ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.06.2012
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 02.04.12
JUN-2012

Dragutel!

Cred ca trebuia sa incep cu parcul acvatic deoarece este sub cel de distractii si astfel era un mic preludiu. Desi este dragut si acesta nu se poate compara cu cel mare. Poposind 3 zile in Port Aventura am decis ca 1 zi sa o dedicam parcului acvatic.

Parcul se deschide la ora 10, iar biletele se pot lua de la Casa de bilete (atat pentru Parc cat si pentru Water Park).

Un bilet pentru 1 zi este:

25 de euro adulti

20 de euro pentru copii si pensionari

Daca stai la hotel biletul este de doar 5 euro! insa atentie mare trebuie sa il luati de la receptia hotelului. Pe noi ne-au plimbat de la o casa la alta pana sa ne zica cineva mergeti la receptie.

Daca stati mai multe zile in zona va recomand un pachet foarte atractiv.

3 zile ambele parcuri pentru adulti 69 de euro, copii si pensionari 56 de euro. Se merita sa iei asa avand in vedere ca pentru 1 zi in Port Aventura platesti 44 de euro + o intrare in parcul acvatic 25 de euro :).

Decorul parcului este foarte dragut, curatenia e super iar muzica de vacanta frumoasa antrenanta. Intrii si esti intampinat de niste jeturi care vin de sub :) daca sunteti cu copii cu siguranta 2,3 minute se vor juca pe acolo. In stanga dupa intrare este zona cu vestiare si baia. Tot acolo gasiti un Rental - puteti sa va luati:

cutie de valori - costa 4 euro + 3 euro depozit (atentie trebuie sa predati tichetul care vi-l da si cheita) iar acei 3 euro vi se inapoiaza. Daca aveti mai multe de depozitat va recomand sa va luati: Family Locker e 6 euro + 3 depozit. Noi ne-am pus doar lucrurile de valoare. E foarte bine sa le aveti acolo in siguranta.

Tot de aici poti sa iti inchiriezi colac (sunt 3,4 atractii care necesita acest colac in plus daca vrei sa faci o plimbare pe ,,rau" e obligatoriu). Va recomand sa vedeti prima data daca sunt colace libere. Noi acum in iunie am prins lejer, nici nu trebuia sa asteptam la atractie pentru ca erau o multime de colace libere. Daca cumva nu prindeti si daca nu vreti sa asteptati cu 6 euro + 3 depozit va inchiriati un colac pentru 1 persoana si cu 9 euro + 3 depozit unul de 2 persoane.

Prosoapele sunt 3 euro + 3 depozit si sezlongurile in perioada de varf se platesc, la noi in iunie nu a fost cazul (am inteles ca in august e nebunie). Sezlongul e 4 euro.

Daca vrei vesta de salvare este gratuita insa trebuie sa platesti un depozit de 30 de euro care ti se va returna.

Va recomand insa sa mergeti de dimineata astfel incat veti avea si sezlong si colac;) stiti vorba aia cine se scoala de dimineata... doarme mai putin :))

Bun cam atat cu detaliile tehnice. Odata echipati in slipi mergeti si instalati-va pe sezlong (inca odata mergeti la sezlong cu strictul, nu luati lucruri de valoare).

Exista o piscina imensa in care din 10 in 10 minute pornesc valuri. Se numeste ,,Triunghiul Bermudelor ". Este foarte frumoasa, noi majoritatea timpului aici l-am petrecut. E enorma, va puteti relaxa pe mal, puteti inota sau va puteti lupta cu valurile. Tot aici este si zona Bahama Beach, nu e cu nisip dar sunt sezlonguri chiar langa apa asa ca o sa fie o ,,atmosfera frumoasa". O sa vedeti si in poze.

Pentru copii: sunt 2 zone principale una in interior (Zona Indoor unde copii au o piscina micuta si ceva topoganase gen spatiul de joaca din parcuri numai ca sunt in apa) si una in exterior Woody's Lagona seamana cu zona indoor insa este afara, sunt chestii de catarat, diferite tisnitoare, topogane pentru copii.

Pentru copii mai mari si adulti:

,,El Rio Roco" - o atractie draguta, cei care ati fost la Aqua Magic va puteti face o idee. Mergi cu un colac de o persoana sau 2 pe un rau, poti linistit sa faci plaja sa te relaxezi insa vei fii ,,deranjat" cateodata de curentii raului, de ploi torentiale (2,3 secunde) vei trece pe langa 2,3 cascade, pesteri.

Cea mai frumoasa atractie pentru noi a fost ,,El Torrente" - esti intr-un fel de barca de rafting - intra 4-6 persoane si pornesti in viteza pe un topogan plin de curbe si coborari pline de adrenalina. La unele ajungi aproape de marginea topoganului. Este o atractie care nu trebuie ratata. Un fel de rafting numai ca aici esti in siguranta 100%

Barracudas urmatoarea in top, o coborare cu colacul de 2 pers sau 1 pers, nu o sa simti adrenalina la fel ca la Torrente insa este ok. Si aici sunt diferite curbe si inclinatii astfel incat nu o sa adormi pe colac.

Mambo & Limbo este o atractie atat pentru copii cat si pentru adulti, cobori pe un topogan (sunt 2, poti face concurs unul e Mambo altul Limbo, de data aceasta se coboara fara colac).

Chestia cu atractiile acestea pe apa este urmatoarea:

-daca stai in fund viteza va fi mica

-daca stai pe spate viteza este medie

-daca stai pe calcaie si o mica portiune din spate (respectiv omoplati) - nu trebuie sa atingi cu spatele plasticul si apa vei zbura,

Am invatat lucrurile acestea la un concurs pe timp in Austria, am verificat si este perfect adevarat.

Astfel ca atractia aceasta vi se va parea in functie de cum vreti sa ,,zburati" pe topogan.

O ultima atractie este cea cu care am inceput: El Tifon care mie nu mi-a placut deloc pentru ca nu am fost pregatit si nu am stiut ce se va intampla. Am luat la apa cat in toata vacanta si ma rugam sa se termine odata. Se intra prin zona Inside. Este un topogan in care nu vezi nimic pana jos e totul bezna la un momendat ceva luminite dar atat (sunt o gramada de curbe, doar te trezesti dintr-o parte in alta) Greseala e ca eu am plecat puternic, din experienta din Austria nestiiind cum este acest topogan. Stand pe spate, toata apa mi-a venit in nas si gura. Am asteptat sa ajung jos deoarece de abia mai reuseam sa respir :)). Nu vreau sa va stric impresia despre acest topogan poate ca l-am abordat eu gresit.

Cam astea ar fii atractiile parcului in rest poti sta la plaja si te poti relaxa. De asta va ziceam ca nu este ceva waw in comparatie cu Parcul mare. Am fost in multe parcuri acvatice mult mai complexe si cu mult mai multe topogane. Oricum la cat am platit a meritat. Daca stati 3 zile in Port Aventura sau in apropiere merita sa va luati tichetul acela cu 3 zile doua parcuri si merita sa va relaxati si aici.

Exista un magazin: Costa Caraibe chiar la intrare pe partea dreapta de unde iti poti cumpara, haine, articole de plaja, suveniruri insa la preturi putin mai mari fata de cele normale.

Mancare si bautura:

Exista suficiente locuri unde sa serviti masa

Pirata Pizza - deschisa pana la ora 19. Gasesti Pizza, Paste, Salate si ceva cartofi cu peste

Reggae Caffe - aici gasiti meniuri cu carne de porc, carne de peste sau carne de pui (pulpe) + orez jamaican. Aici iti poti combina meniul cu bautura si desert si ajungi pe la 12,50 euro depinde ce iti alegi. Este deschis intre 12 si 17

La Langosta - diferite chestii gen snack food + sandvis tip baghete care le combini cu suc - ajungi cam pe la 7,8 euro depinde din nou de sandvis. Deschis din nou intre 12 si 17.

Iguana Snacks - aici ai la fel sandvisuri (tip burger) pe care le poti combina cu suc sau inghetata, terasa e destul de draguta.

La Cabana - noi aici am mancat - cu 9 euro iti iei un meniu cu suc, hot dog sau burger + cartofi prajiti. Daca dai 1 euro in plus primesti o bere cu un pahar foarte frumos (o halba din plastic lunguiata - e mortala, cadoul perfect) sau cu 2 euro iti iei un bidon mare de la Cola foarte frumos. E o amintire buna la un pret rezonabil. Aaaa si era sa uit daca mergeti in parc si stati 3 zile cu 25 de euro va luati un bidon din acesta de Cola si cand il terminati vi-l reumple gratuit de cate ori vreti.

Va recomand sa mancati doar 1 masa in parc in rest puteti merge la un restaurant sa mancati o mancare calda mai buna, sunt multe alegeri pe care le puteti face vi le spuneam si in review-ul parcului de distractie

Ce ma impresionat foarte mult in aceste 2 parcuri, grija cu care se poarta fata de persoanele cu dizabilitati. Atat in Port Aventura cat si in Parcul Acvatic sunt numeoase atractii in care acestia se pot da, inclusiv cele tari. Este un exemplu enrom de civilizatie.

Ce ma impresionat negativ in aceasta vacanta este multitudinea de rusi din Spania. Daca pana anii trecuti Turcia si Austria iarna era plina de ei anul acesta au dat navala si aici. Din 10 persoane 6 sunt din Rusia, se vorbeste rusa peste tot aproape. Ma deranjeaza la ei ca au atitudinea aceea de eu am bani pot sa fac ce vreau sunt mai tare ca tine. Se baga in fata, sunt galagiosi si te trateaza fara respect.

Cam asta ar fii daca mai doriti sa stiti altceva astept sa imi puneti intrebari.

Trimis de bogdanfifa in 14.06.12 12:58:48
Validat / Publicat: 14.06.12 14:59:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 3621 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdanfifa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in parc

MCM
[14.06.12 16:39:39]

Rw f bine structurat, dar adrenalinei mele ii face mult mai bine pe uscat . Sunt pisica de-a dreptul cand vine vorba de apa

bogdanfifaAUTOR REVIEW
[14.06.12 16:44:05]

@MCM: merci. intr-adevar nu se compara Port Aventura cu Water Park dar e ok si acesta pentru relaxare

bogdanfifa, MCM
Alte impresii din această RUBRICĂPort Aventura (parc de distracții & aquapark):