ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2012
DIN: Deva
ÎNSCRIS: 17.07.08
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

O destinatie perfecta de vacanta

Dupa un drum infiorator via Bechet, pe canicula, prin Romanica si apoi Bulgarica, ajung intr-un final la destinatie. Ornos Panagias.

Un satuc port idilic, cu cateva terase micute, cu oameni relaxati si stradute curate si cochete, acest port reprezinta punctul de plecare dar si destinatia finala a vaselor ce se intorc din croazierele de la muntele Athos.

Cazarea la Kallisiti Studios s-a facut relativ repede, grecul precizand ca putem plati si la urma. Pret 400 euro, 10 zile/apartament cu 2 camere si 3 paturi, chicineta, balcon cu vedere la mare, AC, baie, grill in curte, etc.

Apropo. Nu uitati sa va luati singuri saci de gunoi, sa folositi sprayul de insecte dar sa-l lasati in acelasi loc de unde l-ati luat si sa intrebati ori de cate ori este nevoie de ce nu functioneaza WiFi-ul. Este gratuit si promovat pe siteul grecului.

In imediata vecinatate a complexului, la 30 de metri se afla un supermarket (preturi accesibile), o cofetarie, o terasa, o mica cherhana cu peste proaspat si multe altele. Tot pe aceeasi raza, 30-50 de metri se afla o mica bisericuta din piatra, deschisa non stop curiosilor si credinciosilor, dar care seara devine locul de joaca preferat al pustanilor.

In apropiere, la aproximativ 100 de metri exista un port, unde seara lumea iese la promenada sau pescuieste printre cele cateva ambarcatiuni ancorate. In vecinatatea sa se afla si plaja satucului. Nu prea curata, dar OK (nota 8 la curatenie). Mult peste ceea ce gasiti oricum, oriunde pe litoralul romanesc. In schimb, daca sunteti cu masina va recomand o plaja de vis la nici 800 de metri: plaja Latoura. Pentru a ajunge acolo trebuie sa luati directia Vourvourou. Plaja se poate vedea imediat ce intrati pe soseaua principala. Totul tine de explorare si cat de mult va place sa faceti asta. Sithonia, este plina de plaje la tot pasul. Nu va ramane decat sa le descoperiti. In acest sens va recomand Kalamaris Beach, o plaja de vis, dar cu acces destul de alambicat si care are aceeasi intrare ca si Latoura.

Despre mancare, pot sa va spun ca desi am avut chicineta in camera cu tot ce aveam nevoie, am mancat mai mult pe la terase. Multe si ieftine, atat in Ornos Panagias, dar si in micuta capitala a regiunii: Agios Nikolaos dar si in Nikiti unde gasiti si un Lidl.

Costuri.

Cazare: 400 euro

Drum, aici includ numeroase ture facute prin toata Sithonia (roviniete si combustibil): 150-180 euro

Mancare, jucarii si diverse: 450-500 euro.

Dar dupa cum bine stiti, toate aceste valori sunt variabile. Depinde cat esti de larg la punga.

De pilda, am intalnit o familie care s-au cazat 14 zile la vila Iris, din Latoura Beach, cu 28 euro/camera. Pret exceptional, ca sa nu mai vorbesc inca odata despre cum arata plaja. De nota 10!!!

In fine, un loc superb perfect pentru cei ce doresc sa-si faca concediul asa cum doresc, fara program sau fara orar.

Trimis de idad in 21.06.12 23:02:47
Validat / Publicat: 22.06.12 07:36:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Vourvourou, Vrachos House.

VIZUALIZĂRI: 11107 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (idad); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Bisericuta din Ornos Panagias. O minunatie.

[22.06.12 09:02:17]

Spre rusinea mea, anul trecut am stat 10 zile in Ormos si nu am stiut de cele doua plaje mentionate de tine. Am mers doar pe plaja Trani Ammouda...

Poate le calc anul acesta... Care dintre ele este mai indicata pentru copii?

Am intrat pe site la vila Iris si intradevar exista pretul de 28 Euro/camera dubla, dar pentru luna mai. In luna august pretul este de 55 Euro si ma indoiesc ca au obtinut o asemenea reducere de 50%.

[22.06.12 09:08:09]

Au obtinut. Povestea pe scurt suna cam asa. Au sunat din Bucuresti pentru un sejur de 7 nopti si apoi i-au propus grecului 14 nopti la pretul de 28, chiar de a 2-a zi. Ala a zis OK, si amicii mei au si plecat spre Vila Iris. Noi plecam in 29 iunie spre Ornos. Te ajutam cu orice sfat putem.

[22.06.12 09:41:19]

Kalamaris beach este de fapt LAGONISI BEACH. Kalamaris este numele vilei din apropiere.

[22.06.12 09:46:37]

@aliantasudului: asa este. se numeste Lagonisi Beach. una dintre cele mai frumoase plaje din Halkidiki.

[22.06.12 09:52:28]

@idad: Voi merge si eu anul acesta la Lagonisi.

La ce distanta de plaja se poate parca masina?

Plaja cum este (nisip, aglomeratie), apa cat este de mare?

[22.06.12 10:04:43]

Pai. Se parcheaza imediat dupa coborare sau te strecori prin santier (un grec construieste o vila, cred. asta era in 2012) si parchezi la celalalt capat al plajei. Vei vedea masini "parcate". Plaja este putin animata, are nisip, intrarea in apa este foarte lina, cu nisip alb ca si cel de pe plaja. Nu o sa-ti crezi ochilor cand vei ajune acolo. Poti merge prin apa pana la brau si 70m in larg, poate mai mult.

Eu am intotat cu baietelul meu de 2x pana la insula din larg.

Fara cuvinte. Noi abia asteptam sa plecam in concediu.

[22.06.12 10:13:45]

@idad: CONCEDIU PLACUT!!!

Eu mai am de asteptat pana la sfarsitul lui august...

corinutza
[22.06.12 21:09:58]

Va rog sa scrieti cate ceva despre drum, cat ati asteptat la Bechet, cum este drumul prin Bulgaria pe Ruta aceasta, ce taxe presupune trecerea pe la Bechet? Mergem si noi in August, pentru prima data in Grecia si ma intereseaza orice informatie despre drum. Precizez ca noi trebuie sa ajungem in Pefkochori. Multumesc.

[22.06.12 21:41:23]

Drumul pe varianta Bechet, e ceva mai obositor, dar noi am invatat lectia la al 2-lea drum de Grecia, astfel am decis sa oprim si sa ne cazam chiar in Bechet, unde exista o pensiune, care ofera camera la 25euro cu 2 paturi, apa calda, terasa, adica suficient pentru a te odihni suficient. (Pensiunea se afla chiar pe drumul ce duce catre bac). Taxele sunt destul de mari, mai ales ca le vei plati de 2 ori, la dus si la intors.

Sfat: sa aveti rovinieta la intrarea in vama din Bechet.

Taxa de port (10 euro) si taxa de bac (80lei). Acelasi taxe se platesc si la intoarcere.

Mai aveti rovinieta la bulgari, cred ca vreo 10 euro, 10 zile.

Sfat: Bacul functioneaza pana la ora 22 si se redeschide a 2-a zi la ora 6 dimineata.

Drumul prin Bulgaria a fost ok dupa parerea mea. Nu am avut nici un fel de probleme. Noi respectam regulile de circulatie indiferent unde mergem. Urmariti indicatoarele cu Sofia si dupa ce ajungeti in Sofia, pe cel de Kulata. Kulata este pe granita cu Grecia. De acolo directia Salonic si imediat dupa indicatoarele cu Halkidiki. Dupa Salonic inca circa 80Km din care o buna parte pe autostrada.

La greci nu aveti nevoie de rovinieta.

Drum bun si vreme superba.

corinutza
[23.06.12 20:36:29]

@idad: Multumesc pentru raspuns.

Noi ne am gandit sa ajungem prima zi pana spre Sofia si sa ne ramana putin de condus pentru a doua zi, asta in ideea in care pornim de acasa dimineata devreme.

In afara de taxa de port si 80 lei pentru masina se mai plateste ceva si pentru pasageri?

Ne gandim si la varianta prin Serbia si Macedonia si vreau sa fac un calcul cum iesim mai bine ca timp si bani. De aici, din centru tarii, oricare varianta este cam la fel de lunga, de aceea ma intereseaza preturi si calitatea drumului.

Multumesc.

[27.06.12 09:33:50]

Am scris tot aici pe site. Daca imi aduc aminte era cam asa:

- 80 sau 100 lei taxa bac

- 30 lei taxa portuara

- rovinieta la noi sau la bulgari

Totul este plus minus 20 lei, asa ca marja de siguranta. Iti doresc "Drum bun".

mikulis
[21.05.13 13:32:50]

Salut, poti sa-mi spui ce inseamna ieftin la mancare? Cam ce buget ar trebui pt 3 personae 8 zile pline (pensiune complete), adica toate mesele la taverna?

Multumesc.

Alexandrasa*
[01.12.16 23:38:40]

Puteti va rog sa imi spuneti cat de departe era plaja de vila Iris??? am o oferta si tre sa raspund...

[03.12.16 14:07:50]

@Alexandrasa: Cam 200 de metri, dar plaja este super Ok.

Alexandrasa*, aliantasudului, corinutza, idad, mikulis