ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2012
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 13.08.09
JUN-2012

Am fost acolo si...

... ne-a placut, in linii mari.

Am facut rezervarea pe arhicunoscutul site, am avut noroc sa gasesc o ultima camera disponibila pentru o noapte, la pretul promotional de 41 euro. La receptie, pretul unei camere duble este 65 eur (cam mare, zic eu, pentru doar 3 stele cu mic dejun inclus). In total am platit 170 lei pentru camera dubla/noapte (inclusiv taxa statiune), copilul a beneficiat de gratuitate pentru ca nu am solicitat pat suplimentar in camera. O bila alba celor de la receptie, deoarece ne-au cazat imediat cum am sosit la hotel, la 7:30, tinand astfel cont de mentiunile facute in rezervarea facuta on-line. Un mic minus ar fi acela ca la plecare, desi am solicitat (inca de la rezervare) sa predam camera mai tarziu fata de ora oficiala (11:00 am), nu am reusit sa obtinem decat o prelungire de 1 ora, fapt pentru care ne-am facut bagajele dupa micul-dejun, le-am dus la masina si am plecat spre plaja, ca sa nu fim nevoiti sa revenim la hotel la ora 12, tocmai cand era canicula in toi, pentru ca pe drumul de acces spre hotel nu prea era umbra. In felul acesta am putut sta la tarmul marii pana la ora 14:00 si am plecat spre casa dupa ce am mancat. Am inteles si punctul de vedere al celor de la receptie/hotel, urmau sa aiba foarte multe intrari in ziua de duminica si nu aveau posibilitatea de a ne lasa sa predam camera mai tarziu, pentru ca ar fi asteptat prea mult urmatorii turisti si nu ar fi avut timp nici cameristele sa pregateasca toate camerele.

In acest tarif a fost inclus si micul-dejun, sistem bufet suedez. Nu era o varietate extraordinara de produse (cum este in sistemul all-inclusive, in Bulgaria sau Turcia), insa totul era proaspat si gaseai ceva sa-ti astamperi foamea: rosii, ardei, castraveti, sunca, branza, cascaval, omleta, ochiuri, bacon prajit, crenvursti, carnaciori, branza topita, unt, miere, dulceata/gem la cutiute, paine, chifle, minicroissant, lapte rece si cald, lapte batut, iaurt si sana de la Danone, cereale de 3-4 feluri. Cafeaua nu mi-a placut deloc, era foarte slaba. Iti puteai pregati ceai, erau mai multe sortimente. Cam mic restaurantul, nu cred ca facea fata la micul dejun pentru toti turistii cazati in hotel. Exista si cateva mese in afara restaurantului, erau preferatele fumatorilor. De la restaurant puteai merge direct spre plaja, pe o scurtatura care iese in zona lacului.

Am avut camera in corpul 1, la ultimul etaj (3), orientata spre strada principala si km 0. Hotelul nu are lift, aviz celor cu multe bagaje. Cei care nu prea au conditie fizica sa tina cont de faptul ca practic se urca un numar dublu de etaje, arhitectura corpurilor de hotel este in asa fel gandita incat la fiecare palier sunt camere, deci pentru etajul 3 urci de fapt 6 scari. Pe holuri nu exista aer conditionat/climatizare, sunt cateva geamuri care pot fi deschise; pe masura ce urci spre ultimul etaj simti aerul incalzit si sufocant, la fel este si pe holurile ultimului etaj, probabil acoperisul hotelului se incinge destul de tare, e cam neplacut sa gafai cu bagajul in spate, simtind ca n-ai aer. Carucioarele copilasilor aflati in hotel erau "parcate" intr-o nisa din hol, vis-a-vis de receptie. Camera destul de mica, foarte curata; la sosire mirosea frumos, cand ne-am intors de pe plaja, sambata, era un miros usor inchis pentru ca nu functionase AC-ul si lasasem si usa de la baie deschisa, probabil izul acela venea prin aerisirea baii. Nu stiu daca la fel sunt si camerele din corpurile numerotate cu 2 si 3. Baia la fel, foarte mica, cu cabina de dus, fara cadita, cu scurgerea direct in pardoseala (baltea un pic apa in timp ce te spalai, insa nimic deranjant, se scurgea toata in cele din urma). Baia curata, in camera prosoapele si lenjeria - albe, imaculate. Consumabile (sapun, gel dus, casca baie - 2 buc din fiecare) si hartie igienica - prezente in baie. Pentru ca am stat doar o noapte, nu stiu la ce interval se schimba prosoapele/lenjeria sau daca se completeaza consumabilele zilnic/pe masura ce se consuma. Camera are un balcon incapator, cu uscator pliant de rufe, un scaun si o masuta de plastic. In camera era cam putin loc liber. Interesante decoratiunile cu motiv rustic cu panza de sac si danteluta, insa au facut o alegere nefericita/neinspirata in privinta abajururilor din rachita, nu lasa lumina sa treaca mai deloc, asa ca pentru doamne si domnisoare e putin mai dificil cu machiajul - fie ti-l faci in baie, fie pe balcon daca mai prinzi lumina naturala. Aerul conditionat a facut fata perfect caniculei, am lasat in locasul special un card de fidelitate de la o farmacie, astfel incat AC si minibarul sa functioneze cat suntem plecati din camera (cartela pentru pornirea curentului electric este atasata de cheia camerei, asadar cand pleci din camera, se opreste si curentul, nu ramane in functiune nici macar mini-barul, cum ar fi fost normal). In minibar erau cateva produse, destul de scumpe (apa plata 0,5 l costa 4 lei). In baie/camera nu exista uscator de par, consider asta un minus destul de important. Pernele sunt confortabile, saltelele nu mi-au placut, sunt prea "elastice" pentru gustul meu, se simte orice miscare a partenerului de somn. Pardoseala este din gresie, exista un covoras in dreptul fiecarui pat. Tin sa laud calitatea termopanelor, au izolat aproape perfect muzica de la o terasa din imediata vecinatate, unde s-a desfasurat o nunta in noaptea de sambata spre duminica. Bine, si nunta a fost destul de linistita, ca sa zic asa, cu putini invitati si fara manele si dedicatii urlatoare.

Parcarea este neincapatoare, cu greu am gasit un locsor liber in apropierea hotelului. Hotelul este intr-o zona mai retrasa, nu chiar la strada principala a statiunii, de aceea beneficiaza de liniste mai tot timpul, in special pe partea cu hotelul Neptun. Alt avantaj ar fi ca se poate ajunge relativ rapid la plaja, gratie modernizarii aleii de pe marginea lacului, acum este un trotuar frumos pavat, ierburile salbatice au fost tunse, pomii uscati - taiati, am admirat nuferii infloriti de pe luciul apei. Nu am avut probleme cu tantarii, nu am vazut seara in statiune (altadata erau adevarate roiuri), nici in camera nu se vedeau urme pe pereti (tantari facuti afis). Am luat degeaba dupa noi spray repelent si aparat antitantari...

Pentru ca am stat doar o noapte la acest hotel, iar ziua am stat la malul marii, nu am incercat piscina si centrul spa, asa ca nu pot sa fac recomandari in acest sens.

Plaja din Neptun... ar fi multe de povestit.

La steaguri - nu sunt puse steagurile, iar stalpii sunt ruginiti, zona de nisip de langa stalpi are cateva ierburi crescute, se vede ca nu prea s-a ingrijit nimeni de acest simbol al statiunii. Bine ca a fost modernizata aleea care duce spre plaja, cele doua lacuri din Neptun au fost unite, peste ele a fost construit un pod, impresia generala este acum de mai multa curatenie si aspect mai aerisit, fara acel hatis de tufe si ierburi crescute fara noima. Cele doua lacuri au acum zona de promenada - trotuar pavat pe margine, suficient de lat. Un alt plus - iluminatul in statiune a fost imbunatatit, in anii trecuti iti rupeai picioarele in dalele deplasate. Pe aleea catre plaja, eternele tarabute si fast-food-uri, cred ca sunt aceleasi ca si acum cativa ani.

Am ales sa facem plaja in partea dreapta de la steaguri, in dreptul terasei Maximar (unde mergeam si in anii trecuti, cunosteam personalul si aveam incredere in calitatea si prospetimea preparatelor). Ei bine, aici dau un minus mare: cam 80-85% dintre sezlongurile de pe plaja sunt confectionate din lemn, scandurile de la tablia sezlongului au capetele taiate pe diagonala si mult iesite in afara, te poti lovi destul de rau daca nu esti atent. Sezlongurile grele, nu pot fi manevrate cu usurinta cum sunt cele din plastic; puse prea inghesuit, nu ai loc sa te misti in voie de jur imprejur, simti ca vecinii de umbrela respira in ceafa ta, ca sa zic asa. Exista si cateva zeci de sezlonguri de plastic, acestea se ocupa primele. Alt minus ar fi ca majoritatea umbrelelor sunt din stuf, unele dintre ele sunt destul de rarite/deteriorate, trece soarele printre betisoare, "palaria" umbrelei este destul de mica, abia incap doua sezlonguri lipite unul de altul in patratul de umbra, dupa ce ca oricum sunt inghesuite si asa. Nu toate umbrelele au agatatori pentru geanta de plaja, esti nevoit s-o lasi pe jos, intre sezlonguri. Saltelele pentru sezlonguri sunt niste caricaturi, dintr-un material matasos, insa sunt foarte subtirele, ca o pilota de vara. Sezlongurile se inchiriaza cu 15 lei/zi, masuta cu 5 lei/zi. Am impresia ca in timpul saptamanii pretul este 10 lei/zi. Am primit si bon fiscal pentru cele 2 sezlonguri inchiriate, chiar m-am mirat un pic. Probabil ca, pe baza bonului, daca plecai la pranz de pe plaja cu toate bagajele, cand reveneai dupa-amiaza puteai sta pe alte sezlonguri fara sa platesti inca o data, daca cele pe care statusei dimineata se ocupau intre timp. Cosurile de gunoi sunt foarte rare, de fapt sunt tomberoane de plastic puse in capatul plajei, spre alee, la distante destul de mari unele de altele; nu exista cosuri de gunoi si pe plaja, printre umbrelute, de aceea fumatorii arunca chistoacele in nisip, iar seara raman diverse gunoaie si ambalaje langa umbrele, semn ca celor care au stat acolo le-a fost lene sa le duca la cosul de gunoi la plecare. Insa se face curat pe plaja seara, se niveleaza nisipul. Apa marii a fost calda, curata, fara alge. Pe tarmul din partea dreapta de la steaguri/dig, apa e plina de bolovani la intrare, se si adanceste destul de brusc, e dificil sa intri in apa si sa-ti pastrezi echilibrul, mai ales daca sunt valuri. Iar copiii nu pot fi lasati nesupravegheati pe mal sau in apa. In partea stanga a digului, nisipul este foarte fin pe plaja si in apa, intrarea in apa este foarte lina si fara pietre, insa este foarte-foarte aglomerata zona, orice loc liber pe nisip, intre umbrele, este ocupat cu cearsafuri si prosoape, in apa la fel - aglomeratie mare, mai ales copii, care zburda fericiti, ca delfinii in apa.

Un alt aspect negativ : terasele de pe plaja au la grupul sanitar si dusuri. Ei bine, administratorii grupului sanitar au ajuns la concluzia ca ies in pierdere si ca nu-si recupereaza banii pe consumul de apa doar prin taxa de folosirea a toaletei (1 leu, dar era gratuit daca mancai la terasa respectiva), asa ca au pus o stiva de sezlonguri de plastic in zona dusurilor, de nu puteai sa te speli de apa sarata si nisip, daca plecai spre casa direct de pe plaja. Spre steaguri erau niste "cabine" multifunctionale (2 buc), toaleta (turceasca sau normala), dus si chiuveta in aceeasi incapere, nici nu vreau sa-mi imaginez cum ar fi sa faci dus in/peste/cu picioarele in toaleta folosita de altul inainte. Bleah. Alte dusuri pe plaja, la liber, nu am vazut, asa ca asta poate fi o problema pentru unii.

Pe plaja trec diversi vanzatori ambulanti (ziare, colac secuiesc, zmeura, seminte, banane, porumb fiert, margele si scoici), insa trec destul de rar si nu sunt agasanti. Nu am auzit in jurul nostru sa fie probleme cu lucruri disparute de pe/langa sezlong, in general lumea nu mai lasa obiectele de valoare nesupravegheate, iar baietii care se ocupa cu inchirierea sezlongurilor sunt si pe post de supraveghetori, tot timpul "scaneaza" din priviri zona lor de plaja. Pe plaja sunt montate podine din lemn din loc in loc, paralel si perpendicular pe tarm. Atentie - din stuful umbrelutelor se rup si cad pe nisip o gramada de bucatele/aschii de stuf, iar aschiile iti pot intra in picior, e destul de dureros. Pe "tulpina" umbrelelor circula alaiuri de furnici, daca aveti mancare/suc in geanta de plaja sau pe masuta, riscati sa le gasiti invadate de furnici. De asemenea, pe tarm, printre pietricele si scoici zdrobite, se gasesc foarte multe cioburi verzi, n-am idee de unde au aparut, se vede ca sunt in apa de ceva timp pentru ca sunt slefuite de apa si nisip, dar tot nu ai curaj sa calci pe-acolo cand le vezi sticlind in soare.

In statiune nu prea ai ce sa faci seara, mare lucru n-ai de vazut, sunt cateva magazine cu haine si accesorii pentru plaja, in bazar au mai ramas deschise 2-3 tarabute, parcul de distractii e naucitor, 10 muzici de 10 feluri in acelasi timp, calci pe cabluri, te strecori si te inghesui printe "comediile" respective, care sunt atractia copiilor, desigur. O tura cu caruselul si alte asemenea costa 5 lei/2-3 minute, sunt si alte "cotomedii" mai scumpe, 10 lei tura. Bazarul, care pe vremuri era cu produse de artizanat, e o amintire acum, sunt cateva produse asa-zis artizanale, restul sunt jucarii si decoratiuni facute in China. Ne-am plimbat cu trenuletul, o cursa Jupiter-Olimp costa 5 lei/persoana, indiferent de varsa (platesc chiar si copilasii cu varsta sub 1 an). La terase nu prea erau clienti, desi pe strada era destul de aglomerat, probabil ca multi mancau la Springtime sau isi cumparau saorma/kebab/porumb fiert/clatite/gogosi/pateuri/placinte de la micile tarabute de pe strada principala sau aleea catre plaja. Preturile la mancare destul de convenabile, insa la apa/suc/bere/vin - adaos si de 400%. Pentru cei care stau la gazda sau cu cortul, exista cateva minimarket-uri, de unde pot cumpara cam tot ce le trebuie, la preturi putin mai mari decat cele de acasa, dar mult mai mici decat preturile de la terase/restaurante. Ce m-a deranjat: cosurile de gunoi aproape ca nu exista in statiune, mergi mult si bine pana gasesti unul; iar cireasa de pe tort - haitele de caini, prezenti non-stop, peste tot. Sambata seara doua haite de caini se latrau reciproc, una pe un trotuar, alta pe celalalt, cainii devenisera destul de agitati si agresivi, era multa lume iesita la plimbare, foarte multi copii, mi s-a parut periculoasa situatia. Iar noaptea auzeai haitele de caini latrand cam peste tot prin statiune, exista multe cladiri abandonate/in renovare si probabil pe acolo isi fac adapost.

In concluzie: hotel 2D ofera conditii foarte bune de cazare si masa, raportate la pret. Statiunea Neptun arata mult mai bine acum fata de anii trecuti, gratie modernizarii trotuarelor, a iluminatului si a spatiilor verzi, dar s-a transformat intr-o statiune mai potolita, potrivita mai degraba familiilor cu copii si a persoanelor trecute de prima tinerete. Viata de noapte nu mai este ca acum cativa ani, se pare ca distractia s-a mutat la Mamaia si Costinesti. Recomand hotelul si statiunea, insa doar pentru o mini-vacanta sau week-end prelungit, intr-un sejur complet eu una m-as plictisi cu siguranta...

P. S. Am depunctat "distractie si relaxare" si "plaja si marea", cu toate ca acestea nu sunt facilitati aflate in responsabilitatea hotelului, tin mai degraba de statiune in sine. Stiu ca aceste doua note vor scadea nota finala a hotelului, insa nu poti sa faci abstractie de cele doua capitole sus-mentionate, poate doar daca stai numai la hotel si faci plaja/baie la piscina acestuia.

Trimis de Corina70 in 02.07.12 12:52:21
Validat / Publicat: 02.07.12 15:43:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP. A mai fost în/la: Neptun, Mamaia, Costinesti, Eforie Sud, Cap Aurora, Jupiter.

VIZUALIZĂRI: 11494 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Corina70); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

zoloft
    [03.07.12 18:45:20]

era interesant de stiut daca acestea sunt conditiile in toate corpurile de locuit; eu plec sapt viitoare la 2d si vroiam sa ma pregatesc de ceva bun... se pare ca nu prea e...

Corina70AUTOR REVIEW
    [04.07.12 09:17:39]

@zoloft: hotelul in sine este ok, zic eu. depinde insa si ce asteptari ai... ramane la latitudinea fiecaruia sa decida daca micile neajunsuri legate de plaja, posibilitati de distractie, samd., constituie intr-adevar o problema sau pot fi trecute cu vederea. daca ai si alte nelamuriri, poti sa ma intrebi.

fonfonica
    [11.07.12 19:09:56]

Buna ziua. De pe balcon se vede marea?

Corina70AUTOR REVIEW
    [12.07.12 09:59:41]

@fonfonica: din corpul 1, nu. poate din celelalte corpuri (2 si 3), din balconul camerelor de la ultimul etaj. distanta pana la plaja e destul de mare, intre hotel si plaja este un lac, sunt si destui pomi inalti...

calatorul
    [08.11.16 16:15:38]

Am constatat in ultimele doua veri, ca turist trecator prin Neptun si cazat la Olimp, ca statiunea s/a upgradat putin, macar in spatiile comune. Avem trotuare noi si civilizate, parcari, mici spatii cu banci, lumina si amenajari noi prin statiune.

Acum se poate circula pe trotuare si in weekend, cand statiunea e cel mai aglomerata, merita vizitata. Din pacate, nu acelasi lucru pot spune despre Olimpul de alaturi, despre care am relatat pe AFA nu demult. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

calatorul, Corina70, fonfonica, zoloft
    Alte impresii din această RUBRICĂ2D Hotel [Neptun] (ex Dobrogea & Sulina):