ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2012
DIN: targu mures
ÎNSCRIS: 10.06.10
NOV-2011

Hong Kong un oras intre doua lumi (II)

Siouxsie & The Banshees - Hong Kong Garden

Urmare de aici.

Zilele urmatoare le-am trait la fel de intens, dar mai mult plimbandu-ma cu mijloacele de transport in comun decat pe jos. Hong Kong are o retea de transport in comun exceptionala, taxiurile sunt si ele ieftine. Iti poti achizitiona o cartela de tipul celor pe care le intalnesti si in alte metropole (aici se numeste Octopus Card) si poti s-o incarci la orice 7Eleven sau restaurant fast food, la fel, daca nu mai ai nevoie, o poti returna si ti se da cash creditul ramas. Locuitorii folosesc intensiv transportul in comun, putini poseda masina proprie datorita traficului sugrumat dar si lipsei spatiilor de parcare. Hong Kong este mic si foarte populat, peste 7 milioane de locuitori pe cca. 1000km patrati. Si are in jur de 40 de milioane de turisti pe an!

Practic metroul din Hong Kong este atat de aglomerat, ca nu ai loc nici sa arunci un varf de ac... Ma gandesc prin comparatie la cat de pline mi se pareau in studentie metrourile din Bucuresti si ma apuca rasul... credeti-ma sunt "aerisite" pe langa ce e acolo. Iar cand metroul ajunge in statie, nu numai ca cei de la usa nu te intreaba daca nu cumva ai dori sa cobori acolo, dar nici macar nu se clintesc sa-ti faca loc, asa ca trebuia de multe ori sa ne impingem. Noi si alti turisti vestici la fel de uimiti ca noi. Noroc ca de cele mai multe ori noi eram mai inalti decat chinezii ce ne impresurau.

Dincolo de genul acesta de amanunte, metroul din Hong Kong e practic un apendice subteran al metropolei. Este extrem de intins (ma refer la tuneluri si pasaje subterane ce leaga intre ele statii si cartiere).

A doua zi am dedicat-o in parte unui mall unde tocmai se lansase un nou tip de I phone si unde era o coada imensa si in parte Hong Kong Ocean Park.

Hong Kong Ocean Park se afla intr-una din extremitatile sudice ale insulei Hong Kong, in Tai Shue Wan. Este atat un parc de distractii dar si gardina zoologica si acvariu. Gazduieste multe specii de animale, incusiv cateva exemplare de ursi panda, are un acvariu urias cu specii rare de rechini si pisici de mare (manta ray, eagle ray) si meduze uriase.

Are doua parti despartite de un munte urias, intre ele se traverseaza cu gondola suspendata. (Si acum am realizat ca nu am poze cu el, caci am filmat, doar).

Are restaurante dar si tarabe ce vand mancare delicioasa, atat vestica, de genul hot dog, cat si cantoneza. Noi am vizitat Ocean Park sambata si era extrem de aglomerat, vizitatori de la varste cuprinse sub 1 an pana, cred, undeva spre 90 de ani (foarte multi chinezi extrem de in varsta, adusi in scaune cu rotile, de la diverse azile).

Disneyland Hong Kong rivalizeaza cu Ocean Park, este la fel ca alte Disneylanduri. Ceea ce e cel mai distractiv, sau asa mi s-a parut mie, e omul de la intrare costumat in Mickey Mouse si cantand in cantoneza (unul dintre dialectele limbii chineze, vorbit in partea sudica a Chinei numita pe vremuri Canton-in prezent Guangdong- si in Hong Kong).

Disneyland Hong Kong se afla pe insula Lantau si are mii de vizitatori zilnic, mai ales din randul copiilor.

Insula Lantau e o alta insula ce apartine Hong Kong-ului. Aici se afla o enorma statuie a lui Buddha (Tian Tan Buddha). Aceasta statuie a devenit in timp foarte cunoscuta si un simbol al Hong Kongului, desi multi locuitori ai Hong Kong-ului neaga faptul ca ar constitui cu adevarat un simbol al orasului, fiindca statuia a fost ridicata de abia prin 1993. In realitate in Hong Kong exista statui ale lui Buddha mai vechi decat cea din Insula Lantau, si anume Ten Thousand Buddha Monastery, situata in New Territories (un templu de la mijlocul secolului XX). Aici exista in jur de 10.000 de statui ale lui Buddha, de unde, evident si numele. Acest templu e mult mai interesant, dupa parerea mea, decat Tian Tan Buddha. Singurul sau dezavantaj (minor) ar fi ca trebuie sa urci in jur de 500 de trepte.

Pentru a incheia cu Insula Lantau, as mai spune doar ca aceasta este zona de distractie a Hong Kongului, aici existand si numeroase plaje pe care locuitorii le invadeaza mai ales in weekend.

Cu adevarat reprezentative pentru Hong Kong sunt cursele de cai. Au aparut inca din secolul XIX si au fost infiintate de britanicii ce au colonizat aceste locuri, englezii fiind pasionati, literalmente obsedati, de acest sport, l-au adus si in Hong Kong. Cursele de cai nu ar fi nimic fara pariuri, desigur. Se pariaza de la sume mici la foarte mari, depinde de buzunar.

In prezent in Hong Kong exista doua hipodromuri. Primul, cel ce dateaza din vremea primilor britanici veniti aici (cam prin 1850), se afla in Happy Valley, chiar pe insula Hong Kong. Happy Valley are ea insasi o istorie proprie (pentru cei ce au citit romanul Tai Pan a lui James Clavell-una din cartile mele preferate). Numita impropriu asa, Happy Valley, (era o vale mlastinoasa a unui rau inainte ca hipodromul sa fie construit), aici era primul loc unde izbucneau epidemii de malarie ce decimau populatia atat a colonistilor, in special in randul militarilor englezi, cat si a chinezilor.

Hipodromul de aici are curse de cai ce se desfasoara in zilele de miercuri. Tot aici exista si un muzeu, atat despre caii de cursa cat si despre originile Clubului Hipic Hong Kong.

Al doile hipodrom din Hong Kong, Sha Tin Racecourse, e, evident, mult mai nou, ridicat la sfarsitului sec. XX. Se afla pe continent, in New Teritorries si are curse duminica. Cele doua hipodromuri sunt pline in zilele curselor, atat de localnici cat si de multimea de turisti. Spectacolul este fascinant.

Sezonul de curse se desfasoara intre lunile septembrie-iunie ale fiecarui an si aduce profituri mari Hong Kongului, desi, se spune ca dupa 1997 numarul cailor inscrisi in curse dar si profiturile, ar fi in continua descrestere. La cele doua hipodromuri sunt inscrisi in jur de 1.000 de cai, apartinand mai multor proprietari. (in sensul ca un proprietar detine mai multi cai.)

Am vizitat, de asemenea, in zilele petrecute in Hong Kong, multe malluri. Nu atat pentru shopping, caci spatiul din valiza era, in mod evident, limitat si preturile din Hong Kong deloc modeste. Am vizitat mallurile pentru a vedea atmosfera de aici. Locuitorii Hong Kongului, ca mai toti asiaticii, sunt obsedati de shopping. Invadeaza mallurile, in special in weekenduri. Se pare ca in Hong Kong s-ar fi nascut sintagma "shop till you drop"-sa faci shopping pana pici jos. Nimeni nu ti-ar putea spune cu exactitate cate malluri exista in Hong Kong, atat de mare e numarul lor!

Statia de ferry-boat de unde ne-am imbarcat spre Macau-la o ora de mers de Hong Kong cu ferry rapid- era tot intr-un mall, la parter. Cand ne-am intors din Macau, dupa-amiaza, ne-am oprit in acel mall, sa-l vedem

O alta obsesie a locuitorilor de aici este mancarea. Mananca de 6-7 ori pe zi. "Snack-uiesc", doar. Adica mananca cate putin si des. Si foarte variat. De aceea, dar si pentru ca merg mult pe jos, sunt foarte slabi.

Mancarea din Hong Kong e de o calitate deosebita si extrem de variata. Pizza si paste de cea mai buna calitate, steak-uri de vita exceptionale, somon norvegian proaspat, atunci adus cu avionul, fructe de mare delicioase, cele mai minunate prajituri, mancare arabeasca, mancare indiana extrem de buna, mancare japoneza de top end, dar evident si mancarea lor (bucatarie cantoneza si chiar bucatarie pe care o gasesti numai in Hong Kong), "you name it", vei gasi aici tot ce vrei. Au o retea de fast fooduri extrem de dezvoltata, deoarece tinerii de aici sunt obsedati de acest tip de mancare vestica.

Nu m-as mai opri din povestit, experientele de aici au fost coplesitoare, desi eram departe de a fi pentru prima oara in Asia. Pot afirma cu tarie ca Hong Kongul e deosebit si unic in toate privintele, chiar si printre orasele Asiei.

Trimis de mariarosa in 24.06.12 11:23:59
Validat / Publicat: 24.06.12 17:01:19

VIZUALIZĂRI: 4531 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariarosa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hong Kong Promenade

[24.06.12 17:30:35]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

Marian Preda
[24.06.12 17:39:43]

@mariarosa:

Ni ha!

Am onoarea primului vot!

Aceste destinati chiar trebuiesc evidentiate, iar tu ai reusit un rw elocvent cu fotografii minunate!

Intentionez ca anul viitor sa ajung si eu prin aceasta parte a ,,tarii de mijloc'' - Hong Kong si Macao, deoarece dupa experienta de anul acesta pe care am avut-o in China, nu-mi mai trebuie sejururi prin Europa...

China este naucitoare, fiind probabil tara cu cea mai veche si mai vasta istorie, traditie si cultura.

O sa-ti urmaresc viitoarele recenzii, asa ca te rog... sa mai scriiii!

Vacante fumoase!

mariarosaAUTOR REVIEW
[24.06.12 18:44:06]

@Marian Preda: Multumesc pt aprecieri! Da, si eu gandesc la fel... incepe si pe mine sa ma "plictiseasca" Europa! Nu vreau sa par snoaba, fitoasa, sau mai stiu eu, cum... dar Asia (si Africa, de altfel) e absolut spectaculoasa... ofera cultura, mancare, natura (nu in ultimul rand plaje si o mare minunata), pe care nu le prea intalnesti prin Europa noastra... Si sa nu uitam serviciile din hoteluri, restaurante, etc., la un nivel pe care Europa pur si simplu nu-l cunoaste, nici chiar in cele mai dezvoltate tari...

amero
[25.06.12 11:28:10]

buna ziua

astept cu interes sa nu te mai opresti din scris asa dupa cum spui pentru ca ai ce ne povesti, o destinatie fabuloasa despre care stim foarte putin

felicitari

amero, Marian Preda, mariarosa