ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2012
JUN-2012

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Q Premium Resort

Am fost in Turcia la Q Premium Resort in iunie 2012 pentru ca ne-a placut foarte mult cum arata hotelul, iar pentru o prima vacanta in Turcia, am ales un Ultra All Inclusive.

Hotelul in sine arata foarte bine, camerele sunt ireprosabile, intretinerea lor este ideala, curatenie se face zilnic. Ai televizor (cu dezavantajul ca exista numai 2 canale in engleza, din care unul este cartoon network, restul sunt numai in rusa si germana), ai minibar, care se reumple zilnic pana in ora 17, gratuit, internet gratuit. Balconul mi s-a parut un pic cam mic.

De asemenea totul in hotel este foarte curat, piscinele ne-au placut foarte mult, una dintre ele avea chiar si o parte umbrita pana pe la pranz, pentru cei care se ard usor este ideal.

Despre plaja, ponton veti gasi informatii in celelalt review postat despre hotel. (vezi impresii)

Dar, din pacate, ajung si la partea cu lucruri care lasa de dorit:

- personalul, in proportie de 95% nu vorbeste o boaba de engleza

- nu exista niciun loc in hotel unde sa poti sa te inscrii la o excursie decat daca vorbesti rusa (agentia prin care am plecat nu ne-a bagat in seama nici macar o clipa in excursie, desi ne-au promis ca vor veni la hotel sa stam de vorba si sa stabilim daca si in ce excursii vrem sa mergem si mai mult de atat, a trebuit sa stam pe telefoane cu ei, pe banii nostri, ca sa aflam macar la ce ora ne preia microbuzul in ziua plecarii pentru a ne duce la aeroport...)

- mancarea nu este suficient de diversificata, in 8 zile am avut variatiuni pe aceeasi tema, carnea cu mult prea mult curry, salatele cu tone de patrunjel

- camera de jocuri este ceva de max 25mp cu multe chestii inghesuite, lasa mult de dorit

- hotelul este plin de rusi (multi dintre ei zgomotosi si prost-crescuti)

- programele de seara cam aceleasi mereu... pentru copii am auzit aceeasi melodie cantata la aceeasi ora in absolut fiecare seara

Zona:

La 1,5 km de hotel exista un bazar foarte mare, pe unde gasesti cam orice. Dar, evident, trebuie sa te tocmesti la sange. Cand te duci acolo se vede clar ca oamenii sunt pusi pe facut cat mai multi bani pe niste produse de o calitate mediocra spre slaba, cand iti zambesc, o fac numai in scop de business, nu exista pic de amabilitate sincera la ei.

Excursii:

- Tot in bazar poti merge sa te inscrii in excursii, insa nu pot spune ca va recomand sa faceti acest lucru. Noi ne-am dus la Pamukkale, am dat 30 de euro de persoana, si la jumatatea drumului ne-au spus ca pretul de fapt nu includea si intrarea la obiectivul turistic... Totodata ne-au oprit pe la toate fabricile si restaurantele si producatorii de vinuri cu care au ei intelegeri doar doar om lua ceva si si-ar lua si ei spaga de rigoare... in loc sa facem 5 ore dus, 5 intors si 3 ore stat acolo, am plecat la 5 dimineata si ne-am intors la 1 noaptea...

Excursia aceasta v-o recomand dar incercati sa o organizati prin agentia cu care ati mers in Turcia. Pamukkale este superb, chiar nu este ceva de ratat daca mergeti in zona.

- Se poate vizita si Alanya, exista un autobuz care trece chiar prin fata hotelului, ne-a costa 9 dolari pt 2 persoane drumul pana acolo si ne-am dus pe jos pana la cetate. Jos la baza dealului pe care se afla cetatea este si o mica pestere care poate fi vizitata.

- Noi nu am reusit sa ajungem, dar si Antalya ar merita vizitata pentru a vedea cascadele superbe de pe coasta.

Una peste alta, pentru noi Turcia a cam fost o dezamagire, agentia cu care am fost si-a batut joc, iar hotelul a lasat de dorit pentru ceea ce ei numesc "5 stele", dar sa zicem ca au compensat lucrurile frumoase pe care le-am vazut.

Trimis de raluca1984 in 26.06.12 00:10:37
Validat / Publicat: 26.06.12 09:14:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 6314 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raluca1984); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pamukkale - terasele secate pentru prezervarea lor
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[26.06.12 05:47:19]

@raluca1984: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

adryana
    [26.06.12 09:23:47]

spune-mi te rog, am citit la poza 1 si vreau sa stiu ce se intampla de fapt acum la Pamukkale, nu mai curge apa pe acele travertine deloc?

raluca1984AUTOR REVIEW
    [26.06.12 23:21:25]

@adryana: Pe acelea pe care le vezi in poze pe net, in carti postale, cu apa albastra limpede si frumoasa nu mai curge apa. Traseul apei a fost deviat artificial pentru a preveni degradarea lor, insa poti vedea in poza nr. 8 ca mai exista inca zone unde este apa, acolo poti merge, poti sa intri in apa, erau persoane care pur si simplu se lungisera in apa si se bucurau de racoare, ceea ce cu siguranta era o schimbare binevenita de la caldura de afara. Ceea ce am uitat sa mentionez in review este ca, desi am fost la mijloc de iunie, temperatura a fost de minim 40 de grade in fiecare zi, cu exceptia unei seri cand a fost o furtuna si a scazut temperatura pana la 30, dar zapuseala cauzata de umezeala e si mai crunta.

Daca vrei, pot sa iti mai trimit poze de la pamukkale.

cornelstan
    [03.08.12 17:46:41]

buna raluca, am o rugaminte la tine: voi merge pe 27 la Q premium si as avea nevoie de ajutorul tau cu cateva informatii. as vrea sa stiu daca la sosire la receptie a trebuit sa dai ceva bacsis pentru camera si cat ai dat. turcii sant cam pretentiosi la treaba asta. as dorii sa stiu daca ai fost la rest. a la carte si cum a fost, skijetul daca au si daca este scump. daca ai alte informatii importanta sa-mi spui as aprecia foarte mult. de pilda cat ati facut de la aeroport la hotel sa daca au fost alte probleme. multumesc mult cornel stan

raluca1984AUTOR REVIEW
    [12.08.12 16:48:10]

@cornelstan:

Buna Cornel,

La restaurantul a la carte nu am fost, insa am vazut ca era mereu plin, deci banuiesc ca era ok.

La receptie nu am lasat nimic, insa am dat bacsis 2 euro baiatului care ne-a dus bagajele sus.

Skijet nu stiu daca au.

De la aeroport pana la hotel am facut cam 2 ore desi distanta nu este foarte mare, dar microbuzul cu care am fost a trebuit sa mai lase si alte persoane pe drum si am ocolit destul de mult.

Problemele pe care le-am avut sunt mentionate in review, inafara de asta nu pot sa spun ca a mai fost ceva.

Atata va sfatuiesc, incercati sa va atanjati excursiile dinainte cu agentia din Romania eventual daca puteti, daca nu mergeti in prima zi la o agentie locala si vorbiti acolo pentru ca excursiile nu sunt la toate obiectivele in fiecare zi. Dar, intre noi fie vorba, daca aveti un gps si va puteti permite sa inchiriati masina, este mult mai rentabil pentru ca nu te mai ocolesc printr-o mie de locatii pe unde au ei aranjamente sa aduca turisti si una peste alta iesiti mai ieftin.

Va doresc un concediu placut

Raluca.

adryana, cornelstan, raluca1984