ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2012

Sub orice critică
Sub orice critică
Către satisfăcător

Grecia poate si alta data; vila Niki - niciodata

Abia intors din Corfu trimit tuturor ce doresc sa mearga in aceasta locatie o atentionare pentru a nu avea parte de aceleasi neplaceri pe care le am intalnit eu acolo. In primul rand atentie la agentii din respect pt acest site nu dau nume dar eu am cumparat biletele din Iasi de la o agentie sa zicem x care la randul ei le a cumparat de la alta agentie din Bucuresti sa zicem y care la randul ei avea o alta agentie partenera in Grecia sa zicem z.

In fine am ajuns in Corfu cu avionul transfer rapid la autocar insa la debarcare din autocar in Agios Gordis ghidul de la agentia greaca pur si simpu ne a dat jos si a spus sa o luam singuri la vale ca vom gasi undeva vila Niki, un moment amuzant a fost atunci cand intreband totusi unde este Vila, ghidul (o femeie) ne a aratat drumul la vale iar soferul drumul de la deal, am gasit pana la urma vila dar acolo nimeni nu avea treaba cu noi (apropo de ospitalitate) vila are jos o terasa (taverna) unde fetele sau nurorile proprietarei servesc pe unii clienti, nu exista receptie sau ceva de tipul asta, in fine ne am adresat unei fete care ne-a dat o cheie si ne a trimis sus pe scari la camera 3 fara macar sa mearga cineva cu noi ATENTIE de aici incepe circul prima surpriza la intrare un imens afis in limba romana in care se cere turistilor sa paraseasca camera luni la ora 9 dimineata! Bun, noi am ajuns tot in ziua de luni dar la ora 21 seara si trebuia sa eliberam camera (peste o saptamana) tot luni la ora 9 dimineata INCREDIBIL dar din sejurul de 7 nopti si 8 zile din oferta agentiei brusc a devenit 7 nopti si 6 zile, bineinteles agentia din Iasi nu ne a spus nimic despre aceasta problema

Alta surpriza camera: nici vorba de trei stele atentie este o mare pacaleala in realitate este o camera inghesuita ca de camin in care totul este vechi si nefunctional, exemple: toate usele sunt culisante astel ca: pt a deschide usa de la balcon trebuia sa ma proptesc cu spatele in canatul opus si sa imping serios (sotia nu o putea deschide) usa de la baie nu avea nici o broasca practic trebuia tinuta inchisa cu mana geamul de la baie avea zavorul stricat si a trebuit sa-l lipesc pe pozitie inchis cu scotch, atentie deoarece apa calda este incalzita solar (in tank neizolat) nu exista niciodata apa calda dimineata sau seara tarziu! becul de la intrarea din exterior era luat trebuia sa deschid seara luminand cu bricheta.

Curatenie se face odata pe saptamana, joia, dar o curatenie superficiala deoarece pe gresia de langa patul meu am gasit pete lipicioase probabil de la fructele consumate de la alti turisti si asa au ramas si dupa curatenia de joi. Problema cu evacuarea din vila la ora 9 dimineata in conditia in care aveam transferul catre aeroport la ora 19 am incercat sa o rezolv de inca de marti cu reprezentanta agentiei cand a venit sa ne prezinte oferta de excursii si am fost asigurat ca o va rezolva fara probleme insa sambata am primit un mesaj de la ea in care ma sfatuia sa incerc eu sa rezolv problema cu proprietara deoarece ei nu ii raspundea la telefon, bineinteles era o minciuna,

in fine am gasit proprietara si am rugat o sa mi permita sa stau mai mult in camera char in conditia in care mai plateam o zi de cazare, nici nu a vrut sa discute cu mine pur si simplu mi a cerut sa evacuez camera la ora 9 mai mult a facut un gest cu mana destul de jignitor pentru romani. Ca urmare luni am fost nevoit sa inchiriez o camera in alta vila pentru o zi!

Dupa socoteala mea am platit la vila Niki 30 de e pe noapte si ma asteptam la mult mai mult in conditiile in care anul trecut la all inclusive am platit 38 de e la bulgari. NU RECOMAND NIMANUI ACEASTA VILA!!!

Plaja de la la Agios Gordis este mare si destul de frumoasa eu am stat pe fotolii in dreptul tavernei Ark Royal deci mergeti dimineata va asezati pe fotolii si va veni un baiat sau o fata si va va cere sa faceti o consumatie de aprox 10 e dupa care de obicei dar nu de regula va va lasa in pace toata ziua.

Mancarea destul de scumpa dar aceptabila ex la market 2e o paine si 2,5 e un kil de rosii, o masa modesta pt doi (nu la oferta) cam 25- 30 e va recomand taverna Sebastian

Marea a fost incredibila extraordinar de curata si albastra cu o temperatura intre 20-22de grade.

Nu recomand excursii cu agentia luati green busul din statie (2,5e) si mergeti in Corfu Town este ceva de nedescris sau luati excursii de la agentia greaca va vorbi perfect in engleaza si nu pierdeti nimic mai mult castigati 10 e de persoana recomand statiunea dar nu recomand acasta vila cu acesti proprietari

Trimis de pelerin in 03.07.12 20:27:50
Validat / Publicat: 03.07.12 21:35:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2724 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pelerin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

andorache
[05.07.12 12:01:47]

Sunt surprins de cele povestite de tine! Am fost la aceiasi pensiune in septembrie 2010 si pot spune ca am fost foarte multumit. Conditiile de cazare sunt cam aceleasi in Grecia si cu totii stim ca nu trebuie sa avem asteptari exagerate. Imi pare foarte rau ca nu v-ati simtit bine, mai ales ca ati platit si foarte mult pentru acest sejur (600 de euro de persoana). Noi am stat in ultima camera pe stanga la etajul 1 si ca sa fiu carcotas ma plang si eu de mirosul care venea de la bucataria restaurantului care era sub noi. Camera era insa foarte mare, peste 20mp; usile glisante nu ne-au facut probleme. In concluzie trebuie sa recunosc ca daca voi mai merge in Corfu tot acolo voi sta. Gazda a fost foarte draguta si chiar am stat un pic la povesti cu ea. Camerele insa se elibereaza asa cum ai spus tu deoarece ei au contract cu un tur operator roman si majoritatea turistilor care vin la aceasta pensiune vin cu autocarul si ajung pe la 10 dimineata... Ca sa nu o mai lungesc, data viitoare sfatul meu este sa cititi inainte de a cumpara un pachet tot ce gasiti pe net despre locatia respectiva si astfel veti fi scutiti de dezamagiri si chiar neplaceri.

Anul viitor unde veti merge?

pelerinAUTOR REVIEW
[05.07.12 14:00:11]

@andorache:

Buna, nu stiu ce sa spun, este posibil ca camera 1 sa fi fost altfel, nu am avut posibilitatea de a o vedea, pe proprietara nu am vazut-o decat atunci cand am rugat-o sa- mi permita (contra cost) sa mai raman in camera si atunci a avut o reactie extrem de urata pe care chiar nu am inteles-o, te rog sa ma crezi ca inainte de a pleca am citit cu foarte multa atentie toate impresiile legate de acesta vila, poate eu am avut ghinion sa fiu cazat in locul cel mai rau, nu am nimic impotriva eliberarii camerei la ora 9 dar trebuia sa fiu anuntat de agentia de unde am luat biletele inca din februarie, deoarece cele 7 nopti si opt zile din oferta agentiei s-au transformat practic in 7 nopti si sase zile (luni am ajuns la ora 21 30 si tot luni dar la ora 9 dimineata a trebuit sa eliberez camera).

La ultima intrebare, daca nu in Turcia sigur ca voi mai merge si in Grecia, marea, peisajul sunt extraordinare si chiar unii greci au fost foarte amabili (de exemplul cel de la care am inchiriat o camera pt o zi) tot de exempul am gasit la hotelul Aloha ecological de trei stele (este amplasat in stanga ceva mai sus de statia de autobuz) o cazare excelenta unde daca mai adaugam 300 e la ce am cheltuit in total aveam si all inclusive.

Da asta este, tre. sa existe si pacaliti deoarece la banii care i-am dat asta ma cam consider, dureros este cand patesti asa ceva la un intr-un concediul pe care i-l astepti de un an, in mod sigur renuntam la Niki dak agentia mi-ar fi spus doar de ora de eliberare a camerei.

Toate cele bune si concediul placut dak inca nu ai plecat

flori_floricika
[06.07.12 21:55:41]

Recunosc atitudinea ghizilor romani si mai ales a agentiilor de care apartin. Cred ca toti care scriem aici stim despre ce agentie sau agentii e vorba. Faptul ca esti dat afara din camera la ora 9 e ceva general si ca ai ajuns sa te cazezi din ce in ce mai tarziu. Se spune ca la ce bani ai dat ce astepti, dar noi dam cat ni se cere dar nu se respecta deloc ce ofera ei si apoi toti mai cheltuim mult mai mult in statiune plus daca mai cumperi ceva de acasa de mancare adunate toate sunt destui bani si e normal sa avem pretentii si sa fim respectati de catre agentiile noastre si sa nu mai fim pusi la punct de ghizi plini de tupeu doar pentru ca dorim sa fim tratati cum trebuie pe banii nostri.

alinapopescu72
[21.03.13 12:57:07]

@pelerin: Nu pot sa-mi imaginez ce s-a intamplat!!!

Este totul pe invers decat a fost la noi...

Daca nu ma insel si noi am stat in camera 3 (am avut ambele camere de la etajul 1, partea dreapta). Camera 3 avea 3 paturi, masa, fotoliu, frigider, dulap, chicineta... si tot nu parea inghesuita...

Usile si ferestrele (si jaluzelele) erau functionale...

Proprietarii au fost super, ne-au schimbat si aerul conditionat care nu functiona (de fapt au chemat un nene care a facut treaba asta)... si nici nu ne-au luat banii pe prima zi (pt AC)...

Eliberatul camerei la ora 9 nu m-a deranjat, caci noi aveam avionul la 9,30 si la 7,30 trebuia sa fim la aeroport (dar am stiut asta de acasa)...

Deci, ce sa zic? Imi pare rau pentru ce ati patit... dar eu ma voi intoarce fara regrete sau strangeri de inima!!!

alinapopescu72, andorache, flori_floricika, pelerin
Alte impresii din această RUBRICĂVila Niki: