ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2012
ÎNSCRIS: 29.07.10
JUN-2012
2 AD. + 1-14 ANI COPII

Si bune si rele in Thassos-Limenas - Hotel VOURNELIS

Tocmai am sosit dintr-un minunat sejur in Thassos-Limenas-Hotel Vournelis. Am parcurs drumul cu autocarul, un drum efectuat in aproximativ 13 ore. Durata traversarii cu feryboatul este de maxim 40 de minute si este un drum minunat deoarece am fost insotiti de pescarusi foarte jucausi si foarte mancaciosi, nu ezitati sa aveti la voi un pachet de biscuiti, va veti distra de minune. Am sa punctez pe categorii cu bune si rele pt a va fi de ajutor intr-un viitor sejur.

1. transport - autocar cu o renumita firma din Bucuresti - s-au tinut de cuvant cu orele de plecare si sosire, am avut la intoarcere o ghida super care ne-a povestit foarte multe lucruri despre Grecia si Bulgaria. La intoarcerea spre Romania am facut oprii la Duty Free - preturi mari - la isirea din Grecia spre Bulgaria si la un magazin de dulciuri, ulei, masline de la care poti achizitiona si in lei si in eur dar la care preturile sunt destul de mari - 5 eur o punga de bomboane de 1 kg turcesti (cam toate produsele sunt turcesti), oferta la ulei de masline, 5 litri, 13 EUR, pret bun fata de Thassos.

2. cazarea - am sosit la hotel cam la ora 11.00 si am fost cazati cam intr-o ora. Atentie insa, camerele triple sunt formate din 2 paturi mari si un fotoliu ceea ce mi s-a parut aiurea, am platit camera tripla adica 3 paturi nu camera dubla cu pat suplimentar. O alta problema-camerele de la parter care au iesire directa pe aleea de langa hotel sunt renovate nou, au cartele de curent si cele triple au si chicineta, cabina de dus sunt super. Camerele de la etaj au balcon sunt mult mai calduroase decat cele de la parter, nu sunt renovate ca cele de la parter, la baie au cadita mica cu perdea, deci sunt in dezavantaj. Se face curat in fiecare zi, se schimba prosopele si lenjeria, din acest punct de vedere este ok. La plecare am eliberat camera dimineata, la 11 a sosit autocarul care ne-a luat bagajele si pe la ora 14.30 ne-am intalnit in port pentru imbarcarea pe ferryboat. Hotelul are piscina foarte curata, nu se folosesc bauturi proprii la hotel, tot ce cumperi este insotit de bon, ca preturi: berea draft 3 EUR, cafeaua mare 2.5 EUR.

3. mancarea - micul dejun la hotel este acelasi in fiecare zi cu mici diferente: ou fiert, o felie sunca, o felie cascaval, unt, gem, ceai sau cafea si pateuri intr-o singura zi, paine prajita. Cam asta e mancarea, e destula pentru o persoana, dar deranjeaza farfuria goala si aceeasi mancare in fiecare zi. Cine are supliment de cina-masa se ia la traverna Mytos cam la 20 minute de hotel unde servirea este ok, prezentarea produselor este facuta de un roman Daniel, prajitura gratuita la sf. mesei, apa din partea casei, este foarte bun vinul alb sau rosu, mancarea a fost diversificata in fiecare zi: mancare greceasca, gratar de pui, intr-o seara am avut ciorba de pui si gratar de pui.

De mentionat semananca foarte bine, seobtine si discount de 10% la traverna Tasian unde am mancat un mix de peste foarte satios la pretul de 12 EUR si costite de miel la pretul de 8 EUR, cafeaua am primit-o din partea casei si omica inghetata de persoana. Taverna este in drumul spre centrul statiunii visavi de port, inainte de inceperea aleii cu magazine. Puteti beneficia de reduceri aproape la toate tavernele, in Limenaria am obtinut chiar 20% ceea ce a fost foarte bine.

4. plaja - la hotel plaja nu este amenajata sunt multi arici, dar am descoperit in ultima zi ca mai sus de hotel este o bucata de plaja care are nisip pe o distanta mare in apa si nu sunt arici. O plaja buna este Aqua Beach asezata dupa taverna Mythos, sezlongul si umbrela sunt gratis cu conditia sa iei ceva de consumat, foarte bune cocktailurile de fructe la pret de 3.5 EUR. Cam la toate plajele in Thassos esti conditionat de consum de bauturi sau mancare pentru a avea sezlong si umbrela gratis ceea ce mi se pare un beneficiu. Doar la plaja din Golden Beach inchirierea 2 sezlonguri + umbrela costa 5 EUR si normal consumi ceva pe banii tai.

5. excursii - nu ne-am incumetat la nici o excursie prezentata de agentie deoarece ni s-a parut mai convenabil sa inchiriem masina si sa ne plimbam unde vrem noi, avand cu noi harta Thassos si numeroase notite de pe forumuri. Excursia este cam 30 EUR - turul insulei cu autocarul, o zi la Kavala ceea ce se poate face si personal cu autobuz pana in Prinos si de aici feryyboat pana in Kavala 2 1/2. Noi am inchiriat masina 25 eur/zi, km nelimitati si benzina noastra, mentionez ca este suficient inchirierea pe 2 zile pentru avedea tot ce se poate vedea si pentru a face si baie la plaja care va place. Se pare ca o data cu inaintarea in sezonul de vara pretul creste la inchiriere deci sa nu aveti surprize daca pretul o sa fie mai mare. Am inteles de la persoane care au luat seara greceasca si care are loc intr-un sat vechi undeva in munte ca a lasat un gust amar.

6. locuri minunate - Plaja Aliki care este aprape de Manastirea Archagelos undeva in sudul insulei, este o plaja intre stanci unde inchirierea sezlongului este gratis in schimbul unui consum pe plaja. Plaja este accesibila in apa, nu sunt arici, nisipul este fin, apa foate clara.

- Manastirea Archagelos - la care primiti haine - fusta sau pantaloni lungi si bluza daca sunteti imbracati in bretelute si pantaloni scurti - manastire care nu este de vizitat toata, are un peisaj mirific la mare, sunteti serviti cu rahat.

- Limenaria este un oras super frumos

- din orasul Potos puteti merge vreo 10 km pana la orasul vechi, inspre munte, Theologos, este un orasel pustiu cu stradute inguste si cu cateva taverne unde esti primit foarte bine

- in preajma orasului Ska Marion am gasit o plaja superba se numeste Atspas Beach, este o plaja foarte linistita aflata intr-un golf, apa este foarte curata, nisipul fin, se poate merge in apa mica o distanta foarte mare, este un peisaj minunat cu stanci langa si barci si iahturi pe apa, singura problema este ca nu este nici o taverna si inchirierea sezlongurilor costa, deci e bine sa aveti la voi o umbrela de plaja si o geanta frigorifica - merita pt ca este un peisaj minunat. Nu am gasit aceasta plaja pe harta de plaje deci incercati si gasiti indicii pe net. Pe sosea este un indicator mare cu numele plajei deci nu o sa o ratati daca sunteti atenti.

- plaja Golden Beach la care puteti ajunge si cu autobuz care are statia la o straduta de hotel si cuf ferry taxi din centrul statiunii este o plaja foarte intinsa la care se achita inchirierea sezlongurilor si unde sunt valuri.

Peisajul este minunat pe toata insula, merita sejurul deci va urez concediu placut tuturor. Mentiune - sunt supermarketuri la care preturile sunt mult mai mici decat la magazine ca ex. apa plata pe plaja 1 EUR/1 litru la supermarket am luat bax de 6 sticle cu 1.80 EUR.

Trimis de florip in 30.06.12 13:08:18
Validat / Publicat: 30.06.12 15:49:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu-Paleokastritza-hotel Paleokastritza

VIZUALIZĂRI: 5908 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florip); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 cocktail la plaja Aqua Beach

[29.12.12 09:18:40]