ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2012
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 01.07.12
JUN-2012

Delphin Imperial MAREA TEAPA !!!

Sunt la Delphin imperial din 26 iunie si mai am zece zile de stat... ESTE MAREA TEAPA pe anul asta...

A fost inaugurat anul acesta dar e inca neterminat, mai lucreaza pe ici pe colo cu turisti in el... Repara pe la piscine, monteaza manere la usi... parca am fi la noi la romani... personalul e varza, in afara staff-ului care stiu ceva engleza si incearca sa fie amabili... Restul zici ca fac munca in folosul comunitatii, le ceri servetele si ei iti aduc scobitori. Ei spun ca hotelul are o capacitate de 2000 de locuri, dar la locurile de luat masa sunt depasiti, nu fac fata sa aranjeze masele intre doua ture de clienti, deci iei micul dejun cu mizeriile lasate de cei dinaintea ta pe masa. Daca le ceri sa curete mananci micul dejun... la pranz!!! Probabil tot din cauza nr mare de turisti, nu fac fata la spalatul veselei... nu am gasit bar din incinta DI la fare sa servesc bautura fara urme de ruj pe pahar.

Camerele sunt spatioase si elegante, serviciul de curatenie... inexistent! Adika ai folosit paharele din camera... ti le speli singur, ai uitat o sticla goala pe balcon... acolo ramane probabil pana pleci. Prosoapele ca acasa... nu elefanti, nu lebede, nu nimic, si oricum nu arata a prosoape de anul acesta... Hotelul a fost inaugurat in mai 2012!!!

Minibarul se aprovizioneaza zilnic... in schimb sapun si dusgel... le-ai terminat?! Nasol altele nu mai pupi...

Restaurantele alacart... Am incercat doar unul... cu moft si iz frantuzesc... dar interpretat turceste... servesc intai barbatii si apoi doamnele, farfuriile le dau peste capul celorlalti de la masa, piinea au adus-o odata cu desertul... JENANT.

DAR MAREA TEAPA este ca nu au WI-FI... Iau semnal de la Diva. Nu ai conexiune la internet nici macar in lobby bar, nici pe tejgheaua de la receptie.

Am facut scandal, am ajuns la unul din manageri si... nu am aprimit internet decat pe userul camerei mele si mi sa spus sa-mi tin gura, dar am primit loc de parcare privilegiat, platou in camera cu fructe, alune etc si o sticla de vin.

Probabil ca peste doi ani vor fi la un alt nivel, adika se vor roda si vor invata pe pArcurs

Anul trecut am fost la Concord, si fata de DI ramane mai sus cu cateva trepte (macar pentru gradina superb amenajata si conexiunea la internet)

Plusul DI il primeste la mancare si bauturi, dar si aici va dau un sfat: vreti bauturi de import... Mergeti la bar si aratatii sticla din care vreti sa beti... Altfel beti ce vor ei adika totul autohton.

Un alt plus... Ma simt ca acasa... acum sunt pe una din piscine si in jurul meu sunt cel putin 4 familii din Romania (binenteles necunoscuti).

Mai bine incercat la anu Delphin Imperial, poate nu veti regreta ca noi...

Trimis de Mirceapopescu in 01.07.12 14:24:40
Validat / Publicat: 02.07.12 18:32:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya lara concord, antalya royal wings, kussadasy onura, sealight, istambul barcelo saray, istambul akgun

VIZUALIZĂRI: 3661 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mirceapopescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 138.35 EUR pe cameră

mandi
    [02.07.12 20:01:45]

@Mirceapopescu

Totusi daca sunteti din 26 iunie, si ati scris review-u in 1 iulie si ati zis ca mai aveti 10 zile de cazare, inseamna ca aveti 14 noptii de cazare, dar in ,,DATE SEJUR" ati scris ca aveti 12 noptii! Deci pana la urma cate aveti 12 sau 14?

Si daca va plangeti ca nu aveti Wi-Fi nicaieri in hotel, atunci cum de ati stat la piscina cand ati scris review-ul?

[03.07.12 09:33:08]

@mandi: @mandi: 14 zile, transport individual, 2 persoane, sot si sotie, 44-35 nr la pantofi, 44- 42 varsta noastra... Ce amanunte sa va mai dau?

Voi chiar nu vreti sa vedeti esenta a ceea ce am scris? Va legati de toate?! Sau numai cand nu va convine ce auziti?

soreno29
    [03.07.12 10:14:02]

@Mirceapopescu:

omul isi plange nemultumirea... ne avertizeaza asupra unui hotel cu servicii proaste si noi il luam la chitibusuri...

ideea e ca nimeni nu recomanda sa mergi la un hotel in primul lui an de lansare pe piata..... sigur e mai ieftin decat va fi in anii ulteriori dar tepele sunt nu numai posibile ba chiar probabile!

mandi
    [03.07.12 20:48:45]

@Mirceapopescu: Am inteles... Este cotat pe sit-urile straine pe locul 7 din 222 de hoteluri, pe zona Antalya!

[04.07.12 14:24:36]

@mandi: poate locul 7 din coada!!!

Sa va povestesc ultima aventura la imperial traita de o fam din romania ieri 3.07.

Am auzit-o cand se plangeau reprezentantei agentiei cu carea au sosit.

Oamenilor le-a cazut usa de la dulap pe ei... doamna era socata rau de tot... Toate cele trei usi glisante nu erau insurubate... Le- a distrus si noptiera si prima zi de vacanta... Mai ales ca aveau si copil cu ei...

Intelegeti-ma ca nu o scriu cu rautate!!! Daca cineva inainte de a pleca spunea ce vom gasi aici... Eu cu siguranta cautam o alta locatie.

Vin din 2005 in fiecare an in turcia si mai ales in antalya. Iubesc turcia, de aceea vin cu masina in fiecare an... sa savurez tot...

Dar ca anul acesta... parca am intr-un hotel cu management roman... Si chiar am auzit ca in staff ar fi un roman

Totul se rezuma la MITA!!! Ai facut un pic de scandal ca nu iti convine cum esti tratat... Repede apar cu o contraoferta!!!

angi73
    [05.07.12 17:31:42]

@Mirceapopescu:

Tin sa te contrazic, fara sa te superi.

Si eu am fost de cateva ori in Turcia.

Ce pot sa-ti spun este ca au intr-adevar in staff un tip care vorbeste romaneste, nu stiu cum il cheama, dar am vorbit chiar eu cu el.

Referitor la pahare sa stii ca nu am vazut nici unul asa cum spuneai tu. Niciodata. De elefanti, lebede etc. am avut eu parte. Uite pot sa-ti pun o poza.

Prosoapele... hm... de multe ori le gaseam chiar calde, foarte curate, de un alb imaculat. Curatenie in fiecare zi.

Fara suparare, eu am fost la sfarsitul lunii mai, nu era aglomeratie, plus ca era o adevarata armata de ospatari care misunau in toate partile si faceau curat imediat.

Din punctul meu de vedere a fost foarte bine.

Si crede-ma sunt destul de pretentioasa.

andrutza2000
    [05.07.12 21:34:33]

@angi73: @angi73: Eu cred ca a fost totul ok in luna mai, dar acum mi se par depasiti de situatie. Eu am mai fost la Delphin Palace in 2007, hotelul era deschis de 2 ani, totul era minunat si din aceasta cauza am ales anul acesta Delphin Imperial.

Dar sa va povestesc, foarte pe scurt, ce am intalnit eu acolo:

Din 6 zile curatenie s-a facut doar in 3, in una din aceste zile curatenie facandu-se la ora 22, dupa ce am anuntat la receptie ca de 2 zile nu ne-au curatat camera. Si dupa ce au terminat asa zisa curatenie, covorul si parchetul erau inca murdare

Intr-o alta zi am mancat la Snack Imperial unde a venit un chelner sa ia comanda pentru bauturi (ceea ce s-a intamplat destul de rar). Cand l-am intrebat pe baietelul meu ce vrea sa bea chelnerul mi-a spus ca ar cam trebui sa ma grabesc ca nu are timp sa stea toata ziua dupa mine. Mi se pare totusi putin cam mult, atata timp cat am ales un hotel de 5 stele.

In aceeasi zi, la miezul noptii instalatia de aer conditionat a incetat sa mai functioneze.

Mici incoveniente au aparut in fiecare zi fapt care ne-a facut sa hotaram sa nu revenim prea curand in Turcia.

vlad2005
    [06.07.12 10:42:12]

DI a fost una din variantele pentru concediul meu de anul acesta, bine ca intr-un final am ales Mallorca. Oricum din poze hotelul, resortul arata superb, mult peste Rixos, Susesi, DP

eug
    [06.07.12 14:15:39]

desi pentru moment doar ma uita la hoteluri de bugetul acesta, ma bag si eu in discutie si cred ca omul are in parte drepatte:

1. a dat o caruta de bani (pt. mine) la un hotel dintr-un lant super renumit si se astepta la un concediu pe masura

n-a avut norocul asta!

2. eu consider ca toata treaba sta si in modul in care te comporti; ce daca nu mi-a pus sampoane, sau mi-a pus numai balsam intr-o zi, nu am facut atata caz; m-am dus pe hol, ca carutul cu toate alea il gasea pe hol pana pa la 5 p. m., strigam dupa camerista, iesea de printr-o camera, si apoi imi luam eu ce aveam nevoie

dar probabil ca daca as da 100mil pe o vacanta, as avea pretentia ca asa ceva sa nu se intample!

3. de trei ani vanez hoteluri noi, si nu am avut probleme care sa le consider ca mi-au stricat concediul, sau macar ziua respectiva

dar repet, au fost hoteluri la 30% din preturile astea, si poate chiar mai mici, si cu siguranta eu vad altfel neajunsurile la bani platiti de mine!

la final ca o paranteza...

si unde am fost eu au venit doua familii cu cate un copil, din b, cu avion, si au platit pentru o sapt de 4 ori cat am dat eu 9nopti fara tp

asa ca eu cred inca o dat ca omul este pe drept nemultumit, si nu trebui sa fiti rautaciosi (unii) cu el

vacante asa cum vi le doriti!

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [06.07.12 14:27:30]

@eug: Eu nu cred ca are dreptate. Pot sa inteleg ca sunt unele neajunsuri, pot sa inteleg ca fiecare suntem diferiti si avem asteptari diferite de la vacanta.

Insa cand notezi cu 37,5% o camera noua, data in folosinta de 1 luna ca nu ai avut sampon (desi pentru asta trebuia sa scazi la servicii ca doar nu este camera de vina ca menajera nu ti-a pus sampon), cand te plangi ca nu ai vegetatie la un hotel nou (oauu ce chestie), cand te plangi ca nu ai elefanti si lebede parca era obligatoriu (apropo, o fi dat 2$ la camerista sau se merge pe principiul, eu am platit, sclavii trebuie sa execute), lasa-ma si pe mine sa nu pun deloc baza pe ce zice autorul in acest review.

eug
    [06.07.12 14:41:59]

eu m-am referit la modul general ca ar avea dreptate

nu intru in detalii de punctare

si eu n-am avut lumina deasupra chiuvetei, la un hotel nou, doua zile, pana a venit sa-i schimbe tarnsformatorul

de asemenea aveau un sistem mai moderm decat hartia in usa (nu deranjati, curatenie, si o clepsidra, probabil pt. plecare) care era defect chipurile, ca nu erau mufele bagate cum trebuie, si nu venea sa faca curat... etc etc,

si nu am considerat ca e de mentionat asta

si am dat 5 lire la camerista sa vina sa faca curat pana in 12, si nu mi-a fact lebede sau alta ciori, si nu m-am suparat

dar repet, daca ar fi sa dau atatia bani, as avea si ceva pretentii mai mari

cuantumul nemultumirilor pentru aceiasi problema e diferit de la om la om, prin prisma bugetului alocat

ASA CONSIDER EU!

[18.07.12 22:50:17]

Buna, am revenit din vacanta petrecuta la faimosul Delphin Imperial, si asa cum mi-a sugerat webmasterul, dupa aproape o saptamana in care am lasat sa se aseze impresiile, am sa incerc sa vi le impartasesc si voua.

Am sa incerc sa atasez, daca ma descurc, si cateva poze... Binenteles cele care dau bine.

De la inceput vreau sa mentionez ca am avut un sejur de 14 zile, cu transport individual, doi adulti, care nu au mai fost clientii (si sper sa nu mai repetem experienta) acestui grup hotelier.

Despre cazarile intermediare, si restul sejului petrecut in Bulgaria voi povesti pe un alt toping.

Hotelul la prima vedere pana ajungi la cei de la security este impresionant!! Iti verifica vaucerul apoi pasapoartele, actele masinii si apoi te lasa sa ajungi in fata hotelului sa te cazezi. Nu am avut probleme cu ora de cazare (trecuse mult de ora 14), in schimb la receptie am avut... Initial ne-au invitat sa ne luam bagajele din masina noi si sa ne parcam masina singuri... apoi s-au razandit si au reusit sa gaseasca un carucior de bagaje si personal sa parcheze masina si sa-mi duca bagajele.

Nu am primit la receptie absolut nici o indicatie privind orele de masa, etc... NIMIC... Oricum nu prea pricepeau engleza

In camera... la prima vedere ok, mare, spatioasa, cu vedere la mare, ac functional.

In baie... jaleee... mobilierul din plastic si pal care era deja umflat de la umezeala si mirosea. Singura chestie ok din baie a fost cabina de dus. Toaleta desi avea sigiliul bine cunoscut ca a fost curtata avea urme de urina de la precedentii turisti. Nu imi permit sa va pun asemenea poze!!! I-am sesizat, au trimis pe cineva, o doamna camerista care nu a inteles care e problema desi i-am arat si a plecat cum a venit.

Dupa alta sesizare a venit un tip care in final a curata vasul de toaleta.

In primul toping am povestit ca doua zile ne-am spalat cu balsam de par si pe miini si pe tot... Si imi pare rau ca am citit tarziu sfaturile primite... adika sa caut un carucior prin hotel si sa ma aprovizionez singur... fiecare cu standardul si nivelul de intelegere... Dar la ~200 de euro pe noapte de camera nu cred ca am pretentii prea mari.

In camera curatenie s-a facut DOAR la cerea nostra expresa... Adika telefoane la receptie... etc

Lenjeria de pat in 14 zile s-a schimbat de 2 ori.

Prosoapele de camera nu aveau aspectul unor prosoape noi... adika din mai pana in iunie la sfarsit, aratau ca la un motel de doua stele... nu aveau insemnele hotelului. Nu mai vb de aranjamente pe pat... In 14 zile nu am avut absolut nici o tentativa de asa ceva, erau puse in baie teanc pe suportul de prosoape.

Primele zile nu am avut decat o noptiera in camera, dupa vreo patru zile a mai aparut una si am vazut ca le confectionau pe loc din pal intr-o anexa la etajul 1. Aici debitau palul, dadeau gauri etc... si langa aveau camera o familie din Belgia cu copil mic care au fost exasperati!

Minibarul a fost ok... Aprovizionat zilnic.

Mancarea... din belsug, locuri la masa suficiente, dar personal... neinstruit, depasit de situatie.

Pe piscine a fost super ok... au fete pe role care circula tot timpul printre turisti si aduc ce le comanzi... mai greu e cu limba. Curatenie, pe piscina pentru adulti, intradevar relaxare!

Recoman barul Camelot unde puteai servii mancaruri si bauturi... mai altfel, defapt totul aici era mai altfel de la personal pana la muzica.

De asemene ok a fost si clubul de noapte al hotelului... aici chiar isi faceau treaba... a fost super chiar si pentru noi peste 40 de ani...

Am fost in toate restaurantele a'la cart... Si cele fara plata si cel cu plata... binenteles ca stateam la o coada penibila pentru rezervari.

Penibila pentru ca erau multi turisti care nu erau familiarizati cu computerul si touchscreenul! Unele sunt ok... altele pe langa! Recomand cel turcesc si cel cu specific pescaresc... chiar ofera experiente culinare de notat.

Clar, problema acestui mastodont este lipsa personalului instruit.

Toti sunt haotici, nu pot lua o decizie fara superior, incearca sa te duca cu vorba, si nu vb engleza.

Pentru noi a fost o experienta! Nu imi doresc sa o mai repet, dar nici nu o regret in totalitate! Regret doar ca a fost primul sejur in turcia cand am regretat ca am avut 14 zile (altadata nu imi ajungeau, iar acum asteptam sa plec in urmatoarea locatie! Am petrecut 2 zile minunate in Istambul la un hotel butique din Sultanamet si alte cateva zile superbe in Sunny Beach la un resort de 5 stele care intradevar le are!!!

Voi posta cateva poze cu DI... celelate locatii la locul lor.

Ma bucur ca existati ca si comunitate... Dar dupa aceasta postare voi fi aici doar privitor! Nu jucator!

andrutza2000, angi73, eug, mandi, Mirceapopescu, soreno29, vlad2005
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin Imperial Hotel: