ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2012
ÎNSCRIS: 05.01.08
MAY-2012

Dubai - un loc unde vreau sa revin! (partea a 2-a)

Mall of Emirates -continuare de aici

Si aici se poate ajunge cu metroul, exista o statie cu acelasi nume, exista intrare direct in mall printr-o pasarela cu aer conditionat si benzi transportoare). In acest mall exista Carrefour. Pe langa Ski Dubai, mai exista Magic Planet! Aici chiar ca esti mancat daca ajungi cu copilul!!! E pericol oricum si pt. cei mai mari... noroc ca eram obositi rau cand l-am descoperit. Tot felul de jocuri, simulatoare, masinute, invartitori, roboti... absolut tot ce va trece prin cap.

IBN BATTUTA MALL – acesta este situat mai spre capatul liniei rosii de metrou, statia ii poarta numele, nu se intra direct de la metrou, dar este aproape. Este impartit in 6 zone: China, India, Egipt, Tunisia, Persia, Andaluzia... mi-a placut si asta foarte mult, ba chiar am fost de 2 ori ca si in celelalte, desi este al naibii de departe. Fiecare zona are arhitectura tarii respective, ba chiar si mirosurile sunt adecvate pt. fiecare zona. Mi-am amintit cu drag de Egipt, imediat am simtit mirosul ) Aici exista un supermarket Geant cu preturi foarte bune la electronice si jucarii. Am cumparat multe de aici pt. cel mic. Tot aici, dar si in Mall of Emirates exista un Toystore unde am pierdut foarte multa vreme sa-i luam cadouri copilului. Magazine de electronice cu produse originale sunt cele numite Sharaf DG. Cred ca exista in toate mallurile, ba mai mult aveam unul peste drum de hotel. Aveau preturi bune la aparate foto, telefoane, accesorii, laptopuri si dau garantie internationala. Nu am cumparat decat ceva accesorii la care nu prea ma intereseaza garantia, dar banuiesc ca daca e internationala... le poti da intr-un service si in tara.

ALTE MALL-uri: Deira City Centre, Wafi, Marina Mall si Burjuman Mall – pe la astea nu am fost decat cate 1 data, nu au chestii asa spectaculoase ca celelalte, insa Burjuman Mall este cel mai aproape de hotelul unde am stat si a fost primul care ne-a iesit in cale. Toate au 2-300 de magazine, poti merge in dubai numai la shopping fara probleme! Pe astea doar le-am frunzarit asa... sotul meu nu mai vroia in malluri, era scarbit total  Marfa din magazine difera de ceea ce exista la noi, in foarte putine magazine de firma am vazut cateva haine ca la noi. Chiar si la jucarii sunt altele, desi anumite marci exista si la noi...

SOUKURI (PIETE sau BAZARURI)

GOLD SOUK, SPICE SOUK si SOUK-ul de parfumuri sunt toate situate in Deira, la nord de Creek. Aici este defapt Old Dubai si dupa ce le vezi realizezi practic contrastul intre zona noua cu cladiri moderne si arhitectura spectaculoasa si zona unde isi are radacinile Dubaiul. Inca de la traversarea creek-ului cu abra realizezi ca te asteapta ceva diferit. Gold Souk este cu siguranta cel mai remarcat de aici. Sunt aproximativ 300 de magazine efectiv ticsite cu aur! Cu bazarurile din lumea araba sunt obisnuita, am fost si in Istanbul, dar aici cred ca m-a impresionat in primul rand cantitatea de aur expusa in vitrine. Modele evident sunt de toate felurile, modele arabesti dar si occidentale. Daca vroiai sa cumperi ceva aveai mari probleme...

Souk-ul acoperit Deira si Souk-ul acoperit Bur Dubai sunt 2 bazaruri cu tot felul de textile colorate ca toate de prin alte tari arabe, doar ca mult mai incarcate. In cel din Bur Dubai am vazut ateliere de croitorie cu materiale la metru... cica iti faceau ce vroiai, aveau cataloage de unde sa te inspiri, etc.

Acum o sa va mai povestesc cate ceva despre alte atractii de pe unde am mai fost.

Aquaventure Atlantis Aqua Park – am ajuns intr-o dimineata cu taxiul la ora 10, adica fix la deschidere. Am zis sa prindem toata ziua... Am platit la intrare: 210 dhs/pers, 40 dhs/seif si 200dhs pt. consumatie. Din astia 200 pt. consumatie, la sfarsit, daca iti mai ramaneau iti erau restituiti. Ne-au pus bratari la mana care aratau ca un ceas de plastic si cu astea puteai deschide seiful sau sa platesti la mancare. Si pt. ca tot sunt la capitolul preturi... am platit pt. 1 masa (2 persoane) 100 dhs. Manacarea era peste tot tip fast-food: hamburgeri, pizza, hot-dogs, cartofi prajiti, etc. Am cumparat un pahar de plastic de 750 ml (l-am masurat acasa, ca pe el nu scrie cat are) pe care am dat 40 dhs si apoi ai reumplerea numai 5dhs cu orice suc din gama pepsi. Am facut noi o socoteala rapida si ne-am gandit ca asa va fi mai avantajos... Paharul iti ramane suvenir si il poti lua cu tine la aqua-park ori de cate ori mergi. Cred ca am o poza cu el. Oricum, pe caldurile alea... desi ne-am dat pe toate toboganele, tot morti de sete eram.

Aqua-parkul are o zona pt. copii, aproape de intrare, numai ca nefiind cu copilul nu am frecventat-o. Mai exista zone cu sezlonguri de unde poti incepe un tur cu colacul si o plaja la mare. La plaja nu prea era nimeni... am fost un pic, am facut o baie prelungita si ne-am reintors la distractia cu colacele. In afara de Leap of Faith, care este celebrul tobogan de unde cobori aproape vertical si apoi ajungi intr-un tub transparent ce trece printr-un bazin cu rechini, restul toboganelor sunt doar pt. dat cu colacul. Sunt tot felul de canale pe unde umblii cu colacul, unele mai lente, unele mai rapide si poti avea surpriza sa nimeresti ca te ridica cu o banda rulanta si ajungi din canalul de apa direct la tobogan. Senzatia este foarte misto, ne-am dat toata ziua... Singura mea dezamagire este ca nu au si altceva (o piscina mare pt. sarituri de exemplu, un jacuzzi ceva... o palnie, un plan inclinat, etc). Eu am ca termen de comparatie aqua-parkurile din Kusadasi (Aqua-fantasy si Ada Land) care pana acum, in topul meu, se afla tot pe primul loc. Am mai la aqua parkuri si prin alte tari, insa tot astea doua sunt number one.

Monorail-ul de pe Palm Jumeirah – l-am luat cand am plecat de la Aquaventure. Costa 15 dhs/sens, daca iei dus-intors este 25 dhs/pers. Am luat doar un drum. Iesirea este undeva, pe un bulevard principal (nu mai retin numele) la baza palmierului. De aici nu exista alta posibilitate sa pleci decat cu taxi-ul. Scria ceva la iesire de un shuttle bus gratuit, dar numai pana la ora 17 sau 17:30. Nu mai era disponibil oricum, noi pe la ora 18 deabia iesisem din aqua-park.

Dubai Zoo – este situat pe Jumeirah Road, l-am reperat cand ne intorceam de la Jumeirah Beach Park, este un pic inaintea Moscheei Jumeirah. Intrarea costa 2 dhs/pers si au o gramada de specii de animale, reptile... mai multe ca in gradina zoologica din Bucuresti. Merita sa intrati mai ales daca va este in drum... in maxim 2 ore ati vazut tot.

Heritage & Diving Village – intrarea este gratuita, este amplasat pe malul din Bur Dubai, langa gura canalului. aici puteti vedea cum arata Dubaiul pe cand era un simplu sat: corturi beduine, obiecte de decor, ustensile de gatit, barci si alte instrumente specifice pescuitului.

De aici merita sa va plimbati pe jos pe malul Creek-ului sa descoperiti Casa Seicului Saaed- este situata la scurta distanta de Satul Taditional de mai sus, intrarea este ieftina, cred ca 3 sau 5 dhs. pers, apoi daca mergeti mai jos, treceti de locul de traversare cu abra, apoi prin Souk-ul Bur Dubai si ajungeti la Muzeul Dubai – situat in Fortul Al Fahidi, unde puteti vedea cum a evoluat Dubaiul in 40 de ani, iar dupa muzeu ajungeti la Bastakiya (aflata chiar in sensul giratoriu din apropiere) unde la fel... puteti sa va faceti o idee despre cum arata Dubaiul in trecut. Turnurile de vant mi s-au parut foarte interesante si cred ca erau foarte utile, tinand cont de caldura din zona. Nu vi le mai descriu in amanunt ca si asa cred ca m-am lungit cam mult si merita sa le descoperiti singuri daca veti vizita Dubaiul. Scuzati-mi eventualele greseli de scriere, mare parte l-am scris asta-noapte si acum l-am finalizat.

Sunt multe pentru care vreau sa ma reintorc in Dubai, iar cand o voi face va fi cu siguranta in perioada noiembrie-martie (cel mai tarziu), voi inchiria masina si daca voi avea bani suficienti as vrea sa stau intr-un resort pe malul marii.

Vacante frumoase tuturor!

Trimis de Angelinne in 28.06.12 18:58:56
Validat / Publicat: 28.06.12 22:07:44
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 8180 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Angelinne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 IBN Battuta Mall- Zona China

Angelinne [29.06.12 00:58:16] »

Am incarcat in total la cele 2 review-uri 80 de fotografii... imi e foarte greu sa caut, sa fie si fara "personaje", cred ca am peste 4000 de poze... daca va intereseaza ceva anume... just ask!

incerc sa mai adaug cand mai gasesc un pic de timp

pedro35 [14.11.12 12:05:44] »

Felicitari! asta da rewiew! mi-am permis sa-l distribui si la mine pe facebook...

Angelinne [14.11.12 19:49:20] »

@pedro35: ma bucur ca ti-a placut si sper sa fie de folos tuturor, asa cum si eu am "profitat" de informatiile altora

Vacante frumoase!

dianette [09.01.14 23:48:10] »

Foarte bun review-ul, noi plecam saptamana viitoare si mi-am notat o multime de lucruri. Multumim!

dianette [10.01.14 00:10:36] »

Foarte tare, am descoperit acum ca in Egipt, acum cativa ani, am stat la acelasi hotel ca si tine (Palm Beach)

Angelinne, dianette, pedro35
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: