ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2012
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 15.05.12
MAY-2012

Vila Athena - peste asteptari

Am fost in Corfu, Paleokastritsa la sfarsitul lunii mai, impreuna cu 2 cupluri de prieteni, fara copii. A fost prima vacanta "in doi" de aproape 4 ani de cand avem fata. Asa ca eram pregatita psihic pentru o vacanta reusita. Am ales vila Athena in cunostinta de cauza, in ciuda reviw-urilor preponderent proaste pe care le-am gasit pe AFA, pentru ca avea 2 mari avantaje: statiunea Paleokastritsa care m-a impresionat in 2008 cand am vizitat-o prima oara si locatia chiar pe plaja, cu vedere la un golfulet incredibil de frumos.

Avand in vedere ca e doar una din cele 3 vacante programate pentru 2012 am ales varianta "Low-cost", adica bilete cumparate cu mult timp inainte, drum cu autocarul.

Nu e un review depre agentia de turism, astfel ca nu insist prea mult pe acest aspect: drumul a fost ok, lipsit de incidente, gratie celor 2 "asi ai volanului" Dan si Alexandru - cu o singura observatie: am ajuns pe insula la ora 13.30, iar la vila la ora 16.00 pentru ca autocarul a lasat si a luat alti turisti cazati in alte statiuni ale insulei... in conditiile in care uitandu-ne pe harta insulei am vazut ca sunt 24 de km.

Am ajuns, in sfarsit la vila si am primit camerele 16,17,18 de la etajul 1.

Le-am impartit intre noi: camera 18 era Family room - adica avea un dormitor si o camera separata care avea o canapea, un pat single si chicinieta- si am ales-o sa ne fie "living" tuturor.

Dupa cum am spus anterior, aveam asteptari minime privind aceasta locatie, asfel incat am fost placut surprinsa ca am gasit in regula: relativ curatenie (adica curatenie pe sistem grecesc), lenjerie curata si placut mirositoare, bucatarie complet utilata si functionala: plita, frigider cu congelator, filtru de cafea, toaster, vesela din arcopal, oale de inox si teflon in care nu-ti era frica sa gatesti... prize si oglinzi in locuri nimerite, baie cu dus unde curgea apa calda non stop si din prima.

Ne asteptam la ce e mai rau, asa incat ne-am echipat de-acasa cu toate cele necesare unui sejur in regim de self catering: gel de vase, burete, saci, odorizante pentru camere si baie, odorizant wc, dezinfectant, etc.

Curatenie n-am observat sa se fi facut in perioada cat am stat acolo - probabil au considerat ca era curat -, dupa 3 zile ne-au schimbat prosoapele.

Pentru noi care plecam dimineata si veneam seara a fost super ok.

Inainte de a pleca am putut arunca o privire in camere de la parter si mi s-au parut ceva mai mici si mai murdare, decat ce-am avut noi, asa ca pot spune ca am avut noroc de cele mai bune camere ele vilei.

Dar cea mai importanta parte a "locuintei" era Balconul. Privelistea era UOAU! poate cea mai frumoasa dintre cele pe care ne-a fost dat sa le avem dintr-o unitate de cazare. Unul din minunatele golfuri ale Paleokastritsei, cu apa "peticita" si stanci iesind semet din mare. Unul din acele locuri care te fac sa spui: Multumesc Doamne ca ai ingaduit ochilor mei sa vada atata frumusete! si care compenzeaza cu varf si-ndesat eventualele minusuri.

Voi reveni cu poze curand pentru ca nu le am pe acest calculator.

Trimis de anabella_aur in 28.06.12 17:54:19
Validat / Publicat: 28.06.12 19:02:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Paralia Katerini, Thassos, Athena

VIZUALIZĂRI: 3749 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anabella_aur); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.07.12 15:42:03]

Buna Anabella,

Am fost si eu in Corfu de cateva ori si de fiecare data am privit cu jind la turistii care aveau cazare in Paleokastritsa. Cunosc statiunea destul de bine pt. ca am cumparat de fiecare data excursii extraoptionale aici (YellowSubmarin, TaxiBoat, etc.), iar anul acesta vreau musai sa ma cazez in aceasta statiune. Singura vila de la agentia cu care voi merge este Athena, iar daca ai timp, am marea rugaminte sa-mi raspunzi la cateva intrebari:

- ai incercat vreodata restaurantul vilei? cam ce preturi au? daca nu, ne poti recomanda vre-un restaurant cu preturi acceptabile in zona?

- agentia cu care voi merge are preturi cam piperate pt excursiile extraoptionale (aprox. 40euro/pers). stii cumva daca preturile de la agentiile locale sunt mai mici?

-eu am fost doar ziua in Paleo, ce-mi poti spune despre viata de seara/ noapte? gasim restaurante deschise pana tarziu?

-si ultima: crezi ca putem alege camera la etaj sau tb. sa te multumesti cu ceea ce primesti? (nu stiu daca asta tine de agentia de turism sau de reprezentantii vilei)

Iti multumim pt. review si asteptam cu interes raspunsurile tale.

O zi frumoasa,

Raluca

anabella_aurAUTOR REVIEW
[01.08.12 19:58:16]

@raluca2410:

Buna,

sa o iau punctual:

- agentia unde ai gasit acea oferta este singura care ofera cazare la vila athena pentru ca are inchiriata o parte din vila din mai pana in octombrie.

- nu am mancat niciodata la restaurantul Dionysos, oricum preturile sunt de la 7.5-8 E in sus... am mancat la un restaurant chiar langa plaja cu sezlonguri sau pe unde ne mai apuca foamea...

-viata de noapte in Paleo nu exista... sincer noi nu i-am simtit lipsa... am avut o viata de zi atat de intensa incat seara descarcam si vizionam pozele facute in timpul zilei, ne plimbam sau ne relaxam in sunetul valurilor pe fasia de plaja de langa vila, iar dupa 11-12 noaptea am dormit un somn atat de bun cum nu mai dormisem de ani de zile... restaurantele erau deschise pana pe la 11-12 din ce am observat.

-noi nu am luat nici o excursie optionala pt ca ne-am facut propriul program: adica am inchiriat barca cu motor, am platit 90 E in total de la 9.30 la 17,3 perechi, inclusiv benzina. am ajuns la plaje care aveau acces doar dinspre mare... a fost demential... si 3 zile am inchiriat masina si am ajuns in locuri deosebite: Porto Timoni, Logas Beach, Angelokastro, Belvedere, sidari... am fost in locuri in care excursiile optionale nu ajung... si ne-a ajuns mult mai ieftin.

-noi am nimerit camere la etaj fara sa intervenim, dar dupa noi, am vazut un cuplu care a vb cu ghidul pt o camera la etaj

[03.08.12 02:56:27]

@anabella_aur: Multumim pt raspunsuri si iti dorim vacante placute in continuare!

Cecherel
[07.08.12 14:58:44]

@raluca2410

Am fost si eu la aceeasi vila si am incercat sa vorbesc cu cele care faceau cazarea, dar nici nu concepeau asa ceva, sa ne mute in alta camera decat cea pe care vroiau ele. Eu am avut "norocul" sa fiu cazat la parter, unde terasa e comuna si toata lumea se fataia pe acolo, camera foarte mica si imputita, dar totusi... am facut abstractie, pentru ca era privelistea mult prea frumoasa si nici nu trebuia sa stai la cazare, aveai ce face, desi nu era viata de noapte.

Cat despre excursiile optionale iti pot spune ca sunt mai ieftine, cu 5 euro sau poate mai mult. Spre ex, daca te duci in Paxos-Parga nu ai nevoie de ghid, pentru ca o sa auzi cateva cuvinte utile, ora imbarcarii si ca ajungi in insulita respectiva.

Sper c-am fost de ajutor, vacanta placuta!

[09.08.12 01:33:59]

@Cecherel: Buna

Multumesc pentru detaliile suplimentare. Eu am mai fost in Grecia, iar de fiecare data am fost multumita, chiar daca pe aici am citit multe pareri negative. Tinand cont de pretul vacantelor nu-mi fac niciodata asteptari suprarealiste asupra conditiilor de cazare si nu-mi stric singura vacanta pentru niste prosoape neschimbate sau pt o plita zgariata. Totusi anul asta am emotii pentru ca o sa merg cu prietenul meu care nu a mai fost niciodata in Grecia. Stiu ca nici el nu este foarte pretentios; adica nu avem pretentia sa ni se schimbe cearsafurile pe perioada sederii (pt ca nici acasa nu le schimbam in fiecare zi) sau sa ne faca cineva curatenie in camera. Tot ce imi doresc este sa am cearsafuri curate in momentul cazarii si o baie curata cat sa nu ne fie greata sa facem dus. A, si daca e posibil, desi sunt multe pisici in zona, ne-am dori o camera fara purici pt ca el este alergic

Cat despre excursiile optionale am prefera sa gasim la agentii locali pt ca ei au ghizi care vorbesc limba engleza si m-ar scuti pe mine sa muncesc pe post de translator (prietenul meu nu vorbeste romaneste). Iar daca preturile sunt mai mici atunci e si mai bine.

Multumesc inca o data si o sa revin cu detalii despre experienta mea in acel loc minunat spre sfarsitul lunii septembrie.

anabella_aur, Cecherel, raluca2410
Alte impresii din această RUBRICĂVila Dini (ex Athena):