ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2012
ÎNSCRIS: 13.06.11
JUN-2012

Neasteptat de frumos!

Cei care mi-au citit unele review-uri si comentarii stiu ca sunt destul de zgarcit in a da calificative bune acolo unde nu e cazul, mai ales ca la Marea Neagra nu mai fusesem din anul 2000, si nici nu credeam ca o voi face curand.

Asadar, la invitatia unui bun prieten, reinnoita an de an, de a veni pe litoral, in week-end-ul trecut mi-am luat sotia, cumnatul si cumnata si am plecat spre Neptun-Olimp, undeva pe la ora 7. A2, pana la Fundulea, ne-a solicitat bieletele anti-ruliu la maxim, creandu-mi senzatia unui drum din satele romanesti modernizat de curand din fonduri europene. Dupa Fundulea insa chiar a fost bine, drumul fiind acceptabil. Am folosit si cei 21 km de autostrada noua care te duce catre statiuni, aceasta fiind chiar europeana! In trei ore am parcurs tot drumul, la ora 10 fiind in holul hotelului.

Am luat legatura cu receptionera, comunicandu-i ca avem un apartament rezervat, insa in urma discutiilor avute, si a vizualizarii apartamentului am ajuns la concluzia ca nu pot dormi in conditii foarte bune 4 persoane adulte, pt ca, dupa parerea mea, canapeaua extensibila din living putea asigura un confort doar unor copii de pana in 10-12 ani sau a unui adolescent. Am luat asadar o camera si un apartament.

Apartamentul avea un hol de cca 2 m, pe partea dreapta fiind baia, in fata dormitorul iar pe stanga intrarea in living.

Livingul, de cca 15 mp modern mobilat, dupa cum veti vedea si fotografiile, avea o masuta gen birou, un frigider (nu mini-bar) o canapea, doua fotolii o masa pt lcd-ul de 81 cm, iar pe un perete doua dulapuri, si o vitrina. Aerul conditionat functiona ireprosabil, atat in camera cat si in living.

Dormitorul, cu pat matrimonial, cate o noptiera pe fiecare parte, o comoda pt tv si o masuta pt machiaj. Ambele aveau draperii de culoare albastra, foarte eficiente impotriva luminii, si ambele aveau cate un balconas de cca 2,70 X 1 m.

Baia destul de mare, cu mobiler modern, de asemenea, de culoare alba, cu o cabina de dus, prevazuta cu o usa tip acordeon, care sa impiedice stropirea in exteriorul sau.

Camera dubla avea cam 16 -18 mp baia parca mai micuta decat la apartament, paturi separate, minibar tv, intr-un cuvant cam tot ce trebuie sa aiba o camera ca sa te simti bine.

Vreau sa mai vin cu o precizare: nu pot comenta marimea camerelor din hotelurile de pe litoral, care au fost construite in urma cu 50 de ani si mai bine, insa cand vad ca hotelul, camerele si spatiile adiacente au fost renovate complet, mobilierul e nou, la cele trei stele prosoapele sunt schimbate zilnic, desi nu am cerut acest lucru, in baie se pun zilnic, sampon, gel de dus si sapunele, cameristele nu stau pe capul tau si nu intra peste tine, nu cer spaga si nu ating nimic din ceea ce lasi prin camera, atunci, jos palaria!

Statiunea, de fapt zona din jurul locatiei nu este decat o mare de verdeata. Jur ca nu stiam ca undeva la mare poate fi asa ceva! Mirosea numai a tei, foarte curat si, cel mai important, foarte liniste! Este ceva recomandat celor de la 30 de ani in sus, cu specificarea ca distractie exista la cateva sute de metri de la hotel, in stanga sau in dreapta, caci hotelul se afla la cica 400 m de resedinta prezidentiala de la Neptun, exact intre statiunile Neptun si Olimp.

Plaja, nu credeam ca poate fi atat de curata si intretiunuta, cu zone de cearsafuri delimitate de zone de umbrele, cu sezlonguri asezate pe doua sau maxim trei randuri. Nisipul, foarte fin - marea, foarte curata si limpede, incredibil de curata si de limpede!!!

Berea consumata de la baruletele de pe plaja destul de accesibila la pret 5 lei Goden Brau si 6 lei Heineken. Cafele, ceaiuri, ape, ciocolata etc, preturi absolut normale. Doua terase in aceasta zona, Delfin si inca una no-name, se putea manca la aceasta din urma la un pret bunicel.

Noi am mancat la terasa bazar, situata in imediata apropiere a hotelului, unde veti gasi niste preturi sub cele ale restaurantelor din bucuresti, iar intr-o seara am mers la restaurantul Popasul Pescarilor unde am mancat midii, file de rechin, gujon de salau si icre de crap, am baut doua carafe de vin, si am platit 180 lei, in patru persoane!

Concluzia pe care o trag este urmatoarea: am fost foarte naiv cand am luat de bune impresiile unora despte marea noastra si despre litoral, pt ca sunt sigur ca nu numai aici, la Doina s-au bagat bani, iar vegetatia luxurianta pur si simplu m-a lasat fara replica. Un mare minus insa este acela ca nu s-a stropit cu solutie contra tantarilor, si daca nu aveti aparate in camere si spray Autan la voi seara cand mergeti la terase, e cam nasol. Eu insa, afara de concediul din Grecia de anul asta, mai merg o data aici la Neptun.

Sugestie: cand mergeti sa inchiriati o camera, incercati sa vorbiti cu sefa de la receptie, si sunt sigur ca veti putea negocia pretul cazarii!!! :)))

Trimis de iulian68 in 25.06.12 17:17:04
Validat / Publicat: 25.06.12 18:18:03

VIZUALIZĂRI: 4591 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[26.06.12 06:42:00]

Regret ca nu ne-am putut vedea wk. trecut, cunosti motivele, insa data viitoare nu voi refuza berea din Neptun

Una peste alta, ma bucur ca ai (re) descoperit litoralul romanesc, mult schimbat si mai atractiv pentru turistii veniti in vacanta.

iulian68AUTOR REVIEW
[26.06.12 09:32:25]

Poti fi sigur ca va exista o data viitoare! Zau, ovidiu, a fost un week-end absolut superb, si la asta a contribuit in primul rand atmosfera si vremea! Duminica au fost valuri, sambata marea era foarte putin"ondulata", iar vineri era ca un lac! Am gasit-o asadar in toate ipostazele posibile

Va invidiez pe cei care locuiti acolo, si pt ca aveti acest avantaj ar trebui ca voi sa dati berea! Dar in cazul tau, ma sacrific!!!

ovy2k5
[26.06.12 11:41:53]

Ma bucur sa aud lucruri frumoase si despre litoralul nostru! FELICITARI CELOR CARE AU INVESTIT BANI ACOLO SI AU FACUT CEVA FRUMOS!

Corina70
[26.06.12 11:48:06]

iulian, crezi ca ar fi posibil sa gasesc camere libere daca ma prezint la receptie? din cate ti-ai putut da seama, hotelul era ocupat la capacitate maxima sau nu? ai retinut cumva ce tarife erau afisate la receptie? m-ar interesa pentru acest week-end, practic o noapte de cazare...

iulian68AUTOR REVIEW
[26.06.12 13:08:12]

@Corina70: daca intri pe site-ul hotelului gasesti si preturile. Cred ca era undeva la 150 lei pe noapte camera, si ceva la 250 apartamentul. Insa ia legatura cu sefa de la receptie, am impresia ca flori se numeste, insa iti daio seama ca e sefa pt ca e singura mai in varsta de acolo. Spune-i ca stai doar week-end-ul si negociaza, pt ca este permis! )

Corina70
[26.06.12 13:12:06]

@iulian68: Multumesc. Daca nu mi se confirma alte doua rezervari, voi incerca direct la receptia acestui hotel.

Corina70, iulian68, ovy2k5
Alte impresii din această RUBRICĂDoina Hotel [Neptun]: