ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2012
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 26.06.12
FEB-2012

O jumatate de zi la Montserrat

Dincolo - ...

Prima zi a excursiei noastre in Barcelona (luni 20 februarie), am plecat la Montserrat.

Am citit diverse informatii despre mijloacele de transport spre Manastire si am ales varianta trenului.

Ne-am deplasat spre placa Espania, dar cum nu stiam cum se face accesul spre statia de tren, am intrebat un agent de politie, care foarte dragut ne-a aratat un lift, situat intre cele 2 sensuri de mers ale drumului principal. Am coborat foarte aproape de automatele de bilete (unele mari si galbene). Un lucrator din zona ne-a ajutat cu explicatii despre tipurile de bilete pe care le putem lua (aici puteti vedea detaliile a ceea ce ofera biletele: cremallerademontserrat.co ... mbinat_tren.asp). Desi doream sa achizitionam biletul de 24,25 euro cu toate transporturile incluse, din pacate am putut opta doar pentru biletul complet de 18,20 eur0 deoarece funicularul de pe Santa cova nu functiona si oferta nu era valabila. Funicularul de pe Sant Juan functiona asa ca am mai dat 8 eur de persoana pentru acesta, in final platind mai mult decat in varianta initiala si avand cateva transporturi in minus. Ne-a aratat si de unde putem lua trenul R5.

Trenurile pleaca la si 38 de minute din ora in ora. Noi l-am prins pe cel de la 8,38. Cum am ales sa urcam cu telefericul/telecabina, am coborat la statia Montserat Aeri, de unde trebuie sa cobori niste scari ca sa ajungi la statia telecabinei.

Primul teleferic pleaca la 10 si 10 asa ca am asteptat 20 de minute in statie. Noroc ca era un soare puternic si am stat la "bronzat". Fiind prima cursa nu era aglomerat aproape deloc. Urcarea a fost rapida, aproximativ 5 minute.

Sus pe munte cald si frumos.

In partea stanga se gasesc statiile funicularelor spre Santa Cova si Sant Joan iar in partea dreapta dupa scari e centrul info. Poti primi de acolo o harta a zonei si ti se ofera si diverse informatii referitoare la ce poti vizita si orare de functionare, dar am nimerit o tanti care trebuia sa o tragi de limba sa obtii aceste informatii.

Catedrala superba. Am facut o vizita scurta inainte de a se inchide pentru slujba de dimineata. Vizita la fecioara era pana la 10 asa ca nu am prins atunci si am plecat cu funicularul la Sant Joan. De acolo am urcat 15-20 de minute pe jos si am admirat privelisti superbe. Mai erau 15 minute pana la Santa Magdalena dar nu aveam echipament potrivit pentru a urca sau mai bine zis aproape a ne catara.

Ne-am intors pentru corul baietilor de la ora 13. Au venit frumos incolonati, copii de toate varstele si au cantat cateva cantece religioase care dureaza doar 15 minute.

La intrarea in Biserica (usa din dreapta) am vazut o coada imensa care nu stiam exact pentru ce este. Intrand in biserica am constatat ca este randul spre fecioara care se intindea si pe toata lungimea bisericii, pana deasupra altarului. Cu vreo 2 minute inainte de a pleca baietii din cor am plecat la coada care se scurtase incredibil de mult (era aproape pe la jumatatea catedralei) caci toata lumea intrase in catedrala sa vada corul. Asa ca am ajuns foarte repede sus.

Cum era in extrasezon, la capitolul mancare pe munte foarte putine variante si foarte scumpe si nu prea ai ce alege, asa ca am hotarat sa ne intoarcem in Barcelona.

Am prins si ultimul teleferic de ora 13,55 (inainte de pauza de masa) si am prins si trenul de Barcelona de la 14,28 (si acestea tot din ora in ora).

Daca timpul va permite, nu ratati acest obiectiv, deoarece privelistile sunt superbe si Catedrala de asemenea. Nu ratati nici corul baietilor.

Trimis de andreea_c in 26.06.12 20:25:26
Validat / Publicat: 26.06.12 22:44:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 6247 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea_c); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Traseul telecabinei spre Montserrat

[27.06.12 07:18:04]

Melodia atasata se poate sterge/schimba!

[27.06.12 07:27:25]

@webmaster13: e ok. Multumesc

andre18
[30.04.14 13:13:45]

Buna,

stii cumva daca in Barcelona Card este inclus si biletul de tren spre Montserrat?

Multumesc

[30.04.14 19:45:46]

@andre18: nu este inclus biletul de tren si nici biletul de vizitat montserrat. cel putin acum un an nu era.

andre18
[07.05.14 14:20:16]

Buna,

multumesc mult pentru raspuns.

Ma tot gandesc daca merita sau nu Barcelona Card.

De exemplu in Paris am luat Museum Pass si a meritat 100%.

aicea sunt un pic in neclaritate ca nu am inteles exact cu T10, daca un bilet il pot folosi 2 persoane sau sa imi fac un abonament. daca ai un sfat m-as bucura mult.

Multumesc

Andreea

[08.05.14 12:43:27]

@andre18: din punctul meu de vedere merita.

depinde si cate zile stati.

T10 are 10 calatorii. Daca il folosesc 2 persoane ies cate 5 drumuri (pe un sens) pentru fiecare. Nu e foarte mult.

Daca vrei sa ajungi la diverse obiective care nu sunt situate in zona centrala de ex parc guel, muzeul stitelor, tibidabo, etc, atunci a nevoie de mai multe bilete de transport.

In plus depinde unde ai cazarea.

IN al doilea rand depinde si de orele de deschidere ale anumitor atractii si de locul unde vrei sa servesti masa, astfel ca un abonament pe toate liniile te poate scuti de mult efort si de mult timp pierdut.

Uite aici: http://amfostacolo.ro/spania-pareri, 8/barcelona, 39,175/descopera-barcelona, 1999/impresii-sejur-si-fotografii-vacanta__29918. htm poti vedea cum ne-am organizat noi timpul si ce am vizitat.

andre18, andreea_c
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Montserrat: