ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2012
DIN: FAGARAS
ÎNSCRIS: 17.01.11
JUN-2012

Insula Corfu - Agios Gordis

Abia ne-am intors din calatorie si ma grabesc sa va impartasesc impresiile mele, considerand ca vor fi cuiva de folos.

Incep cu drumul. Am optat pentru varianta cu autocarul din motive mercantile. Drum lung, suportabil spre greu. Trebuie sa fii perfect sanatos sa te supui la un astfel de drum. Autocarul a mers din Bucuresti cam 15 ore cu patru pauze de 20-30 de minute pana la ferry boat la Igoumenitsa. Calatoria cu ferry a durat cam 2 ore si jumatate si a mai sters din oboseala drumului. Marea foarte frumoasa, iar mai apoi cand s-a profilat la orizont insula deja eram in starea de vacanta.

Autocarul ne-a lasat in usa hotelului, iar cazarea s-a facut imediat.

Camera spatioasa, curata, era la ultimul etaj. Nu s-a putut sta fara aer conditionat, prin urmare am platit 30 de euro, pentru ca altfel am fi riscat sa ne sufocam. Plus ca era plin de tantari si nu prea puteam lasa usa deschisa. Asta pana ne-a spus ghida ca exista la magazine niste spirale contra tantarilor (1.5-1.8 euro), ce chiar indepartau tantarii.

Tot ceea ce s-a spus aici despre hotel este adevarat. Gazdele primitoare, amabile, mancarea gustoasa. Noi am avut demipensiune si era in regim de bufet suedez. Feluri suficiente de mancare si dimineata si seara si in cantitate indestulatoare. Uneori la pranz mai optam pentru cate o gustare.

Statiunea foarte frumoasa, plina de flori si verdeata, o incantare pentru ochi, nu foarte aglomerata.

Si acum sa va spun despre mare. Marea Ionica este cea mai frumoasa si mai limpede mare din cate am vazut. Apa este curata, calda, nisip fin in apa, intrare lina. Aproape de perfectiune. Plaja era cu nisip fin si alb; am gasit si o portiune cu pietre la intararea in apa, pentru care chiar ne-au trebuit papucii de apa, dar apoi ne-am dus un pic mai jos, in zona aceea minunata.

Staiunea Agios Gordis este pozitionata in partea de vest a insulei, intr-un golf ascuns de munti. Dupa ce treci de satul Sinarades ti se descopera un loc minunat cu pinteni de stanca si insule iesind din mare, cu multi chiparosi si maslini. Vegetatia este luxurianta, cu leandrii in culori ametitoare, cu flori ce infloreau in curcubee de lumini si ale caror nume imi sunt necunoscute.

Amestecul acela inedit de mare cu munte, cu plaja, cu apa de culoare albastru - verzui este spectaculos. Sunt peisaje care iti taie respiratia, totul e colorat, e viu...

2 sezlonguri si o umbrela costau intre 6 si 8 euro sau erau locuri unde puteai sta in schimbul unei consumatii de la bar.

Preturile mai mari ca in Romania dar suportabile, iar la magazine erau chiar decente.

Daca credeti ca va mai pot fi de folos cu ceva, va astept intrebarile.

Trimis de ISADORA in 01.07.12 21:45:51
Validat / Publicat: 02.07.12 00:47:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini, Hotel Persa, in 2002

VIZUALIZĂRI: 5638 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ISADORA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

River*
    [10.07.12 23:25:08]

Ma bucur ca v-a placut, noi plecam in August. Pe timpul zilei plaja din Agios Gordis era aglomerata sau mai mult goala?

ISADORAAUTOR REVIEW
    [11.07.12 08:56:09]

@River: Plaja era ocupata in permanenta, fara a fi aglomerata; dar intimpul zilei era atat de cald ca era aproape imposibil de stat. Si nisipul era atat de fierbinte ca nu puteai calca nici macar cu slapii. Noi stateam de dimineata si ne mai intorceam seara dupa ora 17. Sezlongurile pe care le luam le tineam ocupate cand plecam cu un prosop pe care il lasam acolo. Va doresc vacanta placuta. Sa ne scrieti cand va intoarceti.

wally*
    [31.10.12 15:23:26]

Buna ziua as avea si eu cateva intrebari inlegatura cu statiunea Agios Gordis si hotelul Alonakia din Corfu

1 cum a fost mancarea la demipensiune

2 cat cost un pranz pentru 2 persoane la hotel sau la taverne si daca imi recomandati o taverna

3 in cazul in care nu stim limba engleza credeti ca ne putem descurca

4 ce excursii ne recomandati si de unde sa le cumparam

Va multumesc si astept raspuns

ISADORAAUTOR REVIEW
    [31.10.12 15:47:08]

Mancarea a fost excelenta, diversificata, bine gatita, foarte gustoasa. Si micul dejun si cina erau sub forma de bufet suedez si puteam manca oricat. Dimineata erau o multime de feluri de mancare de la salate la dulciuri, mezeluri, branzeturi, lapte, cafea, ceai. La cina erau ciorbe, un fel principal cu carne, garnituri, salate si fructe. Mancarea a fost in cantitati suficiente in atari conditii nu am mancat in oras. Ne-am mai luat gyros 2.5-4 euro, iaurt grecesc cu miere si nuci 5 euro, mici gustarele, pentru ca daca mancam mult la pranz nu mai mergeam la cina. Noi am avut demipensiune cumparata din tara, dar am vazut ca seara se putea intra la masa si costa 9 euro de persoana (era pus un afis mare la intrare).

In legatura cu limba engleza, nu prea aveti ce vorbi; totul a fost bine organizat, grupul a fost asteptat ni s-au inmanat cheile si ne-am cazat. In rest totul e foarte aproape de hotel plaja, taverne asa ca va veti descurca cu siguranta.

Excursiile potionale noi le-am luat de la agentia partenera si am scris despre ele vezi impresii. Cum noi am luat toti din grup aceleasi excursii am platit 30 de euro de fiecare si am avut ghid roman. La agentiile din statiune excursiile oferite erau tot 30 de euro dar explicatiile erau in limba engleza.

Va doresc sa va simtiti bine in concediu, pentru noi a fost unul din cele mai frumoase concedii pe care le-am facut.

Daca va mai pot fi de folos cu ceva cu tot dragul.

ISADORA, River*, wally*
    Alte impresii din această RUBRICĂAlonakia Hotel: