ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2012
ÎNSCRIS: 15.06.12
JUN-2012

In Thasos in iunie 2012

Salut,

Am folosit mult informatiile de pe acest site, asa ca ma simt dator sa actualizez cu informatii proaspete din Thasos, unde am fost acum o saptamana, 9-13 iunie 2012.

Insula Thasos este foarte frumoasa si chiar daca drumul a fost putin obositor, a meritat efortul.

Legat de drum:

Am ales varianta cea mai estica, prin Svilengrad. Total 750Km din nordul Bucurestiului pana la Keramoti. Asadar traseul a fost Bucuresti - Ruse - Veliko Tarnovo - Gurkovo - Mazligh - Stara Zagora - Dimitograd - Harmanli - Svilengrad - Orestiada - Soufli - Alexandroupoli - Komotini - iesire din autostrada spre Chrysoupoli - Keramoti.

Am facut 1h30 pana la Ruse, 6h prin Bulgaria si 3h30 prin Grecia, deci 11 ore, dar fara sa fortez, am mers in principiu cu viteza

legala (50-100-130). Cine vrea sa mearga mai repede poate sa faca mai putin timp, eu nu am vrut sa ma tiganesc cu politistii bulgari. Dar probabil ca nu ma oprea nimeni, pt. ca au fost 2-3 masini de politie pe tot drumul si bulgarii dau flash-uri. Drumul a fost foarte liber si prin Bulgaria si prin Grecia, in special la dus, cand am mers sambata, credeam ca sunt tari parasite :)

Intre Veliko si Gurkovo e bun drumul, doar cateva serpentine usoare (gen Valea Oltului) pana la altitudinea de 700m, am inteles ca prin Gabrovo e drumul mai greu, urca mai sus, 1300m, in pasul Skipka.

In rest totul e simplu, prin Bulgaria drum liber si bun dar pe 2 benzi, in Grecia mai intai un drum expres si apoi autostrada, se circula foarte bine.

Ferry din Keramoti pleaca cam din ora in ora si costa 20 eur / masina peste 4.25m si 3 eur / persoana.

Am tot ezitat sa aleg drumul prin Zlatograd, care ar fi mai scurt cam cu 130-150km, dar se pare, din auzite, ca sunt mai multe trasee iar unele sunt cu gropi foarte mari si unele drumuri sunt cu pante foarte abrupte si foarte inguste. Cineva cu care ne-am intalnit la intoarcere a zis ca la dus a mers pe acolo si ca a lovit masina intr-o groapa mare, dar poate a ales varianta mai proasta. Dar in principiu daca nu mergeti cu copii sau persoane cu rau de serpentine puteti sa incercati.

Despre insula:

Insula este foarte frumoasa si este o combinatie foarte frumoasa intre munte si mare, o apa calda si foarte limpede, cristalina. Zona in care am stat noi e Skala Potamia. E un fel de golf care cuprinde si localitatea mai din nord Chrissi Amoudia, un fel de 2 mai si Vama Veche, dar mai apropiate intre ele. In zona lor e acea plaja Golden Beach, cu multe zone doar cu nisip, nu cu pietre.

Nu sunt hoteluri mari, sunt mai mult pensiuni, vile simpatice, facute cu gust, cu curti frumoase, cu multe pergole acoperite de vita de vie. In general e o zona linistita si cu bun gust, pentru oameni care cauta asa ceva. Noi am gasit o vila la 30m de plaja la 50eur/noapte o camera pt. 3 persoane, cu mini-bucatarie. Mic dejun incus in pret (in jur de 5 eur/pers, deci ar iesi cam 35 eur camera), iar un fel de mancare pt. pranz era la 6-9 eur, berea 2.5 eur sau mai ieftina de la supermarketul din centru (aveam frigider in camera). La vila la care am stat masa a fost foarte buna, aveau si o platforma cu mese chiar langa plaja, acoperita de umbrelute, foarte frumos. Aveau si restaurantul lor si piscina in curtea dintre restaurant si vila. Locuri de parcare peste tot.

In cele 3 zile state efectiv pe insula, fara zilele de pe drum, am apucat sa vedem si cateva lucruri foarte interesante:

- Plaja Saliara - o plaja care in loc de nisip are pietricele de marmura - foarte interesanta, preferata mea, am facut si prima oara snorkeling acolo (echipament ochelari + teava + labe 40 eur, mai ieftin sa le luati din tara de la Decathlon sau la altii)

- Cariera de marmura de langa Limenas (pe stanga cum mergi spre Panagia) - impresionanta, erau acolo cateva utilaje mari - camioane, buldozere care pareau ca niste gandacei la scara carierei

- Piscina naturala Giola (la vreo 40Km de Limenas, langa Aliki) - e o piscina naturala sapata de mare intr-o roca moale, foarte spectaculoasa. E un drum de 20 minute pe jos de la drumul principal, se coboada un deal cam vreo 300 m diferenta de nivel.

- Satul vechi Panagia - un sat pitoresc, cu case vechi si o retea de parauri care trece pe langa case, pe sub case, prin niste santuri betonate. Intr-un loc apele erau stranse intr-un parculet intr-un bazin cu un pod simpatic si de acolo plecau mai departe prin alte canale.

- La Limenas sunt si niste ruine antice in mai multe zone, cel mai mult ne-a placut amfiteatrul de pe deal, are o acustica uimitoare, ti se amplifica vocea daca stai fix in centru.

- Peisajul in general este foarte frumos si diferit de cel de la noi, pentru ca ai in acelasi loc (insula are diametrul de 20km) si munte si mare. Plajele sunt foarte frumoase, apa este foarte clara si albastra, drumul care ocoleste insula are niste serpentine ca la munte, iar cel putin la inceput de iunie soarele nu a fost asa dogoritor ca la noi, am stat mult pe plaja fara sa ne ardem.

- cine vrea, poate sa urce si pe munte din Potamia sau Panagia (2-3 ore dus, 6-7 ore total), noi n-am avut timp. N-am avut timp nici pt satul turcesc Theologos, de care am inteles ca e frumos.

- zona din nord-est unde am stat se pare ca e cea mai inverzita, in rest cand am mers spre sud era mai arida, dar nu am ocolit toata insula (drum circular de 100km). Partea de sud ne-a oferit si sansa de a vedea rasaritul din camera intr-o dimineata :)

In conluzie, a fost o vacanta foarte relaxanta si deloc scumpa (pana in 200 eur/persoana in total pentru 5 zile, dintre care 2 pe drum). Sper ca pana data viitoare cand vom merge sa repare si sa lateasca drumul prin Zlatograd ca sa castigam ceva timp :)

Trimis de iovescu in 15.06.12 23:30:52
Validat / Publicat: 16.06.12 00:46:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 8773 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iovescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Plaja de marmura Saliara

Anturium [16.06.12 20:18:19] »

Pe la ce ora ati ajuns in vama la Giurgiu? Stii cumva cand se schimba tura in vama?

Multumesc.

iovescu [17.06.12 13:57:35] »

@Anturium: Am ajuns la 6:30, am impresia ca la 7:00 se schimba tura. Oricum, am stat 30secunde la fiecare vama prin care am trecut si sambata la plecare si miercuri la intoarcere

iovescu [19.06.12 09:09:35] »

Legat de cazare, am uitat sa va spun ca noi am cautat diverse vile inainte, le-am verificat pe harta pozitia si le-am trimis mail sa verificam daca au locuri si ce pret. Dar pentru ca am vazut ca au toti locuri libere, nu am facut nici o rezervare si am ales-o la fata locului, pe cea pe care ne-a placut cel mai mult. Dar nu stiu daca e valabil in orice perioada, acum era inainte de 15 iunie, inainte de vacanta copiilor. E frumos sa alegeti camere cu vederea la mare, cu toate ca si in spate e frumos, e muntele

Mela81 [29.07.12 22:46:41] »

Imi puteti spune cum se numeste vila unde ati stat?

Multumesc!

airadi* [16.08.12 23:07:11] »

am ajuns in thasos potos acum 5 ore

am condus ~10 ore si am reusit sa ajung in "eforie sud"

prima impresie este foarte proasta

sper ca maine dimineata sa vad altfel aceasta "minunata insula"

am ales sa nu fac rezervale la cazare din bucuresti; a fost o gresala am pierdut foare mult timp

am gasit o camera acceptabila la 40 euro pe noapte

am mancat la taverna irene foarte bine la un pret ok 3 persoane 47 euro

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [17.08.12 08:30:17] »

@airadi: bun, dar a trebuit sa mergi pana acolo ca sa afli ca Potos seamana cu Eforie sud?

Seamana, dar nu rasare, nu vei gasi impinge tava pe acolo, iar Mt Athos sigur nu e si pe la Eforie in zare, nici preturile nu seamana chiar deloc, iar maslini la Eforie... nu am auzit sa fie. Ar fi diferente multe insa nu aici e locul lor.

Prima impresie e mereu foarte proasta, pentru ca esti obosit de pe drum, iar faptul ca nu ai facut rezervare e vina ta si trebuie sa ti-o asumi, iti garantez ca dupa 6-7 nopti de Potos vei decide ca la anul tot aici vei face concediul. Punem pariu?

gotty [24.01.13 15:18:28] »

@initiator: cam care au fost temperaturile in perioada in care ai fost tu?

multumesc!

airadi*, Anturium, EMS, gotty, iovescu, Mela81, voiajor