ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2012
DIN: Suceava
ÎNSCRIS: 13.01.11
JUN-2012

Strandul Ideciu de Jos

La o jumatate de ora cu masina sau o ora cu trenul de Targu Mures, si la 4-5 km de Reghin, gasim localitatea Ideciu de Jos, in capatul careia vom gasi strandul cu apa sarata.

E deschis de multi ani, iar in urma cu vreo 8 ani a trecut prin o modernizare iar acum asigura un bazin etajat pe trei nivele de inaltime a apei, de la copii mici pana la adulti. Totodata sunt si doua separeuri amenajate pentru nudism si tratament cu namol. Apa se aduce cu un furtun si pompe din lacul sarat din apropiere, lac neamenajat. In interiorul strandului se gaseste si un bar unde gasiti sucuri, bere, apa minerala, inghetata, tutun, dulciuri, etc.

In timpul saptamanii e mai putin populat, dar sambata-duminica se aduna sute de oameni. In weekend am observat ca este o firma care vine cu gratare si ofera mici la gratar.

Este si un domn care face masaj profesionist, iar de partile bune ale apei sarate si namolului nu trebuie sa va spun cred.

Intrarea e 3 lei ptr copii si 6 lei ptr adulti, ceea ce mi se pare destul de ok fata de alte locuri din judet (Sovata, Sangeorgiu de Mures, etc).

Pentru cei care vor sa stea mai mult timp acolo se gaseste chiar langa intrarea la strand o pensiune de 3 margarete parca (Pensiunea Marianne) si totodata puteti gasi camere de inchiriat la particularii din zona. In preajma strandului, pentru cei mai putini pretentiosi puteti sa va ancorati cortul sau campa rulota, dar spatiul nu este amenajat pentru asa ceva!

Trimis de Bubu74 in 03.07.12 13:12:54
Validat / Publicat: 03.07.12 14:55:53

VIZUALIZĂRI: 12016 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bubu74); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 duminica dupa masa la ora 18, in 1 iulie

webmaster [03.07.12 14:55:27] »

Mutat la rubrica "Descopera judetul Mures" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

dorgo [03.07.12 17:29:09] »

@Bubu74... m-am interesat si eu de cazare pe la sateni, cer putin, 30-40 de lei pe zi, poti lua masa la pensiunea Marianne... fotografiile ce le-ai facut par a fi de "week-end", cand e mai aglomerat...

Bubu74 [04.07.12 07:24:13] »

@dorgo: da, asa cum am spus in rewiev in weekend e mai aglomerat. in timpul saptamanii e mai putina lume, doar cei din zona (sunt multi care si-au facut initial cabane apoi s-au mutat cu totul acolo) sau veniti din Reghin cei care sunt in concediu. Duminica e cel mai aglomerat, mai ales dupa masa cand se intorc si cei de pe Valea Muresului si intra la o baie.

webmaster26 [19.09.16 15:51:41] »

@Bubu74: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Băile sărate de la Ideciu de Jos, REGHIN" (nou-creată pe sait)

Bubu74 [19.09.16 15:57:59] »

@webmaster26: da, e foarte bine

Bubu74, dorgo