ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 si 8

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Hotel de 3 stele - ZGOMOTOS - de evitat

In perioada 17-21 iunie 2012 am avut un sejur scurt la Surmeli, parte a unei vacante de 15 zile in Turcia, cu trei locatii diferite. (4+7+4 zile) In fiecare an in timpul vacantei, schimbam locatia, pentru a evita plictiseala a 14-15 zile petrecute in acelasi loc. Din nefericire partea cu Surmeli, pe care initial o gandiserem pt 2 zile de tranzit catre Marmaris, am extins-o la 4 zile. Din nefericire, pt ca Surmeli nu este nici pe departe un hotel de 5 stele, ci unul de 3 stele.

Plusuri:

-piscinele sunt impecabile, fara clor excesiv, nu gasesti o frunza sau o musca plutind pe apa;

-restaurantul -OK - dar pt 3 stele.

-personalul - amabil si prompt in servicii

-plaja - foarte lata, cu nisip, cu sezlonguri suficiente pe care nu tb sa ti le rezervi cu prosopul pt ca oricand gasesti libere

-locatia - intr-un golf cu vedere frumoasa

-baia din camera super ok - curata, mare si frumoasa

Minusuri:

-camera este invechita, cu urme de mucegai, cu mobilierul de acum 20 de ani; necesita renovare generala. Am fost cazati al apartamentul 3104, format din doua camere, avand si copii de 5 si 8 ani. Fiind la parter camera avea si terasa mare, pe care nu am folosit-o deloc din cauza tantarilor ale caror urme de deces sangeros se vedeau peste tot pe pereti. Initial am vrut sa schimb camera, dar am renuntat dupa ce am aflat de la alti romani ca ei schimbasera deja si ajunsesera astfel, dupa "upgrade" ;la ceea ce noi aveam deja.

-aer conditionat - hotelul are sistem centralizat de climatizare, aparatele de aer conditionat sunt de fapt niste ventilatoare prin care trece o conducta cu apa rece. Asta face ca aerul conditionat sa fie oferit "cu portia" intre anumite ore ale zilei, dimineata, dupa amaiza si in timpul noptii. Cam jalnic... nici intr-un caz pt 5 stele...

-HORROR - Partea cu animatia - de fapt aici e problema acestui hotel - ZGOMOTUL. Incepand de la 10 dimineata muzica bubuie incontinuu in zona a doua piscine, inconjurate de casutele cu camerele turistilor. Totul ar fi putut fi frumos fara acest zgomot excesiv. Momentele de "Aqua Gym" sunt cu adevarat horror, cand timp de 30 de minute, peste muzica provenind de la piscina de "animation" se suprapune si muzica pt aqua gym - un rock metalic groaznic. Nu mi se pare normal ca stand la piscnina sa ajungi strigi la cel de langa o jum de metru de tine, pt ca altfel nu te mai aude, precum in restaurantele low cost din Bucuresti.

Singura perioada placuta este intre 1230 si 1400, cand se serveste masa si muzica se opreste.

Dupa pranz, la 1400 muzica porneste iar: "bum, bum, bum" ore si ore in sir, pana pe la 1700... Asta in contextul in care avand copii mici, folosim intervalul 14-1700 pt un somn de dupa amiaza si pt a ramane mai mult in camera, evitand soarele puternic din timpul zilei.

Nici un repsect pt asta din partea hotelului.

Seara - alta grozavie - un set de boxe emit la nesfarsit zgomote, pana la "ultimul client" de la barul de langa piscina. Aceasta muzica se propaga perfect peste apa, se reflecta in geamurile hotelului si creeaza senzatia de discoteca in aer liber. Asta in contextul in care oricum hotelul are pt doritori o discoteca chiar foarte frumoasa, amplasata in interior.

Deci, iarasi, cu copii de 5 si 8 ani, pentru culcare trebuia sa astept ora 1200 ca muzica sa se opreasca. O data m-am dus si am cerut eu la 1210 sa fie oprita, la bar mai fiind doar o singura masa ocupata.

Deci, evitati acest hotel din cauza conditiilor de cazare si a ZGOMOTULUI. De la primul minut am simtit ca familiie cu copii nu sunt binevenite, am regretat ca am extins sejurul de la cele doua zile prevazute initial pt tranzit catre Marmaris, la trei si ulterior la patru zile.

Fac precizarea ca sunt adeptul distractiilor, muzicii, dansului, dar in locurile si in momentele potrivite.

In schimb, complet diferit am gasit la cea de a doua locatie a sejurului, la Marmaris, Club TURBAN.

Trimis de Florty in 24.06.12 09:35:44
Validat / Publicat: 24.06.12 10:42:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya - Royal Dragon, Calista, Cornelia de Luxe, Sussesi, Atlantic

VIZUALIZĂRI: 2313 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Florty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Terasa apartamentului 3104.

24cata72 [24.06.12 19:03:44] »

Bună, dar despre drumul parcurs prin Bulagria, ce ne puteti spune ?

Florty [25.06.12 01:04:39] »

@24cata72: avand statie radio pe masina, pe traseu am intrebat pe soferii de tir despre traseul optim pt un autoturism. la sfaturile mai multora dintre ei am mers pe urm ruta:

Ruse-Velikovo Tarnovo - (Directie spre Nova Zagora pana la) Gurkovo -Sliven - Yambol - Elhovo - Lesovo (pct de frontiera cu Turcia) - Edirne - Canakkale.

Traseul a fost foarte bun in Bulgaria si in vama Lesovo am fost doar doua masini, fiind mult mai mica decat Kapitan Andreevo. Se trece mai usor prin Lesovo decat prin vama mare de la Kapt Andreevo. daca te mai intereseaza si altceva, scrie-mi.

RAPIDgirl [28.06.12 21:09:29] »

exagerezi! AM fost anul trecut la Surmeli si anul acesta ma duc din nou si nu ma pot plange de zgomot, desi am stat doar la piscina de langa restaurantul da vinci, si participam la orele de aqua gym dincolo.

Hotelul nu este de 3 stele si nu e cazul da aruncam cu noroi intr-un hotel ok. Am fost in turcia la un hotel de 4 stele caruia nu ii pot da mai mult de 3.

Surmeli intradevar nu este precum unul de 5 din Antalia dar are cel putin 4.

Florty [29.06.12 07:24:32] »

@RAPIDgirl: ai vazut fotografiile din camera cu mucegai? ref la zgomot, asa o fi, dupa cum spui. respectam parerile personale. dar mie mi se pare zgomotos. si nu voi mai reveni aici. si nici nu voi sfatui pe altii sa vina aici, decat daca le place sa auda toata ziua muzica. ceea ce nu e placerea mea.

Abigail [01.07.12 21:38:09] »

Buna seara. Voiam sa va intreb: Piscina interioara a fost pusa in functiune? Ca am citit ca in anii anteriori aceasta nu functiona.

Va multumesc frumos!

Florty [02.07.12 22:53:21] »

@Abigail: pisc interioara nu era functionala. parea parasita...

Enki [12.07.12 14:34:50] »

Eu am fost anul trecut la Surmeli, si am stat foarte mult la partea cu cele trei piscine unite intre ele, unde e si cea pentru copii mai mari (nu cea de bebei), cu cea mijlocie unde avea loc acel aqua gym si cea mare. Nu a fost nevoie deloc sa strig ca sa ma inteleg cu sotul si copiii. Mai mult m-au deranjat cu galagia un grup de parinti englezi care erau echivalentul cocalarilor de la noi. Iar aerul conditionat l-am avut ori de cate ori am dorit sa il pornim, nu a fost nimic "cu portia". Am stat undeva la etajul doi, cu balconul pe partea cu piscina si acoperisul holului hotelului dar nu imi amintesc sa fi auzit muzica prea tare seara, desi ar fi trebuit sa se auda de la barul de la piscina. Poate au schimbat ei stilul de la anul trecut la anul asta.

24cata72, Abigail, Enki, Florty, RAPIDgirl
    Alte impresii din această RUBRICĂPalm Wings Ephesus Beach Resort (ex Surmeli) [Pamucak]: