sa-l compari cu altceva: ideal prime beach, club turban, mares, marmaris palace, toate acestea fiind pe plaja, dar cred ca de o calitate superioara venosei, ca atare substantial mai scump

sau mai este varianta de a alege un resort comparabil ca si pret cu venosa, dar tot putin mai mult, dar nu la plaja cum sunt green nature resort, grand pasa, pineta de lux, care sunt de la 400m in sus de plaja, spatioase, foarte ok, dar faci naveta la plaja.

eu asta am cautat: la/pe plaja

casa de maris este un hotel care s-ar in cadra mai degraba in categoria butigue hotel superior, la faleza, cu statie de microbuz la hotel, de unde poti sa te misti f. f. lejer, fie pe jos, fie cu dolmus

comparatii s-ar putea face cred doar pe segmente, camera-camera, masa, piscine, si nu per ansamblu

asta este parere mea!

astept comentariile specialistilor si cunoscatorilor consacrati pentru destinatia turcia

bobyrodin
[06.07.12 21:44:32]

O rugaminte am, daca se poate sa imi scrii pe privat cum ai reusit sa afli de acest hotel avand in vedere ca este deschis decurand.

[06.07.12 22:03:56]

nu trebuie sa-ti scriu pe privat

am foarte nulte ore din noapte cautand aceasta vacanta, asa cum spuneam pe undeva, dorita pentru bodrum si marmaris, inca din luna februarie-martie

probabil accesand foarte mult booking.com pe aceste doua destinatii, primeam foarte multe mail-uri de la ei cu oferte pentru aceste doua destinatii

asa se face ca in iunie, odata la doua trei zile primeam aceste oferte fulger, in cazul de fata de 50%

casa de maris o vazusem din primavara, dar doar machete, ca si golden rock; cand am primit oferta fulger am vizualizat din nou site-ul hotelului si am avut placuta surpriza sa gasesc fotografiile care sunt si acum, si sunt perfecte cu realitatea

am rezervat si am plecat

p. s.

zilele bune "pierdute" in fata monitorului mi-au fost rasplatite pe deplin (nu si in acceptiunea neveste-mii)

bobyrodin
[06.07.12 22:11:16]

@eug: multumesc pentru promtitudine si cu sotia... ai dreptate, dar ca si consolare sa stii ca nu esti singurul in aceasta situatie.

loreda
[27.03.13 19:54:24]

Buna. Sa inteleg faptul ca atat plaja cat si intrarea in apa sunt cu pietricele? Stiu ca te-ai dus cu auto dar oare cunosti cati km sunt pana la aeroport?

Merci.

[28.03.13 20:55:52]

@loreda:

da, sunt pietricele la intrarea in apa, dar nu deranjant, sa fii nevoit sa porti papuci de apa

aeroportul din bodrum este in mod normal la sub 1h de mers, dar drumul era in reabilitare si cele doua familii de romani sosite cu avionul au facut 3h si ceva; cu alte informatii nu pot sa te ajut

bobyrodin, eug, loreda, narcisa

• pagină generată în 0.061975002288818 sec