ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2012
ÎNSCRIS: 03.06.11
JUN-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 14 ani

Raport calitate-pret excelent

Ne-am intors de curand din Thassos si pentru ca nu am gasit nici o impresie despre aceste studiouri atunci cand am plecat, am avut mari emotii deoarece pretul de cazare a fost de doar 20 euro camera tripla/noapte.

Am cerut mai multe oferte din Thassos si preturile variau intre 35-45 euro/noapte studiourile si 45-55 apartamentele. Asa ca atunci cand am primit o oferta de 20 de euro am fost foarte reticienta si am incercat sa gasesc ceva informatii despre locatie de la cei care trecusera pe acolo.

Pe internet arata foarte bine, dar cum de foarte multe ori realitatea este alta nu m-am bazat pe acest lucru. Clasificarea vilei am gasit-o doar pe un singur site strain care o cota la 4 margarete si am mai prins curaj :)

Am plecat spunand ca daca nu ne place vom sta prima noapte, pe care o platisem anticipat si o sa cautam altceva. Din fericire nu a fost cazul, ce am vazut pe site-ul lor era conform cu realitatea si merita cu siguranta 4 margarete, cel putin camerele de la etaj.

Camerele de la parter sunt mai modeste dar la fel de curate, cu terasa proprie si vedere la munte. Am stat 2 nopti la parter pana s-a eliberat o camera la etaj cu vedere la mare. Camerele sunt spatioase cu o mini bucatarie, baie proprie si aer conditionat. Pornirea curentului se face pe baza unei cartele prinsa la chei (dezavantajul era ca daca plecai nu puteai sa lasi nimic la incarcat), aerul conditionat pornea doar daca erau toate usile inchise (usile de la balcon aveau senzori). Am primit prosoape albe de diferite marimi, hartie igienica si sapun la baie. Mini bucataria era dotata cu vesela necesara, foarte bine intretinuta.

In curte se gaseste un foisor, un gratar si arzatoare pe gaz pentru cine vrea sa isi gateasca diferite preparate.

Desi aveam si hota la plita, bucataria din camera se foloseste mai mult pentru incalzit, sau preparat ceai si cafea.

Proprietarii sunt foarte draguti si nu te deranjeaza deloc pe perioada sejurului.

Am fost surprinsa sa constat ca toate camerele erau ocupate de romani si in general gradul de ocupare al vilei pe toata perioada este predominant romanesc. Spun ca am fost surprinsa pentru ca din cati romani au trecut pe acolo nu si-a facut niciunul timp sa scrie doua vorbe despre locatie. Asa poate nu mai plecam si eu cu atatea emotii :)

In concluzie conditiile gasite aici nu le-am gasit la multe locatii de 3 stele.

Poate pretul in sezon sa mai creasca putin, dar tot nu se compara cu preturile altor studiouri mult mai modeste si care cer peste 40 euro.

Langa vila se gaseste un minimarket si o brutarie cu placinte, prajituri si o paine foarte buna.

Plaja este la 2 minute de mers pe jos.

Taverne pe alese cu preturi bune. Majoritatea au si meniuri in limba romana sau un chelner care vorbeste romaneste.

Insula foarte frumoasa cu peisaje de vis, plina de romani :)

Noi am ales ca drum varianta pe la Bechet. Am luat bacul la ora 23 si ne-au spus ca pana la ora 1-2 circula bine, apoi e posibil sa nu mai plece niciunul pana la 5.30-6.00. Drumul prin Blugaria noaptea foarte liber, radare vreo 7 pana la iesire, cele mai dese la iesirea din tuneluri. Cand am fost singuri mergeam legal, cand prindeam un TIR ne tineam dupa el :)

Costuri la dus: masina -100 ron, persoana - 10 ron, taxa de port - 30 ron + 6 euro taxa de port la bulgari si 5 euro vigneta.

Feribot Thassos: masina -16 euro, persoana - 3 euro.

Costuri la intoarcere: bac bulgaresc - 23 euro masina, 3 euro persoana + 30 ron taxa de port la Bechet.

De remarcat ca bulgarii te taxeaza doar la dus cu taxa de port, romanii de doua ori:(

Calitatea drumului prin Bulgaria ne-a surprins placut, foarte bune drumurile si la intoarcere doar 9 echipaje de politie :)

Va doresc tuturor un sejur cat mai placut in Thassos indiferent de locatia pe care o alegeti.

Trimis de felyy in 03.07.12 11:03:44
Validat / Publicat: 03.07.12 14:24:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 5677 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (felyy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P67 rasarit in Skala Potamia

[03.07.12 16:04:21]

Multumesc pentru aceasta postare!!!

Miine plec in acelasi loc si aveam exact aceleasi emotii si aceleasi ginduri ca daca nu-mi place voi pleca dupa o zi, cu mantiunea ca am mai angrenat inca 3 familii.

Acum daca m-am mai linistit, incep sa am pretentii. Scriau ceva pe siteul lor de free internet. Ce poti sa-mi spui?

Multumesc tie si totodata acestui site minune.

P. S. Cred ca frigiderele ramin in functiune, nu?

[03.07.12 17:45:38]

Da, frigiderele raman functionale, probabil sunt pe prize separate.

Au acces la internet gratuit, o sa va dea parola, dar din pacate este semnal doar in foisor, in camere sau pe balcon nu merge netul.

Curentul pe baza de cartela si senzorul pt. aerul conditionat am gasit doar in camera de la etaj, la parter nu era asa.

De exemplu la parter aerisirea la baie era normala printr-un geam, pe cand la etaj pornea aerisirea doar cand aprindeai becul in baie.

In schimb la parter terasele sunt mai mari decat balcoanele de la etaj.

Sunt curioasa daca au crescut pretul in iulie?

[03.07.12 22:02:56]

@felyy: tot 25 euro. poate a contat faptul ca stam 10 zile si am rezervat 4 camere

voiajor
[09.07.12 14:37:38]

Poti sa ne spui si noua ce traseu a-ti folosit pana in Grecia si la intoarcere? Multumim

[09.07.12 23:55:48]

Traseul a fost Bechet - Oreahovo - Mizia - Vratsa - Sofia (prin centru) - A6 -Blagoevgrad - Kulata - Keramoti - Thassos si la dus si la intors cu mici variatii in Grecia unde erau drumuri in lucru si ne-am incurcat un pic din cauza Gps-ului. Am lasat gps-ul si m-am luat dupa indicatoare si am reusit sa ajungem la Kavala dar nu pe unde as fi vrut.

Nu stiu pe unde am ajuns, dar cert este ca am mers foarte mult pe langa mare pana la Kavala.

Aveti grija sa fie actualizat Gps-ul... dupa ce am trecut de Sofia al nostru a fost varza si nu ne-am mai bazat pe el.

La intoarcere am fost 3 masini si toti cu gps, dar nici unul nu recunostea A6, iti arata ca mergi pe camp

Recomand traversarea Bulgariei noaptea - drumul foarte liber.

adighh
[10.07.12 15:32:55]

Buna ziua,

am o nelamurire, daca a fost 20 euro pe noapte, 7 nopti inseamna 140 euro, restul pana la 850 euro cum scrie in caseta de mai sus a fost transportul?!

Vrem sa mergem si noi in Thassos dar aici la costuri m-am pierdut.

Multumesc.

[10.07.12 16:29:51]

@adighh: este vorba de costul total al sejurului: cazare (140 euro), transport, sezlonguri, mancarea la taverne, etc.

adighh
[10.07.12 16:45:19]

Multumesc, dar nu a fost prea departe de plaja? Noi avem copii mici... nu pot merge mult pe jos.

[10.07.12 16:53:27]

@adighh: este foarte aproape de plaja aprox. 2 minute. Doar se traverseaza strada si se coboara putin pe o straduta cu taverne si magazine cu suveniruri.

[12.07.12 23:23:34]

Buna seara,

Am si eu o intrebare. Am facut si noi o rezervare la aceasta locatie din data de 16.07.2012, dar proprietarii nu mi-au solicitat sa depun niciun avans de plata cum am vazut ca procedeaza altii. Asa s-a intamplat si in cazul dumneavoastra?

[13.07.12 18:57:23]

@Lumima: mie mi-au cerut sa platesc avansul pentru prima noapte de cazare.

tuca232003
[02.08.12 15:20:13]

@felyy: @felyy: Buna ziua, imi puteti spune si mie adresa de e-mail deoarece de site-ul descris mai sus nu pot sa trimit o cerere de rezervare. Multumesc.

[02.08.12 16:30:05]

@tuca232003: Buna,

Aceasta este adresa de mail: info@mouraki-stella. gr si acesta este numarul de telefon al ficei proprietarilor, care vorbeste engleza: +306972123313. Noi tocmai ne-am intors de o saptamana de acolo si pot sa spun ca am fost foarte multumiti de conditiile de cazare. Totul arata exact asa ca in poze, e foarte curat, lenjeria se schimba la 3-4 zile, nu se percepe taxa in plus pentru aerul conditionat, iar proprietarii sunt foarte serviabili, desi nu vorbesc aproape deloc engleza. Locatia este foarte aproape de plaja, pe soseaua principala, care inconjoara insula, iar camerele cu vedere la mare de la etajele superioare ofera o priveliste splendida. Noi nu am mai fost pana acum in Grecia, dar dupa acest concediu a devenit una din destinatiile favorite.

tuca232003
[02.08.12 16:34:17]

@Lumima: Multumesc frumos pentru raspunsul prompt. Ati mai putea sa-mi spuneti si cat ati platit pentru o noapte de cazare?

[02.08.12 16:39:59]

@Lumima: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l (completat cu alte detalii) folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

[02.08.12 18:33:56]

@tuca232003: Pretul a fost de 30 euro/noapte pentru o camera cu vedere la mare. Camera avea un pat matrimonial si inca un pat de o persoana, desi noi cerusem doar o camera dubla. Langa noi era un apartament cu doua dormitoare, baie si doua terase, care ne-a fost oferit la 40 euro/noapte.

nicolae75
[22.11.12 23:55:39]

totul pare ok, insa ce ma deranjeaza e nr. mare de turisti romani. NU am nimic cu confratii nostri, insa nu imi plac cei ce isi iau cu ei naravurile urate.

Intrebare: era liniste? Romanii nostri se comportau civilizat? Daca nu, caut altceva, imi e de ajuns ce vad in tara. Merci!

[23.11.12 22:14:35]

@nicolae75: Intr-adevar este plin de romani. Skala Potamia este o asezare mai restransa, in care merg foarte multe familii cu copii mici, pentru ca are plaja cu nisip. Acesta este, probabil, motivul pentru care este un loc destul de linistit. Nu pot sa spun ca am fost deranjati de ceva anume. Turisti pasnici, nu erau discoteci, iar terasele la orele 24 erau deja goale. Am vazut si romani "in exercitiul functiunii" si nu putini, dar mai mult prin Limenaria si Potos, care sunt statiuni mai mari cu o viata de noapte mai activa.

Datorita faptului ca in Thassos nu sunt statiuni luxoase, care sa fie pe masura unui "roman adevarat", sa zic asa, categoria cu naravuri urate este mai slab reprezentata. Dar, ca sa nu dezamageasca, exista totusi un loc in care acestia abunda. Se numeste Marble Beach si daca vreti sa nu va enervati, ar fi bine sa nu va duceti acolo. Aceasta este o plaja superba cu pietre de marmura alba (deoarece este langa o cariera de marmura), destul de micuta si plina de parveniti. Am avut impresia ca e o plaja romani si numai din aceia pe alese. Sunt categoria de buhaiti (scuzati expresia) cu lanturi groase la gat si care stau pravaliti pe cate un sezlong toata ziua si beau bere. Acolo chiar ca reusesti sa-ti strici buna dispozitie. Deci, in concluzie, evitati Marble Beach si veti avea un concediu minunat in Thassos.

nicolae75
[24.11.12 20:55:11]

@Lumima: multumesc mult, m-am lamurit, vom incerca sa evitam orasele mai mari si plaja amintita!

iulian.chiper
[09.06.13 11:46:16]

Va rog sa-mi spuneti daca nu este galagie noaptea de la scutere, motociclete, masini avand in vedere ca vila este pozitionata pe soseaua principala care inconjoara insula.

Vreau sa merg cu un copil de nici 2 ani si nu as vrea sa legan noaptea .

Plaja cum este in dreptul vilei? Am vazut pe net ca mai sunt portiuni cu iarba/buruieni urate la intrarea pe plaja.

Iulian

[10.06.13 00:25:36]

@iulian. chiper: Nu as putea spune ca nu este ceva zgomot seara, dar noua nu ni s-a parut foarte deranjant. Nu este o zona cu o viata de noapte foarte activa. Terasele isi incheie programul la ora 24 si nu sunt cluburi in apropiere. Daca luati o camera cu vedere spre munte, nu aveti nicio problema. Referitor la plaja, este cea mai buna optiune pentru familiile cu copii. Nisipul e superb, iar apa este pana la gamba pe o portiune de cativa metri. Accesul la plaja este de pe o straduta, care coboara de la cativa metri de vila, deci este foarte aproape.

Va dorim un concediu placut. Si noi ne-am propus sa ne intoarcem anul acesta pe insula, daca vom fi sanatosi.

iulian.chiper
[17.06.13 20:14:17]

@Lumima: Merci mult pentru informatii. Mai am o intrebare: plita aceea electrica are ceva putere calorica? Ii poate face sotia o supa/ciorba, ceva de mancare copilului sau se poate folosi doar pentru a face o cafea, un ceai?

[18.06.13 09:17:54]

@iulian. chiper: @iulian. chiper: in spatele vilei sint doua aragazuri cu butelie care merg foarte bine. Daca stai pe primul etaj este ideal, noi l-am inchiriat in totalitate-4 camere.

De la etaj mai greu sa urci/cobori cu oala.

In lateral este un gratar foarte bun.

plitele cam greu de gatit

adighh, EMS, felyy, horachira, iulian.chiper, Lumima, nicolae75, tuca232003, voiajor
Alte impresii din această RUBRICĂMouraki Stella Studios: