ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.03.2008
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 07.12.07
SEP-2006

Hotel dragut, dar vreme ploioasa

Eu si cu nevasta mea am hotarat sa stam la Hotelul Gergana din Albena, Bulgaria deoarece era situat in partea mai linistita a statiunii, pe plaja, intr-un loc ideal.

Receptia hotelului este spatioasa, aerisita, iar ca un efect special ce mi-a placut, podeaua era facuta dintr-un material transparent gen plexiglas, iar sub podea era imitata perfect plaja, aveai impresia ca pasesti pe ea! In aceeasi incapere se afla barul de pe hol, unde se aflau multe scaune confortabile si normale, si inalte, de bar.

Camera noastra avea dimensiuni rezonabile, era indeajuns de mare si avea vedere la mare, caracteristica pe care v-o recomand si voua. Era curata si bine mobilata, dar paturile sunt foarte, foarte tari. camera noastra a mai avut insa un dezavantaj, se afla chiar vizavi de administratia hotelului din cadrul camerei de receptie, deschisa non stop, si in care era un du-te-vino permanent, deranjant in special in timpul noptii. Oricum, a fost amuzant ca atunci cand am ajuns, nu am stiut unde era camera, iar bagajul, constand dintr-o singura geanta, ne-a fost preluat de un baiat de la hotel, care practic a avut de dus pe roti un bagaj cam 15 metri, lucru pentru care a pretins si bacsis!

Hotelul are un restaurant foarte mare cu bufet suedez, dar ca sa ajungi la el trebuie sa iesi din hotel putin, lucru care se poate dovedi neplacut daca ploua. Micul dejun se poate lua oriunde in cadrul restaurantului, iar pentru cina ti se rezerva o masa, la care vei sta tot timpul sejurului. Chelnerii bulgari sunt cam tacuti, si vorbesc destul de putin engleza, asta poate si din cauza faptului ca oaspetii hotelului sunt in proportie de 90% din Germania. Preturile la vinuri, care sunt bune, mi s-au parut rezonabile pentru un asemenea complex hotelier, costa cam 4 lire sterline sticla. Per total, as putea spune ca mancarea a fost medie inspre buna si in acelasi timp indestulatoare. Nu am intalnit situatii in care sa ramai fara sa ai ce manca, macar peste si chipsuri, si tot era de mancare ceva.

Au un serviciu de masaj la hotel care te costa 12 lire sterline pentru intreg corpul. Din pacate, spatiul e cam stramt si nu prea ai parte de intimitate, doar o perdea te separa pe tine de un alt client.

Plaja ce se afla imediat in apropierea hotelului este curata, dar plaja de nudisti, care se afla la 5 minute distanta spre dreapta fata de hotel, este plina de gunoaie. Asta si datorita turistilor, care ar trebui sa stranga dupa ei cand pleaca de pe plaja....

Din fata hotelului se poate lua un fel de trenulet pentru turisti, care te duce pana la statia de autobuz sau pana in centrul Albenei contra unui pret de 2 leva. Pleaca din 20 in 20 de minute pana aproape de miezul noptii. In Albena, sunt baruri, restaurante pentru turisti si un mic muzeu botanic, cu insecte, soparle etc , toate acestea pe traseul trenuletului.

Exista de asemenea un restaurant aproape de hotel, numit "Old Oak", pe care vi l-as recomanda la toti pentru mancarea specific bulgareasca buna, la preturi rezonabile, chiar mici. Iti gatesc si vegetarian, la cerere, chiar daca nu e in meniu nimic de genul asta.

Din pacate, vacanta noastra a fost stricata de vremea rea, cu furtuni, nori negrii si ploaie. A fost pentru prima data cand a trebuit sa ne cumparam haine groase in vacanta. As recomanda acest hotel daca vreti sa petreceti o vacanta relaxanta, pe plaja, intr-o statiune linistita.

BananaSmoothie, Anglia

Trimis de alinviola in 03.03.08 04:53:38

VIZUALIZĂRI: 2268 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinviola); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

• Alte impresii din această RUBRICĂGergana Hotel: