ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2012
DIN: Suceava
ÎNSCRIS: 17.01.11
JUL-2011

Spre Grecia

Dupa multe cautari pe forum am hotarat sa merg in Grecia prin Serbia si Macedonia chiar daca sunt din nordul tarii si mai scurt era prin Bulgaria.

Am ales aceasta ruta pentru ca am vrut sa vad si alte locuri dar si sa evit Bulgaria chiar daca am trecut de 2 ori prin aceasta tara fara probleme, o data spre sudul Bulgariei si o data noaptea spre Turcia, bineinteles si retur.

Traseul a fost Bucuresti - Pitesti-Craiova-Drobeta T. S. -Nis-Olympic Beach. Am citit foarte mult despre acest drum si stiam ce ma asteapta. Despre drumul prin Romania nu am sa scriu pentru ca toti stim cum se circula. Am iesit din tara repede (pe la Portile de Fier) si fara probleme dar la intrare in Serbia am stat destul de mult la coada mai ales ca vamesii sarbi au bagat in fata cateva masini cu numere de Serbia. De la vama pana la intrarea pe autostrada la Nis am mers foarte usor, drumul peticit dar bun, liber, cu multe radare. Am mers multi km paralel cu Romania si am avut retea orange la telefon. Peisaje frumoase si putine localitati. Pe autostrada am platit in euro si am mers cam 60 km. Ne-am cazat la Motel Pedejane fara rezervare, cu toate ca era foarte aglomerat am gasit locuri si am platit cam 40 e cu parcare. Motelul este curat si renovat, noi am stat intr-o camera recent renovata, mirosea a nou si pe hol inca se montau luminile.

Am plecat dimineata spre Macedonia si am mers incet ca sa vad si eu ceva peisaje dar eram depasit incontinuu de masini, toti erau foarte grabiti si nu stiam de ce? Am aflat cand am ajuns la vama cu Macedonia. Drumul bun, peisaje frumoase, dar foarte multe restrictii de viteza iar viteza maxima era 80km/h.

La vama mi-am pus mainile in cap, mii de masini asteptau sa iasa din Serbia. La iesire am stat cam 1h si la intrare in Macedonia am stat cam 30 min.

Prin Macedonia am mers mai mult pe autostrada dar fara nici un avantaj pentru ca tot ce recuperam pe drum pierdeam la coada la plata autostrazii. Am platit de 3 ori cam cate 1 e. Autostrada trece prin munti si este foarte frumos iar dupa cativa km sensul opus de mers dispare cred pe partea cealalta de munte. La iesire din Macedonia am stat 45 min. iar la intrare in Grecia max 1min., erau porti speciale pentru UE. De aici pana la Oympic B. am mers foarte repede si bine dar tot am pierdut mult timp la plata autostrazii.

La intoarcere am mers prin Bulgaria (Sofia- Ruse-Bucuresti) si pentru ca deobicei in concediu nu vreau sa alerg, dar si pentru ca erau multe radare am mers la viteza legala, dar ghinion de ce te feresti nu scapi, la iesire de pe autostrada am fost oprit de radar si fara sa mai ma chinui sa le explic ca nu am avut viteza spusa de ei am decartat 10 e si am continuat drumul cu multumiri din partea politiei. La Sofia am vrut sa trec prin oras dar fara sa vreau am intrat pe autostrada (centura de nord) si nu am mai putut intoarce. Restul drumului pana in tara l-am facut fara probleme inafara ca de la iesire din Sofia pana la Giurgiu a plouat torential.

In concluzie drumul prin Serbia -Macedonia este mai lung, frumos fara politie care sa stea la panda cu toate ca stau si ei cu radarul, dar cu mult timp pierdut la vama, prin Bulgaria mai scurt, mai rapid dar cu riscul politiei care sa fim corecti stau la panda la fel ca politia noastra.

Trimis de Coste in 23.06.12 07:54:50
Validat / Publicat: 23.06.12 09:36:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5147 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Coste); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrare in Serbia

webmasterX [08.12.15 10:29:39] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul cu mașina spre Katerini, #EXCURSII şi CĂLĂTORII" (deja existentă pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Katerini: