ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.06.2012
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
JUN-2012

Hotel Pliska - Sofia

Hotel Pliska din Sofia este cel mai prost hotel in care am stat in circuitul de patru zile din Bulgaria si - fara indoiala - cel mai prost in care am stat vreodata. Nu-mi fac reprosuri pentru ca nu l-am ales eu si nu reprosez nimic nici agentiei care l-a ales in dorinta de a obtine un cost total al circuitului cat mai redus.

In alegerea programului turistic primeaza - in cazul meu - nu facilitatile de cazare, ci posibilitatea de a vizita cat mai multe locuri, de a vedea obiective interesante si necunoscute inca. Asta nu inseamna ca nu ma bucur atunci cand am parte de conditii excelente sau ca nu voi fi obiectiva in relatarea care urmeaza.

Hotel Pliska - Sofia este inalt, situat pe o strada intens circulata si poseda o parcare mare, inchisa si pazita, aflata chiar in fata intrarii. Am inteles ca nu este necesara rezervarea prealabila, dar ca parcarea costa 5 euro/zi.

Receptie

Amplasata intr-un lobby foarte generos, receptia - deschisa nonstop - ne-a primit la o ora inaintata si ne-a cazat cu operativitate.

Hol

In spatiul ingust de la intrarea in camera, cu rol de hol, nu era decat o oglinda fixata in perete, un cuier si o mobila ciudata, carpita, cu raft si suport pentru bagaje.

Camera

Camera 410 de la Hotel Pliska - Sofia este o camera pentru nefumatori. Fumatul interzis, semnul specific pus pe usa, in partea dinspre exterior, se afla sub numarul camerei. Un detector de fum - de moda veche - vegheaza din tavan la respectarea acestei reguli.

In camera nu exista aer conditionat, ci doar un calorifer (acum inutil) care se poate inchide/deschide printr-un orificiu rotund practicat in masca.

Paturile de cate o persoana sunt asezate de o parte si de alta a incaperii lasand doar un spatiu de trecere pe mijloc. Una dintre noptiere se afla intre cele doua paturi si este destinata folosintei comune deoarece pentru a doua nu mai este loc. Locul ei a fost stabilit la picioarele unuia dintre paturi si serveste drept masuta pentru televizor.

La sifonierul lipit de peretele dinspre baie nu prea ai cum ajunge si nu-i prea poti folosi rafturile si umerasele daca sunt bagaje in camera. El are un model atat de vechi incat crezi ca a fost pus acolo doar pentru a-ti aminti de camera bunicii.

Pe biroul cu telefon si minibar asortat ascuns dedesubt, se afla o lista cu pretul camerelor nu si una cu pretul produselor oferite la minibar.

Doua aplice cu intrerupator clasic montate pe peretii de langa fiecare pat si altele doua in lateralele oglinzii de la birou, sunt singurele surse de lumina artificiala din incapere.

Tot mobilierul camerei 410 de la Hotel Pliska - Sofia nu numai ca are un aspect foarte demodat, dar este si foarte ponosit. Mocheta este si ea tocita, iar pernele subtiri. Un aspect laudabil, demn de remarcat aici, salteaua este foarte confortabila, iar lenjeria proaspata si curata.

Baie

In baie ne asteptau doua sapunuri tip turist si numai doua prosoape mari (cate unu pentru fiecare persoana cazata), nealbite, de o culoare indoielnica. Oglinda si chiuveta sunt modeste ca dimensiuni si foarte invechite.

Dar… surpriza! Cand incepusem sa cred ca hotelurile din Bulgaria au un singur tip de dus, cel cu scurgere direct prin pardoseala, iata ca Hotel Pliska - Sofia imi oferea surpriza unui lighean patratic patat de rugina si vechime si o perdeluta subtire si scurta care mai atenua putin puterea jetului de la dus.

Balcon

Camera 410 de la Hotel Pliska - Sofia nu are balcon. Doua ochiuri inguste de geam termopan de deschid deasupra fiecarui pat doar daca te cocoti sa ajungi la manerele montate cam prea sus.

Micul dejun

Hotel Pliska - Sofia are restaurant propriu foarte mare. Mai greu este sa-l nimeresti daca esti in lift. Majoritatea oaspetilor sunt derutati din cauza literelor bulgaresti inscrise pe butoane. Vor la receptie, nimeresc la restaurant sau invers. Dar, pana la urma totul e bine cand sfarseste cu bine si ajungi in fata unui munte de om care sta la intrare cu o lista si te intreaba pe bulgareste la ce camera esti cazat. Cum necum, am trecut si peste aceasta bariera si iata-ne cu totii cu dreptul legal castigat de a servi micul dejun la Hotel Pliska - Sofia.

Prea multe nu mai sunt de spus. Bufet suedez cu unt, gem, paine, branza, salam, cascaval, omleta, rosii si castraveti feliati. In completarea micului dejun, croasante mici, ceai deja preparat intr-un recipient mare, special, de asemenea suc si ness de care nu m-am atins.

Daca este cineva interesat de acest hotel modest si pe care eu nu l-as recomanda, datele de contact sunt: Hotel Pliska - Sofia, 87, Tsarigradsko Shose, 1113 Sofia, Tel: 00359 29 711 077

Trimis de iulianic in 12.06.12 09:25:27
Validat / Publicat: 12.06.12 11:05:31

VIZUALIZĂRI: 2337 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotel Pliska - Sofia, intrarea principala.

livia72
[12.06.12 13:36:39]

Fara suparare, dar la 2 stele cam ce asteptari ar fi? Eu una de abia de la 3 stele pot sa am pretentii...

iulianicAUTOR REVIEW
[12.06.12 15:04:19]

@livia72: Nu este nici o suparare! Am specificat la inceput punctul meu de vedere, dar era de datoria mea sa prezint situatia cat mai realist si cat se poate de amanuntit, exemplificand si cu fotografii, pentru ca eventualii amatori sa stie la ce sa se astepte.

Toate hotelurile care ne-au gazduit in minicircuitul din Bulgaria au fost de doar 2* sau 3*. Eram doar in tranzit si pentru cateva ore, toate ne-au oferit conditii bune de odihna (ma refer la saltele si lenjerie de pat).

Cat despre asa zisele pretentii, am intalnit persoane foarte nemultumite si de hoteluri de 5*.

livia72
[12.06.12 15:43:19]

Inca o data, scuze pentru comentariu si da, sunt ultra de acord ca "In alegerea programului turistic primeaza - in cazul meu - nu facilitatile de cazare, ci posibilitatea de a vizita cat mai multe locuri, de a vedea obiective interesante si necunoscute inca".

Sa intelegem ca in rest tot circuitul a fost ok?

iulianicAUTOR REVIEW
[12.06.12 16:58:18]

@livia72: Da! Minicircuitul de patru zile de Rusalii in Bulgaria a fost o reusita. Cu 135 euro/pers. (transport cu autocarul, 3 cazari cu mic dejun inclus, servicii de ghid si taxe de drum), am avut prilejul de a vedea mare, munte, statiuni moderne si orase vechi, importante lacasuri de cult, creste inzapezite si oameni la plaja.

Daca timpul imi va permite, voi scrie cat de curand si impresii de calatorie.

iulianic, livia72