ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2012
DIN: zalau
ÎNSCRIS: 23.08.09
JUN-2012

Week-end la Hajduszoboszlo

Vineri dimineata am plecat catre Hajduszoboszlo cu gandul la o relaxare binevenita dupa o saptamana de lucru la temperaturi de peste 30 de grade. Fiind luna Iunie, o luna nu foarte aglomerata, nu am mai facut rezervari la pensiuni si alte cazari, gandindu-ma ca nu este cazul. Asa a si fost, am plecat ata la pensiunea Izabella unde am mai fost cazat si anul trecut si totul a fost in regula, o pensiune foarte aproape de strand, chiar peste drum de intrarea secundara, unde ne-a intampinat gazda pensiunii, care ne-a zis ca sunt camere libere destule.

Camera a costat 6000 de forinti pe noapte, pentru toti trei: eu, sotia si baietelul meu. Am luat 2 nopti, total 12.000 forinti, pentru vineri si sambata noapte. Dupa ce am rezolvat (foarte repede) cu problema cazarii, am dat fuga la strand, unde nu era foarte multa lume, obisnuit fiind cu aglomeratia de August. Toate bazinele pline, apa foarte curata, am stat mai mult la bazinul pentru copii si la bazinul de inot. La bazinul de copii erau foarte multi parinti, cu copii, din Romania, cu care de altfel am mai stat de povesti si am mai povestit cate una alta, niste oameni foarte de treaba si amabili. La amiaza am mancat la terasa cu multe ceaune bogracs si babgulas, foarte bune, servite foarte repede si preturile... nu mai stiu, in jur de 1000 de forinti portia. Vineri seara am mancat la restaurant Lorena, se poate vedea review aici: vezi impresii Sambata dimineata. la fel, strand, apa rece, multa bere si inghetata.

La amiaza am mancat pe insula la restaurantul pescaresc, supa de crap si un platou de 2 pers cu mai multe feluri de peste, foarte bine gatit, totul proaspat, peste preparat in mai multe feluri, vreo trei feluri de peste: crap, somn si nu mai stiu care era al treilea. Servire ireprosabila, nota de plata in jur de 4500 de forinti... recomand. Sambata seara am luat cina la restaurant Al Hamza, review se poate citi aici: vezi impresii In fiecare seara ne-am plimbat prin statiune, cu trenuletul, cu bicicleta cu mai multe locuri. Am prins niste concerte de muzica rock, foarte reusite, cu un sunet foarte bun si o interpretare instrumentala perfecta.

Duminica nu am mai mers la strand, am hotarat de comun acord cu seful, pardon... sotia, sa mergem la cumparaturi la Debrecen. Per ansamblu, un week-end foarte reusit, cum numai la Hajduszoboszlo il poti avea.

Cu siguranta o sa mai mergem si cu alta ocazie, intr-un mini concediu in luna August si pana in August cand mai prindem cate un week-end disponibil. In speranta ca nu v-am plictisit cu povestirile mele va urez zile cat mai racoroase si de ce nu, umede de transpiratia berii. Daca aveti intrebari va raspund cu mare placere. Concedii cat mai placute.

Trimis de popradu16 in 19.06.12 18:12:32
Validat / Publicat: 19.06.12 19:14:48

VIZUALIZĂRI: 4204 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (popradu16); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.06.12 18:19:30]

@popradu16, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

sunflower
[19.06.12 19:52:10]

@popradu16, ai oferit informatii pe care eu, care ma pregatesc de prima iesire la Hajduszoboszlo, le gasesc utile.

Sa va fie de bine minivacanta si la cat mai multe iesiri si... berule!

popradu16AUTOR REVIEW
[19.06.12 22:06:27]

@sunflower multumesc, va doresc vacante cat mai reusite. Va asteptam si noi cu impresiile dvs.

@webmaster scuze, sunt un pic obosit si nu am inteles prea bine la ce te referi. Sa scriu despre Pensiunea Izabella un alt review la rubrica pensiuni?

popradu16, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Hajduszoboszlo: