ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2012
DIN: Eforie Sud
ÎNSCRIS: 31.03.11
JUN-2012

Cateva ore in Balcik

De ce cateva ore? De ce Balcik? De ce Marea Neagra vazuta de pe tarmul bulgaresc? De ce recomand?

Cateva ore, pt ca sunt suficiente; Balcik pt ca este f aproape de de Mangalia, Marea Neagra parca are un alt farmec acolo, in Bulgaria; recomand pt ca ai ce vedea, ai ce face si este mult mai ieftin.

In special ma adresez tuturor acelora care-si petrec vacanta pe litoralul romanesc si carora le sugerez o "ieseala" in Bulgaria. Nu o sa regretati, dimpotriva!

Costurile sunt mai mici decat daca din sudul litoralului nostru ati prefera o iesire spre Mamaia. Asta cu siguranta! Multi ma vor acuza, poate, ca in loc sa promovez litoralul nostru, promovez pe cel din Bulgaria. Nici pe departe, doresc doar sa se stie ca este f usor de ajuns, f ieftin si ca pt o zi le recomand tuturor turistilor sositi pe litoral, iar ceea ce nu doresc este PMA-ul.

Traseu

Mangalia - Shabla - Kavarna - Balcik. Total km 61. Consum, depinde de auto din dotare. Taxe, vigneta, 5 E. Timp, max. 1,3h. Leva, max 60 pt masa si taxa de intrare la Cap Kaliakra pt 3 pers.

Dupa ce iesiti, la Vama Veche de pe DN39, urmati E87 din Durankulak pana la primul sens giratoriu care va indica Balcik-ul.

Nu am sa aprofundez cu explicatii despre obiectivele din statiune, a facut-o f bine, @balasa violeta, insa despre un pranz la una din terasele ponton de pe faleza, in zona hotelurilor Mistral si Lotos am s-o fac.

Meniu in lb.romana, peste tot, curatenie, peste tot, multe flori peste tot, prgatiti de sezon, in totalitate desi era 10 iunie, iar la Eforie, toata lumea era inca in stadiu de curatenie, desi gradele erau ridicate, plaja incomparabil mai mare mai curata (s-au montat plase pt stoparea algelor).

Pt 3 pers. am achitat 40 leva si consumatia a fost urmatoarea: 1bere la 0,5, 1 coca cola 0,25, 2 ape min., 0,2, 1 l ayran, 2 portii paine cu mirodenii, extraordinar de buna, 1 portie midii cu orez, 600gr., 1 portie rapane si midii pane, 1 portie macrou la gratar cu garnitura de cartofi natur si cireasa de pe tort, 1 portie mix grill intr-un mini ceaun care cuprindea 3 - 4 bucatele de ficat de porc, un carnacior, 2 mici (sau ceva de gen) si 2 buc de friptura de porc, totul la gratar si mai mult decat suficient. 40 leva, undeva aprox. 90/ron +/-

Mult? Putin? Va las pe dvs. sa apreciati!

Faleza din statiune, una superba, plaja mai mare doar in extremitatea nordica si sudica a statiunii, in rest faleza a fost exploatata la maxim cu amenajarea pe pontoane a acestor terase. Tocmai acesta este si farmecul acestei statiuni, pe langa Gradina Botanica si Castelul Reginei Maria.

La intoarcere, in dreptul indicatorului Kavarna, va recomand, o abatere de 12 km la Cap Kaliakra, unde pt intrare achitati 3 leva de persoana.

Candva, Cadrilater-ul facea parte din teritoriul romanesc, acum platim ca sa-l vizitam, insa frumusetea peisajului merita orice. Va rog, inainte sa cititi review-urile colegilor @pepsi si @iulianic, niste experti in ale scrisului.

Daca mai prindeti si un apus de soare la Kaliakra, incheiati ziua fericiti.

Asadar, dragi turisti ai litoralului romanesc, nu ratati o escapada si pe cel bulgaresc, macar pt cateva ore!

Trimis de maria55 † in 19.06.12 12:59:37
Validat / Publicat: 19.06.12 14:22:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 24752 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maria55 †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Faleza din Balcik

Admin [19.06.12 14:30:26] »

iar ceea ce nu doresc este PMA-ul...

Eu zic sa ne permiti totusi sa ti-l acordam, ca merita, mai ales pentru un articol venind din partea unei iubitoare si sustinatoare infocata a litoralului romanesc.

maria55 † [19.06.12 14:36:19] »

@webmaster: cuvintele tale fac de mii de ori mai mult decat toate PMA-urile din lume.

Din suflet va multumesc...

iulianic [19.06.12 16:45:42] »

@maria55: Multumesc pentru compliment! Nu sunt expert in scris, pun doar mult suflet daca mi-a placut un loc sau un obiectiv vizitat. Si cum poate sa nu placa Balcic sau Cap Kaliakra?

Inainte de '89, cand am facut o excursie de o zi pe litoralul bulgaresc (cu autocar, plecare din Mamaia), nu ne-au dus si la Cap Kaliakra ci doar la Balcic, la Gradina Botanica, dupa care la Albena, Nisipurile de Aur si Varna. Atunci am vazut cactusii de la Balcic in toata splendoarea. De Castelul Reginei nici nu ne-au pomenit. Si… eram atat de aproape! Nici nu stiu daca se vizita pe atunci.

Am studiat meniul pe care l-ati ales pe litoralul bulgaresc in ideea ca voi sti si eu in viitor ce merita comandat. Marturisesc faptul ca nu sunt o gurmanda, iar cu specialitatile marine nu prea ma omor. Cand am citit de rapane, crede-ma, nici nu stiam ce sunt. Am facut cercetari si am aflat ca cochiliile culese de mine la Mamaia, la sfarsitul lunii mai, erau de rapane. Daca ai sti ce frumoasa cochilie mi-a adus un val chiar la picioare!!! Puteam sa n-o aduc acasa?

Pe "Terasa pe care nu ai cum sa o ocolesti, la Cap Kalikra", in P03, esti tu? Daca da, ma bucur de cunostinta!

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [19.06.12 18:35:13] »

Aveti norocul sa locuiti foarte aproape de Balcic, pe care eu il iubesc din adolescenta, inainte de a-l vedea in realitate l-am cunoscut din panzele pictorilor nostri interbelici, indragostiti de " orasul de argint"- de altfel pictorul Alexandru Satmari a prezentat Reginei Maria prima oara Balcicul-si din romanul Cellei Serghi " Panza de paianjen".

Din 2007 nu a trecut niciun an in care sa nu revin la Balcic, la sfarsit de primavara, cand explozia de culoare a trandafirilor infloriti te lasa fara cuvinte, vara si chiar la sfarsit de septembrie, cand orasul, parasit de turisti, capata un farmec aparte.

In afara falezei si a Castelului Reginei Maria imi plac plimbarile, fara o tinta anume, pe stradutele serpuite care te poarta pana sus, sub versantul de calcar. Un loc cu un farmec aparte si parfumul unor vremuri ce nu se mai intorc este casa ultimului primar roman al Balcicului- Mosescu. In gradina acesteia este o cafenea unde am baut cea mai buna cafea din viata mea iar marea vazuta de sus nu o poti uita prea usor.

Mi-ati trezit multe amintiri despre Balcic, sambata plecam la Nisipurile de Aur in vacanta si sigur vom reveni in oraselul care pe noi ne-a fermecat.

De Rusalii pentru ca ni se facuse dor de litoralul nostru am fost cateva zile la Mamaia, la Complexul Mercur-Minerva, a fost mult mai bine decat ne asteptam si cu acest prilej am fost intr-un alt loc foarte apropiat sufletului meu, Manastirea Sfanta Maria din Techirghiol, aproape de dv.

O vara frumoasa va doresc!

maria55 † [19.06.12 19:01:28] »

@iulianic: cu multa placere si ba da, esti expert in scris.

Da, inainte de '89 intr-adevar, O. N. T-ul organiza aceste excursii de o zi doar la Balcik. Kaliakra exista, dar nu era exploatata turistic, acum ce sa spun?! Bravo lor!

Bine ar fi sa stim si noi sa promovam Adamclisi, cele cateva Manastiri din judet, pescaria de la23August sau cea de la Olimp, unde trebuie totusi sa recunosc faptul ca preturile sunt duble fata de Dalboka sau Balcik.

Rapane... hmm... nici eu nu stiam mare lucru despre ele insa tin sa-ti spun ca asezonate cu mujdei (ca doar suntem romani) erau grozave.

Nici eu nu ma omor cu specialitatile marine, tocmai de aceea vreau sa stii ca alegerea mea a fost olicica de lut!

Cei care au optat pt "marine" au fost prietenii mei din Sibiu, niste draguti, pt care eu am fost un fel de ghid.

Si da, sunt eu, poze sunt f multe, insa nu am acceptul proprietarei sibianca mea draga @rodicapepe, membra a acestei familii AFA.

maria55 † [19.06.12 19:06:45] »

@Floria: draga mea, daca-ti place atat de mult sa te plimbi "fara tinta", nu-mi ramane decat sa te invit la Eforie Sud, intr-o mini vacanta si tintele sa le cautam impreuna!

Va doresc vacanta placuta, mult soare, conditii de cazare, maxime, sa va intoarceti mai fericiti decat ati plecat!

Maria55

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [19.06.12 19:24:55] »

@maria55: Cu mare drag vom veni si la Eforie Sud!

iulianic [19.06.12 20:21:28] »

@maria55: Inainte de '89 am fost doar o data in Bulgaria. Cand am vrut sa mai mergem si in anul urmator, la fel, tot de la Mamaia, am fost respinsi. Poate ca cei putin mai inaintati in varsta isi mai amintesc faptul ca pe vremuri se faceau verificari pentru a se permite plecarea cuiva peste hotare. Chiar si numai pana la bulgari, chiar si numai pentru o singura zi si se platea separat pentru aceasta. De ce am fost respinsi nici acum nu stiu. Erau prea multi amatori, noi inca nu eram casatoriti atunci?

Cat despre rapane asezonate cu mujdei… Nu numai romanilor le plac asa. La Lovran, in Croatia, tot centrul micii asezari pescaresti mirosea a usturoi. Am ramas hipnotizata privind vasul urias in care sfaraiau scoicile. Nu stiam cum sa fac sa fotografiez si atunci… m-am trezit cu o farfurie de plastic plina cu scoici cu mujdei. O fi crezut cel ce le prepara ca poftesc si nu am bani? Oricum, am multumit si am indraznit sa cer voie sa fotografiez.

Referindu-ma la poza P03, @maria55 ma bucur ca te-am cunoscut!

maria55 † [19.06.12 21:19:57] »

@iulianic: m-as bucura si eu, sa ne cunoastem personal. Poate o intanire AFA si pe litoral? Cum suna?

Eu zic ca... bineeeeeeeeeeee! Promit ca ma implic!

Krisko [25.09.12 02:55:02] »

@maria55

Foarte succint, Cadrilater-ul, sau mai corect Dobrogea de Sud, dupa aproape 500 de ani sub dominatie turca, intra in 1878 in componenta proaspat aparutului stat bulgar, care insa pierde al doilea război balcanic (purtat impotriva Serbiei si Greciei, dar in care intervine si Romania - organizam la sfarsitul razboiului semnarea Tratatului de pace la Bucuresti). Ca urmare din 1913 "obtinem" acest teritoriu (in care populatia romana reprezenta un procent insignifiant). Dupa 27 de ani, in 1940, ca parte a dezmembrarii Romaniei Mari, "cedam" teritoriul bulgarlor, prin alt tratat (de la Craiova), situatie reconfirmata in 1947 (Tratatele de pace de la Paris) la dorinta URSS de a recompensa atitudinea "pasnica" a bulgarilor fata de ei in timpul WW2. Crud dar adevarat, invingatorii scriu istoria (si traseaza granitele).

@iulianic

Inainte de '89, cand am facut o excursie de o zi pe litoralul bulgaresc... De Castelul Reginei nici nu ne-au pomenit

Cel mai probabil pentru ca in perioada comunista referirile la Monarhie erau "nerecomandate".

@Floria

Foarte adevarat, in afara principalelor atractii, departe de aglomeratie, farmecul stradutelor (parca nesfarsite) strabatute purtat doar de propria intuitie... locuri in care timpul pare a se fi oprit... e greu de descris melancolia data de "parfumul unor vremuri ce nu se mai intorc" ce se impleteste cu bucuria descoperirii "farmec(ului) aparte".

Sublima insiruire de cuvinte, menite sa deschida "portile" spre acea lume si altora...

ct64cas [01.05.13 18:54:03] »

@Floria: buna,

si eu iubesc Bulgaria, Balchik am sange bulgar in vine, de la strabunicul meu care era din Plovdiv. Unde e cafeneaua despre care vorbesti, poti sa-mi dai detalii?

multumesc

ct64cas, Floria, iulianic, Krisko, maria55