ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2012
ÎNSCRIS: 26.04.09
JUN-2012
2 AD. + 1 - (8 ani) COPII

Un sejur placut.. in general !

Abia ce m-am intors din Arbanasi unde am stat 5 nopti si vreau sa adaug cateva impresii pt. cei interesati.

Prima impresie, a fost placuta... curtea acea mare si casutele ce au farmecul aparte, rustic, parca ma aflam in mijlocul "Satului de Vacanta" din Bucuresti si doream cazare. Camerele sunt ok, nu foarte mari, dotate cu tot ce trebuie. Am avut frigider, AC, apa calda, asternuturile schimbate a treia zi, prosoapele zilnic, gunoiul ridicat zilnic. Problema cea mai mare am avut-o cu paturile si podeaua ce scartaiau de te-nebuneau si puricii (foarte multi) aflati in apropierea custilor cu iepuri, capre, fazani, etc... sa nu stationati prea mult in acea zona ca va umpleti (de copii sa veti grija). Personalul destul de amabil, dar un pic cam plictisit. La restaurant sunt niste preturi exagerate dupa mine, spun asta deoarece pentru un pranz numai felul doi 3 persoane, o painica, doua sucuri si o bere am dat 20 Eur. si nu pot spune ca ne-am saturat. Drept urmare am gasit solutia in Veliko Tarnovo la 4 km, langa Universitatea locala (vezi poza) pe drumul ce duce catre Hotelul Veliko Tarnovo, un local unde se mananca super bine, foarte convenabil si de calitate la numai 15 leva (3 persoane felul doi). Grija mare in aceasta locatie la parcare... mai exact sa o cautati pe tanti ce are o vesta fosforescenta si sa-i platiti parcarea - 1 leva, ca daca nu... o sa vina baietii veseli si o sa va puna mamaliga pe roata si va usureaza de 11leva Daca tot sunt la capitolul mancare, daca mergeti la Manastirea Drianovo (unde este si o pestera ce nu trebuie sa o ratati) un pranz te duce la 20 de leva. Aici nu ratati salata manastireasca o minunatie...

Arbanasi se poate vizita in maxim 4/5 h... este un satuc mic, cochet, ce pastreaza "aerul de vechi", de rustic cat se poate de autentic, este deosebit... nu este amalgamul acela de vile, vilute si blocotete ce le poti vedea pe la noi si din partea mea tot respectul pentru cel ce conduce aceasta comunitate. Singurul imobil din acest satuc rustic ce strica privelistea, este fosta resedinta a dictatorului Jidcov... de mare prost gust (foarte aproape de H Izvora), iar panorama cea mai buna asupra Orasului Veliko, o aveti din curtea H Parc. Sunt de vizitat ceva obiective turistice, manastiri, o herghelie, un hotel castel, neaparat Veliko Tarnovo etc. adaug aici si cateva din obiectivele atinse si ceva poze...

1. Arbanasi - Hotnitsa (Cascada Hotnitsa) - 21 KM - 26 minute cu masina - o minunatie a naturii sa nu o ratati. Merita garantat 100%

2. Arbanasi - Tryavna - 48 km - 1 ora - Zona Turistica (Turnul cu ceas, case frumoase, piatete etc.)

3. In Arbanasi, cum iesi din Hotel Izvora si faci dreapta ajungi undeva pe o colina (3- 4 km), Monumentul Tarului Kaloian langa un castel micut si f frumos Hotel Resort Kaloian - daca mergem mai departe dam de doua manastiri (Lyaskovski manastir) - Toate cam in 4-5 km din Arbanasi pe sosea asfaltata, foarte buna, belvedere catre Veliko si pe margine plin de mure

4. Arbanasi - Dryanovo - 30 km - 30 minute - O manastire cu acelasi nume f frumoasa si o pestera Bach Kiro (ambele obiective apropiate) De mancat se poate manca la Hanul Dryanovo moca si foarte bun

5. Arbanasi - Emen - 32 Km - 36 de minute - o pestera si un canion belea de belea unde se afla su o cascada belea

6. Biserica Sfântului Dimitrie din Tesalonic este un lacas de cult medieval construit din piatra si caramida, situat în afara zidurilor vechii cetati.

7. Biserica celor 40 de mucenici, construita în 1230 de catre Tarul bulgar Ioan Asan al II-lea, a fost transformata de catre turci într-o moschee în secolul al XVIII-lea.

8. Biserica sfintilor Petru si Pavel

9. Muzeul Renasterii Bulgare

10. Muzeul de Arheologie

11. Casa cu maimuta (numita astfel dupa micul omulet din piatra neagra asezat deasupra usii de la intrare; casa adaposteste o galerie de arta si un anticariat).

12. Galeria de Arta a orasului

13. Catedrala nasterii Maicii Domnului, construita în prima jumatate a secolului XIX dupa planurile arhitectului bulgar Nikola Fichev.

14. Monumentul Asanetilor

In principiu merita un sejur in aceasta locatie, daca va place sa mergeti mult pe jos si sa vizitati cat mai multe locatii superbe... mai ales ca este foarte aproape de Bucuresti (feriti-va de wek-uri... vine avalansa de bulgari, romani ce -si pun prosoapele pe sezlonguri "nespalati pe ochi" si nu mai aveti liniste... probabil banuiti de ce :)). Daca aveti intrebari si va pot ajuta, cu cea mai mare placere...

Trimis de linc73 in 01.07.12 19:23:50
Validat / Publicat: 02.07.12 00:54:11

VIZUALIZĂRI: 2950 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (linc73); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Acesta a fost primul meu pranz la Izvora ...

[03.07.12 08:32:29]

Bună ziua și felicitări pt. review.

Mi-am făcut și eu o rezervare pentru 5 nopți în august la acest complex, în ideea de a mă ,,lega ,,de sejurul din Grecia. Am căutat o locație liniștită, retrasă, unde să mă pot ,,aduna ,,și să încerc să mai uit de ,,altele ,,.

Îmi permit și eu câteva întrebări:

Este vreo diferență între Izvora și Izvora2?

Este un complex aglomerat?

Piscina, e mărișoară?

Despre obiective am mai căutat și-am mai găsit câteva. Doar să le găsesc coordonatele să i le bag ,,în cap ,,Ioanei (GPS-ul).

Aa, era să uit, câte hamace sunt la complex? Că aș vrea seara să-mi dau cu vreo 3 spray-uri de Autan contra ,,aviației inamice,, să-mi iau chitara și să stau tolănit întrun hamac.

Vă mulțumesc și vă doresc o zi răcoroasă!

linc73AUTOR REVIEW
    [03.07.12 10:12:31]

@bog68:

Buna ziua,

nu suna rau varianta cu "... locatia linistita, retrasa... "... "de dupa".

Daca se presteaza in timpul saptamanii e ok dupa mine... daca se sta si-n week, nu e bine deoarece se umple complexul de bulgari galagiosi, de nunti/botezuri/cumetrii si de ce sa nu spun... de romanii ce-si etaleaza "fitele"... ce-si ocupa sezlongurile "nespalati pe dinti" cu prosoape, ce umplu strazile "anesteziati cu alcool si urla ca dementii" etc. etc. Probabil nu trebuie sa dezvolt ca o sa fiu acuzat de cine stie ce...

Diferente nu ar fi in mod deosebit intre complexe, sunt gard in gard... pare mai luxoasa Vila dar... " oamenii sunt aceeasi "... Chiar nu am simtit vreo diferenta!

Coordonatele Ioanei nu le am... tastam doar locatia si eject... la fata locului intrebam in stanga si-n dreapta si chiar nu am avut probleme... am dat peste bulgari "saritori"... mai ales bulgaroaicele in varsta )

Despre hamace... hmmm, pai sunt asa:

- 2-3 bucati langa terasa restaurantului, custile cu animale si langa locul de joaca (nu recomand deoarece misuna puricii intr-o veselie si e galagie)

- 2 bucati langa piscina (le recomand cu draga inima - aici mi-am facut veacul)

Cam atat in principiu... daca mai sunt intrebari, raspunde baiatu".

Corzi acordate si o zi racoroasa ca la Cascada Hotnitsa va urez!

[03.07.12 15:12:02]

@linc73:

Mulțam' mult pentru tot. Sper să mă descurc la fața locului.

linc73AUTOR REVIEW
    [03.07.12 22:36:17]

@bog68:

Cu mare placere, cu siguranta va descurcati si am sa scriu ceva si despre piscina... deoarece am ramas dator cu un comentariu.

Ce pot spune despre ea, este faptul ca trebuie "sa-notati cu delfinii" cu gura-nchisa, deoarece plutesc o gramada de furnicute, muste/musculite, albinute si alte... Ca dimensiuni... sa zic ca are cam 8-10 m lungime pe 6- 7 m si o adancime de 1,70 - 1,80... NU exista dusuri din pacate, asa ca "baita se presteaza la risc maxim "! De o racoreala rapida merge, ... aaa am uitat sa va spun de sezlongurile (vreo 20 la numar) pe care te asezi si-ti sta inima, deoarece se lasa pe spate brusc... o sa simtiti senzatia, de... ramanere fara aer! Merita o baita rapida, apoi basti la unul din cele doua balansoare (cam amarate si-ti scartie in creieri...) cu o sticla brumata de bere Zagorca la 1L (o recomand cu mare caldura)... dar cea mai buna "relaxare maxima" este pe unul din cele doua hamace de langa piscina, unde miroase usor a molid. Nu vreau sa va sperii... nu vreau sa va stric sejurul, este doar parerea mea si... fireste, gusturile nu se discuta!

Sejur de vis si cantari nocturne la greu!

[03.07.12 23:12:39]

@linc73: Mulțam încă odată pt. toate informațiile.

Eu sunt o fire mai retrasă, mai melancolică care trece prin ,,cele negre ale vieții ,,.

De aceea am căutat o locație mai liniștită cu ceva verdeață și umbră pentru zilele toride, unde să încerc să-mi revin.

Cât despre piscină, chiar dacă sunt născut în zodia Pești și-mi place la nebunie să înot, am să caut eu o baltă, un lac, un lighean sau un ibric în care să-mi răcoresc body-ul. Chiar mi-a făcut cu ochiul lacul de lângă cascadă.

Încă odată, mii de mulțumiri pentru tot.

bog68, linc73
    Alte impresii din această RUBRICĂIzvora Complex: