ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2012
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 21.06.12
AUG-2011

Oleander Sobe si Ulcinj

Este prima data cand scriu un review si sper ca voi furniza informatii utile pentru cei care se vor hotari sa mearga in Muntenegru.

Neavand un buget foarte mare si dorindu-ne sa mergem undeva unde nu mai fusesem am deschis calculatorul si am inceput sa cautam destinatii accesibile. Dupa indelungi cautari si multe propuneri, la sugestia unui prieten am hotarat sa mergem in Muntenegru. Ulcinj a fost alegerea noastra datorita plajelor cu nisip fin. Desi Budva este statiunea renumita din Muntenegru, nu am mers acolo pentru ca citisem/auzisem ca plajele ar fi cu pietricele.

Odata hotarati asupra destinatiei am pornit in cautarea unui loc pentru a ne caza. Intr-un final am ales (tot cu ajutorul internetului) Vila Oleander (Apartmani i Sobe Oleander). Am trimis un e-mail si in cateva ore proprietarul ne-a raspuns si ne-a rezervat camerele (3 cupluri). Nu a fost perceputa taxa de rezervare.

Drumul a fost lung, extrem de lung, mai ales ca am mers prin munti. Am plecat din Craiova in jurul orei 12 noaptea si am ajuns acolo in jurul pranzului. Deplasarea am facut -o cu masina si combustibilul a costat cam 60 euro/persoana/dus-intors.

Vila este asezata in mijlocul orasului, deci nu este greu de gasit. Proprietarul, un domn deosebit, ne-a intampinat cu zambetul pe buze. Ne-a prezentat intreaga vila si apoi ne-a dus catre camerele noastre. Am avut putin timp sa ne odihnim deoarece a insistat sa mergem sa mancam impreuna "cea mai buna supa de peste".

Camera era curata, suficient de mare, baie proprie, aer conditionat, televizor, mini frigider, un dulap pentru haine si doua noptiere. Pretul a fost 20 euro/camera/noapte. Vila era curata si era liniste, asa ca ne-am putut odihni fara probleme.

Dupa aproximativ doua ore de odihna, am mers sa luam masa cu proprietarul vilei. Desi nu imi place foarte mult pestele, pot spune ca a fost cea mai buna supa pe care am mancat-o.

A doua zi, am mers la plaja. Distanta de la vila pana la plaja este de aproximativ 10 min (mers relaxat). Straduta pana la plaja imi aduce aminte de agitatia Costinestiului. Nisipul fin, apa extrem de curata si nu foarte adanca (primii 100 m) au facut deliciul zilei.

Mancarea a fost ieftina, spre ex. o salata bulagareasca era 3 euro, pizza 5 euro, pastele cu fructe de mare - maxim 10 euro, supele/ciorbele - 2-3 euro, tocanitele, ardeii umpluti - 3-5 euro, etc. berea se gasea mai mult la 330 ml - 2 - 3 euro (a doua zi am gasit si bere draught la un restaurant in apropierea vilei). Portiile de mancare erau foarte mari.

Ziua urmatoare am mers pe Velika Plaza (Plaja Mare) cu un vaporas ce facea curse cam din jumatate in jumatate de ora. Pretul unui drum dus/intors a fost 3 euro. Ultimul vaporas pentru intoarcerea de pe Velika Plaza era la ora 17.00, insa te puteai intoarce si cu un taxi de acolo (aproximativ 7 euro).

Seara am mers si am vizita cetatile vechiului oras Ulcinj. Am mancat si la un restaurant acolo. Preturile erau putin mai mari in acel restaurant, insa a meritat. Chelnerii extremi de serviabili. Prietenul meu a dorit sa manance peste si chelnerul a venit cu un platou cu diverse specii de peste si l-a pus sa aleaga ce peste doreste sa manance.

Intr-una dintre seri, proprietarul casei a tinut sa stam in curte si sa ne cante (el fiind membrul unei trupe, trupa ce canta intr-un restaurant local). Si-a adus chitara si am cantat impreuna si am povestit pana tarziu.

Nu trebuie ratata nici plaja Valdanos, o fosta baza militara (aprox. 20 min cu masina din centrul orasului). Drumul pana la plaja Valdanos este inconjurat de plantatii de maslin. Plaja este inconjurata de munti, iar apa are culori diferite, de la verde deschis pana la albastru inchis.

Dupa 6 zile minunate, ne-am intos catre casa. In drum am oprit sa vedem un fel de "Grand Canyon" al Muntenegrului.

Drumul de intoarcere a fost la fel de lung, chiar mai lung deoarece am ales un alt traseu (gresit pana la urma, reusind sa ajungem la granita cu Kosovo).

Am ramas placut impresionata de aceasta tara si m-as mai intoarce oricand acolo.

Trimis de MihaelaP. in 21.06.12 11:42:12
Validat / Publicat: 21.06.12 12:43:17
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 5726 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MihaelaP.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.06.12 12:24:35]

Mutat la rubrica "Apartmani i Sobe Oleander" (nou-creata pe site)

Yoggie
[25.06.12 22:25:47]

400 de euro + bilete platite din tara? sau cum?

un pic cam mult transportul; ati mai vizitat si altceva?

cu 360 de euro faci cam 3500 km

se poate un pic mai detailat, pls

[26.06.12 08:37:21]

@Yoggie: 400 euro a costat totul pentru doua persoane (transport + cazare + mancare + diverse pofte). Eu cred ca nu-i foarte mult 200 euro/vacanta/persoana. Nu am luat bilete din tara. Am plecat de capul nostru. Am avut numai tinta si cazarea stabilita prin internet. Nu am platit nici un avans. Am platit intreaga valoare pentru cazare a doua zi Tin sa mentionez ca nu am luat nimic de la supermarket (poate numai apa/suc). Am mancat numai in restaurantele locale. In ceea ce priveste costul transportului, tinand cont ca am mers numai prin munti cu o viteza maxima de 80 km/h, eu cred ca e chiar ok.

Yoggie
[26.06.12 13:32:11]

@MihaelaP. : mersi mult

noi plecam pe 2 iulie in ulcinj, tot la fel mi-am rezervat o camera dubla cu 2 paturi mari, baie si tot restul pe un site de referinta din muntenegru

inca cateva intrebari care e pretul benzinei in muntenegru si serbia?

cat este taxa pe autostrada la sarbi?

se poate plati si in euro sau cu cardul?

[26.06.12 14:14:48]

@Yoggie: autostrada? noi am mers maxim 11 km pe autostrada. Nu mai tin minte exact. Cred ca maxim 5 euro era taxa. O sa mai platiti probabil o taxa atunci cand treceti prin tunelul acela lung de 4 km (cred ca 3 euro). Pretul benzinei nu il mai tin minte. Stiu ca am facut noi o conversie in lei si diferenta de pret era mica. Nu e cu mult mai scumpa. Noi am alimentat din Serbia.

Noi am avut bani la noi, cardul l-au folosit prietenii nostri intr-un magazin.

Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu informatii exacte, insa a trecut aproximativ un an si memoria mea da gres

[03.07.12 10:15:23]

Mihaela, imi poti da te rog un link la acea vila ca eu nu gasesc pe net vila asta de care spui tu. Sau un numar de telefon.

Mersi anticipat.

[03.07.12 10:36:10]

@Ovidiu I: apartmani-montenegro.com/ ... ndex.php?ob=171

E-mail: nedzad_kolari@yahoo.com

Acesta este linkul si ai si datele de contact.

[03.07.12 13:45:08]

Multumesc mult!

[05.07.12 15:37:42]

Mihaela, imi spui te rog daca respectivii proprietari fac si mancare regulat in regim de restaurant sau pensiune sau doar a fost ceva de bun venit acea ciorba? . Si daca da cam la ce preturi.

[05.07.12 15:56:01]

@Ovidiu I: Din cate tin minte, mai gateau insa nu stiu daca pentru oaspeti. Nu am mancat niciodata acolo.

Noi plecam cu ideea de a experimenta, de asta nu am utilizat bucataria care ne era pusa la dipozitie (intr-o camera care avea intrarea din afara era amenajata bucataria si putea fi folosita de oaspeti).

Mancarea in Muntenegru a fost relativ ieftina.

Ciorba am servit-o impreuna cu proprietarul la un restaurant recomandat de el. A costat 2 euro/portie.

Ne-a recomandat in ce restaurante sa mancam si in care nu. A zis ca nu vrea sa plecam cu o parere proasta despre Ulcinj.

Daca mergi acolo sa nu ratezi pleskavita (exact langa vila pe strada principala). Costa 1,5 euro (din cate tin minte) si venea insotita de cartofi prajiti.

Portiile de mancare sunt mari si preturile sunt accesibile.

joanne
[06.07.12 19:15:13]

review foarte frumos, si face ca gazda sa para o persoana foarete buna si sociabila si mai ales inteleg k si cunoaste o limba de circulatie internationala (lucru destul de rar intalnit in Muntenegru). la mai multe review-ri faine

[09.07.12 08:25:00]

@joanne: Multumesc frumos.

Intradevar, gazda a fost o persoana incredibila. L-as recomanda oricand si oricui.

Asa cum ai mentionat, nu foarte multi stiu engleza in Muntenegru, insa cu bunavointa te poti intelege cu oricine.

[09.07.12 09:33:57]

Probabil, numai ca sta prost la capitolul "bun simt". I-am trimis mail dupa ce am vazut reweiul Mihaelei sa il intreb daca are libere 2 camere pt 4 persoane, si cat ar costa camera. Mi-a raspuns a 2 zi ca ar costa 40 de euro pt toti 4 /noapte. Buna si facut. Ii trimit mail inapoi ca am dori rezervare, nu mi-a raspuns. II mai trimit unul dupa inca 2 zile, cum ca am dori sa ne spuna daca are sau nu, si nu mi-a mai raspuns nici la ala. Deci un mare minus la "bun simt". Daca s-au ocupat putea sa raspunda printr-un "I am deeply sry, but rooms are sold out". Daca o sa trec pe langa hotelul lui o sa ii arat obrazul. Din cauza nepasarii lui am pierdut alte cazari, pt ca am asteptat sa vad ce spune stimabilul. Am fost in Spania, Portugalia, Thailanda, doar cu rezervari prin mail... niciunde nu am intalnit o asa nesimtire crasa.

[09.07.12 10:14:32]

@Ovidiu I: Imi pare rau ca ti s-a intamplat asta.

Nu stiu ce s-a intamplat. Poate primeste numeroase e-mail-uri, fiind si in plin sezon. Nu incerc sa ii caut scuze, insa noi nu am patit asta. In cazul nostru a fost prompt.

Ma simt putin vinovata.

Cazare gasesti si la fata locului, asta daca ai curaj sa mergi asa.

Trecand peste acest incident, o sa iti placa acolo, sunt sigura.

[09.07.12 10:47:02]

Stai linistita nu e vina ta Mihaela ... Am gasit cu noroc un apartament la Villa Doktor, chiar in orasul vechi cu 13 euro de persoana /noapte. Multumesc pt toate detaliile

[09.07.12 10:50:53]

@Ovidiu I: Ma bucur ca ati gasit. Poate va fi mai bine acolo. Vacanta placuta!

marocanu21
[17.07.12 22:27:28]

@Ovidiu I: tine-ma si pe mine la curent te rog cu ce-ai gasit acolo; as vrea sa merg in perioada 25-30.07.

[18.07.12 14:59:51]

@marocanu21: Eu plec de abia pe 26 pentru ca mi-am reprogramat concediul, deci nu cred ca o sa te pot ajuta . Oricum dupa ce vin o sa scriu pe site cateva pareri

Apropo, stie careva care e pretul benzinei si a tigarilor la ei?

[02.08.12 21:17:40]

Buna Ovidiu I, noi plecam pe 21 tot la vila Doktor, daca ai putea te rog sa imi spui cum a fost cazarea acolo...

[06.08.12 10:00:29]

@oana_hoza:

Nu am mai mers la villa doctor pt ca ne-a tras teapa cum se spune pe romaneste. Cu 3 zile inainte sa mergem ne-au sunat si ne-au spus ca numai e valabila rezervarea pe care am facut-o si ca ne cauta in alt loc. Ne-au gasit in alt loc dar mai scump si nu in intervalul in care vream sa mergem noi. Cu aceasta ocazie am pierdut 40 de euro avansul pe booking.com pe care bineinteles ca nu i-am mai recuperat.

Dar oricum, am mers fara rezervare si acolo va gasiti sute de locuri de cazare, si mai ieftin, numai sa aveti vreme si nervi sa umblati plus ca vedeti la fata locului ce luati.

Am stat la o vila nou construita cu 12,5 euro (am negociat de la 15 euro la 12,5) pe noapte de persoane cu vedere spre plaja mare si verdeata multa in jur. A fost super. Villa nu are nume pt ca acolo majoritatea nu au nume la vile. Am numar de telefon daca va intereseaza.

Dragoș_MD
[06.08.12 10:52:05]

@Ovidiu I: suma se poate recupera de la booking.com, daca le dovedesti ca nu din vina ta nu te-ai cazat acolo. Ia urgent legatura cu serviciul clienti al lor!

[09.08.12 18:36:16]

Noi am facut tot rezervare pe Booking.com la villa Doktor dar nu am dat nici un avans, sper sa nu avem vreo surpriza cand ajungem acolo...

[09.08.12 18:44:11]

Ovidiu, te-as ruga daca se poate sa imi dai si un numar de telefon, in cazul in care ne face si noua figura asta cu rezervarea, sa avem un plan de rezerva, multumesc anticipat!

majorszili
[11.05.13 10:02:18]

@oana_hoza:

Oana, m-ar interesa parerea voastra despre Vila Doktor si cum v-ati simtit acolo, intrucat pentru anul acesta am rezervat si noi 3 camere la ei. Multumesc anticipat

joanne, majorszili, marocanu21, oana_hoza, Ovidiu I*, Yoggie
Alte impresii din această RUBRICĂOleander Apartments: