ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2012
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 26.03.10
AUG-2011

Santorini by car - Cu Matizu-n Santorini

Buna din nou dragi AFM-isti, am trecut lenea pe planul 2 si m-am hotarat sa va impartasesc excursia de anul trecut din Santorini. Mai intai tin sa va spun ca a fost a 2-a vacanta din 2011 deoarece fusesem in iunie 5 insi intr-o vila in Corfu unde a fost super si ulterior invitati in Santorini de catre cineva care lucreaza intr-un resort de lux pe insula.

Sotia a zis pas asa ca l-am luat pe fratele lui, ne-am urcat in "micul gigant" Matiz intr-o dimineata la 7 si dupa 22 de ore de mers non-stop aproape, am ajuns in Piraeu, am parcat masina intr-un parking langa port (unde am negociat la 7 euro/zi) am fugit repede la biletele pentru feribot (mai aveam 1 ora pana pleca) si am gasit la una din casele de bilete fara loc la 35 de euro (la alta mi-a zis ca mai are doar la 50... hahaha) si ne-am urcat pe ferry unde am constatat cu uimire ca mai mult de 75% din pasageri aveau bilete la 35 si dupa ce acesta a plecat, fiecare s-a asezat unde a vrut si aproape la orice clasa (sic!). Am incercat sa dormim in cele 8 ore rupti fiind dupa 22 ore dar in zadar fiindca un pusti de 2 ani a tinut cu tot dinandinsul sa isi faca vocalizele... in fine. Dupa ce a "parcat" pe la vreo 3 insule, am ajuns in fine in Santorini!

Am avut niste peruci si ochelari disco cu care l-am "intampinat"pe cel ce ne astepta si 3 geamantane din care unul era burdusit cu whisky si alte bauturi fine din duty-free-ul moldovenesc si pe care le-am dat gata in zilelele ce au urmat.

N-am sa descriu ceea ce alti si site-urile de specialitate o fac foarte bine insa intr-adevar privelistile sunt de vis. Locatia unde stateam era chiar pe varf langa caldera si dimineata aveam pe o parte rasaritul si pe cealalta apusul. Aveam masina prietenului nostru unde am cotizat la benzina, ceea ce a fost ok pentru toti, in acelasi timp a fost si ghid pentru noi acesta fiind si al 3-lea an in care mergea acolo, asa ca am facut cam tot ceea ce trebuia facut pe insula iar daca a mai ramas ceva o vom face anul acesta fiindca am gasit bilete ieftine de avion si vom merge 23 de zile la sfarsitul lunii iulie pana la jumatatea lui august.

Ziua plaja la White Beach, Red Beach, Kamari, Oia si prin alte locuri si seara ne uitam la meciurile Otelului sau din campionat pe internet, dupa ce l-am convins (10 euro, parca) pe un baiat de la un hotel din apropiere sa ne dea parola la wireless :). Tarziu ne pregateam si plecam la barurile si discotecile din zona centrala din Fira, unde ajungeam cu ceva la bord findca peste tot bauturile sub 5 euro sticluta de 330 de bere era "rara avis". In discteci intraea era minim 5 euro/persoana dar ne recomandam ca fiind de la "... hotel staff" si intram peste tot fara probleme :). Mare grija la albanezi, sunt multi si organizati destul de bine... asa ca e mai bine sa ii eviti sau sa pleci in alte parti unde nu prea calcau.

Una peste alta a fost o excursie super, la intoarcere am luat un fery care a facut 12 ore pana in Atena, oprea in toate insulele de ziceai ca e personalul de la noi. Anul asta cred ca in decursul a 23 de zile cred ca ne vom face multi prieteni greci mai ales ca acum cu criza vom gasi multe subiecte de discutat la un pahar de Gentleman Jack...

Trimis de tonyec in 20.06.12 16:15:26
Validat / Publicat: 20.06.12 19:34:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Salonic, Paralia, Atena, Peloponez, Corint, Patras, Delfi

VIZUALIZĂRI: 3285 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tonyec); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Mai bem o bere pana sus?

webmaster28 [20.06.12 17:01:20] »

@tonyec, te asteptam cu un review separat despre hotelul la care ai fost cazat, acolo poti acorda si notele pt servicii, cazare si masa (pe care aici le-am retras)

webmaster77 [20.06.12 19:34:09] »

Mutat la rubrica "Vacante in Santorini" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Santorini: