ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2012
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 26.06.12
FEB-2012

BCN Montjuic - cazarea ideala la costuri mici

In perioada 19-26 februarie am vizitat Barcelona: vezi impresii.

Desi am facut rezervare din timp la un alt hotel, cu cateva zile inainte de a pleca, atentia mi-a fost captata de BCN Montjuic, unde am gasit o oferta fulger de cazare la 50% din pret cu conditia platii pe loc a intregii sume. Cum mai aveam doar vreo 4 zile pana sa plecam am facut rezervarea.

Am coborat la Placa Espania si ghidati de GPS am plecat in cautarea hotelului. L-am gasit destul de usor deoarece se afla pe strada paralela cu strada principala si se intinde oarecum pe 3 stradute.

Ulterior am constatat ca aveam o statie de autobus la cativa pasi de noi, statie care am folosit-o cand am plecat spre aeroport, la intoarcere.

Statia de metrou se afla la vreo 500 de metri de hotel, in Placa Espania de unde poti lua mijloace de transport in mai toate directiile. Tot acolo se gaseste si statia de tren. Pana la aceasta statie faci intre 5 si 10 minute in functie de cat de energic esti in acel moment.

Camera hotelului era spatioasa, compusa dintr-o zona cu canapea si masuta si o mica chicineta dotata cu ustensilele de baza, frigider, plita electrica si cuptor cu microunde. Se continua apoi cu un birou mare si o baie cu pereti de sticla (mata), iar apoi partea de dormitor cu un pat destul de mare.

Dulapul desi este spatios are foarte putine umerase.

Camera beneficiaza de conexiune la internet inclusa in pretul camerei si de un seif contra cost (2 sau 3 euro pe noapte).

In camera se face curatenie zilnic, se face patul, se ia gunoiul (doar daca este cel putin jumatate de cos, altfel il lasa asa).

Baia foarte curata, dotata cu gel de dus, sapun lichid, uscator de par. Prosoapele se schimba zilnic chiar daca exista un mic afis care anunta ca se schimba doar la cerere.

La receptie in fiecare dimineata te asteptau briose calde, cozonacei, etc. De multe ori le gaseai pe tot parcursul zilei si al noptii.

Un alt plus e ca au o bucatarie (de semipreparate cred) si te servesc cu mancare in camera la preturi decente.

Un alt aspect pozitiv este ca au o camera cu masina de spalat rufe si uscator de rufe, care in schimbul a cativa euro le poti folosi oricand. Tot acolo se gaseste si o masa de calcat si fier de calcat a caror utilizare e gratuita.

Am vazut ca e si masa de biliard si cred ca si alte facilitati pe care nu am reusit sa le descoperim datorita faptului ca timpul petrecut in hotel a fost destul de scurt.

In ultima zi, dupa ce am predat camera, am lasat bagajele la camera de bagaje si le-am luat seara in drumul spre aeroport.

Recomand cu incredere acest hotel, deoarece raportul calitate/pret e foarte bun.

Trimis de andreea_c in 26.06.12 12:41:26
Validat / Publicat: 26.06.12 13:59:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 4182 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea_c); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 67.00 EUR pe cameră

Stefan_Iulian [27.06.12 11:43:42] »

..... ce pret?

andreea_c [27.06.12 11:49:02] »

@Stefan_Iulian: Noi pentru 7 nopti, am platit la oferta fulger 235 euro. Pentru ce ofera hotelul eu zic ca a fost un pret foarte mic.

dumidor [10.07.12 17:39:53] »

Imi este extrem de util reviweul tau. Peste doua saptamani plec si eu impreuna cu familia si am facut rezervare la acelasi hotel. Din Barcelona vom pleca in Alicante si m-am gandit sa o facem cu trenul, de aceea vreau sa te intreb daca gara este departe de hotel. Astept un rasp. de la tine, eventual poate imi spui daca sunt ceva market-uri in zona sau cam cum sunt preturile la mancare (la mancare ne este gandul ).

andreea_c [10.07.12 18:50:01] »

@: Gara este in Placa Espania. Nu stiu daca de acolo se iau si trenuri spre Alicante, dar presupun ca da.

Coborarea se face cu un lift, situat pe un scuar intre cele doua sensuri de mers ale drumului principal, cum vii dinspre hotel inspre placa Espania, pe partea stanga, vis a vis de Forum. De la hotel faci cam 5-10 minute, depinde de viteza de mers.

In zona se gasesc mai multe magazinele de cartier (buticurile de la noi) si un magazin Mercadona (cam ca Lidl pe la noi). Au la receptie o harta cu pozitionarea magazinelor mercadona din zona. Oricum dupa harta ce am vazut-o acolo (dar nu am luat-o cu noi), ne-am cam invartit. Cum iesi din hotel, faci dreaptaa si mergi drept. Traversezi strada principala si mai mergi putin, si magazinul e pe dreapta (asa imi amintesc eu ca e pe straduta aceea sau cel mult pe o straduta paralela). Eu am fost o singura data. Preturile sunt ok in supermarket, cam ca la noi.

Masa am servit-o in diverse locuri. Exista si in zona pizzerii, si alte restaurante mici, dar noi preferam sa mancam in centru la Vaca Paca sau la Fresco.

Amandoua sunt restaurante de genul all you can eat. Vaca paca e unul singur dar e cel mai bun e pe Paseing de Gracia (http://www.lavacapaca.com/horarios_en.php).

FresCo gasesti in mai multe parti ale barcelonei. Sunt vreo 2 sau 3 chiar in Placa Catalunia. Noi am mers mai des la cel in diagonala cu FNAC. In zona mai gasesti si Lactuca

Tot mancare buna (asiatica) all you can eat gasesti si la wook. E unul la cateva stradute de Sagrada Familia dar are un orar de functionare aiurea, adica se inchide dupa pranz pana la cina.

Pretul la un al you can eat e intre 10 si 15 euro depinde de locatie, momentul zilei si ziua din saptamana. E mai scump la cina si in week end.

Daca e prima vizita in Spania, nu rata o paella. Gasesti in mai multe restaurante. Poti gusta una si pe terasele de pe Rambla. Din pacate nu toti le fac la fel de bune.

Cand esti pe fuga, gasesti tot felul de mancaruri de tip fastfood (gen hotdog, etc) cam peste tot.

dumidor [10.07.12 20:36:50] »

mersi mult

andreea_c [15.07.12 18:53:04] »

@dumidor: Cu olacere si asteptam si impresiile tale in legatura cu hotelul.

gabrietta [06.01.13 16:21:07] »

@andreea_c: Buna andreea, voiam sa te intreb ce autobuz pot lua de la aeroport ca sa ajung la hotel, am vazut ca tu ai luat metroul pana la Plaza Espana doar ca ulterior ai constatat ca era si un autobuz care te lasa aproape de hotel, multumesc pentru raspuns

andreea_c [07.01.13 15:57:07] »

@gabrietta: Nu am luat metroul. Am venit de la aeroport cu autobusul 46, dar am coborat la placa Espania, deoarece nu stiam ca exista o statie de autobus, in dreptul stradutei spre hotel.

Nu mai stiu exact cum se numeste statia, dar daca imi amintesc corect se afla cu 2 statii inainte de Placa Espania. Este o statie la cerere, asa ca autobusul opreste doar daca apesi pe buton, cand esti in el, sau doar daca faci cu mana cand esti in statie.

andreea_c, dumidor, gabrietta
    Alte impresii din această RUBRICĂBCN Montjuic Hotel: