ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2009
ÎNSCRIS: 09.06.09
JUL-2009
[?] AD. + 1 COPII

Frumusel, merita!

Aqua Azur are si arata ca un hotel de 4 stele. Totul este nou: receptia, restaurantul, barurile, camerele, piscinele, totul. Am stat 3 zile, dar am plecat cu regretul ca nu am stat cel putin 7. Am ajuns intamplator aici, printr-o incurcatura a agentiei AA Travel. Ar fi trebuit sa ne cazam la "hotelul" Dolphin Marina (am pus hotelul in ghilimele, pentru ca este mult spus "hotel") din aceeasi statiune. As fi ales inca de acasa Aqua Azur numai ca pe site scria ca se afla la 350 m de plaja, ceea ce nu a fost adevarat. Nu coborai decat vreo 20 trepte si ajungeai la faleza... Cred ca sunt ceva interese obscure in ceea ce priveste aceste detalii pe care agentiile le scriu pe site-urile lor...

Dupa ce ca arata de 1000 de ori mai frumos, cand am ajuns acasa am descoperit ca era si mai ieftin... In fine, camere superbe, mari, frumos mobilate, cu vedere spre mare, iar unele cu vedere si spre mare si spre piscina.

Televizorul functiona, dar fara canale romanesti... Aerul conditionat foarte bun, atentie la minibar ca am pus ceva mancarica acolo si s-a cam stricat...Multe cuiburi de randunele pe mai toate balcoanele, ceea ce producea ceva mizerie...Baia foarte frumoasa (cu cada).

Piscina foarte curata, intretinuta, sezlonguri suficiente. Piscina pentru copii separata de cea pentru adulti, cu adancime maxim 50 cm, un topogan micut in apa, o casuta, ceva jucarii, o masuta si cateva scaunele formau un loc de joaca foarte frumos pentru copii.

Barul de la piscina de mare exceptie. Un pic cam greoi barmanul, dar cu putina rabdare rezolvai orice. A fost deschis pana la ora 23. 00, inclusiv piscina, ceea ce rar gasesti...

Mancarea bunicica. Nu sufera comparatie cu Turcia, dar am mancat mai prost in alte zone ale Bulgariei... Cam slabut cu deserturile si pentru clatite stateai o jumatate de ora la coada... Ca de obicei, micul dejun foarte bun, restul mai light. .

Referitor la plaja, noi am fost o ora in dreptul hotelului Azalia (plin de romani parcarea...) si mi s-a parut uratica foc, asa ca a doua zi am luat drumul Albenei, care exceleaza din punctul asta de vedere... Si ne-am considerat multumiti. Un lucru e cert: am fost in 3 statiuni pana acum in Bulgaria, dar categoric as alege Albena dintre cele 3 numai pentru plaja...

Trimis de adynutza26 in 27.07.09 11:07:43

VIZUALIZĂRI: 5920 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adynutza26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere din camera
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.23 EUR pe cameră

[03.08.09 16:59:48]

Buna, adynutza!

Am rezervat un sejur la Aqua Azur incepand cu 10 august si m-ar interesa mai multe impresii cu privire la sistemul lor all inclusive? Au doar mic dejun, pranz si cina tip bufet? Sau au si snack bar, pool bar, etc? Si daca se poate sa descrii cam ce contin...

De asemenea, as vrea sa stiu, daca esti cumva in tema, la ce distanta se afla Hotel Aqua Azur fata de Hotel Romance? Ca pana acolo merge autocarul si eventual, daca nu sunt prea insistenta, sa dai mai multe detalii referitor la personalul hotelier... eventual cat tips trebuie dat pt o camera cu vedere la mare, etc.

Multumesc din suflet!

[04.08.09 10:46:27]

Buna, malina87!

Sistemul lor allinclusive e aproximativ la fel ca orice hotel din Bulgaria: micul dejun contine toate tipurile de oua, branza, cascaval... E cam cea mai buna masa micul dejun. Pranzul e suficient de satios, dar nu foarte diversificat, iar cina e mai slabuta. Acum toate parerile sunt subiective... Au si snack bar, dar nu am luat decat un croissant intr-o zi, e bine sa nu te bazezi pe el. Pool barul e cel mai frumos din tot complexul pentru ca e deschis pana la 23. 00, iar de obicei barurile la piscina se inchid pe la 18. 00...

Nu am dat niciun fel de tips, si oricum toate camerele au vedere la mare. Trebuie sa stii ca hotelul e undeva pe drumul intre Const si Elena si Nisipuri, adica imediat dupa Const si Elena. Nu stiu unde e hotelul Romance, dar sunt convinsa ca ai ceva de mers pentru ca Aqua e pe drum, nu in statiune! Cu personalul nu interactionezi decat cand ajungi sa te cazezi, sunt foarte primitori, vorbesc engleza si rad tot timpul. Ai grija ca daca in ultima zi vrei sa stai peste ora 12 costa inca 20 euro! Daca incepi cu pranzul sa mananci, atunci ultima masa in ultima zi va fi micul dejun, iar daca incepi cu cina, ultima masa va fi pranzul...

Au schimbat prosoapele si gunoiul a doua zi cand am ajuns, iar a treia zi am plecat. Nu s-a pus problema de aspirator sau schimbat asternuturi...

Cam atat, nu-ti face griji. Sejurul tau va fi frumos si oricum merita toti banii pe care i-ai platit (banuiesc ca ai luat cu 30% reducere in perioada asta, nu? ca era pe undeva o oferta de genul asta la acest hotel)

[04.08.09 12:57:45]

Buna, adynutza!

Multumesc frumos pentru raspuns. E prima data cand merg in Bulgaria si de aceea stau putin cu inima stransa... ce e drept, am prins o oferta la acest hotel... platim 650 e pt 2 pers /7 nopti, dar sunt putin ingandurata de ce au facut ei oferta asta... adica... pana acum mergeam mai mult pe principiu: "pretul vorbeste", dar acum cu criza ma limitez la ce pot.

Inca o nelamurire... e adevarat ca se mai fura din camere? Ca am auzit diverse pareri!

Sa nu uit, pentru sezlonguri trebuie sa ne trezim la 7 ca sa ocupam locuri sau sunt suficiente?

Multumesc anticipat pt tot!

[04.08.09 14:30:38]

Buna, Malina87!

Referitor la furt din camere nu mi s-a intamplat asa ceva vreodata nicaieri, inclusiv la bulgari.

Nu stiu la ce sezlonguri te referi: la piscina sunt suficiente, iar la plaja trebuie sa platesti, asa ca vei gasi cu siguranta. Vezi ca plaja e destul de mica. Daca ai fi fost cu masina, ti-as fi recomandat Albena... pentru plaja... Nu ai de ce sa fii ingandurata, ai sa vezi, iar alte agentii vindeau acelasi bilet la 550 euro tot 2 pers si tot 7 zile AI, dar nu stiu daca mai aveau si locuri... ca sa-ti dai seama de ce reduceri vorbeam... Sunt absoluti disperati bulgarii, pentru ca nu au traficul la care s-au asteptat... Pa, pa

[04.08.09 14:31:31]

Malina 87, daca este si autocarul inclus, si taxa de statiune, e ok pretul...

[04.08.09 21:46:35]

Da, e si transportul inclus... nu stiu de taxa de statiune... am ceva scris pe bonul de comanda de genul 'community tax included"... sper sa nu mi se stearga postul pentru ca furnizez numele agentiei... am ales Q-travel... urmeaza ca in joi sa primim voucherele prin curier pentru ca nu suntem din Bucuresti... sper sa fie totul bine... ai auzit cumva de aceasta agentie?

Multumesc inca odata pt raspunsuri!

[04.08.09 21:49:33]

'community tax' = taxa locala (de statiune) - pare sa fie inclusa, malina.

Vacanta placuta

[04.08.09 22:12:11]

multumesc... m-am gandit ca e vb de o taxa locala, dar la ei pe site mai apar niste taxe... gen "taxa de odihna", de aceea ma gandeam ca poate e vb de mai multe mai ales ca, initial mi s-a spus ca taxa de statiune o platesc la receptie... so I was a lil' bit confused

[05.08.09 13:12:46]

Nu am auzit de agentie, dar asta nu e un motiv de ingrijorare. Sunt fooooarte multe agentii, si multe sunt in te miri ce camarute...

Oricum, si eu cred ca este taxa de statiune inclusa, dar daca nu ar fi ai mai plati inca 5 euro de persoana pentru tot sejurul...Nu-i mare costul....

Distractie placuta si timp frumos!!!!

gattasalvaje
    [09.04.10 15:46:21]

Buna ,

As vrea sa rezerv pentru la vara la acest hotel si nu stiu daca sa aleg all-inclusive sau BB ...diferenta este de 280 EURO pt 2 persoane. Daca as sti ca gasesc in apropierea hotelului ceva terase dragute si cu mancare buna si preparata in conditii ok , as renunta la AI . Ce ziceti , as putea sa ma scot mai ieftin daca as alege BB si as plati celelalte mese si bauturile din buzunar ?

tm67bru
    [09.04.10 16:16:23]

gattasalvaje [ce nick ti-al ales, mi-am scrantit limba de doua ori incercand sa-l retin, spre a-l scrie corect ]:

fa alegerea (intre BB / AI) functie de ceea ce doresti sa faci pe-acolo. Daca ai de gand sa iesi, sa vizitezi destul de mult (in destul de multe zile), sa simti atmosfera locala (luand pranzul sau cina prin localurile din imprejurimi) - alege BB.

Daca insa te duci majoritar pentru relaxare si incarcare de baterii - ia AI, ca iesi MAI SCUMP altfel.

[09.04.10 17:55:48]

Da, ii dau dreptate lui tm67 bru.

Din pacate terase dragute prin Constantin si Elena nu prea gasesti. Din punctul meu de vedere statiunea e cam uratica.Plaja nu prea exista.

Pentru plaja iti recomand cu caldura sa urci in masina, sa mergi 10 km si sa te opresti la Albena. Plaja este foarte mare, curata si terase multicele.

Asa ca, sfatul meu este urmatorul: ia-ti All inclusive ca merita, dimineata du-te la plaja in Albena, seara ramai la piscina hotelului.

Uita de vreo plimbare in Constantin si Elena ca te umpli de nervi...E un fel de padure salbatica pe acolo, pe unde e bine sa nu te plimbi seara...Poti sa incerci o data ca sa te lamuresti.

Hotelul are animatori, piscina foarte frumoasa si baruri suficiente. Cel mai mult mi-a placut ca piscina nu se inchide la o anumita ora. Poti face baie si la 2 noaptea daca poftesti. In alte parti, la 18.00 te scoteau din apa cu forta...

ADIGHETU1
    [20.03.11 10:43:40]

ce bauturi sunt incluse in pret?

cit este de parcurs pana la plaja?

sti cumva cat costa sezlongurile pe plaja?

cat ati facut pe drum?

[22.03.11 13:23:21]

Referitor la bauturi: e clasicul all inclusive: bere draft, sucuri contrafacute de provenineta indoielnica, apa plata.

Referitor la plaja: Ea nu este extrem de departe, sa zicem 200 metri, insa trebuie coborate trepte...

Sezlongurile nu stiu cat costa, dar ar trebui sa fie costul normal.

Pe drum faci cam 3 ore si jumatate, dat fiind ca e cea mai apropiata statiune de Varna.

ADIGHETU1, adynutza26, gattasalvaje, malina87, stefan40
    Alte impresii din această RUBRICĂAqua Azur Hotel: