ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2012
ÎNSCRIS: 07.01.11
JUN-2012

Kaplanis House – varianta excelenta pentru un sejur reusit la Neos Marmaras

Eleftheria Eleftheriou - Aphrodisiac

Asadar, cum spuneam mai demult tot pe aici pe site, vacanta de Paste din Halkidiki nu ne-a fost de ajuns si am zis sa mai incercam inca o data de Rusalii (4 nopti de data asta).

Am cautat pe www.sithonianet. gr, un site grecesc in care gasesti o multime de oferte de cazare in zona si am ales sa incercam o varianta la Neos Marmaras. Marturisesc ca ne-a facut cu ochiul Kaplanis House (kaplanishouse. gr pentru cei de doresc sa afle mai multe) si am trimis o solicitare pentru o camera tip Oceanides. Fac o paranteza: pe site-ul lor sunt trei tipuri de camere Nereids, Oceanides si Iris, detalii pe site.

Am primit relativ repede raspunsul pe mail, camera dubla cu sea view 30 EUR/noapte. Impreuna cu noi a mai fost inca o familie (fiu meu nu a mai mers), astfel ca deplasarea am facut-o cu o singura masina (a noastra). Inca ceva: am trimis prin Western Union avansul si... gata de drum.

Nu am sa va mai plictisesc prea mult cu drumul pana acolo, s-a scris de atatea ori, insa pana dupa Sofia n-am vazut picior de politist, apoi, pana la Sandanski au fost vreo 6 echipaje. In Grecia, nici un politist n-am vazut, cred ca erau crizati rau...

Dupa aproximativ 12 ore am intrat in Neos Marmaras pe intrarea A (cum vii dinspre Salonic) si am sunat-o pe d-na/d-ra Kaplani ca sa-mi dea indicatiile de genul: treci de supermarket, mai treci de inca unul, treci de salonul de frumusete, imediat stanga... Ce sa spun, in 5 minute am ajuns...

Cladirea se afla pe o strada in panta (ca mai toate stradutele din Neos Marmaras, mi-a adus aminte de Corfu Town pe alocuri), la aproximativ 80-100 metri de port. Pur si simplu, pana in port faceam 3-4 minute!

Usa de la intare, cat am stat cazati acolo era in permanenta deschisa! A venit mama gazdei noastre, ne-a dus la camera (etajul 3), dupa care s-a facut nevazuta...

Camerele sunt ok pentru doua persoane (pe site par un pic mai mari), nu au chicineta (nici nu am dorit, ma intrebase gazda pe mail daca doresc asa ceva – tripla detine se pare si chicineta). Foarte curat, cabina de dus, paturile foarte confortabile, asternuturile curate. Tv –cu posturile grecesti de rigoare, aer conditionat ce functiona excelent, frigider mic, apa calda non stop. Totul este nou.

Pot spune fata de ultima cazare din Kallithea ca a fost... un pic mai bine pentru Dumneavoastra, cum spunea un vechi slogan din publicitate.

Panorama ce se vede din balcon este excelenta, cu vedere asupra portului Neos Marmaras, face toti banii.

Zona este linistita, nu este galagie, tocmai bine pentru odihna. Foarte aproape sunt si magazine, marketuri, in centrul localitatii ajungi in 10 minute, taverne la 5 minute... ce sa va mai spun? Distanta fata de plaja Paradissos este de maxim un sfert de ora de mers lenes. Este o varianta de cazare excelenta pentru Neos Marmaras.

La finalul sejurului, am sunat-o pe gazda (lucreaza in Salonic), iar restul de bani de cazare i-am platit sorei dansei. Noroc ca am sunat-o eu, ca nu avea nici o grija... Inca ceva, dupa ce ne-am cazat, m-a sunat ea, si m-a rugat ca in caz ca avem nevoie de ceva, sa o sun si se rezolva imediat. Oameni minunati! Si, in speranta ca va citi si ea prezentul review vreodata, am sa-i amintesc si numele: Janna Kaplani.

In cazul in care doriti sa aveti un sejur reusit si mergeti la Neos Marmaras, va recomand sa luati in consideratie si aceste doua cuvinte: Kaplanis House.

Efharisto poli!

PS. Rog webmaster sa ataseze: Eleftheria Eleftheriou - Aphrodisiac (Greece 2012 Eurovision). Txs.

PS 2 ;web : am vazut o eroare si nu stiu cum sa o modific : stabilimentul are doua stele (vezi clasificare) nu trei cum am trecut din greseala.Multumesc

----rezolvat-----

Trimis de johnnyredlabel † in 16.06.12 04:41:30
Validat / Publicat: 16.06.12 08:13:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5913 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (johnnyredlabel †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea la Kaplanis House
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[16.06.12 07:54:04]

@web: Txs

bury_aurel
    [16.06.12 11:57:40]

@johnnyredlabel: Salut, pe 28 august avem si noi rezervare la Kaplanis. Multumesc pt review. Cateva detalii legate de preturi la mancare, bautura, distractii, suveniruri etc. Plata la cazare se face la plecare?

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [16.06.12 13:08:43]

Super cazarea voastra, a mea a fost mult mai nasoala, cu vedere la mare, dar cladirea veche si baia foarte urata si mica.

Ma bucur ca acum macar stiu unde sa trag in Neos Marmaras, care mi-a placut si mie foarte mult, e un orasel maricel, foarte dragut si cu multe posibilitati. Ma bucur si ca ne-am cunoscut, aici si acum.

Vacante frumoase in viitor iti doresc, esti un om deosebit!

[16.06.12 18:06:54]

@bury_aurel: Da, plata am facut-o la plecare. Asa cum am spus mai sus, chiar eu am sunat-o pe gazda cu o seara inainte ca sa platim, ei nu ne-au deranjat absolut deloc. Preturile? Depinde ce-ti propui si cat iti propui... In opinia mea este loc... pentru toate buzunarele... In port sunt cateva taverne, mie cel mai mult mi-a placut cea numita Limanaki, in centru iarasi sunt alte cateva... fii sigur ca ai de unde alege. Cluburi nu am cautat ca nu ma pasioneaza dar probabil ca ai sa gasesti si din astea. Iar de suveniruri sa nu-ti faci probleme... Ca si in toata Grecia, si aici ai sa gasesti la tot pasul. Vacanta placuta!

[16.06.12 18:11:20]

@ionescunic: Sa stii ca eu, de obicei am noroc la alegerea cazarii... Nu prea dau gres... Daca ma sunai inainte... .

Si eu ma bucur, ca si tine, ca ne-am cunoscut, sentimentele sunt reciproce. Iar in ultima seara la Limanaki a fost EXCELENT (na, ca am strigat, poate ma cearta vreun web .

S'auzim numai de bine!

dancing.master*
    [31.07.12 17:22:27]

Frumos! am doua curiozitati te rog:

Frigiderul din camera avea si congelator?

Camerele aveau chicineta?

Multumesc!

[01.08.12 07:37:52]

@dancing.master: da, are un congelator mic (intra cam doua sticlute mici de apa plata). Poti sa-ti faci si gheata, daca ai cu ce o servi .

camera dubla nu avea chicineta, in schimb tripla avea (stiu asta intrucat gazda m-a intrebat initial ca in cazul in care doresc si chicineta imi ofera o tripla).

[17.03.13 10:04:10]

[17.03.13 18:14:31]