ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2012
ÎNSCRIS: 27.01.10
JUN-2012

Messonghi Beach Hotel = concediu reusit

Kalimera!

Ieri am revenit din sejurul petrecut la Messonghi Beach si va pot da ultimele informatii si impresii.

Drumul cu autocarul dureaza in jur de 14-15 ore din Bucuresti pana in port la Igoumanita la ferryboat cu pauze de 20 min la 3 ore. 2 ore apoi faceti cu ferryboat-ul din Iguamenita pana la Kerkyra. Turistii ptr MB vor fi debarcati in fata hotelului ultimii dupa o tura facuta cu autocarul pe la celelalte statiuni unde mai sunt turisti in autocar. Ckeck-in se face imediat totul fiind pregatit din timp. Completati un formular ptr fiecare camera, va pune bratara si primiti cheia camerei. Turistii din Romania sunt cazati in aripa Riverside cladirea Le Jardin. Camerele curate, mobilier traditional (se incearca imitarea stilului clasic grecesc).

Plaja proprie este din nisip cu mici pietricere dar nu f multe, cu sezlonguri (3E pe zi) umbrele din lemn rasinoase cu masuta si scrumiera (un ghiveci cu nisip) pe care in fiecare dimineata lucratorii plajei le goleste de resturi, palaria din stuf.

Apa f limpede si curata la intrare este o portiune de 10-12 m cu nisip si pietre apoi numai nisip. Poti admira in apa toata ziua pesti.

Beach bar de la 10-17.30 cu gin, ouzo, vodca, coniac, bere, vin alb si rosu, sucuri acidulate si fara, cafea, ceai, sirop.

Mancarea la restaurant diversificata, avand de unde alege orice mofturos ceva sa fie satifacut cu o exceptie ptr cei care sunt "morti" dupa ciorba, aici nu puteti servi decat seara decat supa minestrone, supa crema de morcovi si numai seara. Preparate din carne de porc, pui, miel, iepure, carne tocata cate 2-3 feluri combinate alternativ. Peste la fiecare pranz si cina un preparat. Preparate din paste fainoase, orez, legume, salate diverse si nelipsita tzatziki.

Seara se tine spectacol de divertisment in fata terasei de la barul hotelului central. Resortul are 4 piscine (1 exclusiv ptr copii), piscina cea mare are 2 topogane.

Pentru cei care doresc sa faca croaziere au doua variante functie de ceea ce isi doresc; Pot opta pentru croazierele organizate de tour operatorii cu care au incheiat contracte dar costa mai mult (38 E) cu plecari o data pe sejur cu ghid care iti explica pe langa ce obiective turistice treceti pe timpul croazierei sau cu vapoarele particulare din port Messonghi River cu plecari zilnice (20 E).

Pentru turul insulei cei care vor sa inchirieze masini aveti o multime de birouri ptr inchiriat. diferenta la pret nu este mare de la un birou la altul dar conditiile difera. Unele unitati au in dotare inca masini mai vechi dar majoritatea si-au reinnoit parcul auto.

Pentru mai multe informatii referitoare la inchirieri sau orice va poate ajuta pentru un sejur reusit va mai pot da si alte amanunte din trairile mele la acest resort.

Sper ca aceste informatii sa va linisteasca temerile in privinta sistemului all inclusive al acestui resort.

Noi am fost foarte multumiti de acest resort si il recomand cu caldura.

Pentru a intari cele afirmate mai sus voi posta si o serie de poze si clipuri.

Sper ca aceste informatii sa va fie de un real folos, asa cum au fost si postarile celorlalti utilizatori, care la randul lor au postat si mie mi-au fost intradevar de ajutor!

Voi posta alte review despre croaziera la insulele Paxos si Antipaxos si turul insulei Corfu.

Trimis de Sorinakis in 30.06.12 11:15:43
Validat / Publicat: 30.06.12 15:28:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Sithonia, Metamorfosis

VIZUALIZĂRI: 4953 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sorinakis); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cladirea Poseidon
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[01.07.12 11:36:49]

Ma bucur ca in sfarsit gasesc o serie de impresii complexe si pozitive despre hotel. Pe 30 iulie ajungem si noi in Corfu la Messonghi. Nu pot sa spun decat ca, abia astept! Am notat deja pe lista de excursii Turul Insulei, iar in ceea ce priveste Paxox/Antipaxos se viziteaza impreuna in cadrul aceleiasi excursii?

Si ce alte excursii se mai pot efectua pe insula? Si la ce preturi gasim excursiile.

Multumesc anticipat!

cristinacraiova
    [02.07.12 11:31:38]

Felicitari! Un articol complet despre un hotel unde as vrea sa merg! Votat!

innu
    [03.07.12 14:35:45]

@eu20elenita: Si noi tot atunci avem sejurul la messonghi. Sper sa nu fim dezamagiti.

[03.07.12 15:56:50]

@eu20elenita: Croaziera cuprinde ambele insule. Distanta intre cele cele insule este de numai 2 mile marine. Turul insulei se poate face in mod organizat cu tour operatorul cu care ai contract contra sumei de 38 Eu de pers. Avantaj la aceasta este ca ai ghid care iti explica fiecare obiectiv. Daca iti scoti informatii de pe net despre principalele obiective e mai frumos si rentabil sa inchiriati o masina.

Din portul Messonghi care se afla pe raul care trece pe langa Hotel se fac croaziere la pretul de 20 Eu de pers.

Daca vrei mai multe info despre croaziera mai am o postare despre aceasta: " Croaziera la pesterile albastre din Paxos "

[03.07.12 18:54:48]

@karsor: Multumesc inca o data pentru informatii! Dupa lucrurile descrise de tine, mai mult astept sa ajung pe insula

@innu: in ce perioada mergeti in corfu?

innu
    [03.07.12 19:09:24]

@eu20elenita: pe 30 iulie avem plecarea

[03.07.12 22:38:35]

@innu: si noi la fel. Pe 30 trebuie sa ajungem in Corfu.

[04.07.12 11:59:06]

@eu20elenita: Concediu placut!

crismar2011
    [06.07.12 15:52:09]

buna ziua am si eu sejur cu autocarul la acest hotel in august, daca puteti sa mi trimiteti si mie un mesaj privat cu firma prin care ati fost, cate locuri a avut autocarul? daca stiti, au fost ocupate si ultimele locuri de pe bancheta din spate? eu am locul nr 47 si cred ca este undeva pe bancheta din spate.Si inca ceva poze cu complexul in care ati stat nu aveti?cladirea Le Jardin din cate am inteles.va multumesc anticipat

lari geo
    [18.07.12 09:59:40]

se pare ca multa lume pleaca in corfu in aceasta perioada, si noi plecam pe 30 de aici dar o sa ajungem pe 1 concediu placut tuturor!!

lari geo
    [18.07.12 19:03:50]

Multumim pt ecou, o sa ne fie foarte folositor: d, as vrea sa te intreb parcul auto este in messonghi? la ce pret ai inchiriat masina? am vazut ca anul trecut era 1,78 euro benzina, anul acesta la fel este? noi am vrea sa inchiriem masina pt kerkyra si de acolo sa mergem sa vedem anumite plaje... cum nu cunoastem traseul, ma intreb daca masiniile de acolo au gps? sau ne luam o harta ceva?

[01.08.12 15:19:27]

@lari geo: de la firma vi se da o harta. la agentia de la care am inchiriat masina ai asigurarea inclusa in pret, fara limita de km si ai obligatia ca sa predai masina cu atata combustibil cu cat ai luat-o. Daca rezervorul este jumate tot atat trebuia sa ai cand o predai. Ptr a sti cat sa pui functie de nr total de km parcursi faci media pe 6.5 7 L 100 Km, cam asta e consumul mediu cu aer conditionat pornit.

crismar2011, cristinacraiova, eu20elenita, innu, lari geo, Sorinakis
    Alte impresii din această RUBRICĂMessonghi Beach Resort: