ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.06.2012
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 02.04.12
JUN-2012

Alegerea perfecta pentru parc!

Intai de toate trebuie sa va spun ca este un hotel extraordinar mai ales daca vreti sa mergeti in super parcul de distractii Port Aventura. De asemenea este un hotel foarte bun pentru relaxare, plaja, mare. Face parte din lantul de hoteluri tematice arondate parcului (mai sunt El Paso, Gold River si Caraibe). Daca te cazezi la aceste hoteluri primesti gratuit intrare in parcul de distractie si o reducere substantiala la parcul acvatic (platesti doar 5 euro) !!! insa atentie mare biletele pentru parcul acvatic (despre care o sa scriu in alt review se iau de la receptie, noi am umblat 1 ora (fara gluma) si am fost trimisi dintr-o parte in alta pana sa le luam si sa intram.

Sa o luam cu inceputul. Hotelul se afla pe Costa Dorada langa statiunea Salou exact in parcul de distractii Port Aventura. Se ajunge foarte usor indiferent de unde veniti. Din Barcelona daca luati trenul (inscriptie gri pe placute la metrou) din statia Saints Estacio sau Passeig de Gracia cereti bilete pentru Port Aventura (doar unele trenuri opresc in aceasta statie. Se face aproximativ 1 ora si 10 minute iar biletul costa dus intors aproximativ 15 euro. Va recomand sa luati dus intors deoarece la Port Aventura nu aveti de unde. In plus rugati la informatii sau la casa de bilete sa va dea orarul pentru data cand va intoarceti. Privelistea e superba, veti calatori pe malul marii. Ajunsi in halta Port Aventura treceti de hotelul El Paso, mergand spre parcul de distractii si la fantana arteziana faceti dreapta spre Hotel Port Aventura.

Rezervarea am facut-o de pe site-ul lor (aici gasiti cele mai bune preturi) si am beneficiat de un pret mai mult decat bun 370 de euro pentru 2 nopti, 4 persoane cu intrare gratuita in parc.

Am ajuns la hotel la ora 13.00 in ideea sa nu pierdem toata ziua de parc desi pe voucher scria ca check in'ul se face doar la ora 16. Am ramas foarte placut impresionati sa primim cartelele pentru parc in 5 minute dupa ce am dat pasapoartele tuturor (cartele care se foloseau si la intrarea in camera). Am cumparat Ticket Express (il gasesti cu 12 euro la hotel, in parc este 25 de euro) - este foarte important daca nu vrei sa stai la cozi la atractiile principale. Sunt carusele la care se sta si 2 ore jumate daca nu ai Ticket Express cu care ajungi in 3 min. Deci se renteaza tare si va sfatuiesc sa va luati!

Am alergat bucurosi spre camera sa ne lasam bagajele si sa fugim in parc. Holul cu camerele este enorm, nu exagerez am facut 4-5 min pana in camera.

Camera superba, spatioasa, curata cu un balcon micut unde desi scria ca nu aveai voie puteai sa iti intinzi hainele (cam toti oaspetii hotelului faceau asta). 2 paturi uriase, cu saltea foarte confortabila. Perna de dormit era foarte lunga si era una singura pentru 1 pat (2 persoane) astfel ca daca sunteti obisnuiti sa o rotiti/schimbati etc era practic imposibil fara sa treziti pe celalalt :). Camera dispune de televizor lcd cu destule programe + minibar care insa era gol, se poate face comanda insa trebuie sa fie minim de 12 euro / camera. Exista si un dulap f f mare cu rafturi diverse si umerase. In plus aveai si un seif pe care ti-l puteai configura singur. Ca la orice hotel ce se respecta aveai pe masuta toate detaliile despre hotel + tarife + diverse informatii. In plus aveai un carnetel cu numele doamnei care facea curatenie, unde puteati sa ii scrieti orice :). Aerul conditionat foarte usor de folosit si foarte eficient, camera foarte luminata, masutele si cuierele prezente, cam tot ce trebuie sa aiba o camera de 4 stele + zic eu.

Baia era f mare, cada + dus, fiecare cate 2 prosoape care se schimbau zilnic daca le lasai in cada sau pe jos, o oglinda mare si tot ce ai nevoie intr-o baie. Am ramas din nou foarte placut surprinsi de ce am gasit aici: 2 periute de dinti cu pasta + piaptan sigilate asta pe langa sapun/sampon/gel de dus/feon.

Micul dejun era inclus in pretul camerei, la check in iti alegeai ora si ti se dadea un cartonas pentru fiecare zi care trebuia sa il prezinti la restaurant unde erai asteptat frumos si condus la masa. Meniul a fost ok, nu impresionant dar destul de variat, suficient dupa parerea mea sa satisfaca orice pretentiosi. Ceea ce ma mirat este ca nu am gasit rosii proaspete sau castraveti dimineata si nici branza de nici un fel. In general spaniolii sunt mai ciudati la micul dejun ei prefera diverse cornuri cu cafea sau ceva mai lejer. Gaseai sunca (un fel de prosciutto crudo) salam si carnat traditional spaniol (chorizo) carnaciori prajiti, un fel de mini cremwusti, omleta, tortilla cu cartofi, ochiuri de ou, fasole boabe din nou ceva special facut de ei (frijole mexican) am vazut ca era bataie pe ea desi nu am incercat-o, cascaval special fara sare si apa dar sincer si fara gust :). In rest multe fructe, cereale, iaurturi, pankakes cu diferite sosuri, churos si diverse produse de patiserie. Nutella, gemuri + lapte, ceai, cafea si diverse tipuri de paine. Ca racoritoare apa plata + ceva ,,sucuri la plic " din acelea la dozator fara nici un gust insa. La pranz mancam in parc (o sa detaliez in reviewul cu parcul ce se mananca si cum prin parc) iar seara noi am mers la Buffet del Port (langa restaurant Cascada) cu o priveliste superba. Era 23 de euro de adult si era bufet suedez in principal pe produse mediteraniene. Am avut ce alege si aici desi nu sunt fan peste si mancare sea food. Dupa aceste zile insa am vazut ca puteam sa mergem si in celelalte hoteluri unde erau diferite tematici: intr-unul era bufet mexican in altul italian etc. Deci puteai sa mergi si sa iti alegi. Bautura nu era inclusa, doar apa plata de la dozator. Va recomand Sangria, a fost 9 euro litrul dar a meritat fiecare cent. Nu are rost sa ma apuc sa detaliez fiecare tip de mancare de la bufet va zic in mare: ceva pizza, paste si diverse sosuri, sea food foarte multa (caracatite, calamari, scoici etc etc), pulpe de pui, cartofi prajiti, natur, foarte multe salate si fructe, dulciuri si prajituri, In plus inghetata era gratis (erau Algida la pahar diverse sortimente + ceva pe bat). Si acum insa imi pare rau ca nu am aflat de faptul ca puteai sa mergi la alte hoteluri sa mananci. Eram primul la bufetul mexican.

Piscina si imprejurimile superbe. Ceva gen hotelurile luxoase din Turcia insa fara topogane. O sa vedeti in poze e greu de descris in cuvinte. E o piscina uriasa si peisaje foarte foarte frumoase. Apa este foarte foarte curata, fara clor si foarte ok se putea face lejer baie.

Sala de fitness, jacuzzi si sauna foarte frumoase insa avand in vedere vremea de afara si timpul petrecut in parc nu am ajuns sa ne petrecem timpul pe acolo.

Mai era o cafenea unde puteai servi sandvisuri diverse minuturi + cornuri, cafea, sucuri, bauturi si un magazin unde preturile mi se pareau putin mari in comparatie cu magazine din afara. Am platit 20 de euro pentru o crema protectie ridicata de la Nivea. Va sfatuiesc sa nu plecati fara crema, indiferent ca stati la plaja sau ca mergeti sa va plimbati prin parc este un soare si o clima infernala astfel daca nu folosesti cremele te inrosesti foarte foarte tare.

Check out-ul se face la ora 11 insa din nou surpriza foarte placuta. Cartelele le poti pastra si poti sta pana seara in parc iar bagajele le poti lasa in camera speciala.

Esti cam la 10 min de mers lejer pana la gara, 5 minute de parcul acvatic si 3 min de parcul de distractii (care sunt chiar langa hotel dureaza pana traversezi restaurantele si zonele de intrare in parc)

Plaja se afla la 5 minute de mers cu trenul sau masina sau 15 min pe jos. Avand in vedere piscina si parcul nu am fost tentati sa mergem si la plaja.

Eu cam atat imi amintesc daca aveti voi alte intrebari am sa va raspund cu placere.

Trimis de bogdanfifa in 11.06.12 20:53:38
Validat / Publicat: 11.06.12 22:03:19

VIZUALIZĂRI: 3505 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdanfifa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aici se face dreapta spre hotel

MCM
[11.06.12 22:41:20]

astept sa aud iiiihaaaa-urile din parc

[11.06.12 23:25:45]

@MCM: voi reveni cat, de repede cu el, acolo chiar am mult de scris cred ca pe miercuri. Oricum mi-am tinut promisiunea si am facut ihhhaaaa dar la atractiile moderate. La cele tari doar aaaaaa mai apucam

amero
[12.06.12 09:07:21]

un rew. bun ca informatie si o prezentare reusita pentru un site de turism

astept cu interes continuarea

[12.06.12 10:33:23]

@amero: multumesc frumos, am sa revin cat de repede cu parcurile (acvatic si cel de distractie)

bitnic
[12.06.12 22:10:14]

Astept review-ul despre Park. Pe 18 iulie plecam spre Port Aventura dar cazarea am luat-o in apropiere la hotel Villa Romana

[12.06.12 22:59:00]

@bitnic: am sa revin maine cu review-ul, e mult de scris la el. oricum dupa review daca ai intrebari am sa iti raspund cu placere

PISICAANA
[08.02.14 17:54:31]

@bogdanfifa: Faina descriere! Nu imi este insa foarte clar cum ajung de la aeroport (El Prat) cu trenul in Port Aventura. Cum ajung de la aeroport la gara? Inteleg ca trebuie sa iau trenul din una din cele doua gari (Saints Estacio sau Passeig de Gracia) din Barcelona. Nu exista gara si in aeroport?

amero, bogdanfifa, MCM, PISICAANA
Alte impresii din această RUBRICĂPort Aventura Hotel: