ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2012
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 25.04.12
JUN-2012

Thassos - o insula fascinanta

Sa incepem cu inceputul-anul acesta am vrut sa ne petrecem concediul intr-o insula greceasca (de preferinta in Zakynthos), insa dupa cum este vorba aceea socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ. Asa ca in loc de Zakinthos a fost Thassos (pentru ca la optiunea Zakinthos din cauza modificarii perioadei in care puteam sa ne luam concediu). Asa ca a fost Thassos- o optiune la care initial nici nu ma gandisem insa care acum cred ca este una excelenta! Acestea le spun pentru ca acest sejur a fost minunat din toate punctele de vedere.

Oferta pentru Thassos am gasit-o navigand pe net la o agentie ... - o oferta last minute la un pret atat de scazut (700 lei/persoana, transport din Brasov + cazare cu demipensiune la hotel Asterias - din Limenaria, Thassos +10 euro/pers taxa de ferryboat) incat am plecat cu o usoara ezitare in efectuarea rezervarii- gandind ca la acest pret ce puteam sa gasesc...

Adevarul este ca ceea ce am primit a fost foarte ok la acest pret- in sensul ca transportul s-a facut in conditii decente (chiar daca transferul de la Brasov la Ploiesti la plecare s-a facut cu un microbuz cam "obosit" iar autocarul cu care am mers in Grecia nu era chiar nou - insa era curat si aerul conditionat functiona- chiar prea bine (fara aer conditionat - SA NU MERGETI IN GRECIA VARA!!!) iar cazarea a fost destul de decenta-camera fiind curata (exceptie facand prezenta unor furnici f mici, dar care nu erau foarte deranjante) insa situarea camerei in aproprierea bucatariei facea sa se simta anumite "meniuri" si zgomotul de la spalatul vaselor (de aceea la conditii de cazare nu am punctajul maxim). Am inteles si acceptat insa aceste conditii de cazare pentru ca chiar de la agentia de turism cand am cumparat acest sejur mi s-a spus ca este ultima camera disponibila la hotel Asterias si in plus camera nu avea soare decat dimineata- fapt foarte important pentru ca perioada in care am stat a fost foarte cald (temperaturi de 35-39 *C). La sectorul masa insa nu am ca sa reprosez- a fost peste asteptari si ca gust si ca marime a portiilor!

Patronul hotelului Asterias, Mr. Kostas (despre care s-au scris atatea review-uri) este intradevar o persoana facuta pentru turism, deosebit de amabil si tot timpul cu zambetul pe buze - mai rar asa un om!

Va puteti intreba totusi de ce am trecut aceste amanute la rubrica Descoperind Thassos. Simplu, pentru ca in orice calatorie descoperi nu numai ceea ce inseamna cadru natural si constructile facute de mana omului din prezent sau din trecut ci descoperi si oamenii acelui loc! Daca ar fi sa incepem cu cadrul natural Thassos este o insula relativ mica insa binecuvantata nu numai de mare, mare ca are in zona tarmului o culoare de "smarad" - dupa cum este si renumele insulei ("insula de smarald") ci si o zona muntoasa (muntele Ypsarion) deosebit de pitoreasca. Astfel ca dupa ce am ajuns pe insula dupa un drum foarte de obositor (Brasov - Thassos drumul - la plecare au fost 19 ore, cu pauze la 3-4 ore) am fost preluati la coborarea de pe ferry de d-na Alina - ghida noastra din partea agentiei pe insula Thassos.

Dupa ce autocarul a lasat toti turistii la unitatile de cazare alese - inclusiv pe noi la hotel Asterias, d-na Alina Bucur (ghida) a trecut ulterior pe la toate hotelurile unde erau cazati turistii si le-a prezentat oferta pentru excursiile optionale precum si multe alte informatii deosebit de interesante. Pe acesta cale vrem sa-i multumim d-nei Alina pentru tot ceea ce a facut pentru noi, si asa dupa cum am spus si inainte un loc in lume este caracterizat si de oamenii ce traiesc in acel loc, persoane deosebite asa cum am intalnit in insula Thassos - σας ευχαριστώ!

Noi am ales turul insulei (25 euro/pers), excursie pe munte cu jeep-ul (28 euro/pers) si seara greceasca (25 euro/pers). In afara de acestea se mai putea face si o croaziera cu un vaporas (27 euro/pers).

Turul insulei l-am facut cu trei masini (nu eram f multi turisti pentru a se face cu un autocar asa ca s-a facut cu trei masini de la firma de rent a car cu care agentia din Romania colaboreaza). turul insulei a durat de la ora 9-16 si practic am inconjurat insula (aproximativ 100 km) oprind la diferitele obiective pe care le-am vizitat- aici ce am constatat? Insula fiind destul de mica, locuitorii se cunosc f bine, iar d-na Alina fiind "de-a casei" avea usa deschisa peste tot ceea ce a facut ca sa nu existe plingeri din partea turistilor ba dimpotriva acestia i-au multumit pentru informatiile si sfaturile oferite. Mai multe se pot vedea din photo atasate pentru aceasta excursie optionala.

Excursia a doua - cea cu jeep-uri suzuki jimny pe munte a fost si ea foarte interesanta- deoarece zona muntoasa a insulei este foarte spectaculoasa atat ca peisaj (alaturarea munte-mare pe o insula asa mica) cat si prin vegetatia deosebita a acestei zonei muntoase. Desi suntem din Brasov (si suntem destul de satui de munte) trebuie sa marturisesc ca zona muntoasa a insului Thassos mi-a placut foarte mult - mai ales datorita vegetatiei din acesta zona.

Seara greceasca - care pentru noi a insemnat ultima seara pe insula - a fost foarte reusita atat din punct de vedere al programului artistic oferit la restaurant (muzica live, dansatori deosebiti) cat si partea gastronomica oferita (bufet suedez + bauturi la discretie).

Ce urmeza - drumul spre casa, traversarea marii Egee cu ferry si o vizita scurta in orasul Kavala, vizita mult prea scurta pentru un oras atat de frumos!!!

In final, dupa cum se spune - ca tot cei bun e scurt- s-a terminat si concediul, insa amintirea insulei Thassos pentru noi va ramane mereu intiparita in sufletul noastru! Multumim d-na Alina si thank you very much ~ Mr. Kostas Sidiropoulos!

Trimis de Nino in 24.06.12 15:46:55
Validat / Publicat: 24.06.12 18:10:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 8840 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nino); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pe ferry spre Thassos

[24.06.12 16:15:44]

@Nino, fiind un review de tip calatorie, am retras notele acordate pt cazare, servicii si masa.

Te rugam sa scrii un review separat despre hotel, iar acolo poti acorda notele retrase aici.

A.E.N
[25.06.12 14:49:21]

Descopar ca am fost impreuna pe aceste meleaguri

Am fost cazati in acelasi hotel si am mers impreuna cu dvs. in micuta aventura pe munte - "jeep trip".

Am vazut si cateva fotografii si mi-am reamintit cu drag de acele momente.

Multumim pentru fotografiile de grup de la cascada.

Noi eram in jeep-ul alb, asa ca am si eu cateva fotografii cu dvs.

o zi frumoasa!

olteanul2010
[12.02.13 17:38:52]

Felicitari pentru impresii si fotografii.

Daca citestesti aceste randuri te rog sa precizezi datele sejurului si daca ati facut lejer baie in mare sau cum era temperatura apei din mare. Noi avem o saptamana de concediu la inceputul lunii iunie si vrem sa revedem Thassos dupa 6 ani in perioada 1.06-8.06. daca putem face baie in mare daca nu renuntam si cautam alta destinatie.

NinoAUTOR REVIEW
[14.02.13 23:41:09]

@olteanul2010: perioada sejurului nostru a fost 10-18 iunie 2012 iar temperatura atmosferica a fost in majoritatea zilelor de peste 26' C (incepand de la ora 9 dimineata!). La orele pranzului era deja foarte cald.

Temperatura apei (marii) sincer, nu stiu cat a fost insa noi am facut baie fara nici o problema (din acest punct de vedere).

Trebuie avut in vedere insa ca in unele zone sunt arici de mare si este bine sa aveti papuci de protectie si sa nu uitati acasa echipamentul de snorkeling...

daniel.ioan
[08.04.13 18:17:48]

Salut, felicitari pentru vacanta. Am o intrebare. Probleme cu albinele au fost? Multumesc frumos.

NinoAUTOR REVIEW
[08.04.13 21:34:11]

@daniel. ioan: In perioada in care am fost noi nu au fost probleme cu albinele (in fapt nu am intalnit decat o albina intr-o seara la cina- atrasa de ce era pe masa banuiesc...).

In alta perioada a sezonului nu stiu daca sunt albine insa nu cred da fie deoarece cand am fost noi florile erau deja asa cum se vad in fotografiile atasate (insa hotelul unde am stat noi, hotel Asterias, se afla chiar pe faleza iar in jurul sau nu este foarte multa vegetatie.

Daca insa sunteti alergic la veninul de albine va trebui insa sa fiti foarte, foarte prevazator- mai ales ca nu stiu cum este cu medicina de urgenta pe insula!

[04.10.14 06:31:03]

Mutat în rubrica "Excursii opționale din Thassos, THASSOS" (nou-creată pe sait)

nikki arb*
[28.04.16 13:14:32]

Fascinanta descriere, te face sa mergi pe urmele povestirii prin locurile acelea minunate.

A.E.N, daniel.ioan, nikki arb*, Nino, olteanul2010
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale din / prin Thassos: