ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2009
JUL-2009

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

'Ospitalitate' cretana

Cateva impresii despre mistral pe care le-am scris pe un alt site si pe care m-am hotarat, la sugestia unui alt forumist, sa le public si pe amfostacolo. Ne-am intors de la Mistral...

Am ajuns dupa o zi ingrozitor de obositoare, mai ales pentru copii, la ora 21. 30 in hotel. Cred ca am facut mai bine de 2 ore de la heraklion pana in istron. Cei de la receptie s-au comportat ok in prima seara, ne-au asteptat cu masa de seara, au fost zambitori, draguti. Prietenii nostri, care calatoreau cu 2 copii au primit o camera in golden wings (aripa lor de lux, sa-i zicem) foarte frumoasa, cu o terasa mare, dar si camerele din aripa principala a hotelului erau mai mult decat ok. Copiii curiosi si fericiti ca au ajuns, in sfarsit, au inceput sa se joace, evident un pic galagios; o cucoana de targ de europa impreuna cu sotul ce purta papuci si sosete si care putea de la o posta a transpiratie si parvenism a suferit o criza de isterie, si, se pare, a cerut la receptie o alta camera, departe de presupusa viitoare galagie a copiilor. Din momentul asta s-a rupt filmul cu cei de la hotel. Au facut pe politistii non stop cu copiii. Nu aveau voie sa faca mai nimic in conditiile in care la urma urmelor, spre deosebire de turcia unde nu am platit nimic pentru copiii si la hotel existau nenumarate posibilitati de distractie pentru copii, aici am platit mai mult de jumatate din pretul pentru un adult si nu aveau nimic cu ce sa-si umple timpul. Ingrozitor!

Se purtau mizerabil. In afara de aceasta atitudine politieneasca aveau si un tupeu fantastic. Intr-una din dimineti prietena noastra a luat intr-un servetel un miniminimini croissant (fetita ei nu mancase nimic la masa de dimineata si plecam pe plaja la vai). A fost un moment de-a dreptul penibil, desi, as spune, ca pentru ei. Idioata de la receptie a venit si a facut un mare circ, motivand ca, citez "managementul nu ne permite". Incredibil. Sau daca ceream la bar mai mult de un pahar de apa sau suc, evident si pentru copii, ne intrebau cate persoane suntem, daca ceream la 3 un hot dog ne intrebau daca am pierdut masa de pranz. Oameni mai nesimtiti decat la acest hotel si cu un comportament asa de urat fata de copiii, chiar nu am mai vazut si crede-ma, am fost in locatii muuuult peste acest mistral. In fine... Acesta a fost MINUSUL, alaturi de orarul de zbor, al vacantei.

Acum sa-ti povestesc de lucrurile frumoase care nu ne-au lasat sa ne stricam vacanta. Creta cred ca este minunata. Noi am vazut o mica parte, dar am ramas impresionati de peisaje si de apa marii.

Am inchiriat din agios un renault scenic de 7 locuri si ne-am plimbat 3 zile (la knossos, acvariu, aqua park si pe plaja la vai). Copiii s-au simtit super la acvariu, dar si la parcul de distractii (nu este el asa de reusit ca cel din kusadasi, dar e ok). cel mai mult ne-a placut pe plaja la vai, nici pe departe asa zisul kich de care tot citeam pe forum. Este un peisaj de vis si e atata liniste pentru o plaja asa de frumoasa! Drumul pana la plaja la vai presarat cu leandrii ce parca rasarisera in stanci, este inedit.

Ne-a placut foarte mult si agios nikolaos, desi putin aglomerat. L-am vazut prima data ziua si parea doar ok, apoi am fost si l-am vazut noaptea. Este minunat! recomand tuturor celor care merg in creta, dar mai ales acelora care merg in se cretei sa ajunga si in acest oras.

PLAJA. Un alt capitol care ne-a incantat. Desi drumul pana la plaja hotelului este un pic enervant, noi am fost super incantati de ea. Amfacut plaja pe partea dreapta cand cobori si am avut parte de multa liniste, de nisip fin, de apa calda si curata.

Concluzii

Hotelul MISTRAL MARE din ISTRON este curat, camerele sunt mari, prosoapele sunt schimbate regulat, mancarea este ok, dar este un hotel TOTAL NERECOMANDAT familiilor cu copii. Nu are nici un fel de posibilitati de distractie pt acestia, nici macar un amarat de topogan, de altfel eu nu am inteles ce inteleg ei prin all inclusive, doar mancare si bautura, oarecum, la discretie? ? ? ? ? ? ? ? ? Jalnic!

Creta este minunata, peisajele sunt de vis si merita macar o data in viata sa te mai intorci.

Trimis de alisoaica in 26.07.09 20:51:24

VIZUALIZĂRI: 6016 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alisoaica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

andreimire
[27.07.09 16:18:14]

Ok... de "all inclusiv" la greci s-au plans o gramada care au "trecut" inainte pe la turci... pe mine oricum nu ma interesa partea asta. Noi cand mergem luam doar micul dejun... calatorii, etc, nu vrem sa fim legati de mese.

Insa pentru experienta voastra legata de copii... hmmm, ma tenta anul asta sa mergem la mistral mare (era pe lista de posibilitati, am ajuns in final la Alkyon - Corfu) dar... ma indoiesc serios ca ne vom mai duce acolo...

alisoaicaAUTOR REVIEW
[27.07.09 20:43:30]

daca ma intrebi pe mine, care am "trecut" inainte pe la turci si nu numai, da, cred ca ei, turcii, au inteles cum e cu turismul de buna calitate, insa nicio secunda aici nu este vb de o comparatie intre turismul de tip all inclusive practicat de greci si cel de turci (cate topogane au grecii cate turcii, cate animatoare au grecii, cate turcii, ci de intelegerea CORECTA a acestei notiuni.

All inclusive nu inseamna sa mananci si sa bei cat poti in sistem bufet suedez, despre asta era vb.

Si mai era vb de ceva ce aici nu am simtit: amabilitate si atentie pt copii, la urma urmelor si ei erau tot oaspetii hotelului MISTRAL

andreimire
[27.07.09 23:05:23]

ia-o incet... inteleg ca iti creste tensiunea cand discuti de ei... crede-ma stiu foarte bine ce inseamna un concediu petrecut intr-o atmosfera ostila... poate chiar prea bine...

alisoaica, andreimire
Alte impresii din această RUBRICĂMistral Mare Hotel: