ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2012
ÎNSCRIS: 06.07.11
JUL-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Dezamagire totala

Ca urmare a unui accident rutier, m-am vazut pusa in situatia de a anula un concediu de 5 zile la munte in Bulgaria si altul de 11 zile in Grecia (loc in care aveam relaxarea garantata). Optiunea a fost Romania, Eforie Nord - Vila Antaris, cotata ca fiind de 3 stele. La baza alegerii au stat comentariile gasite pe net, desi parca presimteam ca totul este o facatura, daca ne uitam la pret, totusi conditiile ar fi trebuit sa fie ca cele descriese de cei care au mai fost acolo.

Accesul este facil, chiar langa sectia de Politie, parcarea garantata dar nepazita si nici foarte amenajata, curat la receptie, curat si in camera. Ma uit pe pat si incep sa ma intreb, pornind de la faptul ca nu erau deloc apretate si nici nu mirosea a detergent daca lenjeria o fi fost schimbata cand a fost eliberata camera de cei dinaintea noastra, apoi intru in baie, foarte curat, insa cand caut prosoapele, surpriza... am vazut asa ceva la bunica mea, prosoape ponosite, fara miros, in numar de 2 desi noi eram 3, sapun lipsa, hartie igienica la fel. Va rog sa ma credeti ca am avut un soc, stiu ce inseamna 3 stele, nu am mai fost de ceva timp in vacante in Romania si inca nu imi pot reveni.

Am fost cazati aici 11 nopti, si in a 5 - a inca ma intrebam cand vor fi schimbate prosoapele, le-am folosit doar pentru a iesi din cabina de dus, deci le-am pus pe jos, le-am lasat acolo, doar, doar tipa care face curat o sesiza ca trebuiesc inlocuite, dar degeaba, le ia si le pune la loc in cui.

Un alt soc este vis a vis de perne, nu am mai vazut niciodata ceva asa de tare si inalt, nici nu poti sta cu capul pe ele decat ca sa te uiti la TV, altfel te trezesti cu niste dureri de coloana de zici ca nu este adevarat, cearceafurile, atat cele de pe pat, cat si cele cu care trebuia sa te invelesti (desi nu am suficienta imaginatie cum am fi putut face asta) etau foarte inguste, erau puse 2 de pat si daca te miscai de doua ori, nu mai ramanea nici urma de cearceaf pe pat.

Ii rog pe cei care vor sa aleaga aceasta destinatie, sa isi ia un cearceaf de schimb la ei, un geamantan de prosoape si hartiei igienica din drum (sapun, sampon e de la sine inteles, doar vorbim de Romania, unde doar preturile sunt europene).

Dupa toate cele rele, trebuie sa mentionez faptul ca aspiratorul in camere se baga zilnic sau la 2 zile si gunoiul se arunca la fel. Copilul a avut cu cine sa se joace, iar plaja intradevar este la 100 m distanta. Aerul conditionat merge, la fel si TV, ia balconul este mare.

NOTA WM:

Rândurile de mai jos au fot iniţial publicate de către soţul autoarei, ca articol separat; în urma sesizării acestui fapt, au agreat să unim cele două articole într-unul singur.

In primul rand tot ce este spus mai jos este ilustrat si prin cateva din pozele atasate. Note date de la 1 la 10 unde 10 e maxim si 1 este sub orice critica.

Servicii generale: nota 1 - per ansamblu il consider un loc neprietenos si murdar si nu inteleg nici in ruptul capului de ce li s-au dat notele astea mari pana acum.

Pret/Calitate: nota 1 - sub nicio forma nu s-a justificat pretul cerut si in plus ne-a fost vanduta vila la pret de 3 stele iar incepand de la 1 iulie a fost retrogradata la 2 stele

Conditii generale: nota 1

* ne-am cumparat hartie igienica, sapun, sarma de intins rufele, carlige

* cearceafurile si prosoapele nu se schimba indiferent de cat de lunga este perioada de cazare

* cele doua prosoape din camera sunt foarte subtiri si cu dimensiuni 20 cm x 50 cm, potrivite poate doar sa te stergi pe maini cu ele insa nicidecum pe corp

* bucataria laudata nu avea decat o butelie cu aragaz, 2 seturi de farfurii si 2 tigai, nu tu cuptor cu microunde, nu tu o razatoare, un tel etc.

* avea televiziune prin cabul dar n-aveau internet, la cati bani cer ei pe cazare mi se pare aiurea sa nu isi ia un router wireless

* spune ca are 12 locuri de parcare insa sunt in realitate doar 9 sunt amenajate, restul de 3 ar iesi la numaratoare doar daca te risti sa iti pui masina pe niste pamant viran acoperit cu tot felul de vreascuri si tzepi.

Personalul hotelului: nota 1

* singurele vorbe schimbate cu proprietara au fost "buna ziua", "va costa atatia bani si ii vreau azi in prima zi inainte sa va dau cheia", "ce bine ca aveti copil ca mai am in grija cui sa ii las si eu pe ai mei" (stupefiat ma intrebam daca am venit in vacanta sau pe post de baby sitter pentru copiii ei)

* era prezenta si la plecare, i-am zis politicos "la revedere" dar m-a ignorat complet fiindca nu mai prezentam interes financiar pentru ea

* o alta faza naspa a fost in weekend cand niste tineri au cerut 2 camere si chiar le avea libere. Pretul camerei este totusi 120 ron in luna iulie si proprietara le-a zis din start ca in cel mai bun caz le face o favoare si le da camerele la 150-160 de lei.

Curatenie: nota 1 - EXECRABIL SI SUB ORICE CRITICA.

* in camera pe jos sunt furnici, in colturile camerei sus sunt paienjeni, pernele sunt jegoase si pline de murdarie, la wc tragi apa si de cate 4-5 ori ca sa se duca, se face o baltoaca de nedescris cand iti faci dus si aluneci de zici ca esti la patinoare in baie, nu se baga aspiratorul in camera, nu se schimba cearceaful ci doar se intinde la loc, nu se schimba prosoape, nu exista hartie igienica sau sapun

* o familie cu copil mic a plecat cand a vazut ca nu le schimba prosoapele nici in a 4-a zi.

Locatia: nota 5 - nu este atat de bine pozitionata. Ma duc la mare asa ca daca ar fi chiar asa de minunata locatia atunci dimineata as putea admira rasaritul soarelui deasupra marii si nu sopronul care era in constructie. Pana la plaja faci 10-12 minute si pana in centru vreo 6-7 minute, totul cronometrat la sange.

Trimis de cristianam in 03.07.12 20:05:14
Validat / Publicat: 11.07.12 06:40:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD. A mai fost în/la: Slanic Prahova - Hotel Roberto, Sinaia, PRahova - Hotel Mara, Defileul Jiului - Canton, Eforie Nord - Vila Selena

VIZUALIZĂRI: 7455 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristianam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 insecte moarte pe jos care erau carate de furnici

Vila Antaris
[12.07.12 00:38:39]

ADEVARUL SINCER - In primul rand noi am avut mari probleme cu acest cuplu. In fiecare seara se certau intre ei si sotul doamnei pur si simplu ne-a distrus camera!!!

A vomitat intr-o seara in pat si ne-a distrus salteaua si lengeria!!! Bineinteles ca perna din poza este cea care prezinta exact gradul de sinceritate expus de acestia in comentariu atat de rauvoitor! Au rupt si usita la congelatorul frigiderului. A varsat bere pe mocheta.

Cand le-am cerut sa ne achite stricaciunile, acestia s-au revoltat si au facut scandal amenintandu-ne. Aveau o fetita mica, pe care culmea, chiar ei o lasau la receptie si urcau cu orele in camera si uitau de ea. Niste parinti iresponsabili! Pe baby-siterul am facut-o noi!!! Copila lor se juca fericita cu alti copii in curtea vilei si noi trebuia sa ii supraveghem! cand acestia stateau sus in camera si uitau de copila. Ceea ce oricum nu ne deranja pentru ca ne plac copii. Erau un cuplu foarte stresat, inca din prima zi de sosire. [***] Plaja este intradevar la maxim 5minute de mers pe jos! Rog verificati coordonatele GPS!

Curatenie la noi se face IN FIECARE ZI FARA EXCEPTII! Chiar daca NU toate vilele si hotelurile din Eforie asigura acest lucru. Iar parcarea gratuita pentru masini NU O ARE NIMENI IN JURUL NOSTRU!!! Este o exceptie in aceasta zona aproape de plaja. Va convingeti cu ochii proprii cand veniti. Si nu prin comentariile rauvoitoare ale unor scandalagii. Altii platesc si parcheaza in plina strada, unde masina nu este in siguranta. Iar bucataria este noua si nu este un aragaz! Ci o bucatarie completa de 4000lei!!! Intradevar nu are inca cuptor cu microunde. Iar amabilitatea este suficienta, ca sa nu ne bagam in sufletul omului, pentru ca acesta sa aiba intimitatea lui si sa se simta liber. Iar notele mari ce ni s-au dat de turistii veniti inaintea acestora, sunt sincere si expuse de oameni normali, nestresati.

Ambele comentarii negative sunt postate de acelasi cuplu doar ca sunt de pe adrese diferite de e-mail. Orice cetatean normal poate seziza cata rautate in detaliu il are fiecare cuvant din comentariul acestora. Noi le dorim sanatate si nu altceva. Dar nu suntem de acord cu minciuna.

Bineinteles orice serviciu trebuie imbunatatit si nici noi nu suntem perfecti. Internetul Wi-fi inca nu este activ, dar va fi in urmatoarele zile. Oricum nu este postat in descriere. Putem furniza orice poza din orice camera ca sa vedeti intradevar realitatea existenta. Si va asiguram ca orice sugestie SINCERA si reala, OBIECTIVA, va fi luata in consideratie.

NB Vila Antaris este (sau a fost) reprezentant al unității
teddycarebears
[12.07.12 08:18:07]

Stimata doamna,

- scandalagii nu suntem si este pacat ca nu am pastrat numarul de telefon al celor care au plecat datorita mizeriei fiindca puteau confirma la fel de bine tot ce am spus. Ca proprietar de imobil aveti dreptul sa va selectati clientii si ne puteati da afara daca faceam scandal dar nu s-a intamplat asa ceva, corect?

- de asemenea va contraziceti in privinta curateniei. Daca prin absurd presupunem ca as fi vomitat si ca dvs faceti curatenie zilnica atunci pernele erau schimbate in secunda doi, nu? Nu ar fi existat paienjeni pe tavan, nu? Nu ar fi existat insecte moarte si furnici pe covor, nu? Asadar nici gand de voma sau alte pagube descrise de dvs.

- sotia mea are 68 kg si dupa niciun standard de pe lumea asta nu poate fi incadrata in categoria oamenilor supraponderali. Sunt 10-12 minute cum am zis pentru ca, indiferent ce distanta arata in linie dreapta GPS-ul intre hotelul dvs si plaja, tot trebuie sa fie ocolite hotelurile din jur si trebuie folosite strazile pentru a ajunge la acea plaja.

- copiii, vreo 4-5 la numar, incluzand si cei doi micuti ai dvs. au fost de fapt supravegheati in proportie de 80%-90% din timp de catre parinti cu randul in timp ce dvs dadeati cu aspiratorul pe scari sau le dadeati indicatii celor care construiau si tencuiau in curte.

- frigiderul din camera era in aceeasi stare in care l-am gasit cand am venit si anume fara niciun fel de zgarietura sau paguba. Facea zgomot si inchideai ochii mai greu din cauza lui insa acest lucru paleste in comparatie cu toate celelalte descrise de mine si ilustrate si cu poze.

- parcarea este asa cum am zis, insuficienta momentan. Nu uitam faptul ca am fost nevoit sa intorc in prima zi masina in parcarea politiei si ca m-a luat la intrebari echipajul de politie care m-a prins facand aceasta manevra? Din fericire au ramas doar niste intrebari si reprosuri verbale fara repercursiuni financiare.

Cu tot respectul cuvenit, pozele oferite nu sunt chiar toate, asa ca rugamintea mea ar fi sa va concentrati mai mult pe imbunatatirea serviciilor oferite si nu pe blamarea clientilor pentru conditiile din vila dvs. Este totusi vila dvs si sunteti raspunzatoare pentru ea, dvs si numai dvs, si nicidecum clientii.

Fie va veti schimba serviciile, fie timpul va dovedi ca am dreptate. Din fericire www.amfostacolo.ro este un site care nu va protejeaza de parerile negative asa cum o face celalalt site de turism unde aveti numai note intre 9.5 si 10 si care a refuzat sa imi publice comentariul desi este probat de pozele facute.

O zi senina va doresc,

Teddy

Vila Antaris
[12.07.12 10:39:43]

In privinta curateniei invitam turistii sa se convinga daca este sau nu curat. sa se convinga ei insusi asa cum au facut-o multe familii care au venit la noi si tot vin de multi ani la rand! Oare de ce??? CEARSAFURILE SE SCHIMBA LA TREI ZILE. CURATENIA IN CAMERA SE FACE ZILNIC. Cand sotul doamnei era in stare de ebrietate si ne-a distrus lengeria, i-am schimbat a doua zi dimineata lengeria cand intram in camere si facem curat. Insa perna oricum a ramas distrusa oricat de mult nu ne-am straduit sa o curatam cu spuma activa. Nu deranjam turistii cu noaptea in cap, asa ca nu aveam cum sa ii schimb lengeria noaptea, de indata cum au scris ei, nu??? Si nu putem obliga turistul sa nu consume alcool in exces.

Aceasta tine de buna educatie a fiecaruia, asa e??? La noi turistii sunt foarte civilizati si cumsecade. Doar acest cuplu s-a nimerit astfel.

Nu i-am datr afara pe cuplul scandalagiu pentru ca nu am facut asa ceva niciodata. Credem ca indiferent de temperamentul turistilor, noi oricum trebuie sa dam dovada de amabilitate si aceasta am si facut.

Iar parcarea este chiar foarte mare si suficienta pentru toate camerele, lucru rar intalnit in aceasta zona. Nu intelegem ce cauta domnul in parcarea politiei care este departe de noi, mult mai jos pe strada si nu are legatura deloc cu parcarea noastra.

Iar cate kilograme are sotia domnului chiar nu ne priveste. doar ca am remarcat ca se deplasau amandoi foarte dificil si probabil acesta este motivul din care ajungeau tocmai in 10 minute pe jos pana la plaja, care este la maxim 4-5minute cat ii ia unui om oricate ocolisuri ar dori sa faca ca sa ajunga de pe strada a doua de la mare pe prima strada, nu???

Bineinteles ca nu toti oamenii sunt de aceeasi parere cu cei care scriu pozitiv despre noi. Nimeni nu este perfect, sau mai bine zis cati oameni, atatea pareri si gusturi.

Totusi am remarcat ca majoritatea turistilor care vin la Vila Antaris sunt multumiti de serviciile oferite si apreciaza linistea si verdeata, pe care in alta parte nu o gasesc, pentru ca peste tot in alte statiuni s-a defrisat si construit pe fiecare metru. Ori se cazeaza langa terase si nu pot dormi noaptea deloc, credeti ca e mai bine asa???

NB Vila Antaris este (sau a fost) reprezentant al unității
[12.07.12 11:35:46]

@Vila Antaris: @Vila Antaris: Stimati proprietari de Vila... in primul rand sotul meu nu consuma alcool, in 12 zile a baut 2 beri dar oricum nu este un aspect care sa va priveasca pe dv. si in nici un caz nu i-a fost rau vreodata. Cred ca ne confundati totusi cu alti clienti ai dv, pentru ca intre noi si dv. nu a fost nici un fel de discutie pe tot parcursul sederii noastre acolo. Fotografiile au fost facute cand noi am sesizat ca nu se schimba prosoapele si ne-am pus intrebarea, pornind si de la faptul ca lenjeriile dv nu miros a nimic, daca nu ar fi mai bine sa ne cumparam si pune noi o lenjerie pe pat pe care o schimbam dimineata din bun simt fata de dv.

Nu inteleg ce vreti sa spuneti prin DEPLASARE DIFICILA, suntem doi oameni absolut normali, si ne deplasam la fel ca orice om aflat in concediu (nu pas alert ca atunci cand alerg dupa metrou sa ajung la serviciu).

Stii ce este foarte ciudat? Chiar am remarcat ca aveati o saltea foarte curata la pat si acum ma intreb daca spuneti ca a vomat cineva in pat, oare nu cumva pernele au fost mutate dintr-o camera in alta (intr-un din zile dn care facea curatenie a iesit cu niste perne din camera de langa chiar cand noi plecam la masa dar am crezut ca le schimba), pentru ca altfel nu se explica (dar oricum este problema dv. ca proprietari, dar repet intre noi si dv nu au existat nici un fel de discutii (desi la plecare am vazut ca nu l-ati salutat pe sotul meu si chiar ne intrebam de ce) deci nu poate fi decat o confuzie, iar fotografiile reflecta exact ceea ce am gasit in camera si sincer apreciez ca la un moment dat doamna care nu facea curatenie, sau facea doar de spoiala a fost inlocuita cu o alta care sper sa isi faca treaba bine, si cu siguranta o va face daca va veti tine dupa ea).

... daca nu ne confundati si sincer cred ca o faceti va doresc sa fiti macar pe jumate la fel de responsabili cu copiii dv si sa le puteti oferi macar jumatate din lucrurile pe care noi i le oferim copilului nostru.

Aveti o vila frumoasa dar trebuie sa acordati mult mai multa atentie curateniei (poate personalul este de vina, dar repet in opinia mea, ca proprietari aveti obligatia de a va asigura de confortul celor care se cazeaza la dv. Daca o singura data ati fi intrebat daca avem nevoie de ceva cu siguranta v-am fi spus nemultumirile noastre si poate, parte din probleme s-ar fi rezolvat pentru ca nu sunt probleme care nu pot fi rezolvate) si a pune la dispozitia celor care vin o data la 2 zile prosoape curate, indiferent de numarul zilelor de sejur, hartie igienica, schimbat lenjeria pe pat la 3 zile sunt lucruri pe care o vila cotata la 3 stele/margarete cand am facut noi rezervarea si in timpul sejurului din nu stiu ce motive (probabil alti clienti nemultumiti) la 2 stele, ar trebui sa sa fie incluse chiar daca nu sunt precizate (nu cred ca am vazut undeva sa scrie in pretul camerei este inclusa sau nu hartia igienica, sapunul, dar am vazut sa mentioneze ca se schimba lenjeria odata pe sejur - lucru pe care il puteti face si dv, daca nu considerati ca este nevoie sa o faceti mai des, prosoapele la fel...).

Oricum, in opinia noastra am relatat si am postat fotografiile relevante care sa ne sustina afirmatiile si care sa va faca pana la urma sa schimbati ceva in beneficiul clientilor. In speranta ca veti gasi modalitati de a rezolva aceste lucruri, va doresc o zi buna si puterea de a finaliza lucrarile incepute.

[12.07.12 14:30:21]

Am introdus coordonatele GPS ale vilei, rezultand urmatoarea pozitionare pe harta click aici. Ne poti spune daca-i ok?

Multumesc.

[12.07.12 19:32:24]

@webmaster: da, acolo este pozitionata. Nu este departe de mare, dar faci in jur de 10 minute. Probabil un om care merge la serviciu face 1-2 minute mai putin. Ca sa se vada mai bine pozitionarea trebuie marita harta (eu am dat la a cincea liniuta de sus in jos pentru a-mi da seama daca este cat de cat corecta pozitionarea)

y205989534
[31.08.13 00:15:15]

@cristianam: @cristianam: Poti face si 60 minute... depine de starea euforica... Este un drum de max 5 minute. PAROL.

[31.08.13 00:33:24]

@y205989534: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

[31.08.13 18:16:58]

@y205989534: dragul/draga mea, m-as bucura sincer sa stiu ca si-au imbunatatit conditiile la cel putin decente pentru ca intradevar aveau ceva verdeata in jur si un bun potential. Mie nu mi s-au parut 5 minute, dar daca tu ai reusit probabil nu aveai copil dupa tine sau il duceai in carca si parcurgeai distanta in pas alergator. Eu ca un consumator de vacanta educat vreau conditii cel putin decente si o cazare in linia intai. Oricum astept sa citesc si eu articolul tau.

fancy mystik
[30.07.16 16:47:29]

Recent am fost cazati la aceasta vila si a fost foarte ok... recomand.

cristianam, fancy mystik, y205989534
Alte impresii din această RUBRICĂVila Antaris: