ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2012
JUN-2012
single

Hotel Relax Inn Buggiba Malta

Kurt Calleja - This Is The Night

Hotelul este clasificat in Malta la 3 stele. De fapt este de 2. Are 5 etaje, lift. Terasa este prevazuta cu spatiu de plaja, dotat cu o f. mica piscina, cabina cu dus, chiuveta, wc. Dotarile sunt cele strict necesare. Pe terasa citeva masute si scaune, dar ceea ce intereseaza este privelistea asupra unei parti a statiunii, precum si marea...

Este curat, lenjeria si prosoapele sunt schimbate zilnic. Desi mobilierul este usor obosit, curatenia este cea care conteaza. Este prevazut cu aer conditionat, tv (CNN, BBC, RAI UNO si inca citeva numere), radio cu ceas, frigider, un ibric, cescute-lingurite pentru un ceai sau o cafea facute-n camera, balcon generos,scaune (vedere la strada sau spre mare de la etajele superioare (4-5). Spatiu suficient in camera. Baie cu uscator de par. Mic dejun fara fructe proaspete (!!!), salam, cascaval, brinza, iaurt, gem, unt , vreo patru feluri de piine, fructe in compot, lapte, cafea, ceai, prajitor piine, sucuri la dozator... Suficient! Cina este proaspat pregatita si diferita in fiecare zi. Trei tipuri de mincare, cu trei tipuri de carne (pui, peste, pork). Primul fel, supa sau paste , salata, iar felul doi, mincare gatita cu carne diversa. Nu abunda in legume. Desert: inghetata (vanilie, capsuni, ciocolata), felii de prajitura cu crema de lamiie, ciocolata, caramel, creme caramel (la cutie), salata fructe conservate, parfait. Nu toate in fiecare seara, ci de-a lungul unui sejur. S-a repetat mai des prajitura cu crema, inghetata, care pot fi combinate dupa preferinta. Se serveste la masa supa si pastele. Salata se alege de fiecare din spatiul amenajat, felul doi se cere bucatarului. Bauturile se platesc.

Apa din hotel nu este potabila. Un bidon de 5 litri = 2,50, o sticluta de 1/2 litri= 0,65, un bax de 6 sticle= 2,50.

Acces rapid in centrul statiunii, in piata centrala, un fel de parculet unde au loc evenimentele serii. Pot fi spectacole cu muzica peruana, muzica diversa (cu diverse formatii), ecrane pe care se pot urmari... meciurile!

Restaurantul cel mai cautat, Angelo. In fiecare seara era coada la intrare. Spatiu de dans colectiv, la o terasa pe faleza... Interesant! Si lumea chiar dansa. Un soi de Water Parc cu diverse jucarii, mai ales pentru copii, dar nici adultii nu lipseau. Plaja stincoasa, intrarea in mare pe scari metalice, ca in piscina. Personal amabil. Afacere de familie.Raport bun calitate-pret.

Cam atit imi amintesc in graba! Daca sunt intrebari, daca stiu raspunsul, voi completa cu placere.

Webmaster, Kurt Caleja - This is the night - please ! :-) Grazzi

Trimis de Swan1 in 29.06.12 23:15:21
Validat / Publicat: 30.06.12 01:18:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALTA

VIZUALIZĂRI: 4194 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Swan1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera

[30.06.12 01:18:15]

Am adaugat piesa solicitata. Auditie placuta!

[30.06.12 10:22:18]

@webmaster15:

Multumesc frumos, Webmaster15!

Alb
[14.01.13 01:43:18]

imi place cum descrieti foarte real

[14.01.13 21:43:56]

@Alb: Multumesc! Ca un reporter intr-un teatru de operatiuni! : -)))

gigioc
[16.06.14 21:36:55]

Salut. Mă interesează o expediție in malta si am pus ochii pe acest hotel.

Vreau sa fac și putin turism cultural ca sa zic asa, putina plaja și baie si normal sa ma relaxez.

Acum din ce am citit despre acest hotel

= vizite: este oarecum departe de valeta dar nu i problema ca poti merge cu busul

=relaxare: lumea spune ca e pe o strada aglomerata unde se petrece pana dimineața. Deci nu prea ar fi recomandat.

=plaja: găsesc pt doua zile undeva o plaja normala? Intrare in apw normal nu ca la ștrand. Nu vreau sa fac croaziera cu barca pt ca îmi este rău.

Mersi pt răspuns

[17.06.14 11:42:11]

@gigioc: Salut! Este la ceva distanta de Valetta. Am ajuns acolo cu excursie cumparata de la agentia de pe colt, vis-a-vis de plaja oarecum amenajata, in stg parcului, privind spre mare.

Strada poate fi considerata aglomerata, lumea petrece la barul din apropiere pina la ore tirzii, dar somnul - cu dopuri antifonice - nu este bulversat. Este insa departe de ''centrul'' statiunii considerat a fi spatiul cu parc si terase, jur-imprejur, unde lumea se aduna seara pentru activitatile organizate de municipalitate (cred eu), plasat in fata marii si spre promenada.

Plaja normala, amenajata, larga, cu nisip, este Golden Beach, spre Saint Julien sau cea din Buggiba, amenajata cu paturi si umbrelute (apartine unei terase si cred ca e cu plata), chiar la iesirea pe promenada (intrarea in mare pe scari) sau mai putin amenajata, (cu intrare directa in apa) in partea dreapta (stind cu fata catre mare) cum mergi pe promenada, trecind prin dreptul Water Park (vezi poza).

Malta nu-i o destinatie nimerita pentru plaja, in opinia mea. Sunt prea multe de vizitat, este mult prea cald - pot fi si 50 grade uneori -, iar briza este doar la malul marii !

Temperaturile sunt mari, de aceea n-am ales plimbari cu autobuzele locale, ci excursii cu autocarul spre citeva destinatii, la preturi rezonabile si negociabile.

Daca totusi alegeti acest mod de calatorie, achizitionati card-uri de calatorie pe zi/saptamina si retineti ca orarul curselor nu este respectat cu strictete.

Vacanta placuta!

Alb, gigioc, Swan1